منظور از فرش ماشینی اکریلیک چیست؟ معرفی، مزایا و معایب

وقتی برای خرید فرش ماشینی راهی بازارها و فروشگاههای فرش می شوید، اصولا در این مراکز خرید با اصطلاحات جدیدی روبه رو می شوید که برای شما تازگی دارند.

از جمله این اصطلاحات که امروزه بسیار در بین فروشندگان فرش ماشینی به جهت معرفی این محصول می شنوید، فرش های ماشینی اکریلیک هستند.

در بر خورد نخست با واژه ی اکریلیک، چند مورد ممکن است به ذهن شما برسد، اعم از اینکه آیا اکریلیک یک برند است؟ و یا اینکه منظورفروشنده از اکریلیک اشاره به مدل خاصی دارد؟ و در نهایت سوال ایجاد شده برای شما که اکریلیک چیست؟

بطور خلاصه مقصود از فرش های ماشینی اکریلیک، فرش هایی هستند که با نخ اکریلیک هیت ست شده بافته شده اند.

حال اینکه فرش های ماشینی بافته شده با این الیاف چه مزایا و معایبی دارند و چه برتری و یا نقصی نسبت به سایر الیاف دارند،موضوعی است که ما در قالب این مقاله قصد داریم تا به بررسی آن بپردازیم. با ما در ادامه ی این مطلب همراه باشید.

معرفی نخ اکریلیک، مزایا و معایب

معرفی نخ اکریلیک، مزایا و معایب

در واقع نخ های اکریلیک یک نوع الیاف مصنوعی هستند. این نخ ها با استفاده از مواد نفتی تولید می شوند.

این الیاف به دلیل شباهت زیادی که به پشم دارند طبیعی دارند، به پشم مصنوعی معروف هستند و در صنعت فرش بسیار پر کاربرد و پر طرفداراند.

از جمله مزایای نخ اکریلیک می توان به سبک بودن، قابل شستشو بودن، رنگ پذیری بالا، ضد حساسیت بودن این نخ اشاره کرد که باعث شده این نخ بیش از ۵۰ سال در صنعت تولید فرش ماشینی مورد استفاده قرار بگیرد.

با توجه به مزایای نخ های اکریلیک، فرش های ماشینی بافته شده با این نخ که به فرش های ماشینی اکریلیک معروفند، از وزن بسیار کمتری برخوردارند، که این مسئله خود باعث جابه جایی آسان این فرش می شود.

از مزایای دیگر فرش های ماشینی تولید شده با نخ اکریلیک، مقاومت بسیار بالای این فرش در برابر عواملی چون بیدزدگی، آلودگی، لکه، نور آفتاب و حرارت می باشد.

همینطور به دلیل قیمت بسیار کمتر از فرش دستباف و کیفیت نزدیک به فرش دستباف، طرفداران  بسیاری را مجذوب خود کرده است.

نخ اکریلیک هیت ست شده

نخ اکریلیک هیت ست شده

تنها نقص فرش های تولید شده با نخ های اکریلیک ، موضوع پرزدهی این فرش ها است . برای بر طرف کردن این نقیصه در فرش های ماشینی بافته شده با نخ های اکریلیک،تولید کنندگان فرش، در طی انجام یک فرایند که بر اساس آن الیاف بصورت صنعتی بخار دهی می شوند، توانسته اند بر این مشکل فائق آمده و این مسئله را بر طرف کنند.

به این فرایند بخار دهی به الیاف اکریلیک که باعث از بین رفتن پرزدهی فرش های ماشینی بافته شده با این نخ، می شودو همچنین موجب ضد حساسیت و ضد آلرژی شدن این الیاف می شود، عملیات هیت ست و به فرش های تولید شده در این شرایط ، فرش ماشینی اکریلیک هیت ست شده می گویند. فرش کودک ماشینی اکریلیک هیت ست شده به دلیل همین ویژگی ضد حساسیت بودن بسیار گزینه یمناسبی برای فرزندان شما می باشد.

انواع فرش ماشینی با نخ اکریلیک

انواع فرش ماشینی با نخ اکریلیک

فرش های تولید شده با نخ اکریلیک را ، هم می توان بر اساس شانه و تراکم دسته بندی کردو هم می توان بر مبنای هیت ست شده یا هیت ست نشده دسته بندی نمود.

در دسته بندی بر اساس شانه و تراکم می توان از فرش های ماشینی اکریلیک ۵۰۰ شانه، ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه، ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه نام برد.

در دسته بندی برمبنای هیت ست شده یا نشده، این موضوع را به یاد داشته باشید، که در تولید فرش های زیر ۵۰۰ شانه عموما از الیاف اکریلیک استفاده نمی شود.

همچنین فرش های اکریلیک به لحاظ تنوع در طرح و رنگ و نقشه هم قابل دسته بندی هستند.

در دکوراسیون اکثر خانه های ایرانی فرش کلاسیک اکریلیک هیت ست شده به وفور دیده می شود. این فرش یکی از پر طرفدار ترین فرش ها برای سلیقه های ایرانی است.

از طرف دیگر فرش مدرن اکریلیک هیت ست شده در طرح ها و رنگ های بسیار بی نظیر و دلنشین و متناسب با انواع سلیقه ها تولید و به بازار عرضه شده که برای انواع دکوراسیون ها و برای قسمت های مختلف منزل اعم از اتاق های خواب و آشپز خانه و البته مدل های بسیاز جذاب مناسب برای پذیرایی طراحی و تولید، و به بازار عرضه شده است. با توجه به کیفیت بالای آن  بسیار مورد توجه و استقبال مشتریان قرارگرفته است.

پیشنهاد مقاله:چگونه فرش جهیزیه را انتخاب کنیم؟

نحوه ی تشخیص فرش اکریلیک از سایر فرش ها

نحوه ی تشخیص فرش اکریلیک از سایر فرش ها

با توجه به تنوع بالای فرش های ماشینی ، از نظر جنس و کیفیت و همین طور به علت تنوع بسیار در حیطه ی برند های فرش های ماشینی گاها پیش می آید که خریداران در تشخیص فرش اکریلیک دچار سردرگمی می شوند.از این رو در این قسمت ، به نکات بارز در خصوص فرش های اکریلیک اشاره می کنیم، تا به راحتی بتوانید فرش های اکریلیک را از سایر فرش های ماشینی تمیز دهید:

  • فرش های اکریلیک در مقایسه با سایر فرش های موجود در بازار نرم تر، لطیف تر و روشن تر هستند.
  • نخ خاب فرش های اکریلیکدر صورتی که بر روی فرش دست بکشید،در زیر دستتان به صورت نرم احساس می شود.
  • وقتی روی فرش های اکریلیک دست می کشید، دست شما باید به راحتی بر روی فرش حرکت کند، و نباید به فرش بچسبد.
  • در بین فرش های ماشینی فرش های اکریلیک شبیه ترین فرش به فرش های دستباف پشمی هستند.

کلام آخر

فرش های ماشینی تولید شده با نخ اکریلیک از کیفیت و طول عمر بالایی برخوردار هستند. این فرش ها در مقایسه با فرش های تولید شده با نخ های پلی استر و یا سایر الیاف مصنوعی در برابر شستشو ، نور آفتاب، سائیدگی ، از دوام و مقاومت بالایی برخوردارند.

ما در طول این مقاله سعی کردیم تا اطلاعاتی چند در خصوص فرش های اکریلیک در اختیار خریداران محترم فرش قرار دهیم.

در صورتی که قصد خرید فرش ماشینی با بالاترین کیفیت و در بهترین تنوع را دارید، با خیال آسوده می توانید با مراجعه به سایت زیلوکس ، انواع فرش های ماشینی کلاسیک ، مدرن ، برشی اکریلیک جدید موجود در بازار را ببینید، و با قیمت مناسب ، خریداری کنید.

 

 

۳/۵ - (۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *