فرش پذیرایی را چگونه انتخاب کنیم؟ نکات خرید آن

انتخاب المان‌های پذیرایی مانند فرش پذیرایی به‌طور ویژه و خاص مهم‌تر از انتخاب فرش سایر فضاهای خانه است؛ زیرا معمولا میهمانان در این قسمت از خانه رفت‌وآمد می‌کنند و زیبایی المان‌های آن مهم‌تر است.
البته هرکدام از قسمت‌های خانه فضایی متفاوت در دکوراسیون ایجاد می‌کنند و در عین حال جذابیت خاص خود را دارند؛ اما دقت در انتخاب المان‌های فضای پذیرایی اهمیت بیشتری دارد. به‌طور مثال من همیشه اکسسوری‌هایی می‌خرم که به‌خوبی در پذیرایی قابل استفاده باشند و روی این انتخاب حساسیت به خرج می‌دهم.
در این میان خرید و انتخاب المان‌های پذیرایی نیاز به وسواس بیشتری دارد و فرش پذیرایی دارای قدرت بصری بسیار زیادی است. در عین حال با وجود اینکه فرش در کف خانه پهن می‌شود، به‌خوبی روی سایر فضا و المان‌ها نیز تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل هماهنگی فرش پذیرایی با سایر وسایل اهمیت زیادی دارد. بنابراین اگر شما هم قصد دارید تغییری خاص در پذیرایی انجام دهید، قبل از هر چیز به آن دقت کنید. همچنین با توجه به اهمیت این موضوع، در ادامه قصد دارم نکات مهم در انتخاب و خرید فرش پذیرایی را بررسی کنیم.

بهترین رنگ فرش برای پذیرایی

اولین نکته در انتخاب برای پذیرایی، توجه به رنگ آن است. به همین دلیل قبل از اینکه از خانه خارج شوید و برای خرید به فروشگاه‌های مختلف سری بزنید، نگاهی به رنگ غالب در پذیرایی خانه بیاندازید. پذیرایی خانه چه رنگی است؟ از چه اکسسوری هایی در این فضا استفاده کردید؟ آیا تناژ و سبک پذیرایی به روش مدرن و مینیمال چیده شده و یا اینکه شما جزء علاقه‌مندان به سبک کلاسیک در دکوراسیون هستید؟ مبلمان و پرده چه رنگی هستند؟
پاسخ دادن به این سوالات به‌خوبی می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید بهترین رنگ برای پذیرایی را انتخاب کنید. البته روش کار به این صورت است که رنگ‌ها را در فضای پذیرایی دسته‌بندی کنید. به صورت کلی در هر دکوراسیونی یک رنگ اصلی قرار دارد و رنگ‌های ثانویه نیز در کنار آن قرار می‌گیرند.
رنگ اصلی همان رنگی است که در مبلمان، فرش پذیرایی و پرده دیده می‌شود. رنگ ثانویه نیز در دیوارها، اکسسوری ها و لوازم تزئینی پذیرایی حاکم است. در هنگام انتخاب تمام این رنگ‌ها و لوازم باید تناسبی میان تناژ رنگ اصلی و ثانویه وجود داشته باشد. همچنین این رنگ‌ها بتوانند همدیگر را تکمیل کنند و نوعی شلوغی و عدم تناسب در فضا به چشم نیاید.
با دانستن این موضوع به‌خوبی می‌توانید رنگ  برای پذیرایی را به‌درستی انتخاب کنید. به‌طور مثال اگر مبلمانی در تناژ رنگی صورتی و بدون طرح‌های پیچیده تهیه شده، به سراغ فرشی در همین تناژ رنگی بروید که دارای طرح‌های بیشتر است.
از سوی دیگر یک قانون کلی در انتخاب فرش خوش رنگ پذیرایی وجود دارد. در این قانون، کاربرد رنگ‌های خنثی، بژ، کرم و خاکستری روشن برای هر نوع دکوراسیونی پیشنهاد می‌شود بنابراین تفاوتی نمی‌کند که دکوراسیونی با سبک مدرن دارید و یا اینکه دکور کلاسیک را ترجیح می‌دهید. در هر صورت رنگ‌های خنثی با دکورهای مختلف هارونی برقرار می‌کند و جذابیت بصری زیادی دارد.
البته استفاده از این رنگ‌ها به این معنا نیست که فرش خوش رنگ و زیبایی در رنگ‌های آبی، قهوه‌ای و یا سبز و صورتی استفاده نکنید. این فرش‌ها نیز زیبایی منحصر به فردی دارند و فقط در کاربرد آن‌ها در دکوراسیون نیاز به دقت و توجه به هارمونی میان رنگ و طرح فرش با سار المان‌های محیط دارید.

نورپردازی و انتخاب فرش مناسب پذیرایی

نکته مهم دیگر در انتخاب رنگ فرش برای پذیرایی، توجه به میزان نورپردازی و ابعاد این فضا است. اگر محیط پذیرایی کوچک و دلگیر است، به هیچ وجه به سراغ  رنگ تیره نروید. همچنین تفاوتی نمی‌کند که چه سبکی شمال مدرن و یا کلاسیک برای فرش انتخاب کنید.
همچنین نورپردازی فضای پذیرایی نیز می‌تواند تعیین‌کننده رنگ فرش باشد. اگر خانه‌ای با نور طبیعی مناسب دارید، دست شما برای انتخاب باز است و می‌توانید از رنگ‌های مختلف استفاده کنید. اما برای دکوراسیون پذیرایی با نور طبیعی کم، حتما فرشی بخرید که رنگ روشن‌تری دارد و از تیرگی در فضا می‌کاهد. و برای انتخاب سبک  اگر به دکوراسیون های سنتی و اصیل علاقه مند هستید فرش کلاسیک و اگر به دکوراسیون های مدرن و ساده علاقه مند هستید فرش مدرن را انتخاب کنید.

نورپردازی و انتخاب فرش مناسب پذیرایی
سایز فرش پذیرایی

انتخاب مناسب برای پذیرایی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و عدم توجه به هرکدام از این موارد می‌تواند روی نتیجه نهایی تاثیر منفی بگذارد. یکی از این موارد توجه به ابعاد و سایز است. قانون عمومی و کلی در انتخاب فرش پذیرایی این است که تمام کف خانه را نپوشاند. بهتر است فرش طوری باشد که حدود ۵۰ سانتیمتر از دیوارها فاصله داشته باشد.
علاوه بر آن در هنگام پهن کردن فرش زیر مبلمان، قسمتی از فرش در زیر پایه‌های مبل باشد. فراموش نکنید که با انتخاب فرش مناسب در ابعاد دقیق و اصولی، مبلمان و یا میز ناهارخوری نیز به شکل بهتری دیده می‌شود.
همچنین این نکته را فراموش نکند که فرش با سایز کوچک‌تر از حد معمول، فضای پذیرایی را برهنه به نمایش می‌گذارد. در عین حال فرشی که تمام کف پذیرایی را بپوشاند، خانه را کوچک‌تر، شلوغ‌تر و درهم ریخته نشان می‌دهد. با توجه به این مسئله، رعایت تعادل در انتخاب فرش خوش رنگ اهمیت زیادی پیدا می‌کند تا دکوراسیونی زیباتر در این فضا بچینید.

جنس فرش پذیرایی

متریال به کار رفته در بافت فرش نیز در انتخاب آن اهمت دارد. در حال حاضر انتخاب‌های متعددی در میان فرش‌های دستباف و ماشینی پیش روی ما قرار دارد. فرش‌های دستباف از الیاف طبیعی پشم، کرک و پنبه تهیه می‌شوند و بهترین فرش پذیرایی محسوب می‌شوند. اما در عین حال فرش‌های ماشینی بسیاری نیز وجود دارند که از الیاف باکیفیت و مرغوبی تهیه شدند. به‌طور مثال انتخاب فرش خوش رنگ از متریال آکریلیک، گزینه منحصر به فردی برای پذیرایی است.
نکته مهم دیگر برای خرید توجه به میزان ترافیک رفت و آمد در این فضا است. اگر شما هم میهمانان زیاد و یا چند بچه بازیگوش دارید، حتما فرشی در متریال مرغوب آکریلیک انتخاب کنید. ویژگی فرش اتاق پذیرایی از جنس آکریلیک این است که پاخور خوبی دارد و ترافیک رفت و آمد روی آن باعث فشرده شدن الیاف فرش نمی‌شود.
این در حالی است که فرش‌های ماشینی از متریال پلی‌استر مقاومت کمی در برابر ترافیک رفت و آمد دارند و به سرعت شکل و نرمی اولیه خود را از دست می‌دهند. بنابراین بهترین فرش پذیرایی گزینه‌ای است که از الیاف آکریلیک تهیه شده است.
همچنین اگر دوست دارید فرش نو کرک کمتری تولید کند، حتما به سراغ فرش آکریلیک هیت ست شده بروید. این فرش‌ها ضد حساسیت هستند و کرک کمتری تولید می‌کنند. به همین دلیل بعد از خرید فرش نو نیازی نیست که تا چند هفته به‌طور مداوم فرش را جارو بکشید تا کرک‌های آن از بین برود.

جنس فرش مناسب پذیرایی
جدیدترین مدل فرش پذیرایی

در حال حاضر فرش مدرن و کلاسیک در بازار یافت می‌شود که دست شما را برای خرید مناسب پذیرایی باز می‌گذارد. اما بهتر است قبل از خرید به این سوال پاسخ دهید که فرش مناسب پذیرایی خانه من کدام است؟
موضوع این است که دکوراسیون خانه نقش تعیین‌کننده در انتخاب فرش دارد. بنابراین اگر دکوری با چیدمان مدرن و فانتزی دارید، می‌توانید از جدیدترین مدل فرش پذیرایی در سبک مدرن استفاده کنید. به‌طور مثال فرش شگی، بامبو، فرش کلاریس و چاپی و فانتزی بهترین انتخاب هستند. این مدل ها در رنگ‌های شاد و یا خنثی تولید می‌شوند و به‌خوبی با سایر المان‌ها در دکوراسیون مدرن هارمونی برقرار می‌کنند.
در صورتی که پایبند به سنت‌های قدیمی هستید و دوست دارید دکوراسیونی کلاسیک در پذیرایی داشته باشید، بهترین مدل پذیرایی را برای خانه شما، فرش‌هایی هستند که در طرح‌ها و نقش و نگار شکارگاه، طرح افشان سلطنتی و مواردی از این دست بافته می‌شود. همچنین توجه به رنگ فرش پذیرایی نیز در دکور کلاسیک اهمیت ویژه‌ای دارد. برای این کار می‌توانید از فرش‌های لاکی، فرش طوسی رنگ و یا رنگ‌های خنثی مانند بژ، کرم و قهوه‌ای استفاده کنید و حال و هوای هماهنگی در چیدمان دکور پذیرایی ایجاد کنید.
سخن آخر
شاید خرید و انتخاب فرش مناسب پذیرایی در نگاه اول کمی سخت باشد؛ اما با کمی دقت و توجه به‌راحتی می‌توانید گزینه درست و مناسب را برای این فضا انتخاب کنید. هرکدام از نکات ذکر شده تاثیر زیادی در نمای کلی دکوراسیون پذیرایی بازی می‌کنند. در عین حال بهتر در هنگام یک تصمیم خوش رنگ برای پذیرایی به همه آن‌ها توجه کنید تا انتخابی درست و اصولی داشته باشید.

پیسنهاد مقاله: چگونه فرش پذیرایی انتخاب کنیم؟

سخن آخر

شاید خرید و انتخاب فرش مناسب پذیرایی در نگاه اول کمی سخت باشد؛ اما با کمی دقت و توجه به‌راحتی می‌توانید گزینه درست و مناسب را برای این فضا انتخاب کنید. هرکدام از نکات ذکر شده تاثیر زیادی در نمای کلی دکوراسیون پذیرایی بازی می‌کنند. در عین حال بهتر در هنگام خرید فرش خوش رنگ برای پذیرایی به همه آن‌ها توجه کنید تا انتخابی درست و اصولی داشته باشید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.