چرا فرش هایمان به چرم دوزی نیاز دارد؟ انواع نوارچرمی

احتمالا شما هم چرم دوزی فرش را دیده اید و همانطور که میدانید همه ی فرش ها چه ماشینی و چه دستبافت چرم دوزی ندارند. اما واقعا این چرم دوزی فرش یک آپشن مهم است یا فقط تجملی است؟؟

در ادامه ی این مطلب با زیلوکس همراه شوید.

چرا فرش هایمان به چرم دوزی نیاز دارد؟

_ پوشاندن محل میخ یا سوزن خوردگی،کناره فرش و یا پوشاندن کجای ناشی از پایین کشی دستگاه است.  چرم دوزی باعث میشود با  کم ترین هزینه نواقص بوجود آمده را برطرف کرد.

_  جلوگیری از لیز خوردن فرش، امروزه منازل اغلب دارای کفپوش‌هایی از جنس سرامیک،سنگ و پارکت می‌باشد که در صورت سبک بودن فرش، فرش روی متریالهای ساختمانی نام برده لیز خورده و زیبایی چیدمان را دچار تزلزل می نماید. لیز خوردن فرش، اغلب در فرش‌هایی از جنس ابریشم طبیعی و پلی استر دیده میشود.

_ کیسی فرش، چرم دوزی فرش یکی از راه‌های مقابله با کیسی فرش یا تاخوردگی در لبه های فرش ماشینی است و میتوان به این روش لبه‎های زیباتر، صاف‌تر و یکدستی داشت.

چرا فرش هایمان به چرم دوزی نیاز دارد؟

چرم دوزی فرش چه ابزاری و مراحلی دارد؟

همانطور که به ذهن میرسد ابزار مخصوص اینکار :

_ سوزن (معمولا سوزن شیرازه دوزی)

_ نخ مخصوص چرم دوزی یا نخ وکس دار

_  چرم طبیعی یا مصنوعی است.

در چرم دوزی یا دور دوزی فرش با چرم نوارهای به عرض ۵ سانت و به طول فرش تهیه نموده و پس از اتمام آهار نوار چرم را در قسمت شیرازه فرش میدوزند.

رای دوخت چرم فرش از پشت نموده و آن را بر روی زمین ثابت میکنند. پس از آن چرم ها را به اندازه مورد نیاز برش داده و به صورت زیگزاگ به فرش متصل می نمایند.

انواع نوار چرمی

بطور کلی دو نوع نوار چرمی وجود دارد:

۱_ نوار چرم طبیعی معمولا از پوست گاو

۲_ نوار چرم مصنوعی

از نوار چرم طبیعی بیشتر برای فرش های دستباف و عتیقه استفاده می شود. و از نوار چرم مصنوعی یا فومی برای فرشهای ماشینی. هرچند بسته به سلیقه افراد، و ارزش مادی و معنوی فرش برای افراد میتوان از نوار چرمی دیگر استفاده کرد.

انواع نوار چرمی

سخن پایانی

در این زیلوکس به بررسی چرم دوزی فرش ماشینی و فرش ماشینی پرداختیم، این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *