خرید فرش ماشینی | نکات خرید فرش ماشینی

خرید فرش ماشینی اگر چه در ظاهر، پروسه‌ای آسان و ساده به نظر می‌آید، اما زمانی که پایتان را درون بازار فرش بگذارید، مشاهده خواهید کرد که در عمل، اینگونه نیست! تولید‌کنندگانی که فرش‌هایی رنگارنگ و زیبا، اما با سطح کیفی نه چندان مطلوب تولید می‌کنند، خریدار را دچار سردگمی یا اشتباه می‌کنند. وجود اختلاف قیمت در بین فرش‌های مشابه و بحث تبلیغات و بازاریابی، ذهن مخاطب را به سمت و سوی خود می‌کشاند. همچنین، در انتخاب و خرید فرش ماشینی ، علاوه بر مبحث کیفیت، باید به هماهنگی فرش با کوراسیون، رنگ، طرح و نقشه‌ی آن نیز توجه کنید و این مورد نیز مزید بر علت خواهد بود تا بیشتر در انتخاب خود مردد شوید. شما احتمالا در یک فروشگاه فرش، با انواع مدل‌ها و نقشه‌های رنگارنگ، دچار سردگمی خواهید شد و حتما درین حین، فروشندگانی هستند که قدرت هر گونه تصمیم‌گیری را از شما سلب می‌کنند! با این وجود، ناامید نشوید. ما در این محتوا، در کنار شما خواهیم بود تا اطلاعات جامعی را در رابطه با خرید فرش ماشینی به شما ارائه ‌دهیم تا ضمن مطالعه‌ی آن، بتوانید انتخاب شایسته‌ای داشته باشید و از خرید خود، لذت بیشتری ببرید. همراه زیلوکس باشید

راهنمای خرید فرش ماشینی

• فرش را برای کجا می‌خواهید؟!!!

زمانی اقدام برای خرید فرش ماشینی یا دستباف نمایید که محلی که قرار است فرش در آنجا پهن شود، کاملا مشخص شده باشد یا دست‌کم، اجزای دکوراسیون آن، تعیین شده باشد. باید به طور دقیق بدانید فرشی که قرار است خریداری شود، برای چه اتاقی و با چه مساحتی است؟ آیا برای اتاق خواب است؟ آیا برای پذیرایی است؟ و یا قرار است در آشپزخانه پهن شود؟
پرواضح است که مورد و محل استفاده‌ی فرش نقش مهمی در انتخاب آن دارد. فرش، به عنوان کف‌پوش، یکی از مهم‌ترین ابعاد یک اتاق را می‌پوشاند و از نظر بصری، بسیار به چشم می‌آید. ازین رو، انتخاب نامناسب فرش می‌تواند دکوراسیون اتاق شما را زشت و بدقوار جلوه دهد و زیبایی آن را تحت تاثیر قرار دهد.
فرش، آخرین آیتمی در دکوراسیون است که باید خریداری شود، پس اول همه‌ چیز را بچینید و مرتب کنید، بعد اقدام به خرید فرش کنید

• میزان استفاده از فرش را در نظر بگیرید:

میزان استفاده از فرش که در اصطلاح به آن پاخور فرش گفته می‌شود، نقش مهمی در خرید فرش دارد. به عنوان مثال، برای اتاق‌هایی که پر رفت‌وآمد هستند، نیاز است که فرشی با دوام‌تر و باکیفیت‌تر بخرید که در مقابل شست‌وشو و تمیزکاری، مقاومت بیشتری داشته باشد و از نظر رنگ و ظاهر، به گونه‌ای باشد که گرد و غبار و کثیفی را کمتر نشان دهد؛ اگر چه پیشنهاد ما این است که در هر شرایطی، کیفیت را ارجحیت قرار دهید.
به عنوان مثال، انتخاب فرشی کرم‌رنگ برای آشپزخانه یا اتاق غذاخوری که مکانی شلوغ و پر رفت‌‌وآمد است و یا احتمال ریختن غذا بر روی فرش زیاد است، چندان شایسته نیست.
بهتر است برای اتاق‌های شلوغ و پر رفت‌وآمد، از رنگ‌های چرک‌تاب و مقاوم در برابر گردوخاک استفاده کنید و حتما دقت کنید، جنس فرش به گونه‌ای باشد که بتوانید به راحتی آن را شست‌وشو دهید.

• اگر در منزل شما، کودک یا حیوان خانگی وجود دارد…..!!!

انتخاب و خرید فرش ماشینی برای افرادی که کودک دارند یا از حیوان خانگی نگهداری می‌کنند، تابع آیتم‌های خاصی است. مطمئن باشید فرشی که انتخاب می‌کنید، از مواد ضد حساسیت تهیه شده باشد. از آنجا که کودکان نوپا و خردسال، همچنین حیوانات، بیشتر بر روی زمین، حرکت و بازی می‌کنند، باید از فرش‌هایی استفاده کنید که برای پوست لطیف کودک یا شُش‌های او، ایجاد آلرژی یا حساسیت ننماید.
همانطور که می‌دانید بسیاری از مواد اولیه که امروزه استفاده می‌کنیم، حاوی موادی هستند که ممکن است برای کودکان یا افرادی که دارای ریه‌های حساس باشند، آسیب‌رسان باشند، بنابراین اگر با چنین گروهی سروکار دارید، این نکته را نیز در خرید فرش ماشینی مد نظر قرار دهید.
نرم و لطیف بودن و کیفیت متریال خود فرش نیز، نکته‌ی مهم دیگری است که طبیعتا برای خانواده‌هایی که دارای کودکی هستند که بر روی زمین چهار دست‌وپا می‌کند، مهم و حائز اهمیت است.

• به سبک و روحیه فردی خود و اعضای خانواده‌تان توجه کنید:

توجه به سلیقه‌ی فردی، سبک زندگی و روحیه‌ی شخصی شما، گزینه‌ی دیگری است که در انتخاب و خرید فرش ماشینی باید به آن توجه کنید. اگر روحیه‌‌ای شاد دارید، بهتر است از رنگ‌های شاد و پر انرژی در انتخاب فرش استفاده کنید. اگر به دکوراسیون سنتی و شاد علاقه دارید، فرش‌های طرح روستیک و گبه می‌تواند یک انتخاب مناسب باشد. اگر به سبک کلاسیک و قدیمی علاقه دارید، فرش کلاسیک یک انتخاب شایسته برای شماست. اگر اهل ورزش هستید، فرش‌هایی با نقش‌های شلوغ و هیجان‌انگیز می‌تواند برایتان اید‌ه‌آل باشد و موارد دیگری، که هر کدام متاثر از سبک زندگی و روحیه‌ی فردی شما و اعضای خانواده‌تان است.

• به دکوراسیون خانه توجه کنید:

انتخاب فرش، تابعی از سبک دکوراسیون منزل است. به این معنی که اگر از دکوراسیون مدرن و جدید استفاده می‌کنید، بهتر است از فرش‌هایی متناسب با سبک مدرن استفاده کنید. یعنی فرش‌هایی بسیار ساده از نظر رنگ و نقش و نگار! و در مقابل، اگر از دکوراسیون سنتی و کلاسیک استفاده کنید، فرشی که در اتاق پهن می‌کنید باید از نوع فرش کلاسیک و با اشکال سنتی‌تر باشد.

• به میزان حوصله‌ی خود برای تمیزکاری فرش نیز توجه کنید:

خواسته یا ناخواسته، شما ناگزیر هستید که فرش خود را به طور مرتب جارو زده و شست‌وشو دهید. اگر خیلی اهل تمیزکاری نیستید و یا وقت انجام آن را ندارید و یا در مناطقی زندگی می‌کنید که در معرض دوده و سیاهی قرار دارید، بهتر است از فرش‌هایی استفاده کنید که پر نقش‌ونگارتر هستند.
فرش‌هایی که نقش‌ونگار شلوغ‌تری دارند، دوده و ذرات گرد‌وغبار را کمتر از فرش‌های ساده نشان می‌دهند؛ بنابراین اگر دارای چنین شرایطی هستید، بهتر است از فرش‌هایی با نقشه‌های ریز‌ و چند رنگ استفاده کنید.
البته به یاد داشته باشید برای طولانی شدن عمر فرش‌، ناگزیر هستید که آن را در فواصل منظم شست‌وشو و تمیزکاری کنید، اما استفاده ازین روش، می‌تواند فواصل انجام تمیزکاری را طولانی‌تر کند.

• به ابعاد اتاقی که قرار است فرش را پهن کنید، توجه کنید:

همانطور که می‌دانید رنگ‌ها، ویژگی‌های درونی خود را به محیط بازتاب می‌دهند و این نکته‌ای است که شما در انتخاب و خرید فرش ماشینی باید به آن توجه کنید. اگر اتاقی که قصد فرش کردن آن را دارید، چندان بزرگ و پر نور نیست، بهتر است از فرش‌های رنگ روشن‌تر استفاده کنید و با این کار، فضای اتاق را دلباز‌تر و بزرگتر نشان دهید.
رنگ‌های روشن، به دلیل بازتابش کامل‌تر نور، فضا را بزرگتر از ابعاد واقعی خود نشان می‌دهد و این روشی ساده است تا اتاق‌های کوچک خود را بزرگ و دلباز‌تر نشان دهید.
در مقابل، اگر فضایی که قصد فرش کردن آن را دارید، بزرگ است و یا وسایل زیادی برای قرار دادن درون آن ندارید، بهتر است از فرش‌هایی با رنگ‌های گرم‌تر و تیره‌تر استفاده کنید تا فضا را خاص‌تر و زیباتر نشان دهید و سادگی بیش از اندازه‌ی محیط بکاهید.

• فرش را برای وسط اتاق انتخاب کنید، نه برای قرارگیری زیر اشیاء:

نکته‌ی دیگری که در انتخاب و خرید فرش ماشینی ، باید به آن دقت کنید، این است که ابعاد فرش را طوری انتخاب کنید که در وسط اتاق قرار بگیرد نه برای آن‌ که کل اتاق را بپوشاند! به عنوان مثال، فرش نباید زیر مبل‌ها، سرویس خواب و یا میز تحریر برود!
قرار گرفتن فرش زیر اجسام، نه تنها باعث خراب شدن زودهنگام و خوابیده شدن پرزهای آن می‌شود، بلکه نقشه و طرح فرش را نیز از دیدرس خارج می‌سازد. زیبایی یک فرش به آن است که طرح و نقشه‌‌اش، به طور کامل به نظر برسد، نه آنکه نیمی از آن پوشانده شود.

سخن آخر:

فرش به عنوان اصلی‌ترین پوشش و کف‌پوشش، سال‌ها و بلکه قرن‌هاست در خانه‌های ما ایرانیان جایگاه ویژه و ممتازی دارد. این کف‌پوش دوست‌داشتنی، علاوه بر اینکه، بستری نرم برای آرمیدن، نشستن و راه رفتن ما و کودکان‌مان فراهم می‌آورد، با زیبایی چشم‌نوازی که دارد، جلوه‌ی باشکوهی نیز به خانه‌هایمان می‌ببخشد.

این محتوا توسط تیم نگارش زیلوکس نگاشته شده است و امیدواریم مطالب گفته شده در آن، سودمند و مفید واقع شده باشد. از همراهی شما سپاسگزاریم.

شما می‌توانید با مراجعه به بخش  فروشگاه زیلوکس ضمن بازدید از محصولات و مقایسه با سایر کالاهای موجود در بازار به اطمینان کافی دست یافته و خریدی آسان همراه با رضایتمندی داشته باشید.

۱/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.