انتخاب رنگ فرش | انتخاب رنگ فرش و عوامل موثر در آن

رنگ‌ها با ما سخن می‌گویند و انرژی درونی خود را به مخاطب ساطع می‌کنند. رنگ‌ها، دنیای ما را شکل می‌دهند و به آن، شکل و بوی تازه‌ای می‌دهند. از تاثیر رنگ‌ها بر محیط زندگی نمی‌توان غافل شد و یا آن را نادیده گرفت. رنگ‌ها، تاثیر قابل توجهی نیز بر روحیه و حتی رفتار آدمی دارند و می‌تواند سطح انرژی و انگیختگی انسان را تحریک یا تضعیف کنند. انتخاب نابجای یک رنگ در محیط زندگی، یا استفاده از رنگ‌هایی که هارمونی مناسبی با یکدیگر ندارند، بدون شک می‌تواند روان آدمی را آزار دهد و یا سطح انرژی و احساسات او را افول دهد. اگر چه در ابتدا به نظر می‌آید فرشی که در زیر پای ما پهن است، جزء کوچک و یا حتی بسیار ناچیزی از محیط اطراف ما به شمار می‌آید، اما فراموش نکنیم که کل، از جزئیات تشکیل شده است و اتفاقا فرش به دلیل وسعت گستردگی که دارد، سطح قابل توجهی از کف زمین را می‌پوشاند و اثر قابل توجهی در دکوراسیون دارد. در ادامه وب‌سایت زیلوکس قصد دارد مطالب جالبی راجع به انتخاب رنگ فرش ماشینی به شما ارائه دهد که خواندن آن خالی از لطف نیست. همراه ما باشید:

انتخاب رنگ فرش و عوامل موثر در آن

  • انتخاب رنگ فرش ، یک مساله فرهنگی است !

قبل از هر چیز باید به این نکته‌ توجه کنید که فارغ از هر گونه مساله‌ای که در انتخاب رنگ فرش ماشینی با دستباف نقش دارد، انتخاب رنگ ، یک مساله‌ی فرهنگی است و تابعی از منطقه‌ی جغرافیایی، فرهنگ، ملیت و حتی وضعیت آب‌وهوایی مردم یک منطقه است. بر همین اساس است که از رنگ و طرح یک فرش قدیمی و باستانی، می‌توانند تخمین بزنند که این فرش در چه زمانی بافته شده و مربوط به چه قومی بوده و یا از چه منطقه و فرهنگی بر آمده است.

به عنوان مثال، در گذشته فرش‌های مناطق کوچ‌نشین بختیاری یا قشقایی با فرش‌های مناطق لرستانی و یا بلوچستان، با هم تفاوت‌های عمده‌ای از نظر طرح و رنگ و نقشه داشتند. اگر چه این مساله‌ به دلیل از بین رفتن مرزها و گستردگی دنیای ارتباطات، کمر‌نگ‌تر شده، اما هنوز هم شاهد آن هستیم که مردم یک منطقه خاص، به رنگ‌های خاصی توجه بیشتری نشان می‌دهند. به عنوان نمونه، مردمان عرب‌زبان به رنگ‌های تند و لاکی بیشتر علاقمند هستند و در مقابل، مردمان کشورهای اروپایی و غربی، به رنگ‌های روشن و ملایم توجه نشان می دهند که این مساله، برگرفته از ویژگی‌های فرهنگی و بومی یک منطقه جغرافیایی بزرگ است.

  • رنگ فرش اتاق را متناسب با کف‌پوش اتاق انتخاب کنید:

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در انتخاب رنگ فرش باید بدان توجه نشان دهیم، هماهنگی رنگ فرش با کف‌پوشی است که قرار است فرش بر روی آن پهن شود. بهتر است رنگ فرش با کف‌پوش هماهنگ باشد و با آن هارمونی داشته باشد، یعنی از یک خانواده‌ی رنگی باشند و از رنگ‌های مکمل تشکیل شده باشند. اما چنانچه تمایل دارید، رنگ فرش اتاق‌تان، متمایز باشد و به چشم بیاید و یا سبک دکوراسیون اتاق، از رنگ‌های شاد و انرژی بخش تشکیل شده است، می‌توانید رنگ فرش را در در تضاد با رنگ کف‌پوش انتخاب کنید.

اتاق‌هایی که کف‌پوش‌های آن‌ها از رنگ‌های خنثی مانند بژ یا خاکستری تشکیل شده است، کار شما را برای انتخاب رنگ فرش راحت‌تر می‌کنند زیرا دست شما باز است تا از طیف رنگی گسترده‌تری برای فرش اتاق‌ مورد نظرتان استفاده کنید.

  • رنگ فرش را متناسب با نور اتاق انتخاب کنید!

انتخاب رنگ فرش و تناسب آن با نوری که اتاق از محیط دریافت می‌کند، مساله‌ی مهمی است که باید حتما به آن اهمیت دهید. فرش، بخش مهمی از دکوراسیون هر اتاق را به خود اختصاص می‌دهد و چنانچه متناسب با میزان روشنایی و نور اتاق انتخاب نشود، می‌تواند فضا را بسته و خفه نشان دهد.

اگر اتاق‌تان به اندازه‌ی کافی نورگیر و روشن هست، می‌توانید متناسب با دکوراسیون اتاق و سلیقه‌ی شخصی‌تان از فرش‌هایی با رنگ‌های تیره یا روشن استفاده کنید. اما چنانچه اتاق چندان نورگیر نیست، توصیه نمی‌کنیم که از فرش‌های تیره‌رنگ استفاده کنید، زیرا فضا را کدر کرده و بیش از آن چه که هست، بسته و دلگیر نشان می‌دهد.

  • رنگ فرش را در تناسب با متراژ اتاق انتخاب کنید.

متراژ و بزرگی اتاقی که قرار است در آن فرش پهن کنید، مساله‌ی مهم دیگری است که در انتخاب رنگ فرش باید به آن توجه کنید. اگر اتاق مورد نظر کوچک است یا از نظر چیدمان شلوغ است، باید از فرش‌های رنگ روشن مانند کرم یا بژ استفاده کنید تا با خطای دیدی که ایجاد می‌شود، فضا را بزرگتر از ابعاد واقعی آن نشان دهید. اما چنانچه اتاق بزرگی در اختیار دارید که از نظر دکوراسیون نیز چندان شلوغ نیست، بهتر است فرشی با رنگ‌های تیره در آن پهن کنید تا فضا را متعادل نشان دهد.

  • در اتاق‌های خلوت از رنگ‌های گرم و شاد استفاده کنید.

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، طرح و رنگ فرش مهم‌تر از آن است که تاثیر آن را در دکوراسیون نادیده بگیریم. اگر نحوه‌ی چیدمان و یا فضای اتاق شما سرد و یا خلوت است، پیشنهاد می‌کنیم با پهن کردن فرشی با رنگ‌های گرم و شاد، فضا را قدری متعادل کنید و شادابی را به فضای اتاق باز گردانید. البته نیاز نیست که برای این‌کار لزوما از فرشی به رنگ قرمز یا نارنجی استفاده کنید، بلکه می‌توانید از فرش‌هایی که رنگ‌های شاد مانند قرمز یا نارنجی در آن بیشتر بکار رفته است، انتخاب کنید.

  • رنگ‌های خنثی یک انتخاب آسان و هوشمندانه !

استفاده از رنگ‌های خنثی در انتخاب رنگ فرش کار شما را برای چیدمان اتاق‌ راحت‌تر می‌کند! از قابلیت‌های رنگ‌های خنثی این است که با هر دکوراسیونی هماهنگ می‌شوند، بنابراین اگر در انتخاب رنگ فرش مردد هستید یا مایل هستید که چیدمان اتاق را در بازه‌های زمانی کوتاه تغییر دهید، فرش‌هایی با رنگ‌های خنثی گزینه‌ی مناسبی برای شما خواهند بود.

  • در انتخاب طرح و رنگ فرش از شلوغ‌کاری بپرهیزید:

انتخاب طرح و رنگ فرش باید به گونه‌ای باشد که به زودی از آن خسته و دلزده نشوید. از انتخاب فرش‌هایی با تناژ رنگ‌های متضاد و یا فرش‌هایی که نقشه‌ و طرح‌های بسیار شلوغی دارند بپرهیزید، مگر اینکه دلیل قانع‌کننده‌ای برای این کار داشته باشید، مانند اینکه بخواهید فرش را برای یک اتاق خلوت یا اتاق کودک پهن کنید. اما به طور کلی پیشنهاد ما این است در انتخاب رنگ فرش ، همچنین طرح و مدل‌ آن، از رنگ‌ها و طرح‌هایی استفاده کنید که مطمئن هستید به زودی شما را خسته و دلزده نخواهد کرد.

کلام پایانی :

فرش ، یکی از ابعاد اتاق شما را می‌پوشاند و مانند دیوار پنجم، نقش قابل توجهی در دکوراسیون و چیدمان فضا دارد. با انتخاب رنگ مناسب فرش ، ضمن آنکه می‌توانید فضای جذاب‌تری را در منزل‌تان ایجاد کنید، به مدت طولانی‌تری از سلیقه و انتخاب خود لذت خواهید برد و نیاز نیست در بازه‌های زمانی کوتاه، دست به تعویض و خرید فرش جدید بزنید.

از همراهی شما با این محتوا سپاسگزاریم. این محتوا توسط وب‌سایت زیلوکس نگاشته شده است و امیدواریم خواندن آن برایتان سودمند واقع شده باشد.

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *