چگونه فرش جهیزیه را انتخاب کنیم؟ راهنمای خریدفرش

ممکن است برای شما هم سوال پیش آمده باشد که برای خرید فرش جهیزیه بهترین گزینه چیست؟ آیا بهتر است فرش چه رنگی داشته باشد و یا اینکه در میان انتخاب فرش ماشینی یا دستباف، کدام مناسب‌تر است؟ همچنین مواردی مانند هماهنگ بودن طرح  و رنگ فرش با سایر وسایل و سایز فرش جهیزیه نیز ازجمله مواردی است که هنگام خرید برای خانواده‌ها اهمیت پیدا می‌کند.

بنابراین اگر شما هم در شرف آغاز زندگی خود هستید و دوست دارید بهترین انتخاب را برای خانه جدید خود به همراه ببرید، در ادامه این نکات خرید فرش ماشینی همراه ما بمانید. ما در این صفحه قصد داریم نکات مهم در خرید فرش جهیزیه را به‌طور کامل بررسی کنیم تا خرید معقول، باکیفیت و همراه با قیمت مناسب را تجربه کنید.

 دستباف یا ماشینی؟

اگر شما در زمره افرادی هستید که عاشق تنوع و تغییر دکوراسیون هستید یا طبق مد، مدام اقدام به خرید فرش نو می‌کنید، فرش ماشینی برای شما بهترین گزینه است. زیرا فرش‌های ماشینی از تنوع زیادی در طرح و رنگ برخوردار هستند و به همین سبب طرفداران زیادی دارند.

همچنین فرش ماشینی نسبت به فرش دستبافت ارزان ‌قیمت است و اگر از طرح و رنگ فرش خود خسته شدید، به سهولت می‌توانید آن را در بازه زمانی کوتاه‌تری تعویض کنید و این یک امتیاز خاص برای فرش ماشینی محسوب می‌شود. این در حالی است که فرش دستباف به دلیل قیمت گرانی که دارد، خرید  و تعویض آن کمی سخت و زمان‌بر است.

نکته قابل توجه دیگر این است که شما به راحتی میتوانید بر اساس دکوراسیونی که برای خانه خود اتخاب می‌کنید، فرشی متفاوت برای آن در نظر بگیرید. اگر خانه‌ای با دکوراسیون سنتی و کلاسیک دارید، انواع فرش کلاسیک با طرح‌های سنتی و شبیه دستباف در بازار وجود دارند تا از میان آن‌ها گزینه بهتر را انتخاب کنید. همچنین برای خانه‌ای با دکور مدرن و یا مینیمال، فرش‌های مناسبی در بازار یافت می‌شود. در هر صورت دست شما در تغییر دکوراسیون با فرش ماشینی کاملا باز است. در حالی که در فرش دستباف این میزان تغییر امکان‌پذیر نیست.

فرش دستباف گزینه‌ای کاملا سالم و طبیعی محسوب می‌شود که با متریال طبیعی و موادی مانند پنبه، ابریشم، کرک و پشم بافته شده است. این موضوع باعث می‌شود که در تابستان کالا خنک باشد  و در فصل سرد سال گرم و مطبوع باشد. به عبارت دیگر با خرید فرش دستباف می‌توانید یک گزینه درمانی را هم با خودتان به خانه ببرید؛ اما هزینه‌های آن کم نیست!

در این شرایط خرید فرش جهیزیه از نوع ماشینی گزینه بهتری برای شروع زندگی محسوب می‌شود و در عین حال امروزه فرش‌های ماشینی ۱۲۰۰ شانه در طرح‌های متنوع و زیبا با رنگ‌های مختلف بافته  و به بازار ارائه می‌شود تا دوستداران فرش دستباف هم بتوانند با هزینه کمتر، یک فرش زیبا به خانه ببرند.

نکته آخر اینکه موضوع انتخاب فرش ماشینی یا دستباف، کاملا به بودجه شما برای شروع زندگی بستگی دارد. بنابراین خود شما بهتر از هر شخص دیگری می‌توانید به این سوال پاسخ دهید که کدام فرش مناسب خانه شما است. به همین دلیل از شما می‌پرسم، فرش ماشینی یا دستباف؟!

 دستباف یا ماشینی؟

فرش جهیزیه را اول بخریم یا آخر

ممکن است شما هم زمانی که خرید جهیزیه را آغاز کرده‌اید، به این فکر کنید که کدام یک از لوازم مانند مبلمان، پرده، فرش  و سایر وسایل را اول از همه بخرید؟ قبل از هر چیز توصیه می‌کنیم که عجله نکنید!

برای این کار ابتدا طرح دکوراسیونی که برای خانه خود در نظر گرفته‌اید، در ذهن مرور کنید. همچنین به این سوال پاسخ دهید که دویست دارید خانه شما چه دکوری داشته باشد؟ آیا دکوراسیون مدرن مدنظر شما است و  یا اینکه دکوراسیون کلاسیک و سنتی را بیشتر می‌پسندید؟

پاسخ دادن به این سوال به‌خوبی می‌توان راه را برای شما روشن کند و از سردرگمی و اتلاف وقت شما در هنگام خرید فرش جهیزیه و سایر لوازم جلوگیری کند. نکته مهم دیگر این است که به تناژ رنگی که برای خانه در نظر گرفتید دقت کنید.

اگر می‌خواهید مبلمان، پرده  و یا فرش جهیزیه را برای دکوری مدرن بخرید، باید به دنبال رنگ‌های خنثی باشید و برای دکوراسیون کلاسیک، رنگ‌های قهوه‌ای، سورمه‌ای و کرم بیشتر مدنظر است.

با دانستن این موارد حالا می‌توانید به‌خوبی تشخیص دهید که خرید کدام لوازم در اولویت هستند. حقیقت این است که در خرید جهیزیه، ابتدا باید به دنبال لوازم بزرگ بروید که نقطه کانونی در خانه محسوب می‌شوند.

فرش نیز به‌عنوان یک نقطه کانونی شناخته می‌شود که توجه همه را به سمت خود جلب می‌کند. بنابراین بعد از اینکه نوع دکوراسیون را برای خودتان روشن کردید و تناژ رنگی آن را مشخص کردید، خرید فرش جهیزیه را در اولویت قرار دهید و بعد از آن به دنبال مبلمان باشید.

فرش جهیزیه را اول بخریم یا آخر

به اندازه و سایزفرش توجه کنید

اینکه شما قصد دارید در آینده در چه خانه‌ای با چه معماری و متراژی ساکن شوید، در انتخاب فرش جهیزیه اهمیت پیدا می‌کند. البته ممکن است هنوز این موضوع برای خودتان را روشن نشده باشد. در این صورت در هنگام این خرید، حتما به دنبال فرشی بروید که در ابعاد مختلف قابلیت استفاده داشته باشد. برای این کار بهترین پیشنهاد، خرید فرش جهیزیه با سایز ۹ متری است که تقریبا در تمامی اماکن قابلیت استفاده کرد.

اما درصورتی که متراژ  و معماری خانه‌ای که قرار است در آن ساکن شوید، به‌خوبی میدانید، باز هم پیشنهاد می‌شود که به دنبال سایزهای استاندارد بروید. فراموش نکنید که فرش‌های با سایزهای بسیار بزرگ می‌تواند خانه را شلوغ‌تر از حد معمول نشان دهد. در این صورت سایر لوازمی که خرید کردید، بدون هارمونی و زیبایی نمایش داده می‌شود و این اصلا خوب نیست.

موضع مهم و قابل توجه بعدی این است که بیشتر تازه عروس‌ها و تازه دامادها چند سال ابتدایی زندگی در خانه استیجاری زندگی می‌کنند. بنابراین اسباب کشی سالانه را در نظر داشته باشید. در این شرایط نیز انتخاب بهتر در خرید فرش جهیزیه این است که فرشی با ابعاد ۶ تا ۹ متر خرید کنید که در خانه‌های مختلف با ابعاد متفاوت قابل استفاده باشد.

به اندازه و سایزفرش توجه کنید

 

خرید فرش جهیزیه با چه رنگی؟

قبل از هر چیز به این سوال پاسخ بدهید که سایر لوازم مهم  و دکوری در خانه شما چه رنگی دارند. تناژ رنگی مبلمان، پرده و سایر اکسسوری‌های بزرگ، می‌تواند در تعیین رنگ فرش تاثیرگذار باشد. فراموش نکنید که هر روز رنگ جدیدی بر اساس مد و رنگ سال ارائه می‌شود. اگر شما بخواهید بر طبق رنگ‌های سالانه پیش بروید، فقط هزینه روی دست خود خواهید گذاشت و هر سال باید به فکر تغییری جدید در رنگ فرش و سایر وسایل منزل باشید. بنابراین پیشنهاد می‌شود که منطقی برخورد کنید و با کمترین هزینه، بهترین خرید ا انجام دهید.

ممکن است تصمیم بگیرید خانه خودتان را با سبک اروپایی و مدرن بچینید. در این صورت برای خرید فرش جهیزیه به دنبال رنگ‌های خنثی بروید. البته به دنبال رنگ‌های روشن مانند سفید نباشید؛ زیرا بیشتر از چیزی که تصور می‌کنید باید به نظافت آن توجه کنید. بهترین انتخاب تناژ رنگی طوسی با گل‌های و طرح‌های بزرگ و فانتزی است. این انتخاب کمک می‌کند که آلودگی‌ها و لکه‌های فرش کمتر دیده شوند و نیاز به شستشوی مکرر فرش در طول یک سال نباشد.

اگر قصد  دارید برای خانه‌ای با طرح و وسایل کلاسیک و سنتی، فرش جهیزیه بخرید، باز هم توجه خودتان را به مبلمان، پرده و سایر لوازم معطوف کنید. اگر مبلمان و پرده با طرح ساده انتخاب کردید، فرش جهیزیه را با طرح‌های شلوغ انتخاب کنید.

نکته مهم در انتخاب فرش جهیزیه در دکوراسیون مدرن و سنتی این است که باید المان‌های مختلف مانند مبلمان، پرده، فرش و سایر اکسسوری‌ها با هم در طرح و رنگ هارمونی و هماهنگی داشته باشند. همچنین دقت داشته باشید که فرش به‌عنوان یک نقطه کانون در خانه شناخته می‌شود و به‌سرعت توجهات را به سمت خود جلب می‌کند. بنابراین با دقت انتخاب کنید!

خرید فرش جهیزیه با چه رنگی؟

انتخاب فرش جهیزیه بر اساس جنس فرش

موضوع مهم بعدی در خرید فرش جهیزیه توجه به متریال به کار رفته در بافت فرش است. امروزه انواع فرش‌های ماشینی با مواد  و متریال مختلف آکریلیک، پلی استر، ابریشم مصنوعی و سایر موارد تهیه می‌شود. در این میان شاید بتوان گفت بهترین متریال در فرش ماشینی، جنس آکریلیک است.

فرش‌های آکریلیک مقاومت و ماندگاری بیشتری دارند و در عین حال کاملا ضد حساسیت هستند. علاوه بر آن گزینه بهتری در هنگام شستشو هستند  و بعد از شستشو کیفیت اولیه خود را از دست نمی‌دهند. همچنین در صورتی که فرش آکریلیک هت ست شده خرید کنید، می‌توانید اطمینان داشته باشید که پرز دهی ندارد و هر روز مجبور به جارو کردن فرش نیستید.

در خریدفرش جهیزیه به تراکم فرش دقت کنید

اگر دوست دارید که فرش جهیزیه ماندگاری و عمر مفید بیشتری داشته باشد، بهتر است به دنبال فرشی با تراکم بیشتر باشید. اگرچه در ابتدا هزینه بیشتری برای خرید فرش هزینه می‌کنید؛ اما می‌توانید اطمینان داشته باشید که سال‌های بیشتری از زیبایی، کیفیت و درخشندگی فرش در خانه استفاده خواهید کرد.

نکته مهم دیگر این است که فرش با تراکم زیاد برای تمامی قسمت‌های خانه مناسب نیست. به عبارت بهتر اگر می‌خواهید فرشی برای پذیرایی خانه بخرید، فرش با تراکم ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ شانه گزینه بهتری است. اما برای آشپزخانه و قسمت‌هایی که پاخور بیشتر دارند، فرشی با تراکم ۵۰۰ تا ۷۰۰ شانه گزینه بهتر است.

در خریدفرش جهیزیه به تراکم فرش دقت کنید

لکه بری آسان فرش

یکی دیگر از نکات این است که به راحتی بتوان انواع لکه‌های ایجاد شده روی سطح فرش را از بین برد. البته بسیاری از فرش‌های ماشینی باکیفیت، لکه پذیری بسیاری کمی دارند و یا لکه به خود نمی‌گیرند. اما در هر صورت اگر لکه انواع خوراکی و سایر مواد روی آن‌ها ریخته شود، به راحتی و سهولت قابل از بین بردن است. فقط کافی است با روش‌های از بین بردن انواع لکه آشنایی داشته باشید.

هماهنگی با دکوراسیون منزل

با رعایت اصول هماهنگی فرش با دکوراسیون منزل می‌توانید یک ست جذاب و چشم‌نواز ایجاد کنید. در این زمینه تکنیک‌های مختلفی وجود دارد.

اگر فرش چندرنگ دارید، انتخاب‌های زیادی برای مبلمان و پرده می‌توانید داشته باشید و در این صورت ست کردن آن با دیگر وسایل منزل کار سختی نخواهد بود. ولی اگر فرش شما تک‌رنگ است، مبلمان یا پرده مناسب آن بهتر است که از همان طیف رنگی فرش با تناژ ملایم‌تر یا تندتر باشد. و می‌توانید رنگ بقیه وسایل را مختلف انتخاب کنید تا محیط بی‌روح نشود.

شما همچنین می‌توانید از رنگ‌های مکمل برای هماهنگی دکوراسیون استفاده کنید و مجبور نیستید که حتماً  مبل و پرده و فرش شما یکرنگ باشد. رنگ‌های مکمل در زیبایی‌شناسی به رنگ‌هایی گفته می‌شود که در کنار هم ترکیب زیبا و چشم‌نوازی دارند. مانند سورمه‌ای و زرد پررنگ یا سیاه ‌و سفید. در کل فرشی را برگزینید که تابع رنگ‌های فضای اطراف باشد.

فرش جهیزیه را از کجا بخریم؟

بعد از اینکه تمامی فاکتورها و نکات مهم در خرید فرش جهیزیه را دقیقا مشخص کردیم، حالا نوبت به خرید فرش می‌رسد و اینجا این سوال پیش می‌آید که فرش جهیزیه را از کجا بخریم؟

در حال حاضر مراکز و فروشگاه‌های مختلف به‌صورت آنلاین و حضوری انواع مختلف فرش‌های ماشینی و دستباف را به فروش می‌رسانند. در این میان تفاوتی نمی‌کند که به دنبال فروشگاه آنلاین و یا حضوری باشید. مهم‌ترین نکته در خرید فرش نو عروس این است که فرش را از مراکز معتبر و مطمئن خرید کنید.

نکته مهم بعدی این است که به قیمت فرش توجه کنید. بهترین گزینه این است که فروشگاهی انتخاب کنید که انواع فرش‌های ماشینی را در طرح و رنگ‌های مختلف و در تراکم متفاوت ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ شانه به فروش برساند. همچنین فرش‌ها را به‌طور مستقیم از درب کارخانه دریافت کنند و قیمت فرش جهیزیه را با قیمت مناسب و مقرون به‌صرفه به شما به فروش برساند.

فروشگاه فرش زیلوکس با برخورداری از مجموعه عظیمی از انواع فرش‌های ماشینی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید فرش نو عروس را برای دکوراسیون‌های مختلف مدرن و کلاسیک به راحتی انتخاب کنید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *