فرش مناسب آشپزخانه چگونه باید باشد؟ نکات کاربردی در انتخاب فرش

آشپزخانه بهترین جا برای جمع ن همه اعضای خانواده کنار هم است. ما می‌توانیم روی فرش آشپزخانه بنشینیم، غذا بخوریم و دور هم جمع شویم. ممکن است شما جزء آن دسته از افرادی باشید که استفاده از میز ناهارخوری را ترجیح بدهید و یا اینکه علاقه‌ای به داشتن فرش آشپزخانه نداشته باشید. اما در صورتی که کودکان بازیگوشی دارید، توصیه می‌کنیم که حتما فرش مناسب آشپزخانه تهیه کنید.

در عین حال در نظر داشته باشید که بیشتر آشپزخانه‌ها کفپوش سرامیکی و یا سنگی دارند. در این صورت ریختن مایعات بر روی زمین به معنای خطرات بیشتر برای اعضای خانواده و به‌خصوص کوچک‌ترها است. اما با داشتن فرش مناسب آشپزخانه می‌توانید تا حدود  زیادی از بروز خطر در این فضا جلوگیری کنید.

البته درست است که آشپزخانه همیشه شلوغ‌تر از بقیه فضاهای خانه است. در عین حال ریختن خوراکی‌ها، روغن و یا مایعات می‌تواند به سرعت فرش آشپزخانه را کثیف کند. اما با انتخاب فرش مناسب می‌توان از بروز چنین اتفاقی جلوگیری کرد. اگر شما هم به دنبال فرش مناسب آشپزخانه هستید، در ادامه این صفحه از با نکات خرید فرش ماشینی همراه ما بمانید.

فرش آشپزخانه چه الیافی باید داشته باشد؟

درباره الیاف مناسب برای فرش آشپزخانه دو نظریه متفاوت وجود دارد. برای این کار می‌توانید فرشی انتخاب کنید که الیاف مقاوم و محکمی دارد. در این صورت عمر مفید و ماندگاری بالاتری نیز خواهد داشت. البته فرش‌های با الیاف مقاوم و مستحکم، قیمت بالاتری دارند؛ اما خیال شما از عمر بیشتر آن‌ها نیز راحت خواهد بود.

انتخاب دیگر این است که فرشی با الیاف ارزان انتخاب کنید تا بتوانید هر از چند کافی آن را با یک فرش نو و طرح‌های متفاوت عوض کنید. برای این کار می‌توانید فرشی از متریال پلی پروپیلن انتخاب کنید. این فرش‌ها مقاومت خوبی در برابر ریخت و پاش دارند؛ اما در فضاهای پرترددی مانند آشپزخانه، به سرعت مات می‌شوند و روغن به آن‌ها می‌چسبد. در عین حال قیمت مناسبی دارند و می‌توانید بعد از مدتی آن را با یک نمونه نو و جدید عوض کنید.

فرش آشپزخانه چه الیافی باید داشته باشد؟

فرش آشپزخانه چه ابعادی داشته باشد؟

هنگام انتخاب فرش مناسب آشپزخانه، باید به اندازه و ابعاد آن نیز توجه کنید. ممکن ایست دوست داشته باشید که فرش تمامی فضای آشپزخانه را پوشش دهد و یا اینکه قسمتی از فضاها بدون فرش باقی بمانند. شاید برای شما هم سوال باشد که ابعاد فرش آشپزخانه باید تمام فضا را بپوشاند و یا اینکه از کابینت‌ها فاصله داشته باشد؟

بهترین حالت این است که فرش با فاصله مناسبی از کابینت‌ها و به‌خصوص از سینک ظرف‌شویی و اجاق‌گاز قرار بگیرد. در این صورت اگر روغن، مایعات و آلودگی روی زمین بریزد، به راحتی می‌توانید آن را پاک کنید و از آلوده شدن فرش آشپزخانه جلوگیری می‌شود.

همچنین اگر شما هم میز ناهارخوری را در آشپزخانه قرار دادید، بهتر است فرش آشپزخانه را در اندازه‌ای انتخاب کنید که کاملا زیر میز  و صندلی را پوشش دهد؛ به‌طوری‌که بعد از بیرون کشیدن صندلی‌ها، کاملا روی فرش قرار بگیرند. این کار باعث می‌شود که اعضای خانواده بهتر بتوانند از این محیط استفاده کنند و هنگام غذا خوردن و استفاده از میز ناهارخوری، پای آن‌ها روی زمین قرار نگیرد.

با خرید فرش کناره یا برشی همانطور که از اسمش پیداست قابلیت برش در هر اندازه‌ای را دارند. شما می‌توانید متناسب با اندازه‌ی مورد نیاز خود فرش را سفارش دهید.
فروشگاه آنلاین فرش زیلوکس از جمله ارائه دهندگانی است که این گونه از فرش‌ها را در طرح‌های متنوع به بازار عرضه می‌کند.
فرش آشپزخانه چه ابعادی داشته باشد؟

جنس فرش آشپزخانه

مهم‌ترین فاکتور در خرید فرش آشپزخانه این است که مقاومت بالایی داشته باشد و در برابر شستشوی زیاد و مداوم، الیاف آن از بین نرود و تغییر شکل ندهد. در این میان ممکن است بین انتخاب فرش دستباف و ماشینی مردد باشید. توصیه بهتر این است که فرش کلاسیک با فاکتورهایی که در ادامه ذکر می‌شود برای این فضا انتخاب کنید.

فرش‌های ماشینی با متریال مختلفی تولید می‌شوند. در این بین جنس پلی‌استر و نایلونی وزن کمی دارند. به همین دلیل اگر بخواهید آن را بشویید، دردسرهای حمل‌ونقل و شستشوی خسته‌کننده را ندارید.

نکته قابل توجه دیگر این است که فرشی مناسب آشپزخانه، فرشی با پرزهای کوتاه است. فرش‌های فانتزی با پرز بلند به راحتی آلودگی و مواد غذایی ریز را به خود جذب می‌کنند. به همین دلیل زودتر آلوده می‌شوند و نیاز به شستشو پیدا می‌کنند. اما با انتخاب فرش پرز کوتاه می‌توانید به راحتی آن را جارو کنید، بشویید و ذرات آلودگی و خرده‌های مواد غذایی را از روی فرش بردارید.

در نظر داشته باشید که هر فرشی با بالاترین مقاومت و استحکام و یا بهترین درجه متریال نیز، در برابر شستشوهای مکرر و پی‌درپی آسیب می‌بیند و عمر مفید کمتری خواهد داشت. بنابراین قبل از هر چیز  باید فرشی انتخاب کنید که نیاز به شستشوی کمتری داشته باشد.

 

جنس فرش آشپزخانه

رنگ مناسب فرش آشپزخانه

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در انتخاب فرش آشپزخانه، توجه به رنگ آن است. البته مهم‌ترین موضوع سلیقه و علاقه شما است؛ اما در نظر داشته باشید که فضای آشپزخانه دائم در حال ریخت و پاش است و باید به نظافت فرش هم اهمیت بدهید.

این فضا بسیار پرتردد است  و همین موضوع باعث می‌شود که آلودگی بیشتری به فرش جذب شود. همچنین ریختن مواد غذایی، مایعات و روغن هم می‌تواند بیشتر از چیزی که تصور می‌کنید، فرش آشپزخانه را کثیف کند. بنابراین بهتر است به دنبال فرشی باشید که رنگ تیره داشته باشد و خیلی زود لک شدن فرش را به نمایش نگذارد.

علاوه بر آن فراموش نکنید که بسیاری از لکه‌هایی که روی فرش آشپزخانه می‌نشیند به خاطر مواد غذایی و ادویه‌هایی است که رنگ آن‌ها خیلی زود از بین نمی‌رود. به‌طور مثال از بین بردن لکه زردچوبه و یا زعفران با شامپو فرش خیلی ساده و آسان نیست. در این شرایط بهترین کار این است که فرشی آشپزخانه رنگ تیره‌ای داشته باشد تا لکه‌ها کمتر دیده شوند و بتوان در فرصت مناسب آن‌ها را شست.

البته رنگ فرش آشپزخانه به فاکتورهای دیگری نیز بستگی دارد. به‌طور مثال اگر آشپزخانه‌ای کوچک و تاریک داشته باشید، فرش‌های با رنگ روشن بهتر هستند و می‌توانند این فضا را بزرگ‌تر و دل‌بازتر نشان دهند. در این موارد برای مخفی کردن لکه‌های مواد غذایی می‌توانید فرشی با طرح‌های شلوغ انتخاب کنید تا خطای دید به وجود بیاید و لکه‌ها کمتر دیده شوند.

 

رنگ مناسب فرش آشپزخانه

برای آشپزخانه فرش بخریم یا موکت؟

ممکن است برای شما هم این سوال پیش بیاید که بهترین انتخاب به‌عنوان کفپوش برای فضای آشپزخانه چیست؟ حقیقت این است که انتخاب با شماست! در حال حاضر انواع موکت‌های باکیفیت نیز در بازار یافت می‌شوند که مناسب آشپزخانه هستند و روی سرامیک و سنگ آشپزخانه لیز نمی‌خورند.

موکت انتخاب خوبی برای این فضا است و وزن کمی دارد. بنابراین حمل‌ونقل آسان‌تری دارد. همچنین موکت‌ها به دلیل طرح‌های ساده‌تر و پرز کوتاه‌تری که دارند، مانع نفوذ ذرات آلودگی در الیاف هستند و  می‌توانید مواد غذایی را روی آن‌ها مشاهده کنید و به سرعت پاک کنید.

اما این نکته را هم در نظر بگیرید که موکت‌ها عمر مفید و استحکام کمتری نسبت به فرش مناسب آشپزخانه داند. بنابراین بعد از چند با شستشو، کیفیت اولیه خود را کاملا از دست می‌دهند و تقریبا قابل استفاده نخواهند بود. در این شرایط، فرش می‌توان انتخاب بهتری برای این فضا باشد.

انتخاب فرش آشپزخانه بر اساس قیمت

در حال حاضر انواع فرش فانتزی، مدرن، سنتی و کلاسیک در طرح‌ها  و رنگ‌های مختلف در بازار عرضه می‌شوند و به همین دلیل دست شما در انتخاب گزینه بهتر، کاملا باز است. اما بهتر است برای فضای آشپزخانه به دنبال فرشی با قیمت‌های خیلی گران نباشید.

فراموش نکنید که شما قرار است فرش را در فضای پرتردد آشپزخانه بیاندازید. به همین دلیل انتخاب فرشی باکیفیت عالی و متریال بسیار مرغوب و قیمت گران برای این فضا مناسب نیست. ممکن است قسمتی از فرش بسوزد و یا لکه‌ای روی آن ایجاد شود که به راحتی از بین نرود. بنابراین فرشی انتخاب کنید که ارزان‌تر باشد و در صورت پارگی یا سوختگی، ضررهای مالی زیادی برای شما ایجاد نکند.

انتخاب فرش آشپزخانه بر اساس دکوراسیون

نکته پایانی در انتخاب فرش آشپزخانه این است که فرشی انتخاب کنید که هارمونی خوبی در این فضا ایجاد کند. اگر آشپزخانه‌ای با دکور و لوازم مدرن دارید، فرش مدرن گزینه با طرح‌های ساده گزینه بهتری است. اما برای آشپزخانه‌ای با دکور سنتی و کلاسیک، انتخاب‌های بیشتری پیش روی شما قرار دارند.

در این میان اگر آشپزخانه بیش از حد شلوغ است، فرشی انتخاب کنید که طرح‌های ساده و هندسی داشته باشد. در این صورت خطای دید ایجاد شده مانع از شلوغی بیش از حد در این فضا می‌شود. همچنین اگر آشپزخانه بزرگی دارید، دست شما برای انتخاب فرش مناسب آشپزخانه، کاملا باز است. می‌توانید یک فرش گرد یا بیضی در این فضا بیاندازید تا زیبایی آن را دوچندان کنید.

انتخاب فرش آشپزخانه بر اساس دکوراسیون

کلام پایانی

انتخاب فرش مناسب آشپزخانه، کاملا به سلیقه، علاقه و مدل دکوراسیون خانه شما بستگی دارد. اما بهتر است فرشی انتخاب کنید که پرزهای کوتاه‌تر، رنگ تیره و طرح‌های شلوغ‌تری دارد. همچنین بهتر است ابعاد فرش به‌خوبی فضای میز ناهارخوری و صندلی‌ها را پوشش دهد؛ اما از سینک ظرف‌شویی و اجاق‌گاز فاصله مناسبی داشته باشد. با رعایت این نکات ساده، به‌خوبی می‌توانید فرش مناسب آشپزخانه را پیدا کنید و بیشتر از آنچه تصور می‌کنید از زیبایی و کیفیت آن بهره ببرید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.