روانشناسی رنگ فرش | رنگ فرش از نظر روانشناسی

بدون شک از تاثیر رنگ‌ها بر روحیه آدمی نمی‌توان غافل شد. حضور در یک اتاقی که تم و رنگ غالب آن آبی است، با حضور در اتاقی که رنگ غالب آن زرد یا نارنجی است، متفاوت است و فرد بعد از مدتی حضور، سطح انرژی و انگیختگی متفاوتی را تجربه خواهد کرد. فرش ، اگر چه کف‌پوشی است که در سطح زمین پهن می‌شود و ممکن است در نظر بسیاری افراد، چندان مهم به نظر نیاید، اما بر خلاف این تصور اشتباه، به عنوان یکی از مهم‌ترین ابعاد اتاق در نظر گرفته می‌شود که همه‌ی آن توجه مخاطب را به سمت خود جلب می‌کند، بنابراین رنگ آن می‌تواند جلوه‌ی اتاق را کاملا تحت تاثیر قرار دهد. اگر قصد دارید برای اتاق و منزل خود، فرشی انتخاب کنید، لازم است با تاثیر رنگ‌های و اثراتی که از خود به محیط اطراف ساطع می‌کنند، آشنایی داشته باشید. وب‌سایت زیلوکس در این محتوا قصد دارد، اطلاعاتی راجع به روان‌شناسی رنگ فرش ماشینی به شما ارائه دهد که خواندن آن حتما برایتان مفید واقع خواهد شد. از شما دعوت می‌کنیم همراه ما باشید:

فروشگاه

روانشناسی رنگ فرش

  • روانشنایی رنگ فر‌ش‌ زمینه‌ی کرم یا بژ :

 

کرم

فرش‌هایی که رنگ غالب آن‌ها کرم رنگ یا بژ است، چند سالی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. فرش‌های کرمی رنگ و بژ، باعث انبساط خاطر و آرامش می‌شوند و به دلیل آن‌ که رنگ روشنی دارند، نور را به محیط بازتاب می‌دهند و باعث می‌شوند فضا بزرگتر نشان داده شود.

فرش با زمنیه‌ی کرم یا بژ، رنگی خنثی محسوب می‌شود و ازین رو، با اغلب رنگ‌های منزل ترکیب شده و می‌تواند یک گزینه‌ی مناسب و حتی اقتصادی برای شما باشد، زیرا می‌توانید آن را به راحتی با انواع چیدمان منزل هماهنگ کنید و از ظاهر شیک و مدرن آن، بیشترین لذت و بهره را ببرید.

خوب است بدانید که اروپاییان به فرش‌های زمینه‌ کرم علاقه‌ی بیشتری نشان می‌دهند و چنانچه سبک دکوراسیون منزل شما اروپایی و غربی باشد، بهتر است از فر‌ش‌هایی با زمینه‌ی کرم بیشتر بهره بگیرید.

فرش‌های کرم رنگ، برای اتاق‌هایی که ابعاد کوچکتر دارند بسیار مناسب است زیرا فضا را دلباز و روشن نشان می‌دهند، اما از معایب آن، می‌توان کثیف شدن زود هنگام آن را نام برد. اگر از چنین رنگی برای فرش خود استفاده می‌کنید باید بیشتر، از فرش زیر پایتان مراقبت و محافظت نمایید.

  • روانشناسی رنگ فرش زمینه‌ لاکی یا قرمز رنگ :

قرمز

احتمالا همه‌ی ما فرش‌های زمینه‌ لاکی یا قرمز را بیش از هر فرش دیگری در دکوراسیون خانه‌های ایرانی دیده‌ایم. امروزه با تنوع طرح و رنگ که در فرش ماشینی ایجاد شده‌ است، شاهد رنگ‌های متنوع‌تر نیز هستیم. فرش‌های زمینه‌ی لاکی، از فرش‌های مورد علاقه‌ی مردمان عرب و خاورمیانه است. این رنگ محرک فعالیت بوده و باعث افزایش سطح انرژی و انگیزش در فرد می‌شود.

اگر از فرش لاکی یا قرمز رنگ در دکوراسیون منزل خود استفاده می‌کنید، باید متوجه باشید که فرش شما بسیار جلب توجه خواهد کرد و چنانچه با دکوراسیونی هماهنگ با آن، آمیخته و چیدمان شود، ترکیبی زیبا و انرژی بخش را به وجود خواهد آورد.

فرش‌های زمینه لاکی، باعث ایجاد فضایی سنتی و کلاسیک در دکوراسیون می‌شوند و برای هر فضایی که روح سنت در آن جاری باشد، مناسب هستند.

اگر فضای اتاقی که قرار است فرش را در آن پهن کنید، کوچک است و یا به اندازه‌ی کافی نورگیر نیست، بهتر است در انتخاب رنگ فرش با زمینه‌ی لاکی تجدید نظر کنید، زیرا باعث می‌شود فضا کوچکتر به نظر برسد، مگر آنکه تم غالب فرش، قرمز نباشد و تنها بخش‌هایی از آن لاکی یا قرمز باشد.

  • روانشناسی رنگ فرش زمینه سرمه‌ای :

سرمه ای

سرمه‌ای با وجود آنکه رنگی تیره است و بازتاب نور نسبتا کمی دارد، اما رنگی آرامش دهنده و در عین حال، مدرن محسوب می‌شود. اگر بخواهید فضای اتاق را مدرن و در عین حال صمیمی و شیک نشان دهید، پهن کردن یک فرش با زمینه‌ی سورمه‌ای، به شما در رسیدن به هدف‌تان کمک خواهد کرد.

اگر در دکوراسیون اتاق خود از تنوع رنگی زیاد استفاده کرده‌اید و یا وسیله‌هایی که در اتاق قرار داده‌اید، غالبا در رنگ‌های روشن هستند، فرشی با زمینه‌ی سرمه‌ای می‌تواند بهترین گزینه‌ برای اتاق شما باشد، زیرا فضای اتاق را تعدیل خواهد کرد و به گرمای فضا کمک خواهد نمود.

جالب است بدانید، با اینکه سرمه‌ای رنگی تیره است، اما به کاهش ضربان قلب و تنفس کمک می‌کند و می‌تواند اعصاب و روان شما را به آرام‌ش برساند. البته فرشی که غالب رنگ‌های آن سورمه‌ای است، طبیعتا مناسب برای فضاهای کوچک و کم‌نور نیست، زیرا باعث تیره شدن و کوچک‌تر دیده شدن بیشتر اتاق می‌شود و بهتر است برای چنین فضایی از رنگ‌های روشن‌تر استفاده کنید.

 

  • روانشناسی رنگ فرش زمینه‌ فیروزه‌ای :

فیروزه‌ای

آبی فیروزه‌ای، رنگی روحانی و عرفانی بوده که امروزه از آن به عنوانی رنگی آرامش‌زا و تسکین‌ دهنده‌ی اعصاب نام برده می‌شود. آبی فیروزه‌ای، همواره در رنگ مناره‌ها و گنبدهای مساجد به کار برده می‌شد و ازین رو، بار معنوی با خود به همراه دارد. با پهن کردن فرشی که در آن رنگ فیروزه‌ای، به صورت غالب به کار رفته است، می‌توانید معنویت و آرامش را به اتاق خود هدیه بیاورید و در عین حال، خنکی دریا و زیبایی آسمان نیز به همراه شما باشد.

استفاده از فرش زمینه‌ فیروزه‌ای، باعث بزرگتر دیده شدن فضای محیط می‌شود و دکوراسیونی پر نور و روشن را برایتان به ارمغان می‌آورد. از آنجا که فیروزه‌ای رنگی خاص است، بهتر است در ترکیبات دکوراسیون اتاق، ترکیبات مکمل این رنگ را نیز بکار ببرید، به عنوان مثال، رنگ پرده‌ها یا لوستر و یا حتی یک تابلو اگر آبی فیروزه‌ای باشد، می‌تواند چیدمانی هماهنگ و هم‌گن را برای شما ایجاد سازد.

  • روانشناسی رنگ فرش زرد :

زرد

استفاده از رنگ زرد به طور غالب در فرش‌های کلاسیک چندان رایج نیست، اما رنگ زرد، در فرش‌های طرح گبه و گلیم‌فرش‌ها به وفور یافت می‌شود. زرد، سنبل دانایی است و هیجان و انرژی را به محیط اطراف ساطع می‌کند. رنگ زرد، بازتاب نور بالایی دارد و باعث می‌شود فضا بزرگتر از اندازه‌ی واقعی خود به نظر برسد. زرد، رنگ خورشید است و همانند خورشید گرما و صمیمت را به اتاق و فضای نشیمن تابش می‌دهد.

استفاده از فرش‌هایی با زمینه‌ی غالب رنگ زرد، باعث می‌شوند که اتاق شما رنگ شادی را به خود بگیرد، در عین حال، مانند سایر رنگ‌های شاد، خیلی شلوغ و هیجان انگیز نیز به نظر نرسد.

  • روانشناسی رنگ فرش سبز و گردویی روشن:

سبز

فرش‌های سبز و گردویی، جایگاه ویژه‌ای در دکوراسیون سنتی و کلاسیک دارند. سبز، رنگ طبیعت است و پر واضح است که حضور آن در دکوراسیون، سرزندگی و نشاط را به محیط باز می‌گرداند. با استفاده از فرش‌هایی که رنگ سبز و گردویی به شدت بیشتری در آن‌ها به کار رفته، می‌توانید آرامش و امنیت را در محیط ایجاد کنید و به مخاطبان خود، حس صمیمت و گرما را القا نمایید.

 

بیشتر بخوانید : مطابقت رنگ فرش با دکوراسیون

 

کلام پایانی :

در گذشته، غالبا فرش‌ها در رنگ‌هایی با تنوع پایین‌تر بافته و تولید می‌شدند، اما امروزه پیشرفت صنعت باعث شده است، فرش‌هایی با رنگ‌های متنوع‌تری پا به میان خانه‌های ما بگذارند. رنگ‌هایی که در این محتوا به آن‌ها اشاره شد، غالبا به صورت پرکاربرد در دکوراسیون منزل بکار برده می‌شوند و نمونه‌های آن‌ها را در اکثر منازل ایرانی می‌توان جست‌وجو کرد و به طور حتم، رنگ‌های متعدد دیگری نیز در صنعت قالیباقی وجود دارند که بتوانند منزل و اتاق شما را زیباتر نمایند.

وب‌سایت زیلوکس  از شما بابت همراهی با این مقاله سپاسگزار است.

امیدواریم خوانش این مقاله، توانسته باشد به انتخاب رنگ فرش ماشینی کمک کرده باشد.

 

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *