چطوری تابلو فرش ماشینی انتخاب کنم؟ انواع تابلو فرش

از دیوارهای خانه غافل نشوید. برای این کار انتخاب اکسسوری‌های جذاب مانند تابلو فرش ماشینی، گزینه بسیار مناسب و مقرون به‌صرفه‌ای محسوب می‌شود. البته نمی‌توان انکار کرد که تابلو فرش دستباف دارای ارزش بیشتری است و می‌توانید از آن به‌عنوان یک سرمایه محافظت کنید؛ اما این مسئله به معنای بی‌اهمیت بودن تابلو فرش ماشینی نیست.

موضوع این است که با استفاده از انواع تابلو فرش‌های ماشینی در طرح‌ها، رنگ‌ها و ابعاد مختلف، می‌توانید در دکوراسیون خانه خود تغییری جذاب و منحصر به فرد ایجاد کنید. البته در خرید تابلو فرش ماشینی دقت کنید و به دنبال بهترین متریال باشید.

با توجه به سوالاتی که در زمینه انتخاب تابلو فرش ماشینی و تفاوت‌های آن با تابلو فرش دستباف وجود دارد، در ادامه این صفحه تمامی نکات مهم در خرید آن را بررسی می‌کنیم.

تابلو فرش ماشینی چیست؟

در میان دستبافت‌ها و صنایع دستی، تابلو فرش دارای قیمت و ارزش زیادی است. گزینه‌ای جذاب که با کمک آن می‌توانید دکوراسیونی لوکس داشته باشید. همچنین با گذر زمان، قیمت تابلو فرش کاهش پیدا نکرده و به نوعی سرمایه‌گذاری نیز محسوب می‌شود. اما موضوع مهم این است که قیمت تابلو فرش دستباف آن‌قدرها هم ارزان نیست. بنابراین پیدا کردن جایگزینی مناسب برای آن، روش مقرون به‌صرفه‌ای است.

با رشد صنعت و تولید فرش‌های ماشینی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف، تولید تابلو فرش ماشینی نیز، ایده جالبی بود که با سرعتی بیشتر و قیمت مناسب‌تر، بتوان انواع تابلو فرش ماشینی را در طرح، ابعاد  و رنگ‌های مختلف تولید کرد.

در تابلو فرش ماشینی، طرح‌ها و نقشه بافت به صورت کامپیوتری، با دستگاه‌های ماشینی و با دقتی بسیار زیاد بافته می‌شود. به همین دلیل سرعت بافت به‌شدت افزایش پیدا می‌کند و قیمت تابلو فرش ماشینی را کاهش می‌دهد. بنابراین همه افراد با سطوح درآمدی مختلف می‌توانند از این تابلوها به‌عنوان یک اکسسوری جذاب و تزئینی در خانه استفاده کنند.

در بافت این نوع تابلو فرش، از الیاف مصنوعی استفاده می‌شود و بیشترین متریال کاربردی، آکریلیک و مواد پلی استر است. همچنین در برخی موارد از ابریشم مصنوعی استفاده می‌شود تا درخشش بافت بیشتر شده و جلوه آن افزایش پیدا کند.

تابلو فرش ماشینی چیست؟

انواع تابلو فرش ماشینی

در یک دسته‌بندی کلی می‌توان انواع تابلو فرش ماشینی را به تابلو فرش بافت ماشین و تابلو فرش چاپی تقسیم کرد. در تابلو فرش بافت ماشین، نقشه بافت در کنار نخ‌ها با رنگ‌های مختلف در اختیار دستگاه بافت قرار می‌گیرد و کار بافت به سرعت و در ابعاد تعیین شده انجام می‌شود.

اما در تابلو فرش چاپی، ابتدا یک فرش در ابعاد تابلو فرش با الیاف و نخ‌های سفید بافته می‌شود. بعد از اتمام آن، طرح و  نقشه بافت روی آن زمینه با بافت سفید، چاپ می‌شود و این نوع تابلو فرش کیفیت پایینی دارد و رنگ‌های روی آن دوام زیادی ندارد. به همین دلیل خرید تابلو فرش چاپی را توصیه نمی‌کنیم. علاوه بر آن، تابلو فرش بافت ماشین دارای ظاهر طبیعی‌تری است و جلوه بیشتری دارد. همچنین دوام و مرغوبیت بالاتری دارد.

ابعاد تابلو فرش ماشینی

خوشبختانه این مدل تابلو فرش قابلیت سفارش در ابعاد، طرح و رنگ‌های دلخواه را دارد. همچنین شما می‌توانید نقشه مدنظر خودتان مانند تصاویر خانوادگی را در ابعاد سفارشی، تبدیل به بافت کنید. اما در حالت معمول اندازه و ابعاد تابلو فرش ماشینی در اندازه‌های (۵۰×۷۰) (۱۰۰ × ۵۰) (۱۰۰ ×۷۰)، (۷۰ × ۵۰) و (۱۰۰ × ۵۰) مرسوم است.

تفاوت تابلو فرش ماشینی با تابلو فرش دستباف

اولین تفاوتی که میان تابلو فرش ماشینی و دستباف وجود دارد، در نوع الیاف به کار رفته در بافت آن‌ها است. متریال و مواد شمال نخ، تار، پود و چله در تابلو فرش دستباف، با استفاده از متریال کاملا طبیعی مانند پشم، ابریشم، کرک و پنبه است. اما در تابلو فرش ماشینی این موارد با متریال آکریلیک، پلی پروپین، پلی استر و ابریشم مصنوعی تهیه می‌شوند. اما در کنار این تفاوت عمده، چند اختلاف دیگر بین این دو تابلو فرش وجود دارد. این موارد شامل:

 • تابلو فرش دستباف کاملا به دست بافته می‌شود و هنرمندان بافنده با صرف زمان و دقت زیاد این کار را پیش می‌برند. اما تابلو فرش ماشینی با کمک دستگاه‌های بافندگی بافته می‌شود و به همین دلیل در زمانی بسیار کوتاه می‌توان چند تابلو فرش بافت.
 • گره‌هایی که در تابلو فرش دستبافت بافته می‌شوند، در سیه نوع گره ترکی، فارسی و تلفیقی هستند. این گره‌ها کاملا محکم هستند و دوام تابلو فرش را افزایش می‌دهند. اما در تابلو فرش ماشینی، گره با کمک دستگاه و به صورت بسیار ساده بافته می‌شود.
 • در تابلو فرش ماشینی شاهد این خواهید بود که طرح‌ها و رنگ‌ها کاملا با هم تقارن دارند. به عبارت دیگر دقت بسیار زیادی در بافت انجام می‌شود. این در حالی است که در تابلو فرش دستباف نمی‌توان خطای انسانی را نادیده گرفت و امکان عدم تقارن و بافت کج در برخی قسمت‌های تابلو فرش وجود دارد.
 • معمولا در تابلو فرش دستباف در هر ۷ سانتی‌متر، تعداد گره‌ها حدود ۲۵۰۰ تا ۶۴۰۰ عدد است. این ارقام به معنای ظرافت بسیار زیاد و تراکم بالای بافت در تابلو فرش دستباف است. همین مسئله می‌تواند زیبایی طرح‌ها را در این تابلو فرش افزایش دهد. اما در تابلو فرش ماشینی تراکم بافت بسیار کمتر است.
 • رنگ الیاف در تابلو فرش دستباف با کمک مواد و رنگ‌های طبیعی انجام می‌شود؛ اما الیاف تابلو فرش‌های ماشینی با کمک رنگ‌های شیمیایی رنگ‌آمیزی می‌شود.
 • چله در تابلو فرش دستباف عموما از الیاف پنی‌های تشکیل می‌شود و در نمونه‌های بافت بسیار ظریف و گران‌قیمت، ابریشم طبیعی به کار می‌رود. اما در تابلو فرش ماشینی الیاف کاملا مصنوعی هستند.
 • قیمت تابلو فرش ماشینی نسبت به تابلو فرش دستباف بسیار ارزان‌تر است و به همین دلیل گزینه مقرون به‌صرفه‌ای برای خرید و در هر دکوراسیونی محسوب می‌شود.

موارد ذکر شده تفاوت عمده بین این دو نوع تابلو فرش محسوب می‌شود. با دانستن این موارد به‌خوبی می‌توانید در خرید تابلو فرش ماشینی، اطلاعات کامل داشته باشید و از پرداخت هزینه‌های بیشتر خودداری کنید.

تفاوت تابلو فرش ماشینی با تابلو فرش دستباف

استفاده از تابلو فرش ماشینی در دکوراسیون

خرید تابلو فرش ماشینی و استفاده از آن در دکوراسیون منزل، گزینه‌ای مقرون به‌صرفه محسوب می‌شود. اما بهتر است قبل از خرید این اکسسوری، به چند نکته مهم دقت کنید تا خریدی درست، اصولی و مناسب داشته باشید. این موارد شامل:

 • چه دکوراسیونی برای خانه خود چیده‌اید؟ بر اساس نوع چیدمان خانه، تابلو فرشی با طرح مناسب انتخاب کنید. به‌طور مثال برای خانه‌ای با دکور کلاسیک و سنتی، طرح‌های شلوغ گزینه مناسبی است. همچنین در خانه‌ای با چیدمان مدرن، به دنبال تابلو فرش ماشینی با طرح شلوغ یا ابعاد بزرگ نروید.
 • فضای خانه تعیین کننده ابعاد تابلو فرش است. اگر سقف خانه شما کوتاه است، از تابلو فرش‌هایی با ابعاد عمودی استفاده نکنید. بهتر است در این فضا یک تابلو به صورت افقی نصب کنید. علاوه بر آن، به شلوغی و خلوتی دکوراسیون خانه هم دقت کنید. اگر دکور شلوغی چیده‌ای، از تابلو فرش‌هایی با طرح‌ها و رنگ‌های شلوغ خودداری کنید.
 • برای اینکه زیبایی تابلو فرش ماشینی بیشتر شود، بهتر است در انتخاب قاب دور آن دقت کنید. بهترین گزینه برای این کار انتخاب قابی با ابعاد بزرگ است تا جلوه بیشتری داشته باشد. همچنین اگر قصد دارید در خانه با دکوراسیون مدرن تابلو فرش نصب کنید، از قابی با رنگ روشن مانند سفید استفاده کنید. اما در دکور کلاسیک و سنتی، انتخاب قابی با رنگ‌های قهوه‌ای و نقش و نگار پرگل گزینه بهتری است.
 • در حالت معمول تابلو فرش ماشینی تراکم زیادی ندارد. اما برای خریدی بهتر و باکیفیت، به دنبال تابلو فرش با تراکم زیاد بروید. بهترین تراکم در تابلو فرش ماشینی، تراکم ۳۶۰۰ و ۱۲۰۰ شانه است. در این صورت ظرافت تابلو فرش به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند.
 • تابلو فرش‌های ماشینی مانند نمونه دستباف آن، قابلیت برجسته سازی برخی از الیاف و نقشه بافت را دارد. تابلو فرش‌های برجسته دارای ظرافت بیشتری هستند و نقشه آن حالت سه بعدی خواهد داشت.
 • در انتخاب و خرید تابلو فرش ماشینی، به رنگ اکسسوری‌ها و لوازم به کار رفته در دکوراسیون دقت کنید. اگر خانه‌ای با چیدمان مدرن دارید، بهتر است به سراغ تابلو فرشی با طرح  و رنگ‌های خنثی و ساده‌تر بروید.
 • نورپردازی فضا و محل نصب تابلو فرش اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین این اکسسوری را در قسمتی از فضای پذیرایی نصب کنید که نور مناسبی دارد. در این صورت جلوه طرح و نقشه روی تابلو فرش بیشتر نمایان خواهد شد.
 • تابلو فرش ماشینی به تنهایی می‌تواند نقطه کانونی در فضای دیوار باشد. به همین دلیل در کنار آن، تابلوهای دیگری نصب نکنید؛ زیرا علاوه بر شلوغ شدن دیوار، زیبایی تابلو فرش نیز مخفی خواهد شد.
 • در نظر داشته باشید که تابلو فرش ماشینی و دستباف، بیش از هر چیز برای محیط و دکوراسیون داخلی منزل مناسب است. علت این مسئله انتخاب طرح‌ها و رنگ‌هایی است که در آن استفاده می‌شود. بنابراین اگر دوست دارید دفتر کاری و یا محیط اداری را با تابلو فرش ماشینی تزئین کنید، حتما از طرح‌های سفارشی و متناسب با این فضا استفاده کنید.

استفاده از تابلو فرش ماشینی در دکوراسیون
قیمت تابلو فرش ماشینی

اگر تصمیم به خرید تابلو فرش ماشینی دارید، حتما به چند نکته مهم دقت کنید تا خریدی اصولی را رقم بزنید. اولین نکته مهم این است که قیمت تابلو فرش ماشینی بر اساس تراکم الیاف فرش و نوع متریال نخی که در آن استفاده شده، تعیین می‌شود.

به همین دلیل هرچه متریال بهتر و مرغوب‌تری به کار رفته باشد، قیمت آن بیشتر است. اما در بهترین حالت، نخ ابریشم مصنوعی در بافت تابلو فرش استفاده می‌شود و ظاهر آن را درخشنده و زیباتر می‌کند. در این صورت قیمت تابلو فرش بیشتر است؛ اما درصورتی که از نخ پلی استر بافته شده باشد، قیمت مناسب‌تری دارد.

موضوع مهم بعدی تراکم تابلو فرش ماشینی است. تابلو فرش‌های ماشینی با تراکم بیشتر و ۱۲۰۰ شانه قیمت بیشتری دارند و ظرافت آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

کلام پایانی

در این مقاله از زیلوکس نکات مهم در خرید تابلو فرش ماشینی را بررسی کردیم. در حالت کلی تابلو فرش دستباف، گزینه بهتری برای خرید  محسوب می‌شود و می‌توان به‌عنوان یک سرمایه به آن نگاه کرد. اما تابلو فرش ماشینی هم دارای مزایای زیادی است. قیمت مقرون به‌صرفه و اقتصادی در کنار تنوع بسیار بالا در طرح و رنگ، ازجمله مواردی است که خرید و استفاده از این مدل تابلو فرش‌ها را در دکوراسیون خانه توجیه می‌کند. با خرید فرش کلاسیک ۱۵۰۰ شانه و یک تابلوفرش کلاسیک منزلی گرم و سنتی خواهید داشت.

البته با توجه به تمامی موارد ذکر شده به‌خوبی می‌توانید تفاوت‌های بین تابلو فرش دستباف و ماشینی را تشخیص دهید. بنابراین برخی فروشندگان نمی‌توانند شما را به اشتباه بیاندازند و تابلو فرش ماشینی را با قیمت تابلو دستباف به شما بفروشند.

فروشگاه زیلوکس عرضه کننده انواع فرش ارزان و تابلو فرش با طرح و رنگ های متنوع می باشد.

 

 

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *