ترفندهای آسان، ارزان و موثر، در جلوگیری از سرخوردن فرش بر روی سطوح

فرش ،کالایی است که به خودی خود تمایل به سر خوردن روی سرامیک و کاشی و پارکت را دارد. یکی از معضلاتی که اغلب مصرف کنندگان فرش ماشینی، با آن مواجه می شوند، مسئله ی سرخوردن فرش می باشد.

به طور حتم شما هم با این مسئله روبه رو شده اید که، منزل و یا فضای دکوراسیون خود را بطور کامل چیدمان کرده اید و جای همه ی وسایل دکوراسیون را با نظم مشخص نموده اید.

وقتی روی مبل نشسته اید و پای خود را روی پای دیگر انداخته اید تا لحظاتی را استراحت کنید ، متوجه می شویدکه در حال حرکت هستید . در واقع فرش روی زمین سر خورده و حرکت کرده و جمع شده و شما را با خود جابه جا کرده است.

علارغم ناخوشایند و آذار دهنده بودن سرخوردن فرش برای افراد،این مسئله می تواند بسیار حادثه ساز و خطرناک باشد. مخصوصا اگر در محیطی این اتفاق راشاهد باشیم که، کودکان و یا سالخوردگان در آن محیط حضور داشته باشند.

به همین منظور ، ما در این مطلب از زیلوکس ، به بررسی روش ها و ابزار هایی که می تواند تا حد مناسبی، از سر خوردن فرش بر روی سطوح، با کیفیت های مختلف، جلوگیری کند می پردازیم.

دلایل سرخوردن فرش، بر روی سرامیک ، پارکت، موکت،پله

دلایل سرخوردن فرش، بر روی سرامیک ، پارکت، موکت،پله

  • عدم استفاده از چرم دوزی ونوار های چرمی در پشت فرش

معمولا فرش های کلاسیک را بعد از آهار زدن ، با استفاده از نوارهای باریکی از جنس چرم، که در پشت آن می دوزند،در برابر سرخوردن مقاوم می کنند.

وجود این نوار های چرمی در پشت فرش، باعث ایجاد اصطحکاک میان فرش و سطح زمین می شود و از سر خوردن فرش جلو گیری می کند .

در صورتی که از این نوار ها  در پشت فرش استفاده نشود و یا، این نوار های چرمی، در اثر شستشو های مکرر کیفیت خود را از دست بدهند ، فرش بر روی انواع سطوح سر می خورد.

  • جنس و کیفیت نخ و الیاف فرش

الیاف بکار رفته در تولید یک فرش بسیار می تواند بر روی میزان ایستایی فرش بر روی سطوح تاثیر گذار باشد.

معمولا فرش های تولید شده با نخ اکریلیک کمتر روی سطوح سر می خورند.

فرش های مدرن با جنس پلی استر ، در مقایسه با فرش های با جنس اکریلیک نیز بیشتر بر روی سطوح می لغزند.

  • وزن فرش در سرخوردن آن تاثیر دارد

فرش هایی که وزن آن ها سبک است به راحتی بر روی سطوح جا به جا می شود.بنابراین استفاده ازفرش های با الیاف با کیفیت و سنگین خود عاملی برای ایستایی بهتر فرش می باشد.

فرش های کهنه که آهار خود را در اثر شستشو از دست داده اند، نیز وزن سبکی پیدا می کنند و براحتی بر روی سطوح می لغزند.

روش های موثر، در جلوگیری سرخوردن فرش بر روی سرامیک و پارکت و…

روش های موثر، در جلوگیری سر خوردن فرش بر روی سرامیک و پارکت و...

برای اینکه بتوانیم از سر خوردن فرش بر روی انواع سطوح و کفپوشها جلوگیری کنیم و همچنین از آسیب هایی که ممکن است وجود فرش در یک محیط بوجود بیاورد جلوگیری کنیم ، روش ها و ابزار هایی به بازار عرضه شده است . برای آشنایی بهتر، با هریک از این موارد در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید.

  • استفاده از ترمز فرش متری

ترمز فرش متری یک وسیله به منظور جلوگیری از سر خوردن فرش در زیر فرش پهن می شود و باعث ایجاد اصطحکاک میان سطح زمین و فرش می شود. به این ترتیب از سر خوردن فرش جلوگیری می کند.

از آنجاییکه این محصول، به بافت فرش آسیب وارد نمی کند، بسیار پر طرفدار و پرکاربرد است.

از دیگر ویزگی های این کالا قابلیت شستشوی مکرر می باشد.همینطور، اگر از دسته افرادی هستید که فرش ها را بسیار می شویید، این کالا برای شما مناسب است.

همچنین ترمز فرش بر روی انواع سطوح سرامیک و پارکت، اثری بر جای نمی گذارد و به زمین و حتی فرش نمی چسبد.

ترمز فرش متری ، را در قسمت هایی از فرش که ریشه ندارد استفاده کنید.

ترمز فرش متری قیمت بسیار مناسب و به صرفه ای دارد.

  • استفاده از ترمز فرش دندانه ای

ترمز فرش های دندانه ای برای ثابت کردن فرش هایی که بر روی پله قرار می گیرند بسیار مناسب هستند.

نوع استفاده از آن نیز به این شکل است که ، قسمتی از آن را که چسب دارد را بر روی پله می چسبانیم و با قسمت بالایی و دندانه های آن فرش را بر روی پله ثابت می کنیم. این نوع ترمز ها براحتی باز می شوند و می توان فرش ها را شستشو داده و مجدد در داخل ترمز قرار داد.

  • استفاده از ترمز فرش تکه ای

استفاده از ترمز فرش تکه ای

این ترمز فرش در ابعاد و طرح های مختلفی در بازار موجود است. به صورت تکه ای تهیه می شود، برای اینکه در چهار گوشه ی فرش نصب شود و از سر خوردن فرش جلوگیری کند.

  • استفاده از پد لغزش

استفاده ازپدهای لغزشی برای جلوگیری از سرخوردن فرش ، به جنس کفپوش بستگی دارد.

برای آن که پد لغزشی به فرش بچسبد ، از چسب های دو طرفه مخصوص فرش تهیه کنید.

چسب را کمی با فاصله، دور فرش در قسمت پشت آن می زنیم ومقداری هم در وسط فرش می ریزیم.

فرش را روی سطح مورد نظر قرار می دهیم.

از ویژگی های پد لغزشی این است که، مانع کشیدگی تارو پود فرش می شود و طول عمرفرش را فزایش می دهد.

استفاده از پد لغزش

  • استفاده از لایه های مخصوص

این لایه ها دارای ضخامت کمی هستند و باید از سایز فرش کوچکتر باشند و در زیر فرش پهن شوند ،تا از سر خوردن فرش جلوگیری کنند.

  • استفاده از چسب حرارتی

با استفاده از چسب های حرارتی هم می توان از سر خوردن فرش ها جلوگیری نمود. اما برای استفاده از این مورد توجه به جنس فرش بسیار مهم است . در صورتی که فرش شما جنسی از نوع الیاف پلی استر و یا ابریشم مصنوعی و از این قبیل الیاف داشته باشد ،استفاده از چسب حرارتی، می تواند  به فرش شما آسیب بزند.

  • استفاده از وسایل سنگین بر روی فرش

با استفاده از مبلمان ، کمد، و یا سایر اجزای یک دکوراسیون و قرار دادن همه یا گوشه ای از آن ها بر روی فرش نیز تا حدی می توان از سر خوردن فرش بر روی سطوح جلوگیری کرد.

استفاده از وسایل سنگین بر روی فرش

پیشنهاد مطالعه:چرا فرش هایمان به چرم دوزی نیاز دارند؟ انواع نوار چرمی

کلام آخر

سرخوردن و لغزنده بودن فرش ها بر روی سطوح سرامیکی و … نه تنها باعث بهم ریختگی فضای دکوراسیون و نامرتب به نظر رسیدن فضا می شود، همچنین بسیار می تواند حادثه ساز و خطر ناک باشد. به همین منظور در این مطلب به معرفی روش هایی برای جلوگیری از سر خوردن فرش بر روی سطوح مختلف پرداختیم.

شما می توانید ترمز فرش را به صورت انلاین از سایت زیلوکس که دارای نماد اعتماد الکترونیک نیز می باشد ، به سادگی سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *