تفاوت بین فرش و قالی چیست؟ ۶ نکته مهم خرید فرش و قالی در زیلوکس

هنر فرش بافی و قالی بافی از سالهای کهن، به عنوان نماد فرهنگی ایران شناخته شده است.

هنر های اصیل و پر بازده و شناخته شده در هر منطقه و جامعه ای نشان دهنده ی بخش عظیمی از آداب و سنن و فرهنگ اجتماعی آن منطقه می باشند.

و اما به طور خاص در مورد هنر فرش بافی و قالی بافی، می توان این هنر دیرینه و با قدمت بسیار طولانی رابه نوعی به عنوان شناسنامه و هویت وقدمت کشور ایران به حساب آورد. زیرا در هر محفلی که سخن از فرش زده می شود، همه به یاد فرش ایرانی می افتند؛ زیرا فرش ایرانی حرفی برای گفتن دارد.

از گذشته به هر نوع پوششی، از جنس های مختلف، اعم از پوست و پشم حیوانات ویا از برگ درختان و یا هر نوع جنس دیگری، که بتوان آن را بر روی زمین گسترانید و  از آن به عنوان زیر انداز استفاده کرد، فرش نام نهاده اند.

در حال حاضر زیر انداز ها و گستردنی ها، بنا بر جنس بکار رفته در آن و کاربرد آن ها و نوع بافت آن ها، به فرش، قالی، گلیم، حصیر، زیلو، جاجیم و… نام گذاری شده اند.

درادامه ی این مقاله قصد داریم که به بررسی تفاوت میان دو دسته از زیراندازها به نام های فرش و قالی با ارائه ی تعریفی از هر کدام از آن ها بپردازیم.

فرش: به هر آن چه که بتوان بر روی زمین پهن کرد، مانند قالی، حصیر ، گلیم، جاجیم ودر واقع انواع زیرانداز ها، فرش گفته می شود.

قالی: به فرش هایی که دارای شرایطی همچون یک رو بودن، پرز و گره داشتن ، تار و پود داشتن، می باشند قالی می گویند. در واقع قالی ها، در مقایسه با فرش ها از قدمت کمتری برخوردار هستند.

تا به این قسمت از مطلب متوجه شدیم که فرش ها  طیف وسیعی از گستردنی ها را شامل می شوند و از تنوع بسیاری برخوردارند. حال آنکه قالی ها خود به عنوان یک زیر مجموعه از فرش ها به حساب می آیند.

هم قالی ها و هم فرش ها بر اساس اینکه با ماشین بافته شده اند یا با دست ، به قالی ها و فرش های ماشینی و دستباف تقسیم می شوند.

انواع قالی ها بر مبنای جنس آن

انواع قالی ها بر مبنای جنس آن

اصولا دسته بندی قالی ها، با توجه به جنس آن ها به شرح زیر می باشد:

  • قالی تمام پشم

قالی های تمام پشم، از دوام بسیار زیادی برخوردارند. جنس تار و پود این قالی ها از پشم می باشد؛ و از این جهت که به لحاظ هنری قابلیت کمتری را در خود جای می دهد، همچون اینکه وزن سنگین آن، سبب شده است که، این قالی در مقایسه با سایر قالی ها، قیمت کمتری داشته باشد.

  • قالی چله ابریشم

در قالی های چله ابریشم، بافت ظریف و ظرافت و زیبایی هنری بسیاری نسبت به قالی تمام پشم به چشم می خورد. این قالی از چله های پشم با پرز هایی از جنس های متنوع بافته می شود. قیمت این قالی ها، از قالی های تمام پشم کمی بالاتر است.

  • قالی تمام ابریشم

قالی تمام ابریشم از دسته قالی های گران قیمت به شمار می رود، که ارزش هنری بسیار بالایی دارد. در جنس تار و پود و پرز این قالی به صورت کامل از ابریشم استفاده شده است.

وجود ابریشم خالص در این قالی، باعث استحکام بالای این فرش و همچنین بافت ظریف و زیبای این قالی شده است.

  • قالی کف ابریشم

قالی کف ابریشم در مقایسه با قالی تمام ابریشم، به دلیل استفاده از پشم، در چله و الیاف ابریشم در زمینه ی این فرش از ظرافت بافت کم تری برخوردار است. این موضوع سبب شده است که قیمت این فرش در مقایسه با فرش تمام ابریشم  کاهش چشم گیری داشته باشد.

  • قالی گل ابریشم

در قالی گل ابریشم، چله و پرزهای قالی از جنس پشم می باشد. در این فرش، همان گونه که از نام آن بر می آید در قسمت هایی از بافت مانند گل و برگ هایی که در طرح قالی وجود دارد، از نخ ابریشم استفاده می شود.

این قالی، به لحاظ هنری بسیار با ارزش، و به جهت قیمت، از فرش های تمام ابریشم مقرون به صرفه تر هستند.

انواع فرش بر مبنای روند و نوع تولید آن

انواع فرش بر مبنای روند و نوع تولید

فرش ها بر اساس روند تولید آن ها، به فرش های ماشینی و فرش های دستباف تقسیم می شوند.

در تولید فرش های ماشینی از ماشین آلات و تکنولوژی بهره برده می شود. حال آنکه در تولید فرش های دستباف تنها دست و انسان دخیل بوده اند.

انواع فرش بر مبنای جنس آن

در تولید فرش های ماشینی از انواع الیاف پلی اکریلیک، پلی استر، پلاستیک، نایلون و در واقع الیاف مصنوعی استفاده می شود؛ و در تولید فرش های دستباف از الیاف طبیعی که از حیوانات و گیاهان بدست آمده است، مانند: پشم، ابریشم، کتان ، پنبه، بهره می برند.

انواع فرش بر مبنای سایزآن

امروزه فرش ها، مخصوصا فرش های ماشینی، در سایز های متنوعی تولید و به بازار عرضه شده اند.

از جمله متراژ های فرش موجود در بازار، فرش های ۴متری، ۶متری، ۹متری و۱۲متری و انواع فرش برشی می توان نام برد.

 انواع فرش بر مبنای طرح آن

 انواع فرش بر مبنای طرح

امروزه فرش ها، به لحاظ طرح های بافته شده، از تنوع گسترده ای برخوردارند؛ و توانسته اند جواب گوی اکثر سلیقه های موجود در جامعه می باشند.

همچنین، فرش ها بر مبنای طرح، به فرش های کلاسیک و مدرن دسته بندی می شوند.

انواع فرش بر مبنای شانه و تراکم

فرش ها به لحاظ نوع چله کشی و میزان شانه و تراکم نیز دسته بندی می شوند. زیرا بر روی عواملی چون کیفیت و قیمت فرش بسیار موثر است.

پیشنهاد مقاله:تفاوت گلیم ماشینی و دستباف و تاریخچه ی بوجود آمدن آن

کلام آخر

در پایان، می توان با توجه به مطالبی که در این مقاله به بیان آن پرداختیم، دانستیم که امروزه افراد به تمام وسایلی که به عنوان زیر انداز، بر روی زمین پهن می کنند، لغت فرش را اطلاق می کنند.

همچنین دانستیم که، قالی ها نیز نوعی فرش هستند،که مشخصه ی اصلی آن ها داشتن تار و پود و پرز، می باشد، که به شکل یکرو بافته شده است.

و همینطور دانستیم که فرش ها، هم به صورت ماشینی و هم به صورت دستباف تولید و به بازار عرضه می شوند.

شما با مطالعه ی این مقاله می توانید، ضمن کسب اطلاعات مناسب درحوزه ی فرش با مراجعه به سایت زیلوکس از انواع مدل های فرش دیدن کنید و با برقراری تماس با مشاورین ما در سایت زیلوکس بهترین و مناسب ترین فرش را با بهترین قیمت موجود در بازار خریداری نمایید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.