ویژگی‌های فرش اتاق کودک | فرش اتاق کودک

فرش، از اصلی‌ترین و مهم‌ترین وسایلی است که در اتاق خواب کودک دلبند شما باید وجود داشته باشد. کودک ما در هر گروه سنی که باشد، اعم از شیرخوار، نوپا و یا حتی بزرگتر، لازم است که در اتاق خود، کف‌پوشی نرم و راحت داشته باشد تا او را از گزند سرما برهاند و کودک در هر جا که خواست به راحتی بر روی آن بنشیند و در ضمن آن، نرم و لطیف باشد تا به پوست حساس او را آزار نرساند. اما آیا فرش‌هایی که امروزه به عنوان فرش اتاق کودک ، در بازار به فروش می‌رسند و اغلب دارای طرح‌های عروسکی و جذاب برای کودکان هستند، دارای استانداردهای لازم برای استفاده‌ در اتاق کودکان هستند؟ این پرسشی است که در این محتوا از وب‌سایت زیلوکس قصد داریم به پاسخ آن بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید تا به شما بگوییم اگر قصد دارید فرش ماشینی برای اتاق کودک دلبندتان فرشی تهیه کنید، آن فرش باید دارای چه ویژگی‌ها و استاندارهایی باشد تا سازگار با سلامت کودک شما باشد و سلامتی او را تحت تاثیر قرار ندهد!

مهم‌ترین ویژگی‌های فرش اتاق کودک

• از نظر تنفسی حساسیت‌زا نباشد :

اولین و مهم‌ترین گزینه که همواره در انتخاب فرش اتاق کودک‌تان باید مد نظر قرار دهید، این است که فرش انتخابی، از مواد حساسیت‌زا بافته نشده باشد! انواع فرش‌هایی که امروزه تولید می‌شوند، خصوصا انواع ماشینی، از مواد مصنوعی تولید می‌شوند که بسیاری از آن‌ها، حساسیت‌زا هستند و ممکن است برای سلامتی کودک شما آسیب‌زا باشند.
فرشی را انتخاب کنید که حتما برای گروه سنی کودک تولید شده باشد و دارای استاندارد لازم در این زمینه باشد.
فرش اتاق کودک ، نباید کرک‌دهی داشته باشد و از آن کرک یا الیافی شبیه آن به هوا بلند شود. بدیهی است این کرک‌ها می‌تواند در دستگاه تنفسی کودک شما ایجاد حساسیت و آلرژی نماید و اگر کودک شما دارای مشکلات تنفسی مانند آسم یا انواع دیگر بیماری‌های ریوی باشد، می‌تواند باعث تشدید علائم آن شود.

• از الیاف مرغوب، باکیفیت و سازگار با پوست کودک بافته شده باشد :

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های فرش اتاق کودک ، نرم و لطیف بودن الیاف آن و سازگاری‌اش با پوست حساس کودک است. کودکان دارای پوستی حساس و لطیف هستند و هر گونه مواد پلاستیکی و مصنوعی که از کیفیت نامناسب برخوردار باشند، می‌تواند برای او حساسیت پوستی ایجاد کند و یا لطافت پوست او را از بین ببرد. حتما قبل از خرید فرش چه فرش مدرن، چه فرش کلاسیک، به لطافت و نرمی فرش توجه کنید و در نظر داشته باشید که فرش مورد نظر، از مواد اولیه باکیفیت و مرغوب تهیه شده باشد.

• قابلیت شست‌وشوی بالایی داشته باشد:

فرشی که در اتاق فرزند دلبند شما پهن می‌شود، لازم است در بازه‌های زمانی کوتاه شسته شود، بنابراین باید از متریالی بافته شده باشد که در برابر شست‌وشو‌ مقاوم باشد و به بیانی دیگر، بتوان آن را به راحتی و به فواصل کوتاه شست بدون آن که از نظر ظاهری، آسیبی به آن برسد.
هر چه کودک شما کوچکتر باشد، یعنی در سنی باشد که بیشتر بر روی زمین بازی کند، نیاز به شست‌وشوی فرش بیشتر خواهد بود، زیرا او بیشتر روی زمین چهار دست‌وپا می‌کند و اشیائی که به زمین می‌افتد را به دهان می‌برد، بنابراین کف‌پوش و فرش اتاق او، باید به طور مرتب، شست‌وشو شود.

• فرش و کف‌پوش اتاق کودک باید از نظر ضخامت نرم و گرم باشد:

در وهله‌ی اول باید گفت اگر کودک شما سن کمی دارد و در سنین پیش از دبستان و حتی دبستان است، بهتر است اتاق او کف‌پوش گرمی همانند موکت داشته باشد و سپس بر روی آن فرشی انداخته شود. کودک شما باید دارای این اختیار باشد که در هر جای اتاقش که تمایل دارد بنشیند و بازی کند و ازین جهت، محدودیتی نداشته باشد.
فرشی که در اتاق کودک پهن می‌کنید، بهتر است نرم باشد و از نظر گرما، به گونه‌ای باشد که هر گاه کودک بر روی زمین می‌نشیند، احساس سرما نداشته باشد. ازین رو، فرش‌های نازک مانند انواع گلیم، گزینه‌های مناسبی برای اتاق کودک نیستند زیرا نمی‌توانند از رد و بدل شدن گرما و سرما به کف اتاق محافظت کنند.

طرح فرش اتاق کودک، باید متناسب با روحیه او باشد :

کودکان طرح‌ها و مدل‌های عروسکی و رنگارنگ را دوست دارند. فرشی را که برای اتاق کودک خود انتخاب می‌کنید بهتر است دارای طرح‌ها و مدل‌های کودکانه باشد تا روحیه‌ی کودک از دیدن آن شاد شود. پیشنهاد ما این است در صورتی که تمایل دارید از طرح‌هایی با اشکال هندسی، عروسکی، رنگارنگ و آموزشی استفاده کنید تا کودک از دیدن آن‌ها لذت و بهره‌ی کافی را ببرد.

فرش اتاق کودک را چرک‌تاب انتخاب کنید :

بهتر است فرشی که برای اتاق کودک‌تان انتخاب می‌کنید به گونه‌ای باشد که لکه را کم‌تر به معرض نمایش بگذارد، اما ابدا پیشنهاد نمی‌کنیم که از رنگ‌های تیره برای اتاق کودکتان استفاده کنید. رنگ‌های تیره، باعث خستگی و افسردگی کودک شده و همچنین به دلیل چرک‌تاب بودن زیاد، ممکن است کثیفی را نشان ندهد و از دید شما پنهان کند.
در نظر داشته باشید دیده شدن کثیفی، خود مزیتی است که باعث می‌شود شما فرش و کف‌پوش اتاق فرزندتان را در فواصل کوتاه‌تر بشویید، اما در عین حال، رنگ فرش باید به گونه‌ای باشد که اثر لکه بر روی آن باقی نماند.

• سلیقه‌ی کودک خود را مد نظر قرار دهید:

چنانچه کودک شما در سن و سالی قرار دارد که می‌توانید او را طرف مشورت قرار دهید، بهتر است برای خرید فرش از او کمک بگیرید. کودک شما، بیش از هر کسی به روحیه‌ی خود آشنایی دارد و می‌تواند بهترین گزینه‌ را برای خود انتخاب کند، ضمن آن‌ که با این کار، احساس استقلال او را نیز به رسمیت شمرده‌اید.

• در انتخاب رنگ فرش، جنسیت کودک را مد نظر قرار ندهید!

دسته‌بندی رنگ‌ها بر اساس جنسیت، قراردادی است که ما بزرگ‌تر برای خود قائل هستیم و کودکان چندان به آن پایبند نیستند. پس شما هم خیلی خود را درگیر این قانون‌ها نکنید. به عنوان مثال، ممکن است دختر بچه‌ای به رنگ آبی برای دکوراسیون اتاق و به طور خاص فرش اتاقش تمایش داشته باشد، اما درگیر والدینی باشد که رنگ آبی را منحصر به پسر بچه‌ها می‌دانند و یا بسیار دیده شده است که پسر بچه‌هایی عاشق رنگ قرمز یا نارنجی هستند، اما والدینشان اجازه‌ی استفاده ازین رنگ را به آن‌ها نمی‌دهند!
بیایید نماد‌هایی جنسیتی را از کودکی وارد ذهن کودکان خود نکنیم و اجازه دهیم آن‌ها آزادانه دست به انتخاب بزنند، زیرا ذهن آن‌ها، ابدا جنسیت‌زده نیست.

• از طرح‌های شاد و هیجان‌انگیز برای فرش اتاق کودک بهره بگیرید:

از دیگر ویژگی‌های فرش اتاق کودک آن است که دارای طرح و مدل هیجان‌انگیز و پر انرژی باشد. کودکان، بمب انرژی هستند و فرشی که به عنوان کف‌پوش در اتاق آن‌ها پهن می‌کنید، باید این ویژگی‌ را در خود داشته باشد. آن‌ها طرح‌های شلوغ و رنگ‌های شاد و پر انرژی را دوست دارند و بهتر است شما به سلیقه‌ی آن‌ها، احترام بگذارید و این مساله را در خرید فرش مد نظر قرار دهید. سعی کنید از فرش‌هایی با طرح‌ها و رنگ‌های شاد استفاده کنید تا سطح انرژی کودک شما همواره بالا و اکتیو بماند.

سخن پایانی :

فرش به عنوان یکی از اصلی‌ترین اجزاء در اتاق کودکان محسوب می‌شود و نباید هرگز از اتاق فرزند شما حذف شود. اگر منزل شما از کف‌پوش‌هایی مانند سنگ، پارکت، سرامیک و یا هر متریال دیگری تشکیل شده است، سعی کنید آن را با کف‌پوشی نرم مانند موکت بپوشانید و سپس فرشی متناسب با ویژگی‌های فرش اتاق کودک که در بالا به آن اشاره شد، بر روی آن پهن کنید.

این محتوا توسط تیم نگارش زیلوکس نگاشته شده است، ازین که مخاطب ما بوده‌اید از شما سپاسگزاریم. امیدواریم همراهی با این مقاله برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد و از خواندن آن بهره‌ی کافی را برده باشید.

شما می‌توانید با مراجعه به بخش فروشگاه زیلوکس ضمن بازدید از محصولات و مقایسه با سایر کالاهای موجود در بازار به اطمینان کافی دست یافته و خریدی آسان همراه با رضایتمندی داشته باشید.

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *