سه راه برای تشخیص بهترین فرش ماشینی

یکی از خریدهای هیجان‌انگیز و جذاب، خرید فرش است. به همین دلیل بعد از جستجو و بررسی‌های مختلف به این نتیجه می‌رسید که چه فرشی با چه طرح و نقشی برای خانه بخرید. اما زمانی که به فروشگاه‌های مختلف حضوری و آنلاین مراجعه می‌کنید، با انبوهی از فرش‌ها با متریال و کیفیت مختلف روبرو می‌شوید. این موضوع می‌تواند شما را دچار تردید کند و ندانید که کدام فرش کیفیت بهتری دارد. برای تشخیص کیفیت فرش ماشینی راه‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنم.

کیفیت فرش ماشینی به چه عواملی وابسته است؟

فرش‌های ماشینی به دلیل قیمت مناسب و تنوع گسترده در طرح، رنگ، نقشه و متریال الیاف، گزینه خوبی در تمام فضاهای خانه محسوب می‌شود. اما فارغ از کیفیت در طرح و رنگ فرش و یا ابعاد آن، کیفیت مواد اولیه اهمیت زیادی دارد. به عبارت دیگر تنها با بررسی و دقت در این فاکتور می‌توانیم قیمت فرش و عمر مفید آن را حدس بزنیم.

یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین کیفیت مواد اولیه فرش نیز، نوع نخ به کار رفته در بافت فرش ماشینی است. همچنین نوع نخ تاثیر مستقیم روی تراکم و شانه فرش دارد و اصالت آن را تعیین می‌کند. به همین دلیل در ادامه به‌طور کامل تمام این فاکتورهای مهم را بررسی می‌کنم.

کیفیت فرش ماشینی به چه عواملی وابسته است؟

  • تاثیر جنس نخ در کیفیت فرش ماشینی

اولین و مهم‌ترین ماده اولیه در بافت و کیفیت فرش ماشینی، نخ به کار رفته است. متریال نخ خاب یا نخ پرز در انواع مختلفی وجود دارد و از موادی مانند پلی پروپلین، پلی‌استر، پلی‌استر فیلامنت، آکریلیک و آکریلیک ‌‌‌‌‌‌هیت ‌ست تهیه می‌شود. هرکدام از این نخ‌ها کیفیت متفاوتی دارند و تاثیر خود را روی نرمی و لطافت، عمر مفید و کیفیت آن به نمایش می‌گذارند.

در میان تمام این نخ‌ها با متریال متفاوت خود، نخ‌های آکریلیک هیت ست شده و همچنین نخ پلی‌استر فیلامنت در رده بهترین‌ها قرار دارند. نخ آکریلیک شباهت بسیار زیادی به نخ پشمی دارد و برخی از ویژگی‌های پشم را هم در فرش ایجاد می‌کند. در عین حال به دلیل برخورداری از استحکام و دوام بیشتر، گزینه بهتری نسبت به نخ پشمی محسوب می‌شود.

علاوه بر آن نخ آکریلیک در مقابل شستشوی مداوم، نور خورشید و ساییدگی مقاومت و دوام بسیار خوبی دارد. همچنین نخ آکریلیک هیت ست شده به دلیل اینکه با دستگاه‌های پیشرفته تهیه می‌شود، مانع ایجاد حساسیت تنفسی و پوستی می‌شود. این نخ بعد از بافت و تبدیل به فرش، کرک زیادی ندارد و به همین دلیل نیازی به جارو کشیدن مداوم برای از بین بردن کرک‌های اضافی ندارید. با توجه به این ویژگی می‌توان گفت که فرش تهیه شده با نخ آکریلیک هیت ست شده، بهترین انتخاب برای فضای پذیرایی و اتاق کودک به حساب می‌آید.

در مقابل نخ آکریلیک هیت ست شده که در رده بهترین گزینه‌ها برای بافت فرش ماشینی است، نخ‌های الیاف مصنوعی مانند پلی‌استر برای همه فضاها مناسب نیست. این فرش‌ها اگرچه ظاهری براق و درخشنده در ابتدا دارند و ممکن است به دلیل زیبایی اولیه که در آن می‌بینید، برای خرید وسوسه شوید، اما بهتر است کمی صبور باشید.

فرش‌های بافته شده با الیاف پلی‌استر مقاومت کمی در برابر حرارت دارند و بعد از چند بار شستشو، کیفیت، نرمی و لطافت اولیه خود را از دست می‌دهد. البته قیمت این فرش نسبت به فرش ماشینی بافته شده با الیاف آکریلیک بسیار کمتر و ارزان‌تر است؛ اما برای همه فضاهای خانه مناسب نیست.

به همین دلیل اگر دوست دارید فرش پلی‌استر در خانه پهن کنید، بهتر است در فضاهایی به کار ببرید که پار خور کمتری دارد و احتمال آلودگی آن نیز کمتر باشد. در این صورت می‌توانید عمر مفید بیشتر و طولانی‌تر برای فرش ایجاد کنید.

  • تاثیر شانه و تراکم در کیفیت فرش ماشینی

دومین عامل موثر در کیفیت فرش ماشینی، میزان تراکم و شانه فرش است. جالب است بدانید که این فاکتور نه‌تنها می‌تواند مقدار استحکام و مقاومت فرش را تعیین کند، تاثیر بسیار زیادی روی زیبایی و نمای فرش دارد. به عبارتی می‌تواند ظرافت طرح‌ها و نقش‌های روی فرش را تعیین کند.

به‌صورت کلی شانه فرش به معنای تعداد گره‌هایی هستند که در عرض فرش بافته می‌شوند. بنابراین زمانی که از یک فرش کلاسیک ۷۰۰ شانه حرف می‌زنید، به این معنی است که در هر یک متر عرض فرش، ۷۰۰ گره بافته شده است. اما تراکم فرش تعداد گره‌ها در طول فرش را نشان می‌دهد. در عین حال هرچقدر که مقدار شانه فرش افزایش پیدا کند، بافت فرش ریزتر و ظریف‌تر خواهد بود که باعث کیفیت بیشتر در آن می‌شود.

همچنین تراکم زیاد هم عمر مفید بیشتر و استحکام بالاتر را برای فرش ماشینی به ارمغان می‌آورد. تراکم فرش هرچه بیشتر باشد، بافت فرش منسجم‌تر است و دوام بیشتری برای فرش ایجاد می‌کند. در عین حال هرچه گره‌ها با تراکم بیشتر کنار هم بافته شده باشند، گرد و خاک سخت‌تر در الیاف فرش نفوذ می‌کند. درنهایت اینکه فرش ماشینی با تراکم زیاد، بافتی شبیه به فرش‌های دستباف ظریف پیدا می‌کند.

با توجه به این دو فاکتور، زمانی که فرش ماشینی دارای تراکم و شانه بیشتر باشد، زیبایی، ظرافت، دوام و کیفیت بیشتری خواهد داشت. البته در کنار این ویژگی‌های ممتاز، قیمت فرش هم افزایش پیدا می‌کند. اما در صورتی که بخواهید فرش باکیفیت تهیه کنید، پرداخت قیمت بیشتر کاملا توجیه دارد.

در حال حاضر فرش‌های ماشینی با تراکم و شانه‌های متعدد در بازار موجود است و شامل فرش کلاسیک شانه‌ ۵۰۰، ۷۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ می‌شود. هرچه مقدار و عدد شانه فرش افزایش پیدا می‌کند، به تناسب آن تراکم فرش هم زیاد می‌شود. البته در برخی موارد فرش با یک شانه با دو نوع تراکم بافته می‌شود. به‌طور مثال فرش کلاسیک ۱۰۰۰ شانه با دو نوع تراکم ۳۰۰۰ و ۳۶۰۰ در بازار موجود است. این اعداد تاثیر زیادی روی لطافت و نرمی فرش، تراکم گره‌ها و قیمت فرش دارد. بنابراین حتما در هنگام خرید به اعداد شانه و تراکم فرش ماشینی دقت کنید.

در عین حال دقت داشته باشید که هر چه مقدار شانه و تراکم فرش افزایش پیدا می‌کند، ضخامت آن‌هم کاهش پیدا می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که ظاهر فرش نازک‌تر باشد و فرش انتخاب مناسب‌تری برای فضای پذیرایی باشد. همچنین هرچه تراکم  و شانه فرش کمتر باشد، ضخامت فرش بیشتر شده و به همین دلیل گزینه بهتری برای فضاهای پرترافیک خانه مانند ورودی در، آشپزخانه، اتاق خواب و نشیمن است.

۳)تاثیر رنگ و بوی الیاف روی کیفیت فرش ماشینی

در کنار متریال نخ، تراکم و شانه باید به فاکتور مهم دیگر یعنی رنگ و بوی الیاف هم دقت کرد. در حقیقت بازهم متریال نخ به کار رفته در بافت فرش ماشینی می‌تواند کیفیت رنگ و بوی نخ را تعیین کند. به‌صورت کلی فرش‌های بافته شده با الیاف آکریلیک هیت ست شده و پلی‌استر فلامنت رنگ شفاف‌تر و بهتری دارد. اما نخ‌های بی‌کیفیت باعث کدر نشان دادن طرح و نمای فرش می‌شود. البته به یاد داشته باشید که همیشه درخشنده بودن نخ فرش به معنای کیفیت مناسب آن نیست. نخ‌های ابریشم مصنوعی هم نمایی شفاف از فرش ماشینی به نمایش می‌گذارند، اما کیفیت چندانی ندارند و اصلا با نخ آکریلیک قابل مقایسه نیست.

نکته مهم بعدی در تعیین کیفیت فرش ماشینی، بوی فرش است. بازهم متریال نخ خاب می‌تواند بوی فرش را تعیین کند و کیفیت فرش را به نمایش بگذارد. در حالت کلی فرش‌های بافته شده با الیاف آکریلیک بوی بدی مانند بوی مواد نفتی و شیمیایی ندارد. اما فرش‌هایی که با نخ‌های بی‌کیفیت و مصنوعی تهیه می‌شوند، بوی ناخوشایندی ایجاد می‌کنند. بنابراین با نگاه کردن به رنگ فرش و استشمام بوی آن می‌توانید تا حدود زیادی کیفی فرش ماشینی را تشخیص دهید.

راه‌حل نهایی در تعیین کیفیت فرش ماشینی

ممکن است شما هم مقاله‌های مختلفی درباره روش‌های تشخیص کیفیت فرش مطالعه کرده باشید، اما حقیقت این است که گاهی اوقات باوجود تمام این فاکتورها و نکات نمی‌توانیم گزینه بهتر را تشخیص دهیم. در این شرایط بهترین کار این است که به سراغ فرشی بروید که تضمین اصالت و گارانتی داشته باشد. در این صورت خریدی بدون دغدغه خواهید داشت و می‌توانید از کیفیت فرش مطمئن باشید.

جمع‌بندی

برای خرید فرش ماشینی فاکتورهای مختلفی مانند قیمت فرش، طرح و نقش روی آن و مواردی از این دست اهمیت پیدا می‌کنند. اما مهم‌ترین و اولین فاکتور، توجه به کیفیت فرش ماشینی است. برای تعیین کیفیت فرش هم سه عامل مهم شامل متریال الیاف و مواد اولیه، مقدار ترکم و شانه فرش، رنگ و بوی فرش تاثیرگذار است. البته جالب است بدانید که تمام این موارد به‌نوعی زیرمجموعه نوع متریال الیاف و نخ خاب است.

اگر نخ خاب از مواد اولیه مرغوب و به‌ویژه از نخ آکریلیک هیت ست شده باشد، رنگ و بوی فرش کاملا طبیعی خواهد بود و در عین حال فرش تراکم بیشتری دارد. بنابراین می‌توانید از خرید فرشی با نمای ظریف و طرح و نقش زیبا لذت ببرید. همچنین استفاده از این متریال باعث افزایش دوام و استحکام فرش می‌شود تا عمر مفید بیشتر را برای فرش به ارمغان بیاورد.


به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.