۵ نکته که باید برای خرید فرش ماشینی بدانید

اگر برای خرید فرش ماشینی اقدام کرده باشید، حتما با نکات و ریزه‌کاری‌های زیادی مواجه شده‌اید که برخی از آن‌ها ساده و قابل فهم و برخی دیگر، تخصصی است و ممکن است باعث سردرگمی‌تان ‌شود. بکار بردن اصطلاحات تخصصی هنگام خرید فرش از سوی فروشندگان، نوعی ترفند است تا از طریق آن بتوانند مشتری را متقاعد به خرید کنند. در واقع، خرید فرش ماشینی ، چندان هم کار دشوار و پیچیده‌ای نیست و اگر چند نکته‌ی مهم و ساده را در نظر بگیرید، قطعا از خرید خود لذت کافی را خواهید برد. در ادامه همراه وب‌سایت زیلوکس باشید تا نکات مهم در خرید فرش ماشینی را برایتان شرح دهیم.

تعریف فرش ماشینی

هنگامی که قصد خرید فرش ماشینی را دارید، در وهله‌ی اول باید بدانید که فرش ماشینی و فرش دستباف، چه تفاوت‌هایی با همدیگر دارند؛ از گذشته تا به امروز، بشر زیرانداز و فرش‌هایی که مورد استفاده قرار می‌داد را به وسیله‌ی هنر دست خود می‌بافته است، اما امروزه به دلیل رشد صنایع و پیشرفت تکنولوژی، فرش‌های ماشینی نیز پا به عرصه‌ی وجود گذاشته‌اند. از نظر ماهیت، فرش ماشینی تفاوت‌های عمده و اساسی با فرش دستباف دارد، اما از نظر طرح و نقشه، می‌توان گفت فرش‌های ماشینی هم از نقشه‌های فرش‌های سنتی و هم فرش مدرن، الگو گرفته‌اند.

فرش ماشینی، گونه‌ای از فرش است که توسط ماشین‌آلات صنعتی و بدون حضور مستقیم انسان بافته می‌شود. الیاف بکار رفته در فرش ماشینی، ممکن است از الیاف طبیعی مانند الیاف بامبو و پشم و یا از الیاف مصنوعی، مانند اکرولیک و پلی‌استر تشکیل شده باشد و یا ترکیبی از هر دوی آن باشد.

فرش‌ ماشینی قیمتی بسیار پایین‌تر از فرش دستباف دارد و تنوع نقشه و طرح آن، بسیار بیشتر است. اگر چه فرش ماشینی ارزش و اعتبار، یک زیرانداز دستباف را ندارد، اما قیمت بسیار پایین‌تر آن باعث شده است که جایگاه ویژه‌ای در منازل ایرانی‌ها داشته باشد.

انتخاب رنگ فرش

نکات مهم در خرید فرش ماشینی

  • کاربرد فرش

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید در هنگام خرید فرش ماشینی ، به آن توجه کنید، کابرد فرش در منزل است. در ابتدا باید تعیین کنید که فرش را برای چه محلی نیاز دارید! به طور حتم فرشی که برای اتاق پذیرایی استفاده می‌شود با فرشی که برای اتاق خواب یا آشپزخانه و حتی اتاق نشیمن مورد استفاده قرار می‌گیرد، متفاوت است. بسیاری از افراد قبل از حضور در یک خانه و یا قبل از چیدمان وسایل، اقدام به خرید فرش می‌کنند که این روشی اشتباه است. خرید فرش ، آخرین مرحله‌ی چینش دکوراسیون منزل شماست. باید در ابتدا کل دکوراسیون اتاق را چیدمان کنید و سپس بر اساس نیاز به وجود آمده، فرش مورد نیازتان را تهیه کنید.

فرش‌هایی که برای اتاق پذیرایی پهن می‌شوند، بیشتر جنبه‌ی تزئینی دارند و لازم است از کیفیت و اعتبار بیشتری برخوردار باشند. به عنوان مثال، برای اتاق پذیرایی می‌توانید از فرش‌های گل‌برجسته، با ظرافت بیشتر و با تراکم بالا استفاده کنید. فرش‌هایی که برای اتاق‌های پر رفت‌ و آمد، مانند راهرو‌ها و اتاق نشیمن مورد استفاده قرار می‌گیرند باید ضخیم‌تر باشند و مقاومت آن‌ها بالاتر باشد تا بر اثر عبور و مرور بیشتر، دچار تخریب و سایش نشوند.

قابلیت شست‌وشوی فرش و همچنین رنگ آن، مساله‌ی دیگری است که کابرد فرش، تعیین کننده‌ی آن است. در محیط‌های پر رفت‌وآمد لازم است از فرش‌هایی با نقشه‌ی شلوغ‌تر و رنگ‌های تیره‌تر و با قابلیت شست‌وشو بیشتر، استفاده کنید.

ابعاد فرشی که انتخاب می‌کنید، لازم است به شکلی باشد که از کناره‌های فرش، مقداری فضای خالی بماند و زیر اشیاء و لوازم نرود. این کار علاوه بر این که از تخریب و سوراخ شدن فرش محافظت می‌کند، باعث می‌شود نقشه‌ی فرش به طور کامل دیده شود و به چشم آید.

  • فرش کلاسیک می‌خواهید یا فرش مدرن ؟

انتخاب سبک فرش، نکته‌ی مهم دیگری است که باید به آن اهمیت دهید. در تعریف ساده‌ی فرش کلاسیک ،‌ گفته می‌شود فرشی است که مدرن نیست! یعنی طرح و نقشه‌ی آن، جدید نیست و برگرفته از نقشه‌ها و طرح‌هایی است که در گذشته نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته است. انواع مدل‌های فرش کلاسیک را همه‌ی ما به وفور دیده‌ایم و به طور حتم می‌دانید که مقصود ما از فرش کلاسیک چه می‌باشد.

در مقابل فرش کلاسیک ، فرش مدرن قرار دارد که طرح و نقشه‌ی آن بسیار ساده و جدید است و در واقع می‌توان گفت، فاقد طرح و نقشه‌‌ای شلوغ و پرکار‌ است. اساسا فرش‌های مدرن، دارای پیچیدگی و طرح‌های شلوغ مانند فرش‌های کلاسیک نیستند و مشخصه‌ی بارز آن‌ها سادگی است.  فرش‌ مدرن برای دکوراسیون و چیدمان سبک مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد و نباید در چیدمان اتاقی که سبک آن کلاسیک و سنتی است، پهن شود. فرش کلاسیک نیز تابع همین قاعده است و حتما باید در سبک کلاسیک مورد استفاده قرار گیرد. البته، گاهی برای تعدیل کردن فضای اتاق، از فرش کلاسیک در دکوراسیون سبک مدرن استفاده می‌شود.

  • الیاف فرش ماشینی

الیاف و نخ بکار رفته در انواع فرش ماشینی ، با یکدیگر متفاوت هستند. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، الیاف فرش ماشینی ممکن است مصنوعی یا طبیعی باشند. در بین الیاف مصنوعی، نخ آکرلیک ، با کیفیت‌ترین نوع آن محسوب می‌شود و فرش‌هایی که ازین نخ بافته شده‌اند، کیفیت بالاتری دارند و دوام و ماندگاری آن‌ها بیشتر است. فرش‌های پلی‌استر، پلی‌پروپلین، ابریشم مصنوعی، نخ بامبو و … انواع دیگری از الیاف هستند که در بافت فرش ماشینی کاربرد دارند. بدیهی است که نوع نخ بکار رفته در فرش، بر کیفیت آن و همچنین قیمت تمام شده‌ی آن موثر است. بنابراین یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که در خرید فرش ماشینی باید مد نظر بگیرید، نوع الیاف بکار رفته در فرش است.

هنگام خرید فرش کلاسیک ۱۰۰۰ شانه  ، حتما به برچسب پشت فرش توجه کنید و از فروشنده راجع به الیاف تشکیل دهنده‌ی آن بپرسید.

  • شانه و تراکم فرش ماشینی

نکته‌ی مهم دیگری که در هنگام خرید فرش ماشینی حتما با آن برخورد خواهید کرد، تراکم و شانه‌ی فرش است. به طور کلی، هر چه تعداد گره‌های بکار رفته در یک متر از فرش بیشتر باشد، فرش ریز‌نقش‌تر است و قیمت و ارزش بالاتری دارد.

تراکم به تعداد گره‌هایی که در یک متر از طول فرش ماشینی وجود دارد، اشاره می‌کند و شانه به تعداد گره‌هایی اشاره دارد که در یک متر از عرض فرش ماشینی وجود دارد.

فرش‌های ماشینی معمولا در انواع ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه، ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه در بازار وجود دارند و تراکم آنها از ۳۰۰ تا ۳۲۰۰ رج متغیر است. برای اتاق‌های پر رفت و آمد بهتر است از فرش‌های ۷۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه استفاده کنید و برای اتاق‌هایی مانند پذیرایی از فرش‌های ریز نقش‌تر مانند ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه استفاده کنید.

  • اگر کودک یا حیوان خانگی دارید!

نکته‌ای که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و شاید  کمتر فروشندگان به آن می‌پردازند، افرادی است که در منزل شما زندگی می‌کنند. اگر در منزل، کودک نوپایی دارید و یا از حیوان خانگی نگهداری می‌کنید و یا فردی از اعضای خانواده‌تان سابقه‌ی حساسیت و آلرژی دارد، باید هنگام خرید فرش، انواعی را انتخاب کنید که از الیاف ضد حساسیت و با قابلیت شست‌وشوی بالا تهیه شده‌اند. فرش کودک یکی از محصولاتی میباشد که میتوانید برای اتاق کودکان خود روی آن حساب باز کنید.

فرش‌هایی که از کیفیت پایین‌تری برخوردارند و یا الیاف تشکیل دهنده‌ی آن‌ها مرغوب نیست، تا مدت‌ها پرز‌های ریزی از آن‌ها به هوا بر می‌خیزد که برای افراد دارای حساسیت، آزار دهنده خواهد بود و ممکن است باعث تشدید آلرژی و علائم حساسیت در آنان شود.

 

 

سخن پایانی

نحوه‌ی شست‌وشو، هماهنگی رنگ فرش با دکوراسیون، مطابقت سایز فرش با متراژ اتاق و سایر موارد دیگر، همه مواردی هستند که بهتر است هنگام خرید فرش ، به آن‌ها دقت کنید.

فرش مانند دیوار پنجم اتاق، در زیبایی آن نقش تعیین کننده و مهمی دارد و اگر شایسته و مناسب انتخاب نشود، هزینه و انرژی که صرف خرید آن شده‌است را هدر می‌دهد.

ازین که همراه این محتوا بوده‌اید از شما سپاسگزاریم. امیدواریم نکات بیان شده در این مقاله، برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد. چنانچه تمایل دارید از وب‌سایت زیلوکس به صورت حضوری و آنلاین خرید کنید، می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان فروشگاه، بهره بگیرید.

۱/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *