چطوری فرش را با مبل ست کنیم؟ _ اصول و نکات آن

به آخر سال که نزدیک می‌شویم، دغدغه تغییر دکوراسیون خانه، تبدیل به موضوع مهمی می‌شود و همیشه به دنبال بهترین راه‌حل هستیم. در این میان ست فرش با مبلمان به‌عنوان دو المان بزرگ در خانه محسوب می‌شوند و اصول و نکات ست کردن فرش با مبلمان اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

ممکن است شما هم برای تغییر دکوراسیون و ست فرش با مبل، روش خاص خودتان را در پیش بگیرید و تنها به سلیقه و علاقه‌های خودتان توجه کنید؛ اما به هر حال میهمانان و خانواده هم نظرات متفاوتی دارند و برخی اوقات توجه به نظرات آن‌ها می‌تواند دکوراسیونی زیباتر و مناسب‌تر را برای خانه فراهم کند.

اجازه بدهید در ادامه این نوشتار نکات خرید فرش ماشینی را بررسی میکنیم، روش‌های مختلف که می‌تواند دکوراسیون زیباتری برای خانه شما فراهم کند، بررسی کنیم. من در این مطلب قصد دارم درباره اصول و نکات ست فرش با مبل بیان کنم. همچنین در ادامه درباره ست کردن مبل با فرش در رنگ‌های مختلف، نکاتی ارائه می‌شود.

چگونگی ست فرش با مبل با توجه به سلیقه

نمی‌توان انکار کرد که در روش ست کردن مبل با فرش های طرح دار، تصمیم‌گیرنده نهایی شما هستید و بهتر است همه چیز را مطابق با سبک زندگی و سلیقه خودتان بچینید. در عین حال ست مبل با فرش موضوعی نیست که همه به شکل یکسان از آن تبعیت کنند و به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

به‌طور مثال موقعیت جغرافیایی نیز می‌تواند در چیدمان دکوراسیون خانه موثر باشد. فرض کنید که شما در یک کشور عرب زبان زندگی می‌کنید. در این صورت حتما از خانه‌ای شلوغ با فرش‌ها، پرده و مبلمان طرح دار، استقبال می‌کنید. این در حالی است که برای یک فرد اروپایی، دکوراسیونی خلوت با فرش‌ها و مبلمان ساده و خلوت با رنگ‌های روشن و بدون طرح، جذابیت بیشتری دارد.

حالا شما به‌عنوان یک ایرانی چه چیزی را بیشتر می‌پسندید؟ پاسخ به این سوال تا حدود زیادی می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین انتخاب را برای ست فرش با مبل به دست بیاورید. در عین حال دلیلی وجود ندارد که شبیه به همه رفتار کنید. خانه شما محیطی امن و کاملا اختصاصی است که به شما تعلق دارد. بنابراین قبل از نگاه به نظرات و سلیقه دیگران، نظرات و علاقه‌های خودتان را در اولویت قرار دهید و بر اساس آن رفتار کنید.

به‌طور مثال من عاشق رنگ صورتی هستم و سعی می‌کند که از این رنگ در دکور خانه استفاده کنم. ممکن است استفاده از این رنگ در دکوراسیون به نظر بقیه جذابیت زیادی نداشته باشد و یا مطابق سلیقه آن‌ها نباشد؛ اما نکته مهم این است که من در این خانه زندگی می‌کند، پس تصمیم‌گیرنده نهایی من هستم!

البته در کنار سلیقه و علاقه‌های خودتان، بهتر است به نظر کارشناسان و طراحان دکوراسیون در این باره توجه کنید تا چیدمانی زیباتر برای خانه فراهم کنید. در ادامه به نکات مهم در این باره می‌پردازیم.

اصول و نکات ست کردن فرش با مبل

برای ست مبل به عنوان مثال  فرش ۱۰۰۰ شانه کلاسیک، انتخاب‌های متعددی پیش روی شما وجود دارد. شاید دوست داشته باشید دکوری مدرن در خانه داشته باشید  و یا اینکه دکور کلاسیک را بیشتر بپسندید. به هر حال در هر دو استایل سنتی و مدرن، نوع رنگ بنید نقش بسیار مهمی دارد تا جلوه بصری دکور را تغییر دهد. بنابراین به نوع رنگ‌ها  و هارمونی بین آن‌ها در چیدمان خانه دقت کنید. اما برای رسیدن به بهترین چیدمان رعایت چند نکته می‌تواند بهترین انتخاب را به شما ارائه دهد.

  • در خانه‌ای با فرش کرم رنگ، بهتر است مبلمان و پرده هم دارای تناژ رنگی نزدیک به رنگ کرم باشند. به عبارت دیگر شما نمی‌توانید در کنار فرشی با رنگ کرم به سراغ مبلمانی با رنگ صورتی و پرده پذیرایی سبز رنگ با اکسسوری‌های آبی رنگ باشید.

البته بازهم تاکید می‌کنم که تصمیم‌گیرنده نهایی شما هستید؛ اما به این موضوع دقت کنید که رنگ‌ها باهم هارمونی داشته باشند. در غیر این صورت خود شما قبل از هر شخص دیگری، دیدن این همه ازدحام و شلوغی رنگ‌ها را نامناسب و آزاردهنده میدانید.

برای مثال خانه من پر از رنگ صورتی است؛ اما رنگ‌ها آزاردهنده نیستند و همه چیز سر جای خود قرار دارد. من سعی می‌کنم که تناژ رنگی مبلمان، فرش و پرده یا سایر اکسسوری‌ها به هم نزدیک باشند و در عین حال باهم ترکیب نشوند.

علاوه بر آن، ترکیب صورتی با رنگ‌های طوسی، کرم و سفید می‌تواند گزینه مناسبی باشد که ازنظر بصری آزاردهنده نباشد و احساس آرامش را در خانه حاکم کند.

  • به سبک فرش و مبل در هنگان ست کردن توجه کنید. شاید این موضوع در ابتدا بی‌اهمیت به نظر برسد؛ اما بعد از اینکه به نمای کلی خانه نگاه می‌کنید، متوجه اهمیت این هماهنگی خواهید شد. به‌طور مثال در خانه‌ای با فرش طرح دار، بهتر است مبلمان دارای طرح و شلوغی کمتری باشد.
  • تعادل مهم‌ترین فاکتور در دکوراسیون خانه است و نباید آن را نادیده گرفت. در خانه‌ای با فرش تیره‌رنگ با طرح‌های شلوغ و پیچ در پیچ، نباید به سراغ مبلمان و یا پرده‌ای با طرح‌های بزرگ بروید. در این صورت خانه شما به‌شدت شلوغ و درهم ریخته خواهد شد.

البته بازهم تاکید می‌کنم که سبک زندگی شما، سلیقه و یا موقعیت جغرافیایی و فرهنگ‌ها هم در چیدمان دکوراسیون تاثیرگذار هستند و شاید یک فرد عرب زبان عاشق این ترکیب باشد، اما شما چقدر این ترکیب را دوست دارید؟

  • به رنگ پرده و طرح‌های روی آن هم دقت کنید. اگر دوست دارید که تمامی المان‌های خانه دارای طرح باشند، بهتر است که در کنار فرشی با طرح‌های بزرگ و تیره، از مبلمانی استفاده کنید که دارای پارچه‌ای با طرح‌های ریز و ظریف باشد. همچنین رنگ‌ها در تناژ هماهنگ باهم باشند تا جلوه بصری زیباتری داشته باشد.
  • شاید تصور کنید که تنها المان‌های مهم در خانه فرش و مبلمان هستند؛ در حالی که پرده پذیرایی نیز اهمیت زیادی در کنار این دو المان دارد و به همین دلیل نباید آن را دست‌کم بگیرید. بهتر است در هنگام انتخاب این گزینه، از پرده‌ای استفاده کنید که از سقف تا سطح زمین کشیده شده باشد و کاملا بلند باشد. همچنین در صورتی که فرش دارای رنگی تیره است، رنگ سفید را برای پرده انتخاب کنید. با این کار تا حدود زیادی می‌توانید قدرت رنگ فرش را در سادگی رنگ پرده حل کنید.
  • در کنار فرشی با طرح دار با طرح‌های بزرگ و رنگ تیره، از والان پرده سبک و بدون طرح‌های شلوغ کمک بگیرید. همچنین رنگ ملایمی داشته باشد تا فشار و بار رنگ فرش را از بین ببرد.

اصول و نکات ست کردن فرش با مبل

ست فرش با مبل با این روش‌ها

اما چگونه می‌توانیم مبل و فرش را به‌صورت حرفه‌ای باهم ترکیب کنیم تا دکوراسیونی زیباتر ایجاد شود؟ برای این کار فقط به فرش یا مبلمان توجه نکنید و بهتر است مه سایر المان‌ها را هم در نظر بگیرید. به‌طور مثال کوسن‌ها خیلی کوچک و جزئی محسوب می‌شوند و شاید تصور کنید که اهمیت زیادی ندارد؛ اما با دقت در انتخاب رنگ  و طرح مناسب پارچه کوسن به‌راحتی و با هزینه هم می‌توانید، چیدمان را زیباتر کنید. اما چند روش جذاب دیگر وجود دارند که بتوانید ست فرش با مبلمان را بهتر پیش ببرید.

  • تعادل، مهم‌ترین فاکتور: قبل از ترکیب کردن الگوهای مختلف و فرش و مبلمان را طرح‌ها و رنگ‌ها متفاوت، به تعادل بین آن‌ها توجه داشته باشید. برای این کار پیشنهاد می‌شود که ابتدا از یک الگوی پررنگ آغاز کنید و به سمت رنگ‌های با تناژ ملایم‌تر پیش بروید.

فرض کنید از یک المان پررنگ در گوشه‌ای از اتاق استفاده کردید؛ در این صورت لزوما دلیلی وجود ندارد که همه چیز با همین رنگ در اتاق حاکم باشد. به‌عنوان مثال اگر مبلمانی با طرح‌های بزرگ در خانه دارید، الگوی کوسن‌ها را با طرح‌های ظریف پیش ببرید و یا اینکه از پارچه‌ای ساده و بدون طرح کمک بگیرید.

  • یک سایه رنگی خاص را انتخاب کنید و بر اساس آن پیش بروید: خانه ما با رنگ‌ها و طرح‌های مختلف پوشیده می‌شود. برای اینکه دکوراسیون یک فضا در خانه به‌خوبی باهم ترکیب شود، کافی است یک استراتژی ساده و راحت را در پیش بگیرید.

به عبارت ساده‌تر یک سایه رنگی را انتخاب کنید و المان‌های مختلف را در همین تناژ ترکیب کنید. این استراتژی ساده، روشی مطمئن است که طراحان دکوراسیون هم برای طراحی کاتالوگ از آن استفاده می‌کند. به‌طور مثال اگر دوست دارید رنگ صورتی در خانه حاکم باشد، (چیزی شبیه به خانه من!) حتما از این رنگ در تناژ مختلف از ملایم تا پررنگ کمک بگیرید. در این صورت خواهید دید که جلوه بصری خانه شما زیباتر از چیزی است که تصور می‌کردید.

ست مبل با فرش فیلی رنگ

فرش ۱۲۰۰ شانه کلاسیک رنگ فیلی به شما کمک می‌کند تا فضایی با رنگ‌بندی منحصر به فرد را در دکوراسیون خانه ایجاد کنید. این رنگ که در دسته رنگ‌های خنثی قرار دارد، به‌خوبی با سایر رنگ‌ها ترکیب می‌شود و به همین دلیل بهترین انتخاب در کنار مبلمان و سایر وسایل و اکسسوری‌ها در خانه محسوب می‌شود.

شما می‌توانید با انتخاب فرش رنگ فیلی، ترکیبی سرد و یا گرم از رنگ‌ها در خانه فراهم کنید. به عبارت دیگر، این رنگ با هر دو نوع رنگ سرد و گرم به‌خوبی هارمونی دارد و در عین حال خانه را بزرگ‌تر و دل‌بازتر نشان می‌دهد.

همچنین در صورتی که خانه‌ای بزرگ دارید، بازهم فرش رنگ فیلی گزینه مناسبی برای دکوراسیون است و برای اینکه ترکیب بهترین ایجاد شود، بهتر است سایر وسایل مانند مبلمان و پرده در تناژ رنگی قرمز، نارنگی و یا بنفش باشد تا نمای زیباتری داشته باشد.

نکته مهم‌تر اینکه رنگ فیلی در دسته رنگ‌های خنثی و سرد است و به همین دلیل استفاده از مبلمان با پارچه‌ای بدون طرح و یا در رنگ‌های خنثی و سرد باعث می‌شود که فضایی سرد در خانه حاکم شود. البته این دکور تا حدودی مدرن محسوب می‌شود، اما گرمایی در خانه ندارد.

به همین دلیل اگر دوست دارید گرمای بیشتری در خانه ایجاد کنید، از کوسن، پرده، مبلمان و سایر وسایل در ترکیب رنگی قرمز، نارنجی، زرد و سبز استفاده کنید. همچنین قرار دادن چند گلدان با گل‌های سبز و طبیعی در این دکوراسیون تا حدود زیادی می‌تواند گرما را به خانه دعوت کند و سردی آن را از بین ببرد.

ست مبل با فرش فیلی رنگ

ست فرش و مبل سلطنتی

مبلمان سلطنتی گزینه‌ای جذاب هستند که فضایی لوکس و تشریفاتی در خانه ایجاد میکنند. برای ست کردن فرش و مبل سلطنتی روش‌های مختلفی وجود دارد؛ اما مهم‌ترین نکته‌این است که رنگ فرش و پارچه مبلمان باهم هماهنگ باشند و یکنواختی یا شلوغی در آن‌ها دیده نشود.

در حالت کلی بسیاری از مبلمان سلطنتی دارای طرح‌های شلوغی هستند و در این صورت انتخاب فرش طرح دار نیز می‌تواند فضایی شلوغ را در خانه به ارمغان بیاورد. به همین دلیل توصیه می‌شود که در کنار این مبلمان از فرش کلاسیک با رنگ ملایم و طرح‌ها و نقش‌های ظریف و ملایم استفاده کنید.

به‌طور مثال اگر مبلمان سلطنتی دارای رنگ تیره و طرح‌های شلوغی هستند، می‌توانید از فرش با طرح افشان و رنگ ملایم در کنار آن استفاده کنید تا ترکیب متعادلی داشته باشند. همچنین در انتخاب رنگ المان‌ها، اولویت بندی کنید. در ادامه این موضوع بررسی می‌شود.

به قانون انتخاب رنگ احترام بگذارید!

در طراحی دکوراسیون  و طراحی کاتالوگ، یک قانون کلی وجود دارد که به قانون طلایی سه‌گانه معروف است. در این قانون بیان شده است که در انتخاب رنگ المان‌ها و اکسسوری‌ها به اولویت ۶۰ درصد از رنگ خانه دقت کنید.

به‌طور مثال اگر خانه‌ای دارید که تناژ رنگی قهوه‌ای و کرم در آن غالب است، در انتخاب فرش نیز بهتر است به سراغ فرشی با رنگ کرم بروید. همچنین برای ست مبل با فرش فیروزه ‌ای، اگر خانه‌ای دارید که رنگ آبی در آن حاکم است، فرش فیروزه‌ای بهترین انتخاب است.

در کنار این اولویت‌ها به ۳۰ درصد از رنگ فضا دقت کنید. سعی کنید این لوازم دارای تناژی هماهنگ با رنگ غالب باشند. برای این کار رنگ پرده و سایر لوازم خانه را با رنگ فرش هماهنگ کنید. حالا به سراغ ۱۰ درصد از لوازم بروید و سعی اکسسوری‌ها و وسایل دکوری موجود در خانه دارای رنگی هماهنگ با رنگ غالب باشند.

با انجام این قانون  و رعایت آن خواهید دید که ترکیب رنگ و چیدمان دکوراسیون، اصلا کار سختی نیست و شما به‌خوبی می‌توانید از پس آن برایید.

به قانون انتخاب رنگ احترام بگذارید!

ست فرش با مبلمان با جادوی مبلمان راه راه

انتخاب مبلمان راه راه، سلاح مخفی شما برای رسیدن به ترکیبی جذاب و منحصر به فرد در دکوراسیون خانه است. جالب است بدانید که الگوی راه راه در مبلمان به‌راحتی با هر نوع الگوی دیگری ترکیب می‌شود و بین آن‌ها تطابق برقرار می‌شود.

شما با انتخاب مبلمان کلاسیک، مدرن و یا سلطنتی با طرحی راه راه می‌توانید آن را با فرشی طرح دار با نقش‌های مختلف هماهنگ کنید، بدو ن اینکه خانه‌ای شلوغ و درهم داشته باشید. البته دقت داشته باشید که همه این طرح‌ها دارای تناژ رنگی هماهنگ باهم باشند. در غیر این صورت خانه‌ای شلوغ خواهید داشت و به احتمال زیاد به بدسلیقگی متهم می‌شوید!

پیشنهاد مطالعه: برای دانستن بیشتر نکات طلایی انتخاب فرش روی این لینک کلیک کنید.

کلام آخر

ست فرش با مبلمان کار پیچیده‌ای نیست و دلیل برای نگرانی در انجام این کار وجود ندارد. مهم‌ترین نکته‌ای که برای ست فرش با مبل باید در نظر داشته باشید این است که قبل از هر چیز به سلیقه و علاقه‌های خودتان توجه کنید.

در کنار سلیقه و علاقه‌ها، بهتر است رنگ و طرح فرش و مبلمان در کنار هم زیبا باشند و از قرار دادن آن‌ها در یک فضا احساس شلوغی، درهم‌ریختگی و بی‌نظمی نکنید. با رعایت همین نکته به ظاهر ساده می‌توانید دکوراسیونی زیبا، اختصاصی و منحصر به فرد در خانه ایجاد کنید و از دیدن آن لذت ببرید.

به نظر شما چه نکات دیگری در ست فرش با مبلمان وجود دارد که ترکیبی زیباتر در خانه ایجاد می‌کند؟ نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

فروشگاه زیلوکس عرضه کننده انواع فرش کلاسیک می باشد می توانید بصورت اقساط، تجربه خرید فرش متفاوتی داشته باشید.

۳/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *