تفاوت فرش ۱۰۰۰ شانه و ۷۰۰ با ۱۲۰۰ شانه

زمانی که به یک فروشگاه فرش فروشی مراجعه می‌کنیم، با انبوهی از فرش‌ها در طرح، رنگ و تراکم متفاوت روبرو می‌شویم. در این میان اگر شما هم به‌درستی با انواع فرش و تراکم متفاوت آن آشنا نباشید، حتما از خودتان می‌پرسید چه فرقی بین این‌ها وجود دارد؟ چرا فرش ارزان‌تر با تراکم  و شانه کمتر را نخرم؟ اجازه بدهید در ادامه این صفحه تفاوت فرش ۱۰۰۰ شانه و ۷۰۰ با ۱۲۰۰ شانه را بررسی کنم. همچنین خصوصیات هرکدام از این فرش‌ها نیز بیان می‌شود تا تصویر روشنی از هر فرش در هنگام خرید داشته باشید و بهترین گزینه را برای خانه خود انتخاب کنید.

خصوصیات فرش ۱۲۰۰ شانه

ظرافت حرف اول را می‌زند!

اولین چیزی که در هنگام لمس و مشاهده فرش ۱۲۰۰ شانه درک خواهید کرد، ظرافت بسیار بالا، کیفیت و شباهت آن به فرش‌های دستباف است. طی سال‌های اخیر انواع مختلفی از فرش‌های ماشینی به بازار معرفی شدند که از میان آن‌ها فرش ۱۲۰۰ شانه جذابیت‌های منحصر به فردی دارد.

تراکم این فرش ۳۶۰۰ است و به دلیل همین تراکم بالا، شاهد ظرافت و بافت متراکم فرش هستیم. در عین حال به دلیل تراکم بالا، الیاف ضخیم جای خود را به الیاف نازک و ظریف دادند تا طرح‌های روی فرش با وضوح و زیبایی بیشتری نمایان شود.

باوجود اینکه این حجم از لطافت در بافت فرش، مزیتی برای آن محسوب می‌شود؛ اما در عین حال معایبی را هم برای فرش به دنبال دارد. انتخاب الیاف نازک در بافت فرش ۱۲۰۰ شانه باعث شده که قدرت و مقاومت این فرش نسبت به فرش‌های ۷۰۰ و ۱۰۰۰ شانه کمتر باشد و به همین دلیل پاخور زیاد به آن آسیب وارد می‌کند. بنابراین بهترین فضا برای پهن کردن فرش ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰ در پذیرایی و قسمت‌هایی است که ترافیک رفت و آمد کمتری در آن وجود دارد. در این صورت تا مدت‌های طولانی می‌توانید از زیبایی، لطافت، ظرافت، طرح و نقش‌های زیبای آن لذت ببرید.

خصوصیات فرش 1200 شانه

طرح های فرش ۱۲۰۰ شانه

شما چه طرحی دوست دارید؟!

خوشبختانه استفاده از الیاف با متریال باکیفیت و ظریف، باعث شده نقوشی که روی فرش بافته می‌شود، کاملا ظریف و زیبا باشد. بنابراین با مشاهده نمای فرش ۱۲۰۰ شانه به‌خوبی به این موضوع پی می‌برید. اگرچه جنس نخی که در این فرش‌ها استفاده می‌شود، دوام و مقاومت پایینی دارد و به همین دلیل نمی‌توان از آن در قسمت‌های پرترافیک استفاده کرد، اما نازکی الیاف باعث تراکم بیشتر فرش ۱۲۰۰ شانه و زیبایی طرح‌ها روی آن می‌شود.

طرح های فرش ۱۲۰۰ شانه کاملا ریز و مینیاتوری هستند و به همین دلیل تفاوتی نمی‌کند که چه طرح و نقشی روی فرش پیاده شود، درهرصورت نقوش کاملا ریزبافت و زیبا نمایان می‌شوند و لطافت فرش غیر قابل انکار است.

البته یکی دیگر از دلایلی که ظرافت طرح های فرش ۱۲۰۰ شانه را افزایش می‌دهد، نوع نخ خابی است که در آن به کار می‌رود. در فرش‌های ۱۰۰۰ و ۷۰۰ شانه نخ خاب دارای ضخامت زیادی است و تا حدود ۹ میلی‌متر می‌رسد. اما برای بافت فرش ۱۲۰۰ شانه ارتفاع نخ خاب تا ۸ میلی‌متر کاهش پیدا می‌کند تا گره‌های بافته شده روی فرش ریزبافت‌تر دیده شوند.

نکته مهم دیگر در افزایش ظرافت و زیبایی طرح های فرش ۱۲۰۰ شانه نوع مواد اولیه و نخی است که در بافت به کار می‌رود. این نخ در فرش‌های ۷۰۰ و ۱۰۰۰ شانه به‌صورت سه لا و ضخیم است؛ اما در فرش ۱۲۰۰ شانه بافتی کاملا ظریف دارد و همین موضوع نیز بر بالا بردن ظرافت طرح  و نقش فرش اضافه می‌کند.

درنهایت اینکه تفاوتی نمی‌کند که شما علاقه‌مند به چه طرح‌هایی از این فرش باشید؛ زیرا انواع مختلفی از نقوش کلاسیک، مدرن و سنتی روی این فرش بافته می‌شود تا همه سلیقه‌ها را پوشش دهد. بنابراین طرح لچک ترنج، گل برجسته، شکارگاه و انواع مختلفی از طرح‌ها را می‌توانید روی این فرش مشاهده کنید. اما با توجه به اینکه این فرش بهترین انتخاب برای فضای پذیرایی با پاخور کم است، طرح‌های کلاسیک و سنتی بیشتر در بازار یافت می‌شود.

خصوصیات فرش ۷۰۰ شانه

زمانی که از فرش ۷۰۰ شانه حرف می‌زنیم به این معنا است که در هر مترمربع از عرض فرش ۷۰۰ گره بافته شده است. همچنین تراکم فرش نیز میزان و تعداد  گره در هر مترمربع از ارتفاع فرش را مشخص می‌کند. بنابراین فرش ۷۰۰ شانه که در بیشتر موارد تراکمی معادل با ۲۵۵۰ دارد، درمجموع دارای ۱۷۸۵۰۰۰ گره در هر مترمربع است.

علاوه بر تعداد گره، خصوصیات فرش ۷۰۰ شانه شامل مختلفی مانند طرح‌ها و نقوش و تعداد رنگ‌هایی است که در آن به کار می‌رود. در این فرش عموما ۸ الی ۱۰ رنگ استفاده می‌شود تا تنوع در بافت و طرح‌های آن افزایش پیدا کند. همچنین از ماشین‌های بافندگی مدرن و پیشرفته استفاده می‌شود تا کیفیت بافت نیز نسبت به گذشته بیشتر باشد.

شاید در نگاه اول تصور کنید که میزان گره‌ها و ضخامت در الیاف فرش نشان‌دهنده کیفیت پایین این نوع فرش است؛ اما باید توجه داشته باشید که هر فرشی برای فضای خاصی مناسب و قابل استفاده است. در عین حال فرش ۷۰۰ شانه به دلیل مقاومت بسیار بالا و خوبی که در برابر ترافیک رفت و آمد و پاخور دارد، گزینه مناسبی برای قسمت‌های شلوغ خانه مانند راهرو، آشپزخانه و یا نشیمن است.

همچنین در صورتی که شما جزء افرای هستید که در فضای خانه بیشتر از فرش به‌جای مبلمان استفاده می‌کنید، فرش ۷۰۰ شانه بهترین انتخاب برای خانه شما محسوب می‌شود. ضخامت و مقاومت این فرش در برابر سایر فرش‌ها بسیار بیشتر است و در عین حال در مقابل شستشوی مداوم نیز کیفیت و دوام اولیه خود را از دست نمی‌دهد.

موضوع دیگر در شناخت خصوصیات فرش ۷۰۰ شانه، میزان تراکم گره‌ها در بافت آن است. این فرش در تراکم‌های مختلف ۱۵۰۰، ۲۰۰۰، ۲۲۰۰، ۲۵۵۰ و ۲۷۰۰ بافته می‌شود، اما تراکم ۲۵۰۰ رواج بیشتری در بافت دارد. در عین حال به یاد داشته باشید که با افزایش تراکم، وزن فرش و میزان مقاومت و کیفیت آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

همچنین جنس و متریال نخ خاب در فرش ۷۰۰ شانه در بیشتر موارد از الیاف آکریلیک هیت ست شده است. بنابراین می‌توانید از فرشی با نرمی، لطافت، گرمی و بافت مقاوم بهره ببرید. همچنین استفاده از دستگاه‌های هیت ست در بافت این فرش کمک می‌کند که فرش بعد از پهن کردن پرزدهی بسیار کمتری داشته باشد و مجبور نباشید تا مدت‌ها برای از بین بردن پرز روی فرش تلاش کنید.

استفاده از نخ آکریلیک در بافت این فرش مزایای متعددی را برای آن به همراه دارد. این الیاف کمک می‌کنند که گره‌ها کاملا از هم مشخص و به‌صورت دانه دانه باشند. همچنین ماندگاری و دوام فرش افزایش پیدا می‌کند و عدم جذب غبار را به همراه دارد. الیاف آکریلیک دارای مقاومت بالایی در برابر شستشوی مداوم و نور خورشید هستند و رنگ‌های به کار رفته روی آن نیز کاملا تثبیت شده است. بنابراین خیالتان از کیفیت فرش ۷۰۰ شانه راحت باشد!

خصوصیات فرش 700 شانه

طرح های فرش ۷۰۰ شانه

استفاده از نخ آکریلیک، تراکم مناسب، دوام و مقاومت بالا در برابر آسیب‌های محیطی و کاربرد ۸ تا ۱۰ رنگ در بافت الیاف فرش باعث شده که طرح‌های متنوعی برای این فرش قابل تصور باشد. بنابراین شما می‌توانید این فرش را در طرح‌ها و نقوش متفاوت شامل طرح‌های سنتی و کلاسیک و یا مدرن و فانتزی تهیه کنید و در قسمت‌های پر رفت و آمد خانه بیاندازید. به‌طور مثال برای اتاق کودکان، فرش ۷۰۰ شانه با طرح‌های عروسکی  و فانتزی بهترین انتخاب است تا در کار زیبا و شاداب‌تر کردن فضای اتاق، مقاومت بالایی در برابر شستشوی مکرر داشته باشد. همچنین می‌توانید برای فضای نشیمن بر اساس هارمونی و نوع چیدمان خانه، فرش ۷۰۰ شانه با طرح فانتزی و مدرن و یا سنتی و کلاسیک تهیه کنید.

طرح های فرش ۱۰۰۰ شانه

در بافت فرش ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰ به کار می‌رود. به عبارت دیگر در هر یک مترمربع از ارتفاع این فرش ۳۰۰۰ گره بافته می‌شود. همچنین در این فرش نیز ۸ تا ۱۰ رنگ به کار می‌رود  و می‌توان طرح‌های مختلفی روی آن پیاده کرد. انتخاب و استفاده از الیاف آکریلیک هیت ست شده نیز فرش را در برابر پرزدهی مقاوم می‌کند تا حساسیت پوستی و تنفسی برای شما به دنبال نداشته باشد.

علاوه بر آن فرش ۱۰۰۰ شانه در ابعاد مختلف ۱۲ متری، ۹ و ۶ متری بافته می‌شود تا در فضاهای مختلف خانه کاربردی و قابل استفاده باشد. با توجه به اینکه این فرش شباهت‌های زیادی ازنظر مقاومت الیاف و بافت به فرش ۷۰۰ شانه دارد، طرح های متنوعی روی آن بافته می‌شود. به همین دلیل می‌توانید بر اساس نوع چیدمان و هارمونی دکوراسیون خانه خود، طرح‌های فرش ۱۰۰۰ شانه را در انواع مختلف کلاسیک، سنتی، مدرن و یا فانتزی انتخاب کنید.

این فرش نیز دارای ظرافت و در عین حال مقاومت خوبی است و انتخاب مناسبی برای قسمت‌های پر رفت و آمد خانه محسوب می‌شود. در عین حال اگر جزء کسانی هستید که در فضای پذیرایی نیز به‌جای مبلمان از فرش استفاده می‌کنید، فرش ۱۰۰۰ شانه بهترین گزینه است.

تراکم و شانه در این فرش بیشتر از فرش ۷۰۰ شانه است و به همین دلیل در کنار برخورداری از مقاومت و دوام مناسب، ظرافت بیشتری در طرح و نقش‌ها دیده می‌شود. بنابراین انتخاب مناسبی برای فضاهای پرترافیک و یا کم رفت و آمد خانه مانند پذیرایی محسوب می‌شود. همچنین استفاده از الیاف آکریلیک در بافت این فرش مزایای بی‌شماری مانند مقاومت در برابر شستشو، نور خورشید، ترافیک رفت و آمد و همچنین عدم حساسیت در آن ایجاد می‌کند.

کلام آخر

در این مقاله تفاوت فرش ۱۰۰۰ شانه و ۷۰۰ با ۱۲۰۰ شانه را ازنظر طرح، بافت و تعداد گره و تراکم بررسی کردیم. با توجه به نکات گفته شده می‌توان به این نتیجه رسید که فرش ۱۲۰۰ شانه بهترین گزینه برای فضای پذیرایی است. ظرافت نقوش و طرح‌های این فرش آن‌قدر زیاد است که به‌تنهایی می‌تواند بار دکوراسیون خانه را به دوش بکشد. در عین حال تراکم زیاد و افزایش شانه و گره فرش، در کنار الیاف نازک و ظریف، باعث شده که مقاومت کمتری نسبت به فرش‌های ۱۰۰۰  و۷۰۰ شانه داشته باشد. به همین دلیل حتما از این فرش در قسمت‌های کم رفت و آمد استفاده کنید تا بتوانید تا مدت‌های طولانی از زیبایی منحصر به فرد آن لذت ببرید.

فرش ۱۰۰۰ و ۷۰۰ شانه نیز به دلیل مقاومت  و ضخامت مناسب الیاف، انتخاب خوبی برای فضاهای پرترافیک خانه مانند راهرو، آشپزخانه، اتاق خواب و حتی پذیرایی هستند. طرح‌های متنوعی که امروزه در این فرش‌ها بافته می‌شود، زیبایی و مقاومت را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد تا در فضاهای مختلف خانه کاربردی و مناسب باشند.

نظر شما چیست؟ چه فرشی را بیشتر می‌پسندید؟

فروشگاه آنلاین فرش ماشینی زیلوکس انواع فرش ۱۰۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه را همراه با ارسال رایگان فرش به شما عزیزان عرضه می کند.

 

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *