راهنمای خرید فرش طرح خشتی – معرفی انواع آن

جذابیت منحصر به فرد در فرش طرح خشتی بیشتر از هر چیزی به دلیل نظم، تقارن و کادربندی‌های زیبا است. بنابراین اگر شما هم دوست دارید نظم را در همه المان‌های اطراف خود مشاهده کنید، فرش طرح خشتی گزینه مناسب خانه شماست.

انواع فرش ایرانی در طرح‌ها و نقش‌های متفاوت بافته می‌شوند و هرکدام از آن‌ها ریشه و تاریخچه بلندی دارند که از آداب و روسم و  اعتقادات یک قوم برخاسته است. در این میان فرش طرح خشتی با طرح‌های یکسان و مرتب خود که به صورت قاب‌هایی در کنار هم قرار گرفتند، زیبایی منحصر به فردی دارد. به همین دلیل تفاوتی نمی‌کند که شما چه دکوراسیونی برای خانه خودتان چیده باشید؛ زیرا فرش خشتی به خوبی می‌تواند در هر دکور و چیدمانی قرار بگیرد و با فضای جدید هارمونی پیدا کند.

اگر شما هم قصد  دارید برای تغییر دکوراسیون خانه فرش جدیدی بخرید، پیشنهاد می‌کنم در ادامه این صفحه همراه ما بمانید تا با ویژگی‌ها و جذابیت‌های فرش طرح خشتی آشنا شوید.

فرش طرح خشتی چیست؟

در طراحی و رنگ‌بندی  چیزی که بیشتر از همه به چشم می‌آید، نظم بسیار زیاد، کادربندی‌های مرتب و نقوش زیبایی است که در هر قاب بافته شده است. این نقش‌های هندسی که طرح‌های مختلفی دارند، بسیار منظم در کنار هم قرار گرفتند و هر قاب داستانی متفاوت از قاب دیگر را برای ما بازگو می‌کند.

هنرمندان ایرانی از دیرباز طرح‌های خلاقانه‌ای را در هنرهای دستی و بافت فرش به کار می‌بردند. در این فرش طرح خشتی نیز یکی از دستباف‌های هنرمندانه‌ای است که ظاهری متفاوت و ویژه از هنر ایرانی را به نمایش می‌گذارد.

اگرچه در این فرش شاهد قاب‌هایی هستیم که هرکدام از آن‌ها دارای طرح و نقوش متفاوت هستند؛ اما ریشه این نوع بافت تاریخچه طولانی دارد. در گذشته برای ساخت خانه از خشت‌های خاک رس استفاده می‌شد. همین خشت‌های به ظاهر ساده و نامنظم تبدیل به ایده‌ای منحصر به فرد در بافت فرش شدند و هنرمندان بافنده ایرانی از آن ایده گرفتند.

به همین دلیل چیزی که در فرش دیده می‌شود، خشت‌هایی با نقوش هندسی منظم و مرتب است که در کنار هم قرار گرفته شدند. بنابراین یک فرش خشتی چیزی شبیه به دیوارهای بلند است که از کنار هم قرار گرفتن طرح‌های خشتی زیبا ایجاد می‌شود.

فرش طرح خشتی چیست

فرش طرح خشتی چه ویژگی‌هایی دارد؟

در نگاه اول این نوع فرش از چندین قاب مختلف تشکیل شده و هرکدام از آن‌ها نیز دارای طرح‌های متفاوتی هستند. اما در صورتی که شما هم به این نوع طرح در فرش علاقه داشته باشید، به خوبی متوجه تفاوت آن با سایر فرش‌ها می‌شوید.

اولین نکته این است که این فرش دارای انواع مختلفی است و نقوش در هر قاب از طرح‌هایی مانند طرح افشان، اسلیمی، بته جقه، حیوانات، گل و برگ و شاخه، طرح گلدانی و… تشکیل شده است. البته تعداد زیاد این طرح‌ها به این معنا نیست که هر فرش طرح خشتی تمامی این طرح‌ها را در خود جای داده است؛ بلکه هر فرش طرحی جداگانه و منحصر به فرد دارد.

با توجه به گستردگی نقوش در این نوع فرش، به راحتی می‌توان از آن در دکوراسیون مدرن، سنتی و کلاسیک و یا مینیمال استفاده کرد. این در حالی است که سایر فرش‌ها دارای این ویژگی نیستند و حتما برای هر دکور و چیدمانی باید به سراغ گزینه مناسب آن رفت.

انواع طرح فرش خشتی

گستردگی و تنوع در طرح‌های این نوع فرش باعث تنوع بسیار زیاد در انواع مختلف این فرش می‌شود. ازجمله طرح‌های رایج و مشهوری که در بافت این سبک به کار می‌رود، نقش سرو است که نمادی از جاودانگی و سرسبزی است.  علاوه بر آن نقش سرو، ریشه تاریخی دارد  و برگرفته از نگاره‌های ثبت شده در تخت جمشید است.

نوع دیگری از این فرش جذاب، فرش خشتی قرمز است که از ویژگی‌های فرش بختیاری گرفته شده است. در این فرش طرح‌ها و نقوشی از گل فرنگ و گل خورشیدی بافته می‌شود و در رنگ‌بندی و تناژ قهوه‌ای و قرمز بافته می‌شود.

ازجمله نقوش پرکاربرد دیگر در این فرش، گل و برگ و شاخه است. همچنین در اطراف قاب‌ها نیز شاخه‌ها و سربندهایی در رنگ زرد بافته می‌شود. علاوه ر آن می‌توان به نقوش جذابی مانند طرح شطرنجی سیاه و سفید، طرح گل  و درخت، طرح مرغ و خاتم کاری اشاره کرد. اما در عین حال معروف‌ترین نقوشی که در فرش خشتی بافته می‌شوند در سه طرح اسلیمی، قرآنی و بختیاری قابل تقسیم است.

در کنار طرح و نقوش کلی که در هر قاب از این فرش بافته می‌شود، نمای کلی انواع این نوع فرش نیز باهم تفاوت‌هایی دارند. در برخی این فرش‌ها از لچک و ترنج استفاده می‌شود  و به همین دلیل در مرکز فرش یک حوض بزرگ بافته می‌شود و ۴ لچک در اطراف فرش دیده می‌شود. اما در برخی دیگر از آن‌ها فقط چینش خشت‌هایی از نقوش مختلف دیده می‌شود.

در عین حال رنگ‌بندی فرش خشتی نیز دارای تنوع بسیار گسترده است. بنابراین شما می‌توانید با توجه به رنگ غالبی در دکوراسیون، گزینه مناسب را انتخاب کنید. به‌طور مثال برای خانه‌ای با دکور سنتی، فرش خشتی قرمز گزینه جذابی است که به خوبی با این محیط هارمونی دارد. اما در صورتی که دکور مینیمال در خانه دارید، به سراغ طرح‌های روشن و فرش خشتی بدون طرح لچک ترنج بروید.

انواع طرح فرش خشتی

فرش خشتی برای کجا مناسبه؟

اولین نکته برای خرید  این طرح این آن است که به رنگ‌های غالب در دکوراسیون توجه کنید. علاوه بر آن نوع چیدمان و المان‌هایی که در فضای دکوراسیون به کار رفته است، در انتخاب فرش خشتی موثر است. اگر خانه‌ای با چیدمان کلاسیک دارید، از فرش خشتی با ظاهر کلاسیک و شلوغ استفاده کنید.

البته فراموش نکنید که دکوراسیون کلاسیم به معنای شلوغ کردن خانه با طرح‌ها و نقوش شلوغ و یا اکسسوری‌های بسیار زیاد نیست. به همین دلیل در صورتی که فرش طرح خشتی با نقوش شلوغ انتخاب کردید،ریال حتما سایر وسایل مانند مبلمان و پرده را با تناژ رنگی کمتر انتخاب کنید. همچنین بهتر است سایر المان‌ها دارای طرح‌های ساده‌ای باشند تا میان فرش و این وسایل هارمونی برقرار شود.

در حال حاضر فرش خشتی در رنگ بندی‌های متفاوت در بازار یافت می‌شود. بنابراین برای چیدمان مینیمال و مدرن هم می‌توانید گزینه مناسب از این فرش را پیدا کنید. به‌طور مثال برای خانه‌ای با دکور مینیمال پیشنهاد می‌شود که فرش طرح خشتی با رنگ‌بندی سفید  و کرمی انتخاب کنید. همچنین توجه داشته باشید که طرح‌های سنتی مانند لچک ترنج روی فرش بافته نشده باشد تا با فضای مینیمال و مدرن هماهنگی بیشتری داشته باشد.

خوشبختانه این فرش جذاب در تراکم مختلف بافته می‌شود و به دلیل نقش و نگارهای شلوغی که دارد، گزینه بسیار خوبی برای فضاهای پرترافیک و شلوغ خانه محسوب می‌شود. بنابراین اگر دوست دارید برای آشپزخانه یک فرش مناسب انتخاب کنید، فرش خشتی قرمز پیشنهاد جذابی است.

همچنین می‌توانید برای فضاهای کم رفت و آمد مانند پذیرایی نیز از فرش خشتی با تراکم زیاد استفاده کنید و رنگ‌بندی روشن از آن انتخاب کنید. برای این فضا فرش خشتی با تراکم ۳۰۰۰ و ۳۶۰۰ گزینه بسیار زیبایی است که ظرافت در بافت و جزئیات بسیار شفاف و واضح را به نمایش می‌گذارد.

قیمت فرش طرح خشتی

مهم‌ترین فاکتوری که قیمت این نوع فرش را تعیین می‌کند، متریال به کار رفته در بافت آن به همراه میزان تراکم و شانه بافت فرش است. هرچه تراکم فرش بیشتر باشد، ظرافت بیشتری در نمایش جزئیات طرح‌ها و نقوش دارد و به همین دلیل قیمت فرش نیز  افرایش پیدا می‌کند.

در حال حاضر انواع فرش خشتی ماشینی به صورت ۵۰۰ شانه، ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه و همچنین ۱۵۰۰ شانه بافته می‌شود. علاوه بر آن تراکم فرش نیز متفاوت است و فرش خشتی با تراکم ۳۶۰۰ دارای ظرافت بسیار زیادی است.

در گذشته این نوع فرش به‌صورت محدود  و دستباف در چند شهر بافته می‌شد. به‌طور مثال شهر چهار محال بختیاری ازجمله شهرهایی محسوب می‌شود که بافت فرش خشتی قرمز در آن رواج داشت . اما امروزه به کمک دستگاه‌های بافندگی و فرش بافی مجهز و پیشرفته، سرعت بافت فرش  بسیار زیاد شده است و می‌توان این فرش زیبا را طرح‌ها و نقوش متنوع بافت.

موضوع دیگری که روی قیمت فرش موثر است، کیفیت بافت و متریال نخی است که در بافت استفاده می‌شود. همچنین فاکتورهایی مانند جنس نخ تار، قابلیت شستشو، تراکم عرضی و طولی فرش، و تعداد رنگ به کار رفته د  بافت نیز روی قیمت تاثیرگذار هستند.

در کنار این عوامل می‌توان به نوع دستگاه‌های بافندگی نیز اشاره کرد. به عبارت دیگر اگر از دستگاه‌های هیت ست  و الیاف آکریلیک در بافت استفاده شود، محصول نهایی پرزدهی بسیار محدودی خواهد داشت و ایجاد حساسیت نمی‌کند. همین موضوع نیز می‌تواند روی قیمت فرش موثر باشد و آن را افزایش دهد.

درنهایت اینکه شکل فرش از نظر مستطیلی، مربع و یا دایره بودن روی قیمت فرش موثر است. فرش‌های مستطیلی دارای قیمت مناسب‌تری هستند؛ اما فرش مربع و دایره شکل به دلیل نوع بافت متفاوت، قیمت بیشتری خواهند داشت.

قیمت فرش طرح خشتی

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید فرش باکیفیت 

کلام پایانی

در این صفحه با ویژگی‌های مختلف فرش طرح خشتی و انواع متفاوت آن آشنا شدیم. همان‌طور که بیان شد این فرش از نقوش هندسی منظم به همراه نقوش مختلف بافته می‌شود.  هر قاب دارای نقوش، طرح و رنگ متفاوتی است و همین موضوع باعث گستردگی در طرح و نقش فرش خشتی می‌شود. به همین دلیل برای هر نوع دکوراسیون و چیدمانی می‌توان از طرح و نقش فرش خشتی مناسب آن فضا استفاده کرد.

همچنین تراکم و شانه بافت در این فرش ماشینی متنوع است و به راحتی می‌توانید این فرش را در تراکم‌های مختلف ۲۱۰۰، تراکم ۲۵۵۰، تراکم ۳۰۰۰، و یا در تراکم‌های ۳۶۰۰ و ۴۵۰۰ خرید کنید تا ظرافت بیشتر در طرح و نقش فرش خشتی را مشاهده کنید.

ظرافت، گستردگی در نقش و طرح، جزئیات نقوش منحصر به فرد و تنوع در شانه و تراکم فرش، فاکتورهایی هستند که دست شما را برای خرید گزینه مناسب هر فضا و دکوراسیونی کاملا باز می‌گذارد. فقط کافی است که فرش مناسب و مطابق سلیقه خودتان را انتخاب کنید و از زیبایی بی‌نظیر آن در چیدمان خانه لذت ببرید.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *