فرش ماشینی چه ویژگی هایی دارد؟ انتخاب فرش ماشینی خوب

فرش ماشینی جزء جدانشدنی از زندگی معاصر همه ما شده است. تفاوتی نمی‌کند که در شهری بزرگ، کوچک و یا روستایی دورافتاده زندگی کنیم؛ به هر حال همه ما از این ابزرا مهم در دکوراسیون خانه استفاده می‌کنیم. در عصر حاضر، که عصر تکنولوژی و تولیدات صنعت ماشینی است، سرعت جزء اصلی‌ترین ویژگی‌های زندگی شده است و بنابراین طبیعی است که فاکتور سرعت در تولید و ایجاد  طرح و نقش‌های متنوع فرش هم تاثیرگذار باشد.

طبیعی است که زمان زیادی صرف تولید یک فرش دستباف با ویژگی‌های منحصر به فرد و جذاب آن می‌شود؛ ولی امروزه تولید فرش ماشینی با کمک دستگاه‌های پیشرفته صنعتی در کوتاه‌ترین زمان ممکن صورت می‌گیرد. در عین حال تمامی فاکتورهای مهم در کیفیت نیز تا حد امکان و بر اساس متریال کاربردی در فرش به خوبی رعایت می‌شود.

اگرچه فرش دستباف مزایای متعدد درمانی و تعادل دمایی دارد؛ اما قیمت گران آن موجب می‌شود که همه ما نتوانیم آن را به عنوان فرش و کفپوش مناسب خانه خود انتخاب کنیم. این در حالی است که فرش ماشینی قیمت بسیار مناسبی دارد و کاملا مقرون به صرفه برای تمامی اقشار اقتصادی است.

از دیگر مزایای فرش ماشینی این است که نگهداری آن نسبت به فرش دستبافت، راحت‌تر است و حساسیت کمتری را می‌طلبد. چون نگهداری فرش دستبافت که کالای گران‌ قیمتی محسوب می‌شود، سخت و گاهی وسواس گونه است که گاهی  برای صاحب فرش ناگوار و آزاردهنده خواهد بود.

با توجه به تفاوتهای بسیار یادی که میان فرش ماشینی و دستباف وجود دارد، در این مقاله قصد داریم شما را با مزایا و نکات خرید فرش ماشینی بیشتر آشنا کنیم.

فرش ماشینی چه تاریخچه ای دارد؟

قدیمی‌ترین فرش ماشینی ایران به شهرستان کاشان تعلق دارد. در سال ۱۳۵۰ هجری شمسی کارخانه تولید فرش ماشینی در کاشان راه‌اندازی شد که می‌توان گفت اولین دستگاه تولید فرش ماشینی در کل خاورمیانه را در اختیار داشت. زیرا در آن زمان کاشان قلب تپنده صنعت نساجی کشور بود و کارخانه‌های ریسندگی و بافندگی زیادی را در برداشت. ساخت این کارخانه نقطه عطفی دیگر در تاریخ فرش ایران است.

نخستین فرش‌های ماشینی که در ایران تولید می‌شدند دارای پرزهای کوتاه و وزن سبک بودند. آن‌ها از الیاف مصنوعی و باکیفیت تولید می‌شدند. به‌ این ‌ترتیب با گذشت زمان، فاکتورهای مختلف تمدن، آداب و رسوم و صنعت در قالیبافی تأثیر گذاشت و بافت قالی به روش جدید آغاز شد.

اگرچه صدور مجوز فرش ماشینی به دلیل حمایت از فرش دستبافت مدتی به تأخیر افتاد؛ اما پس از اتمام جنگ و در اوایل دهه هفتاد صنعت فرش ماشینی رونق گرفت. به‌طوری‌ که ظرف مدت کوتاهی، صدها واحد تولیدی کوچک و بزرگ در سرتاسر کشور ساخته و از اواسط دهه هفتاد صادرات فرش ماشینی آغاز شد و فرش ماشینی ایران در جهان شهرت پیدا کرد.

فرش ماشینی چه تاریخچه ای دارد؟

فرش ماشینی برای هر خانه

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که به میزان زیادی به پاکیزگی محیط خانه اهمیت می‌دهید . پاکیزگی برای شما اهمیت بالایی دارد، استفاده از فرش ماشینی، انتخاب مناسبی است. همچنین اگر  به‌واسطه داشتن فرزند خردسال، رفت‌وآمدهای زیاد، حفظ و پاک نگه‌داشتن فرش برای شما تبدیل به دغدغه اصلی شده است، ما به شما استفاده از فرش ماشینی را توصیه می‌کنیم.

ازجمله مزایای قابل توجه در فرش ماشینی این است که شستشوی مکرر آن در هر سال، نمی‌تواند کیفیت آن را از بین ببرد. البته فراموش نکنید که خرید  فرش کلاسیک و فرش مدرن مناسب بسیار مهم است. بنابراین فرشی را برای خانه خود انتخاب کنید که از متریال مرغوب تهیه شده باشد و کیفیت بالایی داشته باشد. در این صورت می‌توانید با خیال آسوده آن را در موقعیت‌های مختلف بشویید و از ماندگاری و درخشندگی آن لذت ببرید.

مزایای فرش ماشینی از نظر شستشو

برخی ویژگی‌های خوب از جهت شستشو و نظافت در فرش ماشینی وجود دارد که فرش دستبافت فاقد آن است. به عنوان مثال شستشوی فرش دستبافت به علت برخورداری از الیاف متفاوت و کیفیت‌های مختلف، ساده نیست چون ممکن است بعد از شستشو با پخش رنگ یا پس دادن رنگ مواجه شوید و اگر قالی‌های دستبافت، گران‌قیمت یا ابریشمی باشند، برای حفظ آن‌ها از آسیب در هنگام شستشو باید هزینه گزافی را هر بار برای شستشوی ویژه اختصاص داد. در صورتی که این موضوع در مورد فرش ماشینی کاملا برعکس است. یعنی شما از همان ابتدای کار می‌دانید که فرش ماشینی که خریداری می‌کنید، دارای چه نوع الیاف و رنگرزی هست. به همین سبب با خیال راحت می‌توان برای شستشوی این فرش‌ها حتی در دفعات زیاد اقدام کرد، بدون اینکه دلهره رنگ دهی آن را داشته باشید.

در عین حال فرش دستباف به دلیل دارا بودن پشم طبیعی، بعد از شستشو  و تا مدتی بوی پشم از خود متصاعد میکند. این موضوع می‌توان تاحدودی ناخوشایند باشد. در حالی که فرش‌های ماشینی چنین بویی نخواهند داشت و آزادهنده نیست.

فرش ماشینی مناسب افراد تنوع طلب

اگر شما در زمره افرادی هستید که عاشق تنوع و تغییر دکوراسیون هستید یا طبق مد، مدام اقدام به خرید فرش نو می‌کنید، فرش ماشینی برای شما بهترین گزینه است. زیرا فرش‌های ماشینی از تنوع زیادی در طرح و رنگ برخوردار هستند و به همین سبب طرفداران زیادی دارند.

همچنین فرش ماشینی نسبت به فرش دستبافت ارزان ‌قیمت است و اگر از طرح و رنگ فرش خود خسته شدید، به سهولت می‌توانید آن را در بازه زمانی کوتاه‌تری تعویض کنید و این یک امتیاز خاص برای فرش ماشینی محسوب می‌شود. این در حالی است که فرش دستباف به دلیل قیمت گرانی که دارد، خرید  و تعویض آن کمی سخت و زمان‌بر است.

نکته قابل توجه دیگر این است که شما به راحتی میتوانید بر اساس دکوراسیونی که برای خانه خود اتخاب می‌کنید، فرشی متفاوت برای آن در نظر بگیرید. اگر خانه‌ای با دکوراسیون سنتی و کلاسیک دارید، انواع فرش ماشینی با طرح‌های سنتی و شبیه دستباف در بازار وجود دارند تا از میان آن‌ها گزینه بهتر را انتخاب کنید. همچنین برای خانه‌ای با دکور مدرن و یا مینیمال، فرش‌های مناسبی در بازار یافت می‌شود. در هر صورت دست شما در تغییر دکوراسیون با فرش ماشینی کاملا باز است. در حالی که در فرش دستباف این میزان تغییر امکان‌پذیر نیست.

فرش ماشینی مناسب افراد تنوع طلب

مزایای فرش ماشینی در قابلیت لکه بری آسان

یکی دیگر از مزایای فرش ماشینی این است که به راحتی می‌توان انواع لکه‌های ایجاد شده روی سطح آن را از بین برد. البته بسیاری ا فرش‌های ماشینی باکیفیت، لکه پذیری بسیاری کمی دارند و یا لکه به خود نمی‌گیرند. اما در هر صورت اگر لکه انواع خوراکی و سایر مواد روی آن‌ها ریخته شود، به راحتی و سهولت قابل از بین بردن است. فقط کافی است با روش‌های از بین بردن انواع لکه آشنایی داشته باشید.

سخن آخر

ایران نه‌تنها در زمینه فرش دستبافت، بلکه در زمینه فرش ماشینی نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. تنها کافی است که با توجه به انتظاری که از فرش ماشینی دارید، از انواع درجه‌بندی آن با توجه به کیفیت و نیاز خود، انتخاب کنید تا این انتخاب درست، فضایی کاملا ایده آل و دل‌نشین به خانه شما هدیه دهد.

در این مقاله از زیلوکس تا حد امکان به بیان مزایای فرش ماشینی پرداختیم تا شناخت بهتری درباره فرش ماشینی حاصل شود. این شناخت نسبی می‌تواند در انتخاب فرش ماشینی مناسب، کمک ویژه‌ای به شما کند تا از خطاهای احتمالی در هنگام خرید مصون بمانید.

 

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *