فرش ماشینی چیست؟ مزایا و معایب آن

فرش ماشینی دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد. فرش های منطقه ای ساخته شده توسط ماشین ها، به نام پاورلوم. این فرش‌های سطحی معمولاً تولید انبوه هستند و می‌توانند با نرخ بسیار سریع‌تر و ارزان‌تری نسبت به فرش‌های دستباف یا دستباف ساخته شوند.

به همین دلیل، کیفیت کلی، دوام و طول عمر فرش های ماشینی می تواند به میزان قابل توجهی پایین تر باشد. فرش های دستباف از طریق فرآیندی بسیار دقیق تر و دقیق تر ایجاد می شوند که به جزئیات توجه زیادی دارد تا از خطا یا نقص جلوگیری شود.

دلیلی وجود دارد که فرش مدرن و فرش کلاسیک قیمت های متفاوتی دارد. در این مقاله به تفاوت های موجود در فرش های ماشینی و دستبافت می پردازیم.

فرش ماشینی چگونه تولید می شوند؟

فرش  ماشینی با ماشین های برنامه ریزی شده کامپیوتری و خودکار الکترونیکی تولید می شوند. این ماشین‌ها توانایی ایجاد تعداد زیادی فرش با طول و طرح یا طرح یکسان را دارند.

با تولید سریع این قالی‌ها، امکان توزیع و فروش آن‌ها در بازار وسیع‌تری برای ایجاد گردش مالی سریع وجود دارد. همچنین این امکان را فراهم می‌کند که فرش‌های ماشینی با قیمت بسیار پایین‌تری به دلیل نیروی کار محدودی که برای تولید آنها انجام می‌شود، فروخته شوند.

در حالی که این ممکن است برای افرادی که صنایع دستی را ترجیح می دهند، غیرفعال باشد، اما می تواند مزایای مختلفی را برای مصرف کنندگانی که این کار را نمی کنند، فراهم کند. فرش ماشینی می توانند گزینه ای عالی باشند اگر بودجه کمتری دارید اما همچنان به فرش مساحتی نیاز دارید.

آنها همچنین گزینه ای عالی برای مکان هایی هستند که ممکن است ساییدگی بیشتری داشته باشند مانند ایوان جلو، پاسیو در فضای باز، آشپزخانه یا گاراژ. در مناطق پر تردد، ممکن است ترجیح داده نشود که فرش دستباف یا دستباف در معرض فرسودگی و ساییدگی بیشتری قرار گیرد. فرش‌های ماشینی نیز می‌توانند برای کسانی که حیوانات خانگی دارند یا کودکانی که بیشتر در معرض ریختن و ریخت و پاش هستند عالی باشد.

در حالی که فرش های دستباف ممکن است قوانین سخت گیرانه تری برای تمیز نگه داشتن آنها داشته باشند، فرش های ماشینی معمولاً برای قرار دادن در ماشین لباسشویی مناسب هستند

فرش ماشینی قابل بازیافت است؟

بازیافت فرش ماشینی یکی از موضوعات مهمی است که کشورهای توسعه‌یافته به آن اهمیت می‌دهند. آمار نشان مدهد که در سال ۲۰۱۸، حجم فرش‌های فرسوده و غیرقابل استفاده به میزان زیادی در حد  ۴۰۰۰۰۰ تن در انگلستان افزایش پیدا کرده است. این اتفاق همه‌ساله در سایر کشورها نیز رخ می‌دهد. در این میان، بازیافت فرش می‌تواند روشی منحصربه‌فرد و موثر برای کاهش حجم زباله‌ها و ضایعات فرش باشد.

همه‌ساله انبوهی از فرش‌های فرسوده در قالب زباله و ضایعات، دفن می‌شوند و یا اینکه با سوزاندن آن‌ها، دود زیادی ایجاد می‌شود. به همین دلیل این مسئله می‌تواند به‌شدت روی محیط زیست تاثیر منفی بگذارد. راهکار تکنولوژی‌های نو برای رهایی از این مسئله، بازیافت فرش ماشینی است. در ادامه مزایا و مشکلات بازیافت فرش های ماشینی را بررسی می‌کنیم.

فرش ماشینی قابل بازیافت است؟

صفر تا صد بازیافت فرش ماشینی

تلولید و خرید فرش ماشینی با استفاده از مواد مصنوعی مختلفی مانند پلی‌استر، نایلون و پلی‌پروپیلن تهیه می‌شود. بازیافت پلی‌پروپیلن از فرش‌ ماشینی و با متریال مصنوعی، راهکاری موثر برای جلوگیری از دفن و یا سوزاندن این فرش‌ها است. از سوی دیگر با انجام بازیافت پلی پروپیلین می‌توان، محصولاتی مرغوب و باکیفیت تولید کرد و این ماده را دوباره به چرخه استفاده بازگرداند.

جالب است بدانید که فقط در اتحادیه اروپا، به‌طور متوسط در هرسال، ۱٫۶ میلیون تن زباله از فرش‌های فرسوده، تولید می‌شود. فرش‌های ماشینی که از مواد ترکیبی تهیه شده، دارای مقادیر زیادی پلی پروپیلن است و این ماده یک نوع پلاستیک با پایه نفت محسوب می‌شود.

برای استخراج این ماده، ابتدا فرش فرسوده کامل شسته و تمیز می‌شود و بعدازآن با استفاده از یک حلال مایع یونی، پلی پروپیلن از الیاف فرش حل و خارج می‌شود. متریال استخراج شده با دو نوع مرغوبیت مختلف به دست می‌آید. پلی‌پروپیلن مرغوب که در اصطلاح “استاندارد بکر” نامیده می‌شود، برای تولید محصولات باکیفیت پلاستیکی به کار می‌رود و نوع با مرغوبیت کمتر برای تولید محصولات باکیفیت کمتر استفاده می‌شود.

صفر تا صد بازیافت فرش ماشینی

۷ فایده عالی بازیافت فرش ماشینی

  • اولین و مهم‌ترین فایده بازیافت فرش، کمک به حفظ محیط زیست و کاهش حجم زباله‌ها است. کاهش زباله‌های فرش و سایر مواد قابل بازیافت، تاثیر بسیار خوبی در کم شدن تولید متان و گازهای سمی دارد.
  • فرش‌ ماشینی دارای مقادیر زیادی مواد قابل بازیافت و صنعتی است و از این مواد می‌توان برای تولید محصولات جدید استفاده کرد. به همین دلیل وابستگی به مواد نفتی و گازی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.
  • درصورتی‌که بازیافت فرش ماشینی مانند سایر زباله‌ها، در فرهنگ یک کشور مرسوم شود، می‌توان امیدوار بود که فرهنگ بازیافت زباله و مدیریت آن گسترش یافته است. این موضوع می‌تواند در بلندمدت باعث کاهش محسوس در هزینه‌های تولید ملی و صرفه‌جویی در آن شود.
  • بازیافت فرش ماشینی، نیاز به متخصصان و افراد زیادی برای پیشبرد خود دارد. به همین دلیل در این مسیر، مشاغل زیادی ایجاد می‌شود و می‌توان به تولید هزاران شغل جدید امید داشت.
  • بازیافت فرش  ماشینی، باعث می‌شود که چرخه صنعت فرش به‌طور مداوم و همیشه در حرکت و تکاپو باشد؛ به‌طوری‌که بازاری باثبات در زمینه فرش و کفن‌پوش‌های ماشینی فراهم شود.
  • جمع‌آوری پسماند فرش‌های فرسوده و دفن آن‌ها در بلندمدت هزینه زیادی روی دست اقتصاد یک کشور می‌گذارد. اما با کمک بازیافت فرش های ماشینی می‌توان این هزینه‌ها را در مسیر درست قرار داد و درآمدی جدید برای آینده ایجاد نمود.
  • درنهایت اینکه بازیافت فرش ماشینی، به معنای پیدا کردن راه‌حل درست و اصولی برای رهایی از مشکل سوزاندن و دفن زباله فرش ماشینی است.

بازیافت فرش در کشورهای توسعه‌یافته‌ای مانند امریکا و انگلستان به شکل کاملا برنامه‌ریزی شده و اصولی انجام می‌شود؛ به‌طوری‌که این کشورها در زمینه بازیافت فرش، پیشتاز هستند. همچنین برای پیشبرد بهتر این هدف، جمع‌آوری فرش‌های فرسوده از جلوی درب منازل صورت می‌گیرد تا سرعت این کار را افزایش دهند. اما در این میان مشکلاتی برای بازیافت فرش ماشینی وجود دارد و کشورهای توسعه‌یافته نیز در گذشته، این مشکلات را پشت سر گذاشتند.

منبع

در این مقاله زیلوکس راهنمای خرید شما بود تا خرید بهتری داشته باشید. این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.

 

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *