چگونه شانه و تراکم فرش را تشخیص دهیم؟ راهنمای انتخاب فرش

همه ما حداقل یک فرش ماشینی در خانه داریم. اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود و همواره در ذهن مشتریان وجود دارد این است که بهترین شانه و تراکم فرش ماشینی کدام است؟ به عبارت دیگر چه فاکتورهایی در زمینه تراکم فرش ماشینی و شانه آن مهم هستند که باید در هنگام خرید به آن‌ها توجه کنیم تا کیفیت بهتری داشته باشد؟

ما در این مقاله با نکات خرید فرش ماشینی قصد داریم شما را برای خرید یک فرش ماشینی درجه یک و عالی، راهنمایی کنیم. برای این منظور بایستی به فاکتورهای متعددی مانند کیفیت، قیمت، مقاومت و ماندگاری توجه کنید. البته  ناگفته نماند که در این مورد نظرات گوناگونی وجود دارد. بنابراین ما مشخصه‌های یک فرش ماشینی ایده آل را در اختیارتان می‌گذاریم تا بتوانید برای منزل خود بهترین فرش ماشینی را در نظر بگیرید.

شانه و تراکم فرش چیست؟

تراکم فرش یکی از معیارهای اصلی برای سنجش کیفیت فرش ماشینی و قیمت آن محسوب می‌شود. برای اینکه بدانیم بهترین شانه و تراکم برای فرش ماشینی چه مواردی هستند، لازم است که ابتدا با مفهوم این دو واژه آشنایی پیدا کنیم. موضوع این است که در اصطلاح دو نوع تراکم داریم:

  • شانه یا تراکم عرضی فرش که تعداد گره‌های عرض فرش ماشینی را شامل می‌شود. به عنوان مثال در یک فرش ماشینی ۵۰۰ شانه، در طول هر متر از آن فرش ۵۰۰ گره بافته شده است. این گره‌ها در مقیاس کوچک‌تر و در هر ۱۰ سانتی‌متر،  شامل ۵۰  گره می‌شود.
  • ترکم طولی فرش که به معنای تعداد گره‌ها در طول فرش است.

با توجه به مفهوم این دو واژه، بدیهی است که هرچقدر فرش ماشینی تعداد شانه بالاتری داشته باشد، بیشتر حالت دستبافت گونه دارد و نقش و نگارهای آن ظریف‌تر به نظر می‌رسد. افزایش در تعداد شانه فرش  و گره‌های بافته شده روی آن کمک می‌کند که فرش لختی و کیفیت بالاتری داشته باشد.

همچنین وقتی تراکم طولی فرش ماشینی رقم بالاتری داشته باشد، به همان میزان هم استحکام و کیفیت آن افزایش می‌یابد و بافت آن فشرده‌تر خواهد بود. حتما برای شما هم اتفاق افتاده که در مقایسه دو فرش ماشینی با تراکم متفاوت، متوجه این موضوع شدید. فرش‌های با تراکم بیشتر مقاومت و دوام بالاتری دارند. حتی جالب است بدانید که موقع شستشو نیز دیرتر خشک می‌شوند و این موضوع به خاطر تراکم بیشتری است که در فرش وجود دارد.

 

شانه و تراکم چه تاثیری در قیمت فرش دارد؟

کاملا مشخص است که عوامل متعددی در قیمت فرش ماشینی تاثیرگذار هستند. در این میان بعد از نوع الیاف و طبعی و یا مصنوعی بودن آن، تراکم فرش و شانه آن می‌تواند تغییراتی را در قیمت ایجاد کند. فرش کلاسیک ۱۲۰۰ شانه با تراکم و ظرافت بیشتر، حالتی کاملا دستبافت گونه دارد و طرح‌ها و رنگ‌های روی آن قابل تفکیک هستند. علاوه بر آن زیبایی منحصر به فردی دارد. این موضوع باعث می‌شود که قیمت بالاتری نیز داشته باشد. در مقابل فرش ۷۰۰ شانه با تراکم کمتر تلید می‌شود و الیاف ضخیم‌تری دارد. به همین دلیل قیمت مناسب‌تری دارد و بهترین گزینه برای قسمت‌های پر رفت‌وآمد خانه محسوب می‌شود.

کدام شانه و تراکم فرش بهتر است؟

برای خرید فرش کلاسیک ماشینی مناسب باید ویژگی‌های آن را خوب بشناسید و خرید را بر اساس شانه و تراکم انجام دهید. در حالت استاندارد، یک فرش ماشینی حداقل دارای ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۵۵۰ است. که به‌طور طبیعی هرچقدر این مقدار افزایش پیدا کند، کیفیت هم بالاتر می‌رود تا جایی که فرش ماشینی به ۱۲۰۰ شانه و تراکم بالای ۳۶۰۰ گره هم می‌رسد.

ممکن است برای شما این سوال پیش آمده باشد که با توجه به دانستن تراکم و شانه فرش، بین دو نوع فرش ۷۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه کدام بهتر است؟

پاسخ این سوال کاملا واضح است. فرش ۱۲۰۰ شانه کیفیت، ظرافت و زیبایی بیشتری دارد. اما در نظر داشته باشید که قیمت بیشتری دارد و مناسب تمامی قسمت‌های خانه نیست. به عبارت دیگر قبل از خرید فرش ماشینی دقیقا مشخص کنید که فرش باید در کدام قسمت از فضای خانه پهن شود و بعد تصمیم به خرید بگیرید.

در حالت معمول برای فضاهای پر رفت‌وآمد مانند ورودی خانه و آشپزخانه، فرش با تراکم و شانه زیاد توصیه نمی‌شود. اگرچه زیبایی فرش ماشینی سر جای خود باقی می‌ماند؛ اما زودتر از چیزی که تصور می‌کنید آلوده خواهد شد و نیاز به شستشو پیدا می‌کند. شستشوی مداوم فرش می‌تواند کیفیت آن را کاهش دهد. بنابراین بهتر است برای این فضاها فرشی ماشینی با تراکم کمتر و ۷۰۰ شانه تهیه کنید.

در این میان اگر شما در منزل کودک خردسال دارید، پیشنهاد می‌کنیم که به سراغ فرش‌های ماشینی ۷۰۰ شانه و کم تراکم نروید؛ زیرا پرز آن‌ها باعث بروز حساسیت می‌شود. در بیشتر موارد این فرش‌ها با استفاده از دستگاه‌های بافندگی هت ست شده بافته نمی‌شوند. این موضوع باعث می‌شود که فرش پرز زیادی تولید ‌کند. به همین دلیل گزینه مناسب برای کودکان نوپا محسوب نمی‌شود؛ زیرا پرزهای روی فرش می‌تواند برای کودک شما حساسیت تنفسی ایجاد کند.

البته این موضوع نمی‌تواند جذابیت فرش ماشینی ۷۰۰ شانه را کم کند. به‌هرحال با توجه به عوامل مختلف مانند نوع فضا، افرا د خانواده  و سلیقه خودتان باید برای خرید فرش ماشینی تصمیم بگیرید.

در مقابل برای فضای پذیرایی که مکانی لوکس و مجلل در خانه محسوب می‌شود و در عین حال رفت‌وآمد کمتری در آن صورت می‌گیرید، انتخاب فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه کار درستی است. زیرا می‌توانید از زیبایی، کیفیت و ظرافت فرش بیشترین بهره را ببرید.

فرش اصل بخرید

تمام دستگاه‌هایی که برای تولید فرش ماشینی به کار می‌روند، قابلیت بافت فرش با تراکم بالا یا اشکال خاص مانند گرد یا بیضی را ندارند و بافت این‌گونه فرش‌های متراکم، نیازمند دستگاه‌های گران‌قیمت و پیشرفته‌ای است که دقت بالایی در بافت دارند. درنتیجه برخی از تولیدکنندگان داخلی با انجام یک سری تغییرات بر روی دستگاه‌های ۵۰۰ شانه، اقدام به تولید فرش‌های ماشینی ۷۰۰ شانه می‌کنند!

متأسفانه این دستگاه‌های تبدیلی فقط قادر به رعایت دقت شانه هستند و تراکم طولی را به‌خوبی رعایت نمی‌کنند. این موضوع می‌تواند کیفیت فرش ماشینی را در تراکم طولی دچار مشکل کند. بنابراین مواظب باشید که در هنگام خرید دچار اشتباه نشوید.

در نظر داشته باشید که تراکم فرش کلاسیک ۷۰۰ شانه واقعی بایستی حداقل ۲۵۵۰ باشد. اگر فروشنده‌ای با توجیهات مختلف سعی در قانع کردن شما به تراکم کمتر از این میزان داشت، بهتر است از خرید منصرف شوید؛ زیرا این فرش‌های تقلبی فقط ۱۵۰۰ گره تراکم دارند که کیفیت آن‌ها را به‌شدت کاهش می‌دهد.

فرش اصل بخرید

چه فرشی با کیفیت است؟

ایران کشوری است که سابقه‌ای طولانی در بافت و تولید فرش‌های دستباف درجه یک و فرش ماشینی با کیفیت و طرح‌های خیره‌کننده دارد و در تمام دنیا فرش ایرانی شناخته‌شده و مطرح است. امروزه علاوه بر فرش دستبافت، فرش‌های ماشینی هم جزء جدا نشدنی و تاثیرگذار بخش صنعت نساجی این مرز و بوم هستند که در کارخانه‌های بزرگ و مجهز توسط متخصصین مجرب طراحی و تولید می‌شوند.

تولیدکنندگان ایرانی فرش ماشینی با تجربه‌ای به‌اندازه ربع قرن، توانسته‌اند کیفیت فرش‌های ماشینی را در حد ممتاز بالا ببرند و به ۵ قاره جهان صادر کنند. تا جایی که عضو شبکه جهانی کیفیت IQNET شوند و گواهینامه‌های بین‌المللی مدیریت کیفیت را از آن خود کنند. تولیدکنندگان با سابقه طولانی در زمینه صادرات و توسعه تجارت بین‌المللی توانسته‌اند فرش ماشینی را به ۶۷ کشور جهان صادر کنند و برای چند سال متوالی به دریافت نشان ملی صادرکننده مفتخر شوند. به همین خاطر ایران را به عنوان پایتخت فرش ماشینی جهان می‌شناسند!

در این میان برای خرید فرش ماشینی حتما فاکتورهای مختلفی مانند تراکم فرش، شانه فرش ماشینی، فضای مورد نظر، سلیقه و سایر موارد را در نظر بگیرید و بعد اقدام به خرید کنید. در عین حال به دلیل وجود تولیدکنندگان و فروشندگان مختلف فرش ماشینی، کاملا هوشمندانه و صبورانه تصمیم بگیرید تا دچار اشتباه نشوید.

سخن پایانی 

در این میان برای خرید فرش ماشینی عوامل مختلفی مثل سلیقه، فضای مورد نظر و… باید در نظر بگیرید و بعد اقدام به خرید کنید.

در عین حال به دلیل وجود تولیدکنندگان و فروشندگان مختلف فرش ماشینی، کاملا هوشمندانه و صبورانه تصمیم بگیرید تا دچار اشتباه نشوید. این راهنمای خرید فرش زیلوکس را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. تمایل دارید که فرش ارزان با کیفیت داشته باشید؟ فروشگاه زیلوکس عرضه کننده انواع فرش ماشینی با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت می باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *