چگونه روفرشی با کیفیت بخریم؟ راهنمای خرید روفرشی

فرش ماشینی یکی از اقلام اساسی دکوراسیون محسوب می شود که در چیدمان یک دکوراسیون بسیار موثر است. با دلیل به ماهیت کاربری روفرشی، این عنصر موجود در دکوراسیون بطور قابل پیش بینی در معرض آلودگی ها و لکه ها که ممکن است، بر اثر ریختن غذا و یا نوشیدنی بر روی فرش و یا بر اثر عوامل دیگری ایجاد شوند ،قرار دارد. بر این اساس، به منظور جلوگیری از کثیف و لکه شدن فرش و یا محافظت از فرش در مقابل هر گونه آسیب و به جهت حفظ کیفیت اولیه ی فرش محصولاتی تولید شده و به بازار عرضه شده اند. این محصولات که به دلیل شستشوی سهل و به علت استفاده ی آسان از آن بسیار مورد استقبال خانواده ها قرار گرفته است، روفرشی نامیده می شود. روفرشی ها درطرح ها و رنگ های متنوع و متناسب با هر سلیقه ای در بازار وجود دارند.

برای آشنایی هر چه بیشتر با روفرشی ها و انواع آن در ادامه ی این مطلب همراه ما باشید.

روفرشی چیست؟

روفرشی، در لغت به پارچه ای گفته می شود که، اصولا از جنس پشم، پنبه، ویا کتان باشد؛ و برای محافظت از فرش در برابر آسیب ها، بر روی فرش قرار داده می شود.

اساسا استفاده از روفرشی برای برطرف کردن بسیاری از نیاز های خانواده ها می باشد و به علت وزن سبک آن و همچنین قابلیت شستشوی مکرر و داشتن قیمت بسیار پایین در مقایسه با فرش بسیار پرکاربرد و پر طرفدار است.

روفرشی چیست؟

در چه شرایطی از روفرشی استفاده کنیم؟

  • در خانه هایی که کودکان خردسال در آنها زندگی می کنند با استفاده از روفرشی می توان از کثیف شدن فرش که در اثر ریختن تکه های غذا و خوراکی ها ایجاد می شود و لکه شدن فرش جلوگیری کرد.
  • در صورتی که از فرش های رنگ روشن در دکوراسیون خود استفاده می کنید، و ایجاد لکه بر روی آنها برای شما آزار دهنده است، برای پیشگیری از این موضوع و همچنین حفظ کیفیت جنس و رنگ فرش، استفاده از روفرشی گزینه ی بسیار مناسبی برای شما خواهد بود.
  • در صورتی که، فرش کهنه ی خود را بخواهید همچنان مورد استفاده قرار دهید، و بنا به دلایلی قصد تعویض فرش کهنه ی خود را ندارید، استفاده از رو فرشی برای شما بسیار گزینه ی مناسبی است تا بتوانید با کمترین هزینه به محیط دکوراسیون خود طراوت وتازگی ونظم ببخشید.
  • با توجه به دشوار بودن و همین طور زمان بر بودن شستشوی فرش و همچنین، در صورتی که بخواهید هزینه های شستشوی فرش را کاهش دهید، استفاده از روفرشی بسیار می تواند در رفع این معضلات به شما کمک کند.

در چه شرایطی از روفرشی استفاده کنیم؟

نکات قابل توجه در خرید روفرشی

  • جنس رو فرشی:

روفرشی ها معمولا یا از جنس پلی استر و یا از ابریشم ویا از مخمل تولید می شود. پلی استر به علت سبک بودن و همچنین برخورداری از قابلیت شستشوی آسان، معمولا طرفداران بیشتری دارد.

  • رنگ و طرح رو فرشی:

روفرشی ها درزمینه ی رنگ و طرح، تنوع زیادی در بازار دارند. بهتر است روفرشی، متناسب با رنگ و تم دکوراسیون انتخاب شود تا هارمونی فضا بهم نخورد. همچنین می توانید از روفرشی هایی که در دو طرف آن طرح دارند، تهیه کنید؛ تا هم به لحاظ تنوع و هم در صورت کثیف شدن یک طرف، بتوانید از هر دو طرف استفاده کنید.

  • کیفیت روفرشی:

در هنگام خرید روفرشی، برای بررسی کیفیت آن، نحوه ی بافته شدن الیاف آن دقت کنید. هرچه بافت روفرشی ریزتر و متراکم تر باشد، به معنی وجود تعداد گره های بیشتری در روفرشی است.

مورد بعدی که توجه به آن در تهیه ی روفرشی موثر است، روفرشی هایی که دور تا دور آن ها دوخته شده است و بصورت ریش ریش نیست، از درجه ی کیفیت بهتری برخوردار هستند.

همچنین روفرشی هایی در بازار وجود دارند، که دور آنها با کش دور دور دوزی شده است. انتخاب این دسته از روفرشی ها به دلیل اینکه روی فرش ثابت می مانند و لیز نمی خورند، بسیار برای حفظ نظم محیط مناسب و کاربردی است.

مسئله ی آخر اینکه در زمان خرید روفرشی به جنس آن به لحاظ میزان لکه پذیری و میزان پاک شدن لکه های سخت از روی آن توجه کنید.

مجموع این عوامل در کنار هم مبین میزان کیفیت روفرشی خواهد بود.

  • اندازه ی روفرشی:

روفرشی ها در اندازه های مختلفی تولید می شوند. از جمله اندازه های روفرشی می توان به سایز های ۳ متری، ۶متری، ۹متری، ۱۲ متری اشاره کرد.

  • قیمت روفرشی:

نیاز نیست که از روفرشی های با قیمت خیلی بالا تهیه کنید. زیرا هدف از خرید روفرشی حفظ کیفیت و دوام و ارزش فرش است. بنابراین با یک روفرشی ارزان هم می توان از فرش های با قیمت بالا و نفیس در برابر آسیب ها مراقبت کرد.

انواع روفرشی های موجود در بازار

روفرشی کلاسیک

روفرشی های کلاسیک دارای ضخامت بالایی هستند و وزن سنگینی دارند. این نوع از روفرشی ها که غالبا در طرح های افشان، لچک و ترنج، خشتی و… تولید می شوند، گزینه ی مناسبی برای استفاده در محیط هایی هستند که، در واقع جهت زیر انداز از آنها استفاده می شود؛ نه به عنوان وسیله ی محافظت از فرش.

با خرید فرش کلاسیک و روفرشی متناسب آن می توان به محیط پذیرایی جلایی دو چندان بخشید.

روفرشی کلاسیک

روفرشی های مدرن

روفرشی های مدرن در طرح های مدرن و به صورت دو طرفه، و معمولا با استفاده از الیاف مخمل تولید می شوند. این دسته از روفرشی ها، سبک و قابل استفاده در دکوراسیون های مدرن می باشند. با خرید فرش مدرن و یک فروشی به سبک مدرن میتوان محیطی ساده و مینیمال را برای منزل ایجاد کرد.

روفرشی های مدرن ابریشمی

رو فرشی های مدرن ابریشمی ، که از دسته ی روفرشی های مدرن می باشند. از الیاف ابریشم مصنوعی تهیه و تولید می شوند. این دسته از روفرشی ها، که در طرح های زیبا تولید می شوند، اصولا برای استفاده ی افرادی مناسب است که به پرزهای فرش آلرژی دارند.

روفرشی های مدرن کشدار

روفرشی های مدرن کشدار، از دسته ی روفرشی های مدرن می باشند که از ضخامت بسیار کمی برخوردار هستند. این روفرشی ها که در طرح های بسیار زیبا تولید می شوند، به وسیله ی کش هایی که در دور فرش دوخته شده اند بر روی فرش ثابت می مانند و در اثر پاخوردگی، نامرتب و بهم ریخته نمی شوند و در واقع از روی فرش لیز نمی خورند.

کلام آخر

در خرید روفرشی دانستن مجموعه نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم می تواند شما را در انجام یک خرید مناسب راهنمایی کند.

۳/۵ - (۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *