شانه فرش ماشینی و تراکم آن به چه معناست؟

تراکم فرش ، شانه فرش و … واژه هایی است که در هنگام خریداری فرش احتمالا شنیده اید.
هدف این مقاله آشنایی بیشتر با این واژه ها می باشد تا در هنگام خرید بهترین انتخاب را داشته باشید.
فرش ماشینی با تراکم، کیفیت وبا تفاوت ۷۰۰ ، ۱۰۰۰ ،۱۲۰۰ ، ۱۵۰۰ و ۱۶۰۰ شانه در بازار به وفور یافت می شود. که با توجه به قیمت مناسب و تنوع در طرح و رنگ طرافداران زیادی را داراست.

شانه فرش

یکی از تفاوت های فرش های ماشینی که در سه دسته ۷۰۰ شانه ، ۱۰۰۰ ، ۱۲۰۰ شانه ، ۱۵۰۰ شانه و ۱۶۰۰ شانه قرار گرفته اند درمحاسبه ی تعداد گره هایی است که درهر یک متر از عرض آن زده می شود. یعنی با محاسبه ی تعداد گره های یک دهم یا یک پنجم از فرش می توان شانه آن را بدست آورد. با توجه به این مطلب پیداست که واحد محاسبه ی آن نیز مترمی باشد. در واقع تراکم عرضی در قسمت گره هایی که بافته می شوند را شانه فرش گویند.

تراکم فرش

تراکم فرش به تعداد گره های بافته شده در هر مترمربع از طول یک فرش را تراکم فرش گویند.
هرچه تراکم یک فرش بیشتر باشد فرش استحکام بیشتری دارد و هرچه میزان شانه بالاتر باشد فرش ریزبافت تر خواهد بود.

جنس نخ های استفاده شده درانواع فرش ها

نخ های مورد استفاده در فرش ها نخ پود، نخ تار، و نخ خاب می باشد. که بنا بر الیاف و جنس آن کیفیت و قیمت فرش را نیز مشخص می کند.

  • نخ پود : الیاف نخ پود نوعی گیاه به نام جوت می باشد که در کشورهای بنگلادش، هند و تایلند کشت می شود. این نوع الیاف ضد آلرژی بوده و همچنین قابل بازگشت به طبیعت است. همانند عایق عمل می کند و ضد الکتریسیته است.
  • نخ تار : جنس و الیاف این نخ نیز عموما از پلی استر و پنبه می باشد. که بنابر شانه و تراکم فرش درصد نخ پنبه و درصد نخ پلی استر متغیر آن است. استفاده از پنبه برای لطافت و نرمی فرش و استفاده از پلی استر برای استقامت و مقاومت آن است.
  • نخ خاب : مهم ترین نخ مورد استفاده در فرش، نخ خاب آن می باشد. که در فرش های ۷۰۰ شانه معمولا از نخ آکرلیک هیت ست و یا نخ پلی استر هیت ست استفاده می شود. اهمیت این نخ به دلیل در معرض دید قرار گرفتن آن نیز می باشد.

فرش ۷۰۰ شانه

با توجه به مطالب بیان شده و نام فرش پیداست که در هر متر از این نوع فرش ۷۰۰ گره بافته شده است که به طور میانگین و متداول ترین تراکم آن می تواند ۲۵۵۰ گره در هر متر مربع باشد.
البته در تراکم های ۲۱۰۰ تا ۳۰۰۰ نیز وجود دارد. این نوع فرش ها در ۸ رنگ، ۱۰ رنگ و ۱۲ رنگ مختلف در بازار موجود می باشد. که تفاوت آن ها به کیفیت آن بستگی ندارد بلکه تنها در قیمت آن ها متفاوت است.

از ویژگی های دیگر این نوع فرش ها می توان به راحتی لمس کردن سرنخ ها، عدم جذب گرد و غبار، استحکام و دوام بالای آن ضد آلرژی و حساسیت آن اشاره کرد.
البته استفاده از نخ آکرلیک هیت ست و یا نخ پلی استر هیت ست تضمین کننده برای کیفیت و ماندگاری فرش است.
و در نهایت یکی دیگر از تفاوت های بارز این نوع فرش با انواع تراکم های ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ تنها در قیمت مناسب تر آن ها است.

برای دیدن فرش های ۷۰۰ شانه با کیفیت عالی و نازلترین قیمت به آرشیو فرش های ۷۰۰ شانه مراجعه فرمایید.

فرش ۱۰۰۰ شانه

این نوع فرش بعد از فرش ۷۰۰ شانه تولید و به بازارارائه گشته است. و به علت مرغوبیت و زیبایی درهمه جای دنیا بنا به سلیقه ی افراد به فروش می رسد. شناخت این نوع فرش نیز به محاسبه و شمارش تعداد گره های بافته شده ی آن می باشد. به طوری که می بایست درهر یک متر از عرض آن ۱۰۰۰ گره بافته شده باشد. تراکم آن نیز معمولا اغلب ۳۰۰۰ است.

جنس الیاف نخ تار، پود و نخ خاب آن نیز با تمامی فرش ها یکی است اما برای مثال مقدار درصد ترکیب پنبه و پلی استر آن متغیر می باشد.
فرش ۱۰۰۰ شانه با تراکم ۳۰۰۰ نیز در دو شاخه و با تعداد رنگ های ۸ و ۱۰ در بازار موجود است. قیمت این نوع فرش نیز بنا به کیفیت جنس نخ خاب و تراکم فرش متغیر است.

برای دیدن فرش های ۱۰۰۰ شانه با کیفیت عالی و نازلترین قیمت به آرشیو فرش های ۱۰۰۰ شانه مراجعه نمایید.

فرش ۱۲۰۰ شانه

در این نوع فرش هم می بایست در هر یک متر از عرض آن ۱۲۰۰ گره بافته شده باشد. و برای تراکم آن نیز می بایست تعداد گره ها در هر یک متر مربع را محاسبه نمود.
یکی از تفاوت های این نوع فرش با فرش های ۷۰۰ شانه در اندازه ی نخ خاب آن می باشد. برای مثال در فرش ۱۲۰۰ شانه به دلیل تراکم بالا از اندازه نخ خاب آن کاهش می یابد. زیرا که اگر این طور نباشد باعث درهم پیچیده شدن نقش آن و الیاف آن خواهد شد.و فرش زیبایی خود را از دست می دهد.

برای دیدن فرش های ۱۲۰۰ با کیفیت عالی و نازلترین قیمت به آرشیو فرش های ۱۲۰۰ شانه مراجعه نمایید.

فرش های ۱۵۰۰ و ۱۶۰۰ شانه

فرش ها ۱۵۰۰ و ۱۶۰۰ شانه یکی از جدیدترین و بهترین نوع فرش در ایران میباشد که برای اولین امکان فروش اینترنتی آن در وبسایت زیلوکس فراهم شده است و شما به راحتی میتوانید این نوع فرش های زیبا و با کیفیت با تراکم بالا (تراکم ۴۵۰۰) ظاهر خانه های شما را خاص و فوق العاده میکند بطوریکه شما در هیچ کجا همچین درخشندگی در فرش نخواهی دید. برای مشاهده مدل های موجود فرش های ۱۵۰۰ و ۱۶۰۰ شانه روی لینک های روبرو کلیک کنید: آرشیو فرش های ۱۵۰۰ شانه ، آرشیو فرش های ۱۶۰۰ شانه

لازم به ذکر است که بر خلاف تفکر عموم مردم جنس فرش به تراکم آن ارتباطی ندارد و تنها بستگی به جنس الیاف بافته شده نخ خاب آن می باشد.

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *