مزایای فرش ماشینی | همه چیز درباره‌ی فرش ماشینی

فرش ماشینی، به گونه‌ای زیرانداز و کفپوش گفته می‌شود که بر خلاف فرش دستباف، توسط ماشین‌آلات صنعتی بافته می‌شود. اگر چه، فرش‌های ماشینی سریع‌تر از فرش دستباف بافته می‌شوند، مواد تشکیل دهنده‌ی آن‌ها ارزان‌تر هستند و از نظر طرح و نقشه، باکیفیت‌تر و با دقت و ظرافت بیشتری بافته می‌شوند، اما با وجود تمام مزایای فرش ماشینی ، قیمت‌ فرش دستباف بسیار بالاتر بوده و ارزش‌ آن، بسیار بیشتر و نفیس‌تر است. همه‌ی ما، دست‌کم یک یا چند فرش ماشینی کوچک یا بزرگ در منزل خود داریم که باعث شده با بافت و جنس آن، از نزدیک آشنایی داشته باشیم. در ادامه قصد داریم راجع به مزایای فرش ماشینی ، بیشتر با شما سخن بگوییم. از شما دعوت می‌کنیم همراه وب‌سایت زیلوکس باشید:

تاریخچه‌ی فرش ماشینی در ایران :

تاریخچه‌ی فرش ماشینی در ایران ، به اوایل دهه‌ی پنجاه بر می‌گردد، بنابراین می‌توان گفت تقریبا نزدیک به پنجاه سال است که فرش ماشینی در کارخانجات ایران تولید و بافته می‌شود.
اولین کارخانجات تولیدی فرش ماشینی در اوایل دهه‌ی پنجاه، در شهر کاشان راه‌اندازی شد و پس از آن، کم‌کم مردم با فرش ماشینی آشنا شده و به دلیل قیمت پایین‌تر آن نسبت به فرش دستباف، از آن استقبال کردند. استقبال بسیار زیاد مردم از فرش ماشینی باعث شد که علاوه بر کاشان، شهرهای مختلف دیگری نیز اقدام به راه‌اندازی و تولید فرش ماشینی کنند.
امروزه بیش از ۱۶۰۰ واحد تولید کننده‌ی فرش ماشینی در کشور داریم، که اگر چه همه‌ به یک اندازه بزرگ و حرفه‌ای نیستند اما تولیدات متفاوت و مختلفی ارائه می‌دهند که هر کدام می‌تواند برای سلایق مختلف، مورد پسند قرار گیرند.
علاوه بر این، رشد صنعت و تکنولوژی در کشور باعث شده است که بیشتر مواد اولیه فرش ماشینی، تولید داخلی باشند و ایران در زمینه‌ی فرش ماشینی خودکفا باشد. کیفیت‌ فرش‌های ماشینی ایرانی ، به حدی بالاست که ما را جزو صادرکنندگان برتر در این زمینه قرار داده است.

فروشگاه

پایتخت فرش ماشینی ایران کجاست؟

همین طور که اشاره شد، کارخانجات فرش ماشینی در بیشتر شهر‌های ایران وجود دارند، اما به دلیل آنکه اولین کارخانه‌ی فرش ماشینی در کاشان راه‌اندازی شد و پس از آن، کارخانجات بسیاری هم، در این شهر راه‌اندازی شدند، شهر کاشان به عنوان پایتخت فرش ماشینی ایران شناخته می‌شود.
قابل به ذکر است نیمی از کارخانجات تولید کننده فرش ماشینی که عددی بالغ بر ۷۰۰ کارخانه و کارگاه فعال می‌باشد، در شهر کاشان قرار دارند و این رقم بزرگی است و پربیراه نیست که کاشان را به عنوان مرکز و پایتخت فرش ماشینی ایران به حساب بیاوریم.

قیمت فرش ماشینی

فرش ابریشم ماشینی  از نظر قیمت و ارزش ، بسیار ارزان‌تر از فرش دستباف است و باید گفت، قابل مقایسه با فرش دستباف نیست! از دلایل ارزان‌ بودن فرش ماشینی نسبت به فرش دستباف، می‌توان به سرعت بافت آن اشاره کرد. در واقع دستگاه‌هایی که فرش ماشینی توسط آن‌ها تولید می‌شوند، بسیار سریع‌تر از نیروی انسانی، فرش را تولید می‌کنند و زمان بافت را به حداقل می‌رسانند. علاوه بر این در پروسه تولید فرش ماشینی، هزینه‌های بافنده، پرداخت‌کننده فرش و سایر افرادی که در فرآیند تولید یک فرش دستباف نقش داشته‌اند، مانند افراد واسطه حذف می‌شود.
همچنین مواد مصرفی و متریال تشکیل دهنده‌ی فرش ماشینی ، بسیار ارزان‌تر از فرش دستباف است. مواد تشکیل دهنده‌ی فرش دستباف، الیاف طبیعی مانند پشم و ابریشم است، اما مواد تشکیل دهنده‌ی فرش ماشینی ، الیاف مصنوعی مانند اکرولیک است که قیمتی بسیار پایین‌تر از الیاف طبیعی دارد و این مساله‌ای است که در قیمت فرش ماشینی موثر است.

مزایای فرش ماشینی :

• فرش ماشینی، قیمت تمام شده‌ی بسیار پایین‌تری نسبت به فرش دستباف دارد. در فرهنگ ایرانیان، فرش به عنوان کف‌پوشی مهم و غیر قابل حذف، در خانه‌ پذیرفته شده است و عموم افراد عادت به پهن کردن فرش در اتاق‌های خود دارند. قیمت بسیار بالای فرش دستباف باعث شده است که هر خانواده‌ای توان خرید آن را نداشته باشد، اما قیمت اقتصادی‌تر فرش ماشینی، آن را با بودجه‌ی هر خانواده‌ای سازگار کرده است.

• طرح و نقشه درفرش  ماشینی ، بسیار تمیز و بدون خطا از آب در می‌آید. ماشین‌آلات صنعتی، طرح و نقشه‌های موجود در فرش ماشینی را هر چند که ریز نقش و ظریف باشند، با درصد خطای کمتری نسبت به انسان تولید می‌کنند و امکان خطا در طرح و نقشه تقریبا وجود ندارد.

• فرش ماشینی ، قابل شست‌وشو است و رنگ‌های آن ثابت است. این امتیاز باعث می‌شود شما بتوانید حتی در منزل نیز، اقدام به شستن فرش نمایید. شستن فرش‌های دستباف، تابع قوانین و آداب خاصی است که اگر رعایت نشود، ممکن است باعث پوسیدگی و مخلوط شدن رنگ‌های فرش شود. به دلیل آنکه الیاف تشکیل دهنده‌ی فرش ماشینی ، مصنوعی است، تداخل رنگ در فرش ماشینی وجود ندارد و شست‌وشوی آن بسیار راحت‌تر و آسان‌تر از فرش دستباف است.

• فرش ماشینی، دارای طرح و نقشه‌های بسیار متنوع با تنوع رنگ بسیار بالاست و دست شما را برای انتخاب سبک و مدل فرش باز می‌گذارد. چه طرفدار سبک مدرن باشید و چه سبک کلاسیک، فرش ماشینی، می‌تواند مطابق سلیقه‌ی شما نمونه‌های قابل توجهی داشته باشد.

• امکان بافتن چهره‌ بر روی فرش ماشینی وجود دارد. چنانچه قصد داشته باشید چهره‌ی عزیزان‌تان را بر روی فرش سفارش دهید، این امکان برای شما فراهم است که آن‌ها را غافلگیر کنید! عکس‌های کودک، عکس عروسی و عکس مراسمات خاص، از نمونه‌هایی هستند که بسیاری افراد ترجیح می‌دهند آن را بر روی فرش ببافند و قاب بگیرند.

• نسبت به فرش دستباف، سبک‌وزن‌تر است و همین امر، حمل و نقل آن را آسان‌تر می‌کند. همچنین به دلیل امکان شست‌وشوی آسان‌تر، نگهداری و مراقبت از فرش ماشینی به مراتب آسان‌تر است. اخیرا انواعی از فرش‌های ماشینی با الیاف بامبو نیز تولید شده‌اند که با وجود رنگ‌های بسیار روشن، لکه‌پذیر نیستند و کثیفی یا لکه را به خود جذب نمی‌کنند.

• فرش‌های ماشینی دوام و ماندگاری بسیار پایینی نسبت به قالی‌های دستباف دارند. برخی قالی‌های دستباف، چنانچه به خوبی از آن‌ها مراقبت شود، تا قرن‌ها عمر می‌کنند و ارزش‌ها روز به روز افزوده می‌شود، اما عمر فرش ماشینی به طور متوسط، ۱۵ سال است. عمر کوتاه فرش ماشینی، اگر چه یک عیب بزرگ برای آن است، اما یک حسن و ویژگی‌ شاخص برای افرادی که تنوع طلب هستند و ترجیح می‌دهند دکوراسیون منزل خود را در بازه‌های زمانی کوتاه تعویض نمایند نیز، محسوب می‌شود.
خریدار فرش ماشینی، بهای بسیار کمتری بابت آن می‌پردازد و می‌تواند هر زمان که از فرش خود خسته شد و یا ترجیح داد که سبک و رنگ دکوراسیون منزل خود را عوض کند، فرش را تعویض نماید که این ویژگی، در فرش‌های دستباف به دلیل قیمت بالایی که دارند، دیده نمی‌شود. اگر اهل تغییر و تحول هستید، می‌توانید هم‌زمان با تغییر مد و تغییر دکوراسیون، فرش‌های رنگارنگ و زیبا برای منزل خود تهیه کنید.

• طرح و نقشه در فرش‌های ماشینی ، سرعت تطبیق بیشتری با مد و سبک نوین زندگی نسبت به فرش دستباف دارد.

• فرش‌های ماشینی در طرح‌ها و نقشه‌های کارتونی و انیمیشنی ویژه‌ی اتاق کودکان نیز بافته می‌شوند.

• انواع فرش ماشینی ، در سایز و ابعاد مختلف بافته و تولید می‌شود و در صورت لزوم، حتی می‌توانید سایزی سفارشی برای اتاق خود انتخاب و سفارش دهید.

سخن پایانی :

ما ایرانی‌ها به طور تاریخی و فرهنگی، عادت داریم که انواع مختلفی از فرش را به عنوان کف‌پوش در کف خانه‌هایمان پهن کنیم. مزایای فرش ماشینی نسبت به سایر زیر اندازهای دستباف، باعث شده است که این گونه فرش، جایگاه ویژه‌ای نزد ایرانیان داشته باشد و ازین روست که کارخانجات تولید فرش ماشینی ، روز به روز رونق بیشتری یافته و به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.
پربیراه نیست اگر بگوییم ایران، نه تنها در زمینه‌ی تولید و بافت فرش دستباف در جهان یکه‌تاز و پیشگام است، بلکه در زمینه‌ی تولید فرش ماشینی نیز، قدرتمند بوده و حرفی برای گفتن دارد.
در پایان، امیدواریم این محتوا در معرفی و برشمردن مزایای فرش ماشینی موفق بوده باشد. این محتوا توسط تیم نگارش زیلوکس تهیه شده است. ازین که همراه ما بوده‌اید از شما سپاسگزاریم.

فروشگاه زیلوکس عرضه کننده انواع فرش ماشینی همراه با شرایط اقساط می باشد.

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *