فرش ماشینی مدرن چیست؟

فرش ماشینی مدرن به آن گروه از فرش‌های ماشینی گفته می‌شود که دارای نقشه‌ای با اشکال و طرح‌های سنتی و کلاسیک نباشند! از آنجا که فرش، کالایی سنتی و باستانی است و دست‌ِکم قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد، ( قدیمی‌ترین فرش دستباف موجود در جهان مربوط به ۲۵۰۰ سال پیش است ) طرح‌ها و نقشه‌هایی که فرش‌های دستباف از روی آن بافته می‌شود، برگرفته از تاریخی چند هزارساله و کهنسال است که بر اثر گذر سالیان و قرن‌ها، رشد و نمو نموده و تکامل یافته است و به طرح‌های کلاسیک امروزی رسیده است که ما شاهد آن هستیم. اما فرش مدرن، که غالبا از نوع ماشینی است، به فرشی گفته می‌شود که فاقد نقشه‌های کلاسیک و باستانی باشد و در واقع، نقشه‌ی آن بر اساس اصول سبک مدرن طراحی شده باشد! در ادامه همراه وب‌سایت زیلوکس باشید تا بیشتر راجع به خصوصیات فرش ماشینی بدانیم:

 

همانطور که اشاره شد نقشه‌ی فرش از گذشته تا به امروز، مسیری پر افت و خیز را طی کرده است و می‌توان گفت بلوغی چند هزار ساله را پیموده است. طر‌ح و نقشه‌ای که در فرش کلاسیک وجود دارد، حرف‌ها و سخن‌های بسیاری برای گفتن دارد و رازهایی مگو، در میان هر تار و پود آن است!

نقشه‌ی فرش، چنان با اصالت مردمان و بافندگان آن خو دارد که از نقشه و طرح و رنگ یک فرش می‌توان، محل جغرافیایی، سن فرش و زمان بافت آن را تشخیص داد. با این وجود، با تغییرات چشم‌گیری که در قرن اخیر در زندگی بشر امروزی پدید آمد، بشر ترجیح داد، همه‌ی آن سنت‌ها و آداب و رسوم را به یکباره کنار بگذارد و به سمت و سویی برود که ما آن را با سبک مدرن می‌شناسیم.

سبک مدرن، بر خلاف سبک کلاسیک، فاقد آراستگی‌های پیچیده و معانی و تو در تو است. در سبک مدرن، همه‌ چیز، در سادگی پنهان است و شاید بتوان گفت، اساسا سبک مدرن در تقابل با خستگی از پیچیدگی‌های سبک کلاسیک پدید آمده است.

این مقدمه لازم بود تا بگوییم که فرش نیز ازین قاعده مستثنی نبوده است و همانطور که سبک هر چیزی اعم از معماری ساختمان‌ها، تغییراتی اساسی کرد، سبکی نوین در فرش نیز پدید آمد که به فرش مدرن مشهور است.

فرش ماشینی مدرن :

پر واضح است که بیشتر فرش‌های مدرن، از نوع ماشینی می‌باشند. فرش‌ ماشینی مدرن ، ساده و بی‌آلایش است و غالبا در اشکال و طرح‌های ساده و هندسی طراحی می‌شود. فرش‌ عروسکی ، فرش فانتزی ، فرش فریز ، فرش شگی یا فرش شنل از جمله انواع فرش ماشینی مدرن هستند که هر کدام شاخصه‌ها و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند.

خصوصیات و ویژگی‌های فرش ماشینی مدرن

 • فرش مدرن، فارغ از نوع بافت و الیاف تشکیل دهنده که در هر فرشی می‌تواند متفاوت باشد، به نوع نقشه‌ی فرش اطلاق می‌شود. در واقع این نقشه فرش است که فرش را در گروه مدرن یا کلاسیک دسته‌بندی می‌کند، نه الیاف تشکیل دهنده و نه نوع بافت آن.
 • انواع فرش ماشینی مدرن دارای طرح و نقشه‌ی بسیار ساده و بدون آلایش هستند. در فرش مدرن، خبری از طرح و نقشه‌ی پیچیده همانند فرش کلاسیک نیست و حتی شاید این فرش‌ها، نقشه‌ای نداشته باشند.
 • فرش مدرن می‌تواند حتی به سادگی یک شکل هندسی ساده باشد.
 • فرش مدرن، فرشی جدید محسوب می‌شود و مناسب افرادی است که به نوگرایی و استفاده از وسایل فانتزی و لوکس علاقه دارند.
 • فرش مدرن در همه‌ رنگی بافته می‌شود، اما به دلیل آنکه فاقد نقشه‌ی پیچیده است، غالبا از رنگ‌های شاد و انرژی بخش در آن استفاده می‌شود تا این نقیصه در آن جبران شود. البته فرش‌های مدرنی نیز وجود دارند که رنگ‌های روشنی داشته باشند یا از رنگ‌های خنثی بافته شده باشند و این مساله، کاملا به سلیقه‌ی مشتری بستگی دارد!
 • فرش مدرن از رنگ‌های متنوعی تشکیل می‌شود اما در یک فرش، ما تنوع رنگی زیادی نمی‌بینیم. به بیانی واضح‌تر، اگر چه ممکن است فرش‌های مدرن زیادی با تنوع رنگی بالا وجود داشته باشند، اما در یک فرش، تنوع رنگی بالا وجود ندارد و هر فرش از تعداد بسیار محدودی رنگ تشکیل شده است.
 • فرش مدرن بیشتر از اشکال هندسی تشکیل شده است و خطوط و اشکال ساده، جایگاه ویژه‌ای در این سبک از فرش ماشینی دارند.
 • از فرش مدرن، در دکوراسیون سنتی و کلاسیک استفاده نمی‌شود و این نوع فرش‌ها، برای فضاهایی استفاده می‌شوند که دارای دکوراسیون ساده و سبک مدرن هستند. چنانچه دکوراسیون منزل شما سبک کلاسیک است و تمایل دارید فرشی ساده پهن کنید، باید از گبه یا فرش‌های طرح گبه استفاده کنید. گبه یا فرش‌های طرح گبه، فرش‌هایی سنتی هستند که اگر چه نقشه‌ی بافت آن‌ها ساده و بی‌آلایش است اما در گروه مدرن محسوب نمی‌شوند.
 • به دلیل آنکه فرش ماشینی مدرن فاقد طرح و نقشه‌ی پر کار و شلوغ است، طبیعی است که نمی‌تواند دارای ابعاد بزرگ و گسترده باشد. هر چه ابعاد فرش بزرگتر باشد، مانند تصویری است که کیفیت آن پایین است و ما آن را بیش از حد بزرگنمایی کرده باشیم! بنابراین بهتر است از فرش مدرن در ابعاد کوچک استفاده کنید.
 • فرش مدرن می‌تواند برای اتاق خواب، آشپزخانه، اتاق خواب، راهرو و حتی اتاق نشیمن و پذیرایی که آراسته به دکوراسیون سبک مدرن باشند، گزینه‌ی مناسبی باشد.
 • فرش ماشینی مدرن ، چنانچه از الیاف خوب تشکیل شده باشد و به بیان دیگر، جنس آن خوب باشد، عمری نسبتا طولانی دارد. همچنین، هر چه جنس الیاف موجود در فرش مدرن، باکیفیت‌تر باشد، طبیعتا بهتر و آسان‌تر شسته می‌شود و مقاومت آن در برابر شست‌وشو بیشتر خواهد بود.
 • قیمت فرش مدرن، تابعی از کیفیت الیاف تشکیل شده‌ در آن است و طبیعی است که هر چه کیفیت الیاف، بهتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر است. اما به طور کلی، فرش مدرن، نسبت به سایر انواع فرش ماشینی و دستباف، قیمت مناسب‌تری دارد.
 • متریالی که در بافت فرش ماشینی مدرن به کار می‌رود، همانند سایر انواع فرش ماشینی، می‌تواند از الیاف پلی‌استر، الیاف اکریلیک یا bcf تشکیل شده باشد.
 • استفاده از فرش ماشینی مدرن ، به دلیل گرایش افراد به سوی سادگی رو به افزایش است.

 

سخن پایانی :

فرش اتاق شما چه مدرن باشد و چه کلاسیک ، باید متناسب با دکوراسیون و سبک چیدمان منزل شما انتخاب شود. انتخاب فرش از هر نوعی که باشد، چنانچه نامتناسب و ناهماهنگ صورت گیرد، وصله‌ی ناجوری خواهد بود که زیبایی دکوراسیون را تحت تاثیر قرار خواهد داد!

ازین که همراه وب‌سایت زیلوکس  بوده‌اید از شما سپاسگزاریم. امیدواریم این محتوا در معرفی و شناخت فرش ماشینی مدرن موثر واقع شده باشد.

 

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *