محافظ ریشه فرش چیست؟ انواع و مزایای استفاده آن

حتما شما هم دوست ندارید بعد از مدتی از خرید فرش، با چنین تصویری از ریشه فرش روبرو شوید. کثیف  و پوسیده شدن ریشه فرش، به‌سرعت می‌تواند چهره آن را تغییر دهد. به همین دلیل ممکن است تمام تلاش‌های شما برای تمیز دیده شدن خانه، به هدر برود. احتمالا اولین کاری که می‌توانید برای تمیز و سالم  نگه داشتن فرش انجام دهید، شستشوی مداوم آن و یا پنهان کردن ریشه فرش در زیر آن است. اما متاسفانه این روش‌ها هم در بلندمدت تاثیر مطلوبی ندارند. به همین دلیل قصد دارم مزایای محافظ ریشه را بررسی کنم. ابزاری بسیار ساده و مناسب که ریشه فرش‌ها را از آلودگی، گردوغبار و سایر آسیب‌های محیطی محافظت می‌کند. اگر زیبایی و ظرافت فرش‌ها برای شما هم اهمیت دار د، پیشنهاد می‌کنم تا پایان این مقاله همراه من بمانید تا با مزایای محافظ ریشه آشنا شوید.

مزایای خرید محافظ ریشه

نمی‌توان انکار کرد که سلامت تمام قسمت‌های فرش نقش مهمی در زیبایی و عمر مفید فرش آن دارد. در این میان ریشه فرش اهمیتی دوچندان دارد؛ زیرا نسبت به سایر قسمت‌ها ظرافت بیشتری دارد و در برابر صدمات محیطی آسیب‌پذیرتر است. بنابراین به‌سرعت در برابر پا خوردگی، گردوغبار، آلودگی  و نور شدید خورشید دچار فرسودگی و پوشیدگی می‌شود.

شاید در هنگام جارو کشیدن، ریشه‌های فرش آسیب ببینند یا از فرش جدا شوند. البته جدا شدن یک یا دو رشته از ریشه فرش نمی‌تواند تاثیری روی نمای فرش داشته باشد، اما در صورتی که این روند ادامه پیدا کند، در کنار آسیب دیدن سلامت فرش، زیبایی آن هم از  بین خواهد رفت. بنابراین باید به دنبال چاره و راهکاری باشید که این مشکل را به‌سرعت، با قیمت مناسب و بدون دردسر رفع کند.

خوب اولین راهکار این است که ریشه‌ها را زیر فرش پنهان کنید تا از آلودگی‌ها دور باشد. اما این روش چندان پایدار نیست و با کوچک‌ترین تکانی که به فرش بخورد، ریشه‌ها بیرون زده و دوباره نامرتب می‌شود. روش دوم این است که یک نوارچسب پهن روی ریشه‌ها بچسبانید. این روش هم چندان خوب نیست؛ زیرا به‌مرور گردوغبار به آن نفوذ می‌کند. همچنین مواد موجود در چسب زیبایی ریشه فرش را از بین خواهد برد. بنابراین به دنبال یک روش مناسب باشید. برای این کار محافظ ریشه فرش را پیشنهاد می‌کنم.

مزایای خرید محافظ ریشه فرش در این است که مانع کثیف و زرد شدن ریشه فرش خواهد شد. علاوه بر آن از ریشه‌ها در برابر پوسیدگی محافظت می‌کند و به همین دلیل هزینه ترمیم فرش و رفو ریشه‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و در مواردی از بین می‌برد.

همچنین مزایای محافظ ریشه فرش در چند مورد دیگر قابل بررسی است.

مزایای خرید محافظ ریشه

مزایای کاربرد محافظ ریشه فرش

  1. افزایش عمر مفید انواع فرش مانند فرش لاکی و ریشه فرش به میزان بیشتر از حالت معمول
  2. کمک به حفظ حالت طبیعی در تمام فرش‌ها. به‌خصوص اینکه حالت ریشه را در فرش‌ها نو بهتر حفظ می‌کند. بنابراین اگر فرش دستباف یا فرش ماشینی گران‌قیمتی دارید، حتما از محافظ ریشه فرش استفاده کنید.
  3. جلوگیری از زرد شدن ریشه فرش بعد از شستشو
  4. ایجاد جلوه بهتر از ریشه فرش و نمایی زیباتر از حاشیه فرش
  5. قیمت محافظ ریشه فرش بسیار مناسب و مقرون به‌صرفه است. بنابراین با هزینه محدود می‌توانید از زیبایی و جلوه ظاهری فرش گران‌قیمت خود به‌خوبی محافظت کنید. جالب است بدانید که مزایای خرید حافظت ریشه فرش این است که قیمت آن بسیار کمتر از هزینه‌ای خواهد بود که برای ترمیمی ریشه و حاشیه فرش باید کنار بگذارید. بنابراین کاملا اقتصادی و مناسب است.
  6. با استفاده از این وسیله، مقاومت فرش هم در برابر آسیب فیزیکی افزایش پیدا می‌کند. به‌طور مثال مقاومت ریشه‌ها در برابر اجسام تیز و برنده هم بالا می‌رود و از کیفیت آن کاسته نخواهد شد.
  7. در بیشتر موارد ریشه فرش‌ها به رنگ سفید هستند و به‌مرور زمان در اثر کهنه شدن رنگ آن‌ها به سمت زرد یا بی‌رنگی متمایل می‌شود. در این حالت حتی مواد شوینده و سفیدکننده‌های قوی هم نمی‌تواند ریشه فرش را به رنگ سفید دربیاورد. اما با استفاده از انواع محافظ ریشه فرش می‌توان جلوی زرد شدن رنگ ریشه را گرفت.
  8. یکی از آسیب‌های محیطی خطرناک برای سلامت فرش‌های ماشینی و به‌خصوص فرش دستباف، رطوبت محیط و پوسیدگی ناشی از آن است. رطوبت به‌سرعت در بافت فرش و تارهای آن نفوذ کرده و بعد از مدتی خواهید دید که حاشیه فرش هم دچار پوسیدگی می‌شود. این موضوع در فرش دستباف بسیار خطرناک است و ارزش آن را از بین خواهد برد. اما با استفاده از انواع محافظ ریشه مرغوب و باکیفیت به‌خوبی می‌تواند از ریشه فرش در برابر رطوبت و پوسیدگی محافظت کرد.

انواع کاور ریشه فرش

خوشبختانه محافظ ریشه فرش در انواع مختلفی در بازار موجود است تا بهترین گزینه را بر اساس سلیقه خود انتخاب کنید. این موارد شامل:

محافظ ریشه پلاستیکی

این نوع محافظ ریشه دارای رنگی روشن است و به همین دلیل ریشه‌ها از درون آن کاملا معلوم خواهد شد. این محافظ به‌خوبی از آلوده شدن و ورود گردوغبار به ریشه‌ها جلوگیری می‌کند و جلوه آن در حاشیه فرش با طرح های مختلف مانند فرش افشان، مناسب و مرتب است و نصب راحتی دارد.

محافظ ریشه پلاستیکی

محافظ ریشه توری

این نوع محافظ ریشه فرش هم از متریال پلاستیک تهیه شده، اما به دلیل توری بودن، به‌خوبی باعث تبادل هوایی بین ریشه‌ها می‌شود. به همین دلیل از پوسیده شدن ریشه فرش جلوگیری می‌کند و به دلیل گردش هوای مناسب، گزینه خوبی برای فرش‌های دستباف  و ماشینی محسوب می‌شود.

محافظ ریشه فرش لیفه‌ای

این محافظ از جنس پارچه تهیه می‌شود پارچه به کار رفته برای این محافظ از متقال و یا نخ است تا به‌خوبی باعث مجاورت هوا در بین ریشه‌ها باشد و مانع پوشیدگی ریشه‌ها در گذر زمان شود. علاوه بر آن بهترین گزینه برای محافظت از ریشه‌های فرش دستباف محسوب می‌شود. به یاد داشته باشید که در فرش‌های ماشینی در بیشتر موارد ریشه فرش جدا از خود فرش است و به آن دوخته می‌شود. اما در فرش‌های دستباف ریشه فرش در اصل ستون فرش محسوب می‌شود و هر آسیبی که به آن وارد شود، به‌سرعت به تار و پود فرش نفوذ خواهد کرد. با استفاده از محافظ ریشه فرش پارچه‌ای یا لیفه‌ای به‌خوبی می‌توان از بروز آسیب‌های مختلف در فرش جلوگیری کرد.

این لیفه‌ها کاملا روی ریشه را پوشانده و به آن دوخته می‌شود. درنهایت در لبه‌های کناری فرش محکم می‌شود تا به‌مرور زمان شکافته نشود. لفافه دوزی بهترین روش برای حفظ ریشه‌ها و جلوگیری از به‌هم‌ریختگی آن‌ها است. همچنین تمیز مانده ریشه فرش و جلوگیری از آسیب‌های شیمیایی و فیزیکی را باید به مزایای این نوع محافظ اضافه کرد.

استفاده از انواع این وسیله بسیار آسان است و برای انجام آن نیاز به کمک متخصصی ندارید. فقط کافی است که ابتدا سایز فرش را در نظر بگیرید و بر اساس عرض و ابعاد مختلف فرش، محافظ ریشه را در ابعاد مناسب خرید و نصب کنید. به‌طور مثال برای نصب محافظ ریشه پلاستیکی ابتدا باید چسب روی محافظ ریشه را بردارید و بعد آن را روی ریشه‌های قسمت رویی فرش بکشید. بعد از آن نوبت به پشت فرش می‌رسد که محافظ را در طرف دیگر ریشه‌ها نصب کنید. نصب محافظ لیفه‌ای هم با کمی صبر و حوصله به‌راحتی پیش خواهد رفت. برای این کار باید نخ و سوزن به کار ببرید و لیفه را روی لبه فرش و دور تمام ریشه‌ها بدوزید. بهتر است این کار را با دقت و صبر انجام دهید تا نتیجه نهایی کاری تمیز و مرتب از آب دربیاید.

محافظ ریشه فرش لیفه‌ای

تهیه محافظ ریشه

با خرید و تهیه ریشه فرش به‌راحتی می‌توانید از صدمات مختلف به ریشه فرش جلوگیری کنید. همچنین خواهید دید که زیبایی و ظرافت نمای فرش و ریشه‌ها نیز تا حد زیادی بیشتر شده و خبری از بی‌رنگی یا زرد شدن ریشه‌ها نیست.

فروشگاه‌های مختلفی برای تهیه ریشه فرش وجود دارند. اما برای خرید بهترین گزینه با کیفیت مرغوب و قیمت مناسب پیشنهاد می‌کنم کنی وسواس به خرج دهید. ما در فروشگاه زیلوکس انواع محافظ ریشه فرش را با کیفیت مناسب و قیمت مناسب عرضه می‌کنیم تا خریدی راحت، سریع و مقرون به‌صرفه را تجربه کنید.

فروشگاه زیلوکس عرضه کننده انواع فرش ارزان و محافظ ریشه می باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

کامنت ها 1

  1. چه عالی ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.