فرش ترکی | معرفی فرش ترکی | همه چیز درباره‌ی فرش ترکی

اگر برای خرید فرش به بازار فرش مراجعه کرده باشید و یا در وب‌سایت‌های فروش آنلاین فرش، به جست‌وجوی اینترنتی پرداخته باشید، حتما با اصطلاح فرش ترکی مواجه شده‌اید و احتمالا سوالات و ابهامات زیادی درین باره‌، به ذهن شما هجوم آورده است! به طور کلی، فرش ترکی به فرش‌هایی گفته می‌شود که در کشور ترکیه و با توجه به ویژگی‌های خاص فرهنگی و جغرافیایی خاص خود، تولید و بافته می‌شوند و به سایر کشورها از جمله ایران، صادر می‌شوند. البته فرش‌های ترکی، شامل فرش‌های داخلی که با همان خصوصیات و ویژگی‌های فرش ترکی، بافته و تولید می‌شوند، نیز می‌شود. در این محتوا از وب‌سایت زیلوکس قصد داریم اطلاعات جامع و کاملی راجع به فرش ترکی بازگو نماییم. از شما دعوت می‌‌شود همراه ما باشید:

معرفی فرش ترکی

فرش ترکی چه دستباف باشد و چه ماشینی، معرف نقشه‌ی فرش است. نقشه‌ی فرش‌های ترکی، ساده است و در بافت آن‌ها از رنگ‌های محدودتری نسبت به فرش‌های ایرانی استفاده می‌شود. سادگی و آرامش نهفته در فرش ترکی، باعث می‌شود این سبک از فرش‌ها، طرفداران بسیاری در جهان داشته باشند، زیرا فرش ترکی به دلیل سادگی می‌تواند با اغلب فضاها در منزل، چه مدرن باشد و چه کلاسیک،  هم‌خوانی داشته باشد.

فروشگاه

ویژگی‌های شاخص در انواع فرش‌های ترکی

 • نقشه‌ در فرش ترکی :

تفاوت در نقشه، بارزترین شاخصه‌ی فرش ترکی است. فرش‌های ترکی، نقشه‌های بسیار ساده‌تری از فرش‌های ایرانی دارند. طرح‌های بته جقه، لچک و ترنج، طرح‌های افشان و شاه‌ عباسی و یا طرح‌های اسلیمی که در اکثر فرش‌های ایرانی موجودند و نمایانگر اصالت یک فرش ایرانی هستند، در فرش ترکی دیده نمی‌شود. فرش‌های ترکی، غالبا از طرح‌های ساده گل یا اشکال هندسی ساده تشکیل شده‌اند و به ندرت نقشه‌های پیچیده و شلوغ در آن‌ها دیده می‌شود.

 • رنگ در فرش ترکی:

شاخصه‌ی رنگ نیز در فرش ترکی متمایز است و با فرش ایرانی تفاوت دارد. فرش‌های ترکی غالبا از رنگ‌های روشن و خنثی تشکیل می‌شوند؛ رنگ‌هایی مانند کرم، خاکستری روشن و قهوه‌ای روشن، جایگاه ویژه‌ای در فرش ترکی دارند؛ البته این مساله، یک قاعده‌ی کلی است و ممکن است فرش‌های ترکی بسیاری با رنگ‌های تیره‌تر نیز وجود داشته باشند.

استفاده از رنگ‌های روشن و خنثی در فرش‌های ترکی باعث شده است این فرش‌ها با هر رنگی در چیدمان منزل، به راحتی هماهنگ و هم‌خوانی داشته باشند. نکته‌ی مهمی که در باب استفاده از رنگ‌های خنثی باید یادآور شد، این است که خانواده‌ی رنگ‌های خنثی، فضایی آرامش‌بخش و دلنشین در خانه و اتاق ایجاد می‌کنند که همین ویژگی، فرش ترکی را برای هر فضایی از جمله پذیرایی مناسب کرده است. همچنین، وجود رنگ‌های روشن، اتاق را بزرگتر از ابعاد واقعی خود نشان می‌دهد و باعث می‌شود فضا، دلباز و روشن به نظر برسد.

در فرش‌های ترکی، ما شاهد تنوع رنگی زیاد در یک فرش نیستیم! به این معنی که یک فرش، از رنگ‌های محدودی تشکیل شده است و اختلاف رنگی در بین رنگ‌های آن وجود ندارد.

 • ابعاد فرش ترکی

فرش ترکی در ابعاد مختلفی تولید می‌شود که معمول‌ترین سایز آن‌ها عبارت است از :

 • دو متری
 • چهار متری
 • شش متری
 • نه‌متری
 • دوازده متری

البته ممکن است به طور محدود و خاص، در ابعاد دیگری نیز تولید شوند.

برای خرید فرش ترکی، لازم است متناسب با سایز اتاق مورد نظر و نوع دکوراسیونی که قرار است فرش را در آن‌ جا پهن کنید، سایز فرش را انتخاب کنید. سایز فرش باید به گونه‌ای باشد که به طور کامل در میان اتاق پهن شود و قسمتی از آن به زیر مبل، میز یا تخت‌خواب نرود!

این نکته، برای فرش‌هایی که دارای نقشه هستند و لازم است برای زیبایی بهتر، نقشه‌ی آن‌ها به طور کامل به نمایش در آید، لازم است رعایت شود.

 

بیشتر بخوانید : فرش ماشینی ترکی | همه چیز درباره‌ی فرش ماشینی ترک

انواع فرش ترکی

از انواع دستباف فرش ترکی که بگذریم، فرش ترکی ماشینی با سه کیفیت به بازار عرضه می‌شوند:

 • فرش ترکی ساده : همانند فرش‌های ماشینی معمولی، از نخ اکرولیک بافته می‌شود و تنها تفاوت آن، وجود نقشه‌ی ترکی فرش است. این گونه فرش‌ها در ابعاد مختلف از دو متری تا دوازده متری تولید و بافته می‌شوند. فرش‌های ترکی ساده ، غالبا در ضخامتی بیشتر از فرش‌های ماشینی ایرانی بافته می‌شوند.
 • فرش ترکی ممتاز : آنچه در بازار با عنوان فرش ترکی شناخته می‌شود، غالبا این گروه از انواع فرش ترکی است. فرش ترکی ممتاز ، از الیاف نخ تاپس و الیاف بامبو که الیافی طبیعی هستند تشکیل شده‌اند. الیاف بامبو بکار رفته در فرش ترکی ممتاز، ضد باکتری و ضد حساسیت است و نحوه‌ی شست‌وشوی آن نیز آسان‌تر است. این فرش‌ها با وجود آنکه رنگ بسیار روشنی دارند، به راحتی کثیف نمی‌شوند و این خاصیت نیز، مرهون همان الیاف بامبو بکار رفته در آن‌هاست.

فرش ترکی ممتاز ، ویژگی‌های منحصربفردی دارد که باعث شده این نوع فرش نه تنها در ترکیه و ایران، بلکه در جهان ممتاز باشد و مورد توجه قرار بگیرد.

فرش ترکی 4

 • فرش ترکی سمرقند : این نوع فرش، غالبا در هشت رنگ خنثی و از جنس نخ آکرولیک بافته می‌شود. فرش‌ ترکی سمرقند ، تراکم بسیار بالایی دارد، به همین دلیل فرشی بسیار مقاوم با بافت منسجم و محکم است و در عین حال، لطافت و نرمی بسیار بالایی دارد.

ابعاد فرش سمرقند غالبا در سایز‌های ۲ متری ، ۴ متری و ۶ متری است. این فرش‌ها بسیار باکیفیت بوده و بیشتر برای کسانی مناسب است که علاقمند به فرش‌هایی با رنگ‌های روشن نیستند و یا دکوراسیونی با طیف رنگی روشن دارند و برای متعادل سازی فضا، تمایل به استفاده از فرشی با رنگ تیره‌تر دارند.

قیمت فرش ترکی :

قیمت هر نوع فرش، تابعی از متریال و موادی است که از آن بافته شده است. قیمت فرش ترکی نیز، تابعی از الیافی است که از آن بافته شده است. فرش ترکی، چنانچه دستباف باشد، طبیعتا بسیار گرانبها و نفیس خواهد بود و چنانچه ماشینی باشد و از الیاف مناسب و باکیفیتی تشکیل شده باشد، قیمت آن نسبت به سایر انواع فرش ماشینی که در همان ابعاد و سایز تولید شده‌اند، مقداری بالاتر است که این مساله، به دلیل اصالت طرح و نقشه‌ی فرش است.

در مورد فرش‌های وارداتی نیز، هزینه‌ی گمرکی بیشتر، مزید قیمت بالاتر فرش‌های ترکی وارداتی است.

امروزه در کشور ایران و کارخانجات قالی‌بافی داخلی، فرش‌های ترکی با همان کیفیت فرش‌های وارداتی و بلکه بالاتر، بافته می‌شود که نه تنها قیمت مناسب‌تری دارند، بلکه کیفیت آن‌ها قابل رقابت با نمونه‌های اصلی خارجی می‌باشد.

فرش ترکی برای چه دکوراسیونی مناسب است؟

همانطور که اشاره شد، فرش ترکی نقشه‌ای ساده با رنگ‌های ساده و ملایم دارد و به همین دلیل، برای انواع دکوراسیون‌های کلاسیک و مدرن مناسب است. چنانچه سبک دکوراسیون اتاق شما کلاسیک و با جزئیات است، می‌توانید ازین فرش برای اتاق‌تان استفاده کنید و به نوعی، فضا را به سمت سادگی و تعادل سوق دهید.

فرش ترکی، فرشی مناسب برای دکوراسیون‌های جدید و مدرن نیز هست و دلیل آن نیز سادگی و استفاده از رنگ‌های خنثی و ملایمی است که در آن بکار رفته و استفاده ازین مدل فرش‌ها را در چیدمان‌های سبک مدرن توجیه می‌کند.

قابل به ذکر است، نمونه‌های فرش ماشینی ترکی در دسته‌ی فرش‌های مدرن دسته‌بندی می‌شوند. بنابراین چنانچه فضایی که قرار است فرش در آن پهن شود، مدرن است، با پهن کردن یک فرش ترکی زیبا و ساده، به گرم شدن فضا و زیبایی آن، کمک کنید و فضایی چشم‌نواز و انرژی بخش در اتاق ایجاد کنید.

کلام پایانی :

اگر بخواهیم به طور خلاصه فرش ترکی را معرفی کنیم باید بگوییم، فرش ترکی در اصل فرشی است که نقشه و طرح آن ترکی است. این فرش‌ها رنگ‌های روشن و خنثی دارند و نقشه‌ی آن‌ها خلوت و بسیار ساده است. اما آنچه در بازار ایران به عنوان فرش ترکی معرفی می‌شود، فرش ماشینی ترکی ممتاز است که از الیاف بامبو بافته شده است. این نوع فرش هم از کشور ترکیه با تعرفه‌ی گمرکی، وارد می‌شود و هم در داخل کشور، توسط صنایع قالی‌بافی داخلی تولید می‌شود.

فرش ترکی با مشخصات فوق، در زمره‌ی فرش مدرن دسته‌بندی می‌شود و به دلیل ویژگی‌های منحصربفرد از جمله، سادگی، ظاهر نرم و ابریشمین، مقاومت بسیار بالا در برابر لکه و کثیفی و انبساط دیداری که در فضا ایجاد می‌کند، از پر طرفدارترین انواع فرش در بازار ایران محسوب می‌شود.

وب‌سایت زیلوکس از همراهی شما با این محتوا سپاسگزار است. امیدواریم خواندن این مقاله برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد.

 

 

 

 

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *