نکات پهن کرد فرش در اتاق پذیرایی –

به نظر شما چطور می‌توانیم به شکل ماهرانه‌ای چند فرش مختلف را در یک اتاق بچینیم به‌طوری که ترکیب آن‌ها در کنار هم زیبا و جذاب باشد. موضوع این است که بیشتر ما در خانه در طول سال‌ها چندین فرش بارنگ‌های مختلف می‌خریم و برای تغییر دکوراسیون نمی‌توانیم همه آن‌ها را نادیده بگیریم و دوباره هزینه جدیدی برای خرید فرش‌های هم شکل و همرنگ بپردازیم. بنابراین بهترین روسش این است که خلاقیت‌های خودتان را برای تغییر دکوراسیونی کم‌هزینه و جالب به کار ببرید.

یکی از روش‌های جالب این است که چند فرش بارنگ‌های مختلف و یا در طرح‌ها و سبک‌های مختلف را در یک فضا مانند اتاق، پذیرایی و … استفاده کنیم. شاید در نگاه اول این کار شدنی نباشد و یا اینکه چهره‌ای شلوغ، نامرتب و بی‌نظم از خانه به نمایش بگذارد. اما حقیقت این است که با کمی هوشمندی در انتخاب المان‌ها به‌راحتی می‌توان ترکیبی از چند فرش را در خانه به کار برد؛ بدون اینکه شلوغ و بی‌نظم به نظر برسد. همچنین با استفاده از ایده‌های مناسب می‌توانید آن را تبدیل به چیدمانی منحصر به فرد و زیبا کنید.

اگر شما هم قصد تغییر دکوراسیون دارید؛ اما با انبوهی از فرش‌های رنگارنگ و قدیمی روبرو هستید که نمی‌خواهید آن‌ها را تغییر دهید، در ادامه این نوشتار همراه من بمانید تا باهم روش‌های جدیدی را برای ترکیب چند فرش مختلف یاد بگیریم.

ترکیب چند فرش در اتاق پذیرایی 

اگر فضای پذیرایی بزرگ و پر نوری در اختیار دارید، دست شما برای تغییرات بسیاری باز است. زمانی که فضا بزرگ و بدون پیچ‌وخم باشد، نور به‌راحتی در سراسر آن تابیده می‌شود و در عین حال نمای بهتری دارد. به عبارت دیگر چشم با فضایی شلوغ و درهم روبرو نخواهد شد.

برای ترکیب چند فرش با متریال و سبک‌های مختلف در یک پذیرایی بزرگ فقط کافی است به رنگ‌ها دقت کنید. ممکن است دو تخته فرش نو برای این فضا خریده باشید؛ اما هنوز هم چند فرش و قالیچه کوچک دارید که در بقیه قسمت‌های پذیرایی پهن کنید. نگران نباشید. شما می‌توانید برای این کار فضاسازی کنید.

به عبارت دیگر یک پذیرایی بزرگ را به چند قسمت مختلف تقسیم کنید و در هر فضا فرشی با سبک و متریال متفاوت پهن کنید. در عین حال برای فضاسازی هم نیازی به استفاده از دیوارهای کاذب، پارتیشن و یا پاراون ندارید. تقسیم فضاها با میز ناهارخوری، مبلمان، فضای مطالعه و مواردی از این دست امکان‌پذیر است.

به‌طور مثال تصور کنید که یک قالیچه قدیمی  و کهنه  و یا گلیمی دستباف دارید که برای شما خاطره‌انگیز و  نوستالژیک است و در عین حال دوست دارید از آن در فضای پذیرایی استفاده کنید. در نگاه اول ممکن است این گلیم یا قالیچه قدیمی هیچ نوع هماهنگی با فضای پذیرایی و یا فرش‌های نو نداشته باشد؛ اما با کمی دقت می‌توانید شباهت‌های زیادی را بین آن‌ها ایجاد کنید.

اولین موضوع این است که اتاق پذیرایی را با چه سبکی چیده باشید؟ اگر سبک کلاسیک را انتخاب کردید، کار شما ساده‌تر است و می‌توانید گلیم و قالیچه را در قسمت دیگری از این فضا به کار ببرید. اما در صورتی که سبک دکوراسیون پذیرایی به‌صورت مدرن چیده شده، باید کمی خلاقانه‌تر رفتار کنید. در این حالت رنگ‌ها اهمیت زیادی دارند و تا جای ممکن باید باهم همراه باشند.

به عبارت ساده‌تر بهتر است فرش‌ها دارای رنگ‌های در تناژ یکسان باشند تا سبک‌های متفاوت آن‌ها مخفی بمانید. در این صورت یک قسمت از پذیرایی را سبک مدرن بچینید و در قسمتی دیگر، فضای مطالعه آماده کنید و قالیچه را پهن کنید. همچنین می‌توانید یک فضای اختصاصی مانند اتاق نشیمن بچینید و در کنار مبلمان راحتی، این قالیچه قدیمی را پهن کنید تا طرحی زیبا و خاص داشته باشد.

ترکیب چند فرش در اتاق پذیرایی

به رنگ‌ها دقت کنید

یکی از نکات مهم در استفاده و ترکیب چند فرش در یک فضا این است که همه آن‌ها را دارای تناژ رنگی همسان باهم باشند. در این صورت جلوه و نمای ظاهری دکوراسیون هماهنگی خوبی باهم برقرار می‌کند و استفاده از چند فرش با سبک‌های مختلف هم نمی‌تواند زیبایی آن را به هم بزند. فراموش نکنید که داشتن تلاقی رنگی مشابه باعث یکپارچه نشان دادن فضا می‌شود و حتی تفاوت در سبک فرش‌ها هم نمی‌تواند این فضا را شلوغ و نامرتب به ما نشان دهد.

به بافت فرش‌ها دقت کنید

یکی دیگر از نکات مهم برای ترکیب چند فرش مختلف در دکوراسیون این است که به بافت  و سبک فرش‌ها هم دقت کنید. به‌طور مثال اگر چند فرش و قالیچه دستباف و ماشینی دارید؛ بهتر است گزینه‌های دستباف را در کنار هم در فضایی جداگانه پهن کنید که ترکیب هماهنگی باهم داشته باشند.

اهمیت سبک و طرح‌های فرش‌ها در ترکیب آن‌ها

ممکن است چند فرش بارنگ‌هایی در یک تناژ داشته باشید؛ اما هرکدام از آن‌ها دارای طرح‌ها و الگوهای متفاوتی باشند. به‌طور مثال یک فرش دارای طرح‌های شلوغ و دیگری کاملا خلوت و بدون طرح‌های درهم و پیچیده باشد. در این صورت برای چیدمان این فرش‌ها در یک فضا به المان‌های اطراف هم دقت کنید. سعی کنید فرش با طرح‌های شلوغ را در قسمتی پهن کنید که المان‌های اطراف آن بدون طرح و ساده هستند برای این کار پهن کردن فرشی با طرح‌های پیچیده جلوی مبلمانی با پارچه ساده و بدون طرح گزینه بهتری است.

همچنین فرش بدون طرح را در قسمتی پهن کنید که المان‌های اطراف آن رنگارنگ و شلوغ هستند. با این کار تعادل بصری را در فضا برقرار می‌کنید و به‌خوبی از دو فرش با طرح‌های مختلف در یک فضا استفاده کردید؛ بدون اینکه نیاز به خرید فرش جدیدی باشد.

فرش‌های متفاوت در اتاق‌های مختلف

شاید تصور می‌کنید که برای چیدمان منزل باید تمام قسمت‌های خانه دارای دکوراسیونی مشابه هم باشند  و به هیچ وجه باهم تضادی نداشته باشند. اگرچه این مدل چیدمان هم زیبا است؛ اما به این معنی نیست که تنها روش تغییر دکوراسیون است. شما می‌توانید هر اتاق را با المان‌ها و فرش‌های متفاوتی بچینید و دلیلی برای هماهنگی کامل آن با سایر فضاها وجود ندارد.

به‌طور مثال می‌توانید یک اتاق را کاملا  با سبک کلاسیک بچینید و از المان‌هایی در همین سبک استفاده کنید و در اتاق دیگری سبک مدرن را به کار ببرید و کاملا سبک نو و جدیدی از اتاق به نمای بگذارید. تنها نکته مهم این است که رنگ المان‌ها و وسایل مختلفی که در اتاق به کار می‌برید با رنگ فرش هماهنگ باشد تا فضا را شلوغ و نامرتب به نمایش نگذارد.

فرش‌های متفاوت در اتاق‌های مختلف

فرش روش فرش، ممکنه؟

چرا که نه؟ انتخاب این مدل پهن کردن فرش هم روش جالبی برای ایجاد تعادل در فضا است. به طور مثال اگر خانه ای با دکوراسیون مدرن و رنگ‌های خنثی دارید و فرشی ساده و بدون طرح در خانه پهن کردید، می‌توانید کمی تعادل را چاشنی این فضا کنید. برای این کار کافی است از یک فرش با ابعاد کوچک‌تر و سبک کاملا متضاد با فرش زیری استفاده کنید. اگر فرش بزرگ‌تر بدون طرح و کاملا ساده و در رنگ‌های خنثی است، فرشی روی آن پهن کنید که دارای سبک سنتی و کلاسیک باشد. با انجام این ترفند به ظاهر ساده، یک نقطه کانونی بسیار قوی در فضا ایجاد می‌کنید و فرش کوچک‌تر نمایی گرم، شاد و منحصر به فرد در خانه ایجاد خواهد کرد.

فرش روش فرش، ممکنه؟

کلام آخر

درنهایت باید گفت دلیلی وجود ندارد که تمام وسایل و المان‌های موجود در فضای خانه مانند فرش‌ها دارای رنگ، سبک، متریال و شکل یکسانی باشند. البته انتخاب این روش نیز جذابیت‌هایی دارد و فضایی کاملا هماهنگ به نمایش می‌گذارد؛ اما ممکن است بعد از مدتی از این همه هماهنگی خسته شوید و نیاز به رنگ‌ها و سبک‌های جدید در دکوراسیون خانه داشته باشید. به همین دلیل ترکیب المان‌های متفاوت بارنگ‌های گرم، سرد  خنثی هم می‌تواند زیبایی دیگری در فضا ایجاد کند. در این صورت علاوه بر اینکه در هزینه‌های خرید و تغییر دکوراسیون صرفه‌جویی می‌کنید، المان‌های قدیمی و کهنه با شکل و نمایی جدید جلوه نمایی خواهند کرد.

نظر شما چیست؟ آیا از ترکیب فرش های متفاوت در دکوراسیون خانه استفاده می‌کنید؟

فروشگاه اینترنتی زیلوکس مدل های مختلف فرش کلاسیک و مدرن را همراه با ارسال رایگان فرش به شما عزیزان عرضه می کند.

۴/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *