کاربرد فرش وینتیج در اتاق پذیرایی چیست؟ انواع آن

فرش ایرانی همیشه زیباست، حتی کهنه شدن این فرش در گذر زمان هم نمی‌توانید چیزی از جذابیت و زیبایی آن کم کند. البته فرش دستباف ایرانی قیمت بیشتری نسبت به فرش‌های ماشینی دارد. به همین دلیل خرید فرشی با طرح و نقش‌های اصیل و ایرانی با قیمت بسیار کمتر از فرش دستباف، روشی مقرون به‌صرفه برای دعوت کردن زیبایی اصیل ایرانی به خانه است. برای این کار بهترین انتخاب، خرید فرش وینتیج یا کهنه نما است که ظاهری متفاوت از سایر فرش‌های ماشینی دارد. فرشی که به‌راحتی در دکوراسیون مدرن و سنتی می‌نشیند و زیبایی را در فضا پراکنده می‌کند. اگر شما هم به‌تازگی قصد تغییر دکوراسیون و خرید فرش وینیتج دارید، پیشنهاد می‌کنم تا پایان مقاله همراه ما بمانید. در ادامه قصد دارم نکات مهم برای خرید فرش ماشینی، مزایا  و معایب و انواع آن را بررسی کنم.

بایدها و نبایدهای خرید فرش وینتیج

اگرچه فرش وینتیج در انواع مختلف خود بسیار زیبا است؛ اما همه آن‌ها به‌عنوان کفپوش در دکوراسیون قابل استفاده نیست. به عبارت دیگر فقط فرش وینیتج ماشینی گزینه مناسب در دکوراسیون محسوب می‌شود. اما برای خرید این فرش هم باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید. در ادامه این موارد را باهم بررسی می‌کنیم.

بایدها و نبایدهای خرید فرش وینیتج

 • فرشی هماهنگ با دکوراسیون خانه بخرید

اوین و مهم‌ترین نکته این است که فرش وینتیج در دکوراسیون زیبا باشد و با سایر المان‌ها هارمونی داشته باشد. در بیشتر موارد ظاهر فرش اولین چیزی است که بعد از ورود به خانه خودنمایی می‌کند. شاید در نگاه اول فرش وینیتج و سایر فرش‌ها ساکت به نظر برسند؛ اما به‌سرعت می‌توانند سلیقه شما را فریاد بزنند!

با توجه به این موضوع حتما فرشی بخرید که از نظر طرح و رنگ و ظاهر با سایر وسایل و رنگ‌ها در دکوراسیون هماهنگ باشد. علاوه بر آن اگر خانه‌ای با دکوراسیون شلوغ دارید، فرش وینیتج باید دارای طرحی ساده‌تر باشد. همچنین اگر خانه‌ای با دکوراسیون مدرن دارید و رنگ‌های غالب در آن سرد و خنثی هستند، به سراغ فرش وینتیج با رنگ‌های گرم و نقش‌های اصیل بروید تا تضادی دلچسب در این فضا ایجاد کند.

 • به سایز فرش وینتیج دقت کنید

نکته مهم دوم این است که فرشی با سایز مناسب برای خانه تهیه کنید. ابعاد نامناسب فرش در فضا به‌سرعت تمام تلاش شما برای خرید فرش را از بین می‌برد. به همین دلیل تفاوتی هم نمی‌کند که فرش وینتیج بخرید و یا اینکه فرش دیگری را برای دکوراسیون انتخاب کرده باشید؛ پیشنهاد طراحان دکوراسیون این است که در یک فضای کوچک مانند اتاق، فرش حدود ۲۰ سانتیمتر از دیوار فاصله داشته باشد.

همچنین در فضاهای بزرگ مانند پذیرایی، فرش باید حدود ۴۵ تا ۵۰ سانتیمتر از دیوار فاصله بگیرید. در این صورت نمای کلی دکور مرتب و منظم دیده می‌شود. علاوه بر آن طرح‌های روی فرش هم زیباتر نمایان می‌شود.

 • فرش وینتیج را کجا پهن کنیم؟

بافت و تولید فرش وینتیج با استفاده از دستگاه‌های مدرن فرش‌بافی انجام می‌شود. اما به کار بردن مواد شیمیایی‌ برای ایجاد کهنگی در طرح و رنگ فرش، باعث کاهش کیفیت آن می‌شود. به همین دلیل بهتر است این فرش را در فضاهایی پهن کنید که پاخور کمتری دارند و کمتر در معرض رفت‌وآمد قرار می‌گیرد. با توجه به این موضوع، فرش وینتیج گزینه مناسبی برای اتاق پذیرایی محسوب می‌شود. اما بهتر است این فرش را در فضایی مانند ورودی خانه، آشپزخانه یا اتاق نشیمن پهن نکنید. زیرا در این صورت عمر مفید فرش کاهش پیدا می‌کند و کیفیت و زیبایی خود را سریع‌تر از دست می‌دهد.

انواع فرش وینتیج 

فرش وینتیج یا کهنه نما که بعضی از افراد آن را با نام فرش سنگ‌شور هم می‌شناسند، دارای مدل و تنوع بافت بسیار زیاد است و هرکدام از آن‌ها دارای قیمت‌های مختلفی در بازار هستند. فرش وینتیج هم در سه دسته‌بندی قابل تقسیم است.

انواع فرش وینیتج

 • فرش وینتیج دستباف

قبل از اینکه برای خرید این فرش اقدام کنید، بهتر است بدانید که فرش وینتیج به‌صورت کلی در دو نوع دستباف و ماشینی قابل تقسیم است. فرش وینیتج دستباف در اصل یک فرش دستباف کهنه است که کیفیت اولیه خود را در گذر زمان از دست داده است. بنابراین نمی‌توانید از این فرش انتظار درخشندگی کامل و یا پرزهای پرپشت داشته باشید.

فرش وینتیج دستباف، بیشتر از هر چیز حالتی نوستالژیک دارد و گزینه خوبی برای پهن کردن در فضاهای مختلف خانه نیست. به‌خصوص اینکه این فرش به‌هیچ‌وجه مناسب پهن کردن در اتاق پذیرایی نیست. رنگ  و روی فرش کاملا از بین رفته و به اصطلاح فرش‌بافان، اصلا گوشتی نیست؛ زیرا پرزهای آن به‌مرورزمان از بین رفته است.

این نوع فرش وینتیج هم با توجه به میزان کهنگی و کیفیت خود قابل تقسیم است. در برخی موارد فرش حالتی کلکسیونی و قدیمی دارد؛ اما در عین حال کیفیت خود را حفظ کرده است و می‌توان از آن در دکور استفاده کرد. اما گاهی اوقات ممکن است فرش به دلیل پاخور زیاد پرز خود را از دست داده باشد. در این حالت بازهم می‌توان فرش کهنه و قدیمی را به کار برد. برای این کار در بیشتر موارد فرش به‌صورت تکه‌ای و در قاب و تابلو نگهداری می‌شود تا زیبایی روزگار خوش قدیم را برای ما تداعی کند.

 • فرش وینتیج ماشینی

این نوع فرش وینتیج اصلی ترین نوع فرش وینتیج است که توسط دستگاه‌های فرش‌بافی و تجهیزات مدرن تولید می‌شود. البته به دلیل طرح و نقش و ظاهر کهنه و جذابی که دارد، محبوبیت زیادی بین خریداران پیدا کرده است.

در این فرش هم طرح‌های ایرانی و اصیل با همان ظرافت خاص به کار می‌روند، اما متریال بافت آن کاملا متفاوت است. همچنین روند تولید فرش به شکلی است که رنگ‌های روی فرش با ایجاد ساییدگی کم می‌شود تا حالتی کهنه و قدیمی پیدا کند.

نکته مهم و قابل توجه درباره این نوع فرش وینتیج این است که قیمت آن نسبت به سایر فرش‌های دستباف بسیار کمتر است. به همین دلیل اگر دوست دارید با قیمت‌های مناسب دکوراسیون خانه را تغییر دهید و زیباتر کنید، این فرش گزینه خوبی است.

 • فرش وینتیج وصله‌ای یا چهل‌تکه

این مدل از فرش وینتیج هم جذابیت‌های خاص خود را دارد. این فرش در اصل از تکه‌های فرش‌های دستباف قدیمی تهیه شده است و در کنار هم قرار گرفتن چند تکه فرش، زیبایی بیشتری به مجموعه آن می‌دهد. برای تهیه این فرش نیاز به فرش‌های دستباف قدیمی و کهنه داریم که کیفیت اولیه خود را از دست داده است.

روش کار به این صورت است که تکه‌های مختلفی از فرش‌های دستباف متفاوت برش زده شده و آن‌ها را نخ‌های محکم به هم می‌دوزند. بعد از این کار تمام مجموعه فرش با استفاده از یک پارچه پنبه‌ای به همدیگر محکم و متصل می‌شود. این فرش به دلیل داشتن چند طرح و نقش متفاوت نمایی زیبا و منحصر به فرد  دارد. همچنین در بیشتر موارد از فرش‌های کوچک‌تر و ظریف‌تر به‌عنوان یک تابلو تزئینی در خانه استفاده می‌شود.

معایب فرش وینتیج

درصورتی‌که قصد دارید خانه‌ای یا دکوراسیون جدید و همراه با فرش وینتیج داشته باشید، بهتر است در کنار آشنایی با ویژگی‌ها و مزایای این فرش، معایب آن را هم بشناسید. در این صورت به شکل مناسب‌تری می‌توانید از فرش مراقبت کنید و زمان بیشتری زیبایی آن را در خانه به نمایش بگذارید.

 • اولین نکته این است که فرش وینتیج یا کهنه نما نسبت به فرش دستباف قیمت بسیار کمتری دارد؛ اما در عین حال قیمت آن نسبت به سایر فرش‌های ماشینی کمی گران‌تر است.
 • در بافت این فرش بیشتر از الیاف پلی‌استر و ویسکوز استفاده می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که این فرش کیفیت و مقاومت کمی در برابر آسیب‌های محیطی داشته باشد. به همین دلیل نیاز به مراقبت بیشتری هم خواهد داشت.
 • کاربرد الیاف ویسکوز و پلی‌استر، موجب می‌شود که فرش بعد از هر بار شستشو کیفیت و زیبایی اولیه خود را از دست بدهد. به همین دلیل بهتر است این فرش را در جایی پهن کنید که کمتر در معرض آلودگی قرار می‌گیرد و نیاز به شستشوی کمتری پیدا می‌کند.
 • فرش وینتیج به دلیل شرایط تولید متفاوت خود باید در تراکم پایین و حدود ۴۰۰ تا ۷۰۰ شانه تولید شود. این موضوع هم باعث می‌شود که فرش کیفیت و مقاومت کمتری نسبت به سایر فرش‌های ماشینی داشته باشد. اما فرش مدرن ۱۰۰۰ شانه جز زیباترین فرش های مدرن می باشد میتوانید فرش مدرن و فرش وینتیج را بصورت اقساط از فروشگاه زیلوکس خریداری کنید.

معایب فرش وینیتج

 • فرش وینتیج طوسی چه تأثیری در دکوراسیون دارد؟

رنگ طوسی همیشه زیبا است و تفاوتی نمی‌کند که از آن برای پوشش خودتان استفاده کنید و یا اینکه بخشی از دکوراسیون خانه را با این رنگ ترکیب کرده باشید. در این میان فرش  طوسی هم گزینه‌ای ایده آل در دکوراسیون محسوب می‌شود که حسی از آرامش، سازگاری و دوری از استرس را در فضا پراکنده می‌کند.

فرش‌های وینتیج طوسی کاربرد زیادی در  طراحی دکوراسیون مدرن دارد، زیرا به‌راحتی با سایر رنگ‌ها و المان‌ها در فضای دکور هماهنگ می‌شود و فضایی ظریف و ماهرانه خلق می‌کند. علاوه بر آن فرش وینیتج طوسی گزینه خوبی برای پذیرایی کوچک است تا نمای آن را بزرگ‌تر به نمایش بگذارد و مانع ایجاد حس شلوغی و بی‌نظمی در آن شود.

خوشبختانه فرش وینیتج در این رنگ برای دکوراسیون مدرن و کلاسیک کارایی دارد. اما نکته مهم این است که سایر المان‌ها در چه رنگ و طرحی باشند. به‌طور مثال اگر دوست دارید چیدمان خانه در سبک مدرن باشد، کافی است آن را با رنگ‌های خنثی مانند سفید، مشکی یا کرمی ترکیب کنید. مبلمانی به رنگ سفید به‌خوبی می‌تواند گزینه خوبی در کنار فرش وینتیج طوسی باشد.

البته فراموش نکنید که بیش‌ازحد از رنگ‌های خنثی استفاده نکنید، زیرا نمای کلی دکور را غم‌زده و سرد به نمایش می‌گذارد. پیشنهاد مناسب این است که المان‌هایی از متریال چوب و یا در رنگ چوب هم به کار ببرید و در گوشه و کنار خانه چند گلدان گل و گیاه طبیعی قرار دهید. با این کار سنگینی رنگ‌های خنثی گرفته می‌شود و آرامش بیشتری در فضا حاکم خواهد شد.

علاوه بر آن ترکیب فرش وینتیج طوسی و المان‌های صورتی گزینه خوبی برای فضا‌های مدرن و امروزی است. این ترکیب ملایم و دوست‌داشتنی باعث ایجاد آرامشی همراه با شور و شوق در فضای پذیرایی می‌شود و دکوراسیون خانه زوج‌های جوان انتخاب مناسبی است.

همچنین درصورتی‌که می‌خواهید فرش وینتیج طوسی را در دکوراسیون کلاسیک به کار ببرید، بازهم دست شما کاملا باز است .برای این کار می‌توانید سایر المان‌ها را در رنگ‌های گرم مانند قرمز انتخاب کنید. مبلمانی از متریال مخمل و در رنگ قرمز گزینه خوبی در کنار فرش وینتیج طوسی خواهد بود.

رنگ طوسی به‌راحتی با رنگ‌های زیادی ترکیب می‌شود و در کنار آن‌ها جلوه زیبایی دارد. بنابراین می‌توانید این فرش را در کنار رنگ قهوه‌ای، زرد، نارنجی و سبز هم استفاده کنید. هرکدام از این رنگ‌ها تعیین می‌کنند که نمای کلی خانه به چه سمتی گرایش پیدا کند. به‌طور مثال اگر در خانه‌ای با دکوراسیون کلاسیک و رنگ غالب سبز، از فرش وینتیج طوسی استفاده کنید، حسی از طبیعت دل‌نشین را تداعی می‌کند.

کلام آخر

در این مقاله نکات مهم در خرید فرش وینتیج و کاربرد آن در دکوراسیون را بررسی کردیم. این فرش در کنار مزایای قابل توجه خود دارای معایبی مانند قیمت بیشتر، عمر مفید کمتر و نیاز به مراقبت زیاد است. اما درصورتی‌که تمام نکات مهم در مراقبت از این فرش را رعایت کنید، می‌توانید تا سال‌های طولانی از زیبایی آن در دکوراسیون لذت ببرید.

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *