چگونه رنگ فرش را انتخاب کنیم؟ بهترین رنگ فرش

برای اکثر افراد، تصمیم گیری در خصوص انتخاب فرش کار دشواری است. بر اساس نظر بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی، فرش، یکی از چند عنصر اصلی تشکیل دهنده ی یک دکوراسیون است که، سایر اجزای دکوراسیون می توانند، بر مبنای آن انتخاب شوند. لذا دقت و توجه در انتخاب آن بسیار حائز اهمیت است. بنابراین وجود فرش در یک دکوراسیون به اندازه ای اهمیت دارد که، می تواند مبنای انتخاب یک سبک و تم برای دکوراسیون یک محیط باشد. با توجه به این مسئله و به لحاظ در نظر گرفتن بودجه در یک دکوراسیون و همچنین، در نظر گرفتن عدم قابلیت تعویض روز به روز فرش ها در یک دکوراسیون، هر چه بیشتر و بهتر به لزوم دقت و بررسی در انتخاب فرش در یک دکوراسیون، پی می بریم. از جمله نکات مهم در انتخاب فرش موضوع رنگ فرش می باشد. در حال حاضر، به دلیل تنوع بی نظیر و گسترده ای که در طرح ها و رنگ های فرش بوجود آمده است، گاها، انتخاب یک فرش با رنگ مناسب، برای فضای یک دکوراسیون بسیار سخت، وگیج و سردرگم کننده است.

برای رهایی از این سردرگمی ها، آگاهی از چند نکته در خصوص روش های انتخاب رنگ های فرش و یا خرید فرش ارزان، می تواند علارغم توجه به سلیقه ی شخصی، شما را در این مسیر راهنمایی می کند.

نکات مهم در انتخاب رنگ فرش

در انتخاب رنگ فرش، که در واقع از مهم ترین آیتم های طراحی دکوراسیون داخلی است، جنس فرش، طرح فرش، سبک فرش، الیاف فرش، کیفیت فرش، شرکت سازنده ی فرش، را بررسی می کنیم.

در کنار این موارد باید بدانیم که این فرش را برای کدام قسمت خانه در نظر گرفته ایم و ابعاد آن چقدر است.

بررسی میزان تردد فضای مورد نظر برای انتخاب رنگ فرش را لحاظ می کنیم.

توجه به میزان نور طبیعی و غیر طبیعی این فضا در انتخاب رنگ فرش و یا حتی خرید فرش کلاسیک  بسیار موثر است. و همچنین لازم است که بدانیم کاربرد فرش در این قسمت از محیط به چه صورت است.

در این مطلب قصد داریم چند نکته ی مهم و اساسی که در انتخاب رنگ فرش می تواند موثر باشد را مورد بررسی قرار دهیم.

نکات مهم در انتخاب رنگ فرش

تاثیر رنگ فرش بر روی فضای کلی دکوراسیون

از آنجایی که در بسیاری از فضا ها از فرش به عنوان مبنای اولیه و تعیین کننده ی سبک و تم ، در آن دکوراسیون استفاده می کنیم، می توانیم سایر عناصر دکوراسیون را بر اساس آن انتخاب و تهیه کنیم. بنابرآنچه گفته شد، تاثیر رنگ فرش در چیدمان یک دکوراسیون را دانستیم.

انتخاب رنگ فرش، بر اساس کاربری فضای مورد نظر

در انتخاب رنگ فرش، در نظر گرفتن فضایی که فرش برای آن مکان تهیه می شود، بسیار مهم است.

بطور مثال، وقتی قصد خرید فرش برای اتاق پذیرایی را داریم، در نظر گرفتن میزان ترافیک، میزان نور موجود در این فضا، نوع استفاده از این فضا، بسیار می تواند در انتخاب رنگ فرش این مکان کمک کننده باشد.

همین طور فرشی که برای اتاق خواب در نظر گرفته می شود نیز به همین منوال، یا فرش آشپزخانه.

دانستن اینکه برای کدام ناحیه فرش تهیه می شود، دایره ی انتخاب رنگ فرش را محدود تر می کند. در نتیجه یک انتخاب آگاهانه و ساده را به همراه می آورد.

توجه به کیفیت و دوام یک فرش در انتخاب رنگ فرش

فرش، از آن دسته اقلامی است در دکوراسیون که، بودجه ی بسیاری را به خود اختصاص می دهد.

از این رو برای خرید فرش باید با دقت بیشتری اقدام به انتخاب فرش نمود.

در کنار توجه به کیفیت فرش، در نظر گرفتن رنگ هایی که همیشه به روز باشند، و یا از طیف هایی باشند که، در گذر زمان چشم را خسته نکنند و باعث دلزدگی نشوند بسیار حائز اهمیت است.

توجه به کیفیت و دوام یک فرش در انتخاب رنگ فرش

انتخاب رنگ فرش بر اساس متراژ فضای مورد نظر

رنگ ها، این توانایی را دارند که در بزرگ و یا کوچک نشان دادن یک محیط اثر بگذارند . بنابراین انتخاب فرش های تیره، برای مکان های با متراژ کم خیلی انتخاب جذابی نمی تواند باشد.

از طرفی فرش های خیلی روشن،  برای یک فضای با متراژ بالا باعث سرد و بی روح نشان داده شدن این مکان می شوند.

لذا در انتخاب رنگ فرش، نیاز داریم به متراژ فضای مورد نظر هم دقت کنیم.

انتخاب رنگ فرش بر اساس متراژ فضای مورد نظر

آشنایی با تنالیته ی رنگ ها برای انتخاب رنگ فرش

رنگ ها بطور کلی به سه گروه رنگ های گرم، رنگ های سردو رنگ های خنثی تقسیم می شوند.

رنگ های گرم مانند قرمز و نارنجی، باعث می شوند، که یک مکان پر انرژی و گرم و هیجان انگیز را ایجاد کنید.

این دسته رنگ ها معمولا مناسب فضایی چون اتاق نشیمن و آشپز خانه می باشند.

دسته ی بعدی رنگ های سرد هستند، مانند رنگ های آبی و سبز، که غالبا استفاده از آنها برای فضاهای اتاق خواب بسیار دلپذیر و مناسب خواهد بود.

دسته ی آخر رنگ های خنثی هستند. از این دسته از رنگ ها، می توان در بسیاری از مکان ها و فضاها استفاده کرد. این گروه از رنگ ها، توانایی ست کردن با کل مجموعه را، به راحتی و آسانی محیا می کنند.

آشنایی با تنالیته ی رنگ ها برای انتخاب رنگ فرش

انتخاب رنگ فرش بر اساس همیشه ترند بودن

در صورتی که یکی از معیار های شما در انتخاب رنگ فرش، ترند بودن رنگ فرش است، توجه به رنگ های خنثی، می تواند گزینه ی مناسبی برای شما باشد.

فرش های با رنگ خنثی را به آسانی می توانید در دکوراسیون خود مورد استفاده  قرار دهید. در این شرایط، سایر وسایل در هر رنگی در این دکوراسیون، به سادگی با فرش در رنگ خنثی، قابل تطبیق و ترکیب و در هماهنگی خواهد بود.

انتخاب رنگ فرش بر اساس همیشه ترند بودن

کلام آخر

انتخاب رنگ فرش در چیدمان منازل و دکوراسیون ها ، ممکن است افراد را با پیچیدگی هایی روبه رو کند.

فرش در یک دکوراسیون، از حیث جان و روح و زندگی ای که به محیط می بخشد از اجزای برجسته ی دکوراسیون به حساب می آید.

در صورتی که به کفپوش خود اهمیت می دهید، ولی در انتخاب رنگ فرش برای دکوراسیون خود دچار تردید هستید، محتوای این مقاله، می تواند راهنمای مناسبی برای یک انتخاب درست و و خرید فرش مدرن و کلاسیک برای فضای شما باشد.

 

 

 

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *