نحوه انتخاب خرید فرش مناسب_ راهنمای جامع خرید فرش

خرید فرش خانه  شباهت زیادی به خرید ماشین دارد. و مانند یک سرمایه گذاری مالی عظیم است.

خرید فرش خانه یکی از بزرگترین سرمایه گذاری هایی است که در خانه خود انجام می دهید.

با انجام برخی از تکالیف اولیه مانند مقایسه فرش ها می‌توانید  با کمک فروشنده فرش، انواع فرش‌هایی را که برای خانه‌تان  کارآمد هستند، بشناسید و فرشی متناسب با نیازتان بخرید.

فرش ماشینی در طرح و رنگ ها ممکن است بسیار شبیه به هم به نظر برسند، اما درک تفاوت ها به شما کمک می کند انتخاب مناسبی برای خانه خود داشته باشید. برای اینکه فرآیند انتخاب شما کمی آسان‌تر شود، راهنمای نهایی خود را برای انواع فرش گردآوری کرده‌ایم.

ما در این مقاله سعی داریم جنس های مختلف بکار رفته در بافت فرش را معرفی کرده تا شما مشتریان عزیز بتوانید با مطالعه این مقاله و بدست آوردن اطلاعات و نحوه خرید فرش ، خریدتان به   انتخاب فرش با کیفیت منجر شود.

انواع الیاف فرش

 • انواع الیاف فرش :

 • پلی استر:

  الیاف پلی استرچروک و نمدی یا جمع نمی شوند. شست و شوی راحت و درخشندگی بالایی دارند. به علت رنگ پذیری عالی، تنوع رنگی بالایی دارند. اگر دوست دارید روی فرش ورزش کنید، یک انتخاب خوب و راحت است.

 • پلی پروپیلن:

  اگر بخواهیم به خاستگاه نخ پلی پروپیلن اشاره کنیم، باید بگوییم که این جنس نخ اولین بار در ایتالیا و در سال ۱۹۶۰ تولید شده و به عنوان یک محصول وارد بازار شد. ویژگی های مثبت و کاربرد نخ پلی پروپیلن باعث شد که خیلی زود مورد توجه صنایع مختلف قرار بگیرد و در عرصه تولید استفاده شود.الیاف پلی پروپیلن، پس از پلی استر، نایلون و اکرلیک، چهارمین الیاف مصنوعی در صنایع تولیدی مختلف هستند. پلی پروپیلن به دو صورت الیاف و نخ نواری و به صورت ذوب ریسی تولید می شود و یکی از جذابیت های آن، هزینه پایین آن است که به مذاق تولیدکنندگان صنایع دیگر و مصرف کنندگان خوش می آید. ممکن است شنیده باشید که نخ پلی پروپیلن مقاومت کمی در برابر اشعه فرابنفش دارد، اما باید بدانید که این موضوع مربوط به گذشته است و پس از آزمایش‌های بسیار، محققان با اضافه کردن یکسری مواد، مقاومت آن را در برابر این اشعه بالا برده اند و این نقطه را ضعف را هم از بین برده‌اند.

 • نایلون:

  از نظر دوام، انعطاف پذیری و نگهداری آسان تر از تمام الیاف دیگر بهتر عمل می کند. اگر می‌خواهید فرش شما یک دهه یا بیشتر، برای مناطق پرتردد، و در خانه‌هایی که بچه‌ها و حیوانات خانگی دارند، دوام بیاورد، این الیاف انتخاب خوبی است.

تعیین کیفیت فرش:

لازم نیست در این موضوع متخصص شوید، اما اگر به طور کلی از عوامل مختلفی که در کیفیت فرش نقش دارند  آگاه شوید میتوانید در هنگام خرید فرش انتخاب فرش اشتباه خودداری کنید.

تعداد رجشمار فرش :

مهم‌ترین ویژگی که برای خرید فرش خوب باید در نظر گرفت ، تعداد گره‌ها یا همان رجشمار فرش است؛ زیرا تعداد گره و تراکم آن در ظاهر و کیفیت نهایی فرش نقش به سزایی دارد. رجشمار به تعداد گره‌ای گفته می‌شود که در هر ۷ سانتیمتر وجود دارد. هر چه عدد رجشمار بالاتر باشد، یعنی تراکم گره‌ها بیشتر و فرش ریزبافت‌تر و باکیفیت‌تر  است. برعکس هر چه عدد رجشمار فرش کم باشد، کیفیت فرش پایین‌تر است. یعنی در هر ۷ سانتیمتر تعداد گره کمتری دارد. در قالیچه‌های سنتی باکیفیت ایرانی در هر ۷ سانتیمتر ۱۲۰ گره‌ زده می‌شود. البته تعداد گره‌ها در قالی‌ها متفاوت است و نمی‌توان درباره تمامی فرش‌ها این عدد را عیار قرار داد.

تصمیم خود را صرفاً بر اساس ظاهر قرار ندهید.

خرید فرش مدرن ۷۰۰ شانه  بدون در نظر گرفتن جزئیات ساخت آن می تواند به این معنی باشد که فرش در چند سال آینده به دلیل عملکرد ضعیف یا لکه شدن و کثیف شدن ظاهری مشابه ندارد.

نمونه ها را به خانه ببرید!

رنگ فرش در شرایط نوری مختلف متفاوت به نظر می رسد، بنابراین ظاهر آن در فروشگاه ممکن است در خانه شما ظاهری نداشته باشد. از فروشنده بخواهید نمونه ای از فرش را که می توانید قرض بگیرید، حتی اگر یک قطعه کوچک باشد.

تعداد رجشمار

در بافت فرش‌های سنتی و دست‌بافت از رنگ‌های طبیعی استفاده می‌کنند. پس به دنبال رنگ‌هایی باشید که از طبیعت آمده‌اند مانند: حشرات کوچین برای رنگ قرمز، گیاه نیل برای رنگ آبی و پوست انار برای سایه‌های زرد. رنگ‌های طبیعی سطح را پوشش می‌دهند و ضد آلرژی هستند ولی رنگ‌های مصنوعی تمایل دارند که به‌طور یکنواخت نفوذ کنند. برای تشخیص اینکه رنگ‌های بکار رفته در فرش طبیعی است یا مصنوعی، کافی است که فرش را خم‌کنید تا چند نخ جدا شود. اگر بر روی آن یک ناهمواری ظریف به چشم بخورد نشان‌دهنده آن است که با رنگ‌های طبیعی سروکار دارید.

هماهنگی با دکوراسیون منزل

 • با رعایت اصول هماهنگی فرش با دکوراسیون منزل می‌توانید یک ست جذاب و چشم‌نواز ایجاد کنید. در این زمینه تکنیک‌های مختلفی وجود دارد.
 • اگر فرش چندرنگ دارید، انتخاب‌های زیادی برای مبلمان و پرده می‌توانید داشته باشید و در این صورت ست کردن آن با دیگر وسایل منزل کار سختی نخواهد بود. ولی اگر فرش شما تک‌رنگ است، مبلمان یا پرده مناسب آن بهتر است که از همان طیف رنگی فرش با تناژ ملایم‌تر یا تندتر باشد. و می‌توانید رنگ بقیه وسایل را مختلف انتخاب کنید تا محیط بی‌روح نشود.
 • شما همچنین می‌توانید از رنگ‌های مکمل برای هماهنگی دکوراسیون استفاده کنید و مجبور نیستید که حتماً  مبل و پرده و فرش شما یکرنگ باشد. رنگ‌های مکمل در زیبایی‌شناسی به رنگ‌هایی گفته می‌شود که در کنار هم ترکیب زیبا و چشم‌نوازی دارند. مانند سورمه‌ای و زرد پررنگ یا سیاه ‌و سفید. در کل فرشی را برگزینید که تابع رنگ‌های فضای اطراف باشد

توجه به ثبات رنگ

دستورالعمل های گارانتی فرش را بررسی کنید

هنگام خرید فرش فرش کلاسیک ۱۰۰۰ شانه برای خانه خود، سعی کنید دستورالعمل های گارانتی را بررسی کنید و همچنین تمام دستورالعمل های تمیز کردن و نگهداری را طبق توصیه سازندگان بخوانید. تمام جزئیات آنها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در صورت لزوم از آنها استفاده می کنید. بررسی دستورالعمل های گارانتی به فرش شما کمک می کند عمر طولانی تری داشته باشد. اکثر سازندگان پنج و ده سال گارانتی می دهند.

همچنین ضمانت‌های لکه، ضمانت‌های فرسودگی وجود دارد. همچنین ممکن است هنگام پهن کردن فرش، ایراداتی در خرید فرش وجود داشته باشد، بنابراین سعی کنید در صورت نارضایتی از ایراداتی که در فرش در حین نصب آن ظاهر می شود، به سازنده خود اطلاع دهید.

برای خرید فرش جان دار به جیب خود نگاه کنید!

در آخر باید بودجه خود را در نظر بگیرید. قیمت فرش‌های ایرانی بسیار متفاوت و  البته گران است. فرش های ابریشم  در بالای فهرست گران‌قیمت‌ترین فرش‌ها هستند؛ چون با تعداد گره‌های بیشتر و مواد کمیاب‌تری بافته می‌شوند. اگر بودجه محدودی دارید به سراغ فرش‌های پشمی بروید. ازآنجایی که پشم دسترسی راحت‌تری دارد، فرش‌های پشمی مقرون‌به‌صرفه تر هستند. با در نظر گرفتن تمام موارد ذکرشده و بودجه‌ای که دارید می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

در پایان، نکات خرید فرش که در زمان تصمیم گیری لازم است در این مقاله گفته شد تا با خیالی آسوده یک خرید بی‌نقص از یک اثر هنری ماندگار را تجربه کنید.

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *