در دوران کرونا چگونه فرش خود را بشوییم؟!

شست‌وشوی فرش در دوران کرونا ، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که بسیاری از خانواده‌ها را خصوصا آنان که کودکی خردسال دارند، یا از یک بیمار مبتلا به کرونا مراقبت می‌کنند، به خود مشغول کرده است. فرق چندانی نمی‌کند که از فرش دستباف در منزل خود استفاده می‌کنید و یا فرش ماشینی، در هر صورت لازم است فرش‌تان را در بازه‌های زمانی مشخص بشورید تا گرد و خاک و آلودگی‌های زیست‌محیطی که به مرور زمان باعث پوسیدگی فرش می‌شود، از بُن و ریشه‌ی‌ الیاف آن خارج شود. با توجه به اینکه هم‌اکنون در یک برهه‌ی خاص از نظر شیوع یک بیماری همه‌گیر و اپیدمی به نام کرونا زندگی می‌کنیم، لزوم شست‌وشوی فرش در بسیاری از خانه‌ها بیشتر شده است و ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که نحوه شست‌وشوی فرش در دوران کرونا چگونه باید باشد؟ آیا باید فرش‌مان را خودمان در منزل بشوریم و یا می‌توانیم آن را به قالی‌شویی‌ بسپاریم؟ زیلوکس در کنار شماست تا به پرسش‌ها و دغدغه‌های شما در این زمینه پاسخ دهد. از شما دعوت می‌کنیم تا پایان، همراه این مقاله باشید:

قاعده‌ی کلی در شست‌وشوی انواع فرش

به طور کلی بهتر است فرش‌ها بسته به میزان استفاده‌شان در بازه‌های زمانی یک سال تا یک‌سال و نیم شسته شوند. بر خلاف تصور برخی از افراد که معتقدند فرش دستباف نیاز به شست‌وشوی کمتری دارد، فرش شما از هر نوعی که باشد باید به موقع شست‌وشو و زیر و روی آن هوا داده شود تا از آسیب‌های محیطی دور بماند. خصوصا شست‌وشوی فرش برای انواع بافته‌های دستباف، یک الزام است؛ البته همانطور که می‌دانید، شست‌وشوی فرش دستباف از اصول خاصی برخوردار است و حتما باید توسط افراد متخصص که با اصول شست‌وشوی فرش آشنا هستند، صورت بگیرد.
آنچه گفته شد، یک قاعده‌ی کلی است اما در شرایط خاص کنونی، شاید لازم باشد در بازه‌ی زمانی کوتاه‌تری، فرش‌ شما مجددا شسته شود و یا شست‌وشوی آن مدتی به تعویق انداخته شود.

نحوه شست‌وشوی فرش در دوران کرونا

آیا لازم است فرش‌مان را بشوریم؟

در پاسخ باید گفت رعایت بهداشت و پایبند بودن به پروتکل‌های بهداشتی، اصلی‌ترین مساله‌ای که است در این زمان خاص باید رعایت کنید؛ بنابراین اگر فرش شما به هر دلیلی واقعا کثیف و آلوده شده است، شما ناگزیر از شستن آن هستید. همانطور که می‌دانید فرش، نشیمنی است که بر روی آن راه می‌روید، می‌نشینید و یا دراز می‌کشید و در صورتی که آلوده باشد، ممکن است آلودگی آن پخش شود و به محیط‌های دیگر سرایت کند.
در یک کلام کلی، می‌توان گفت اگر شست‌وشوی فرش منزل‌تان لازم است، بنابراین بهتر است با رعایت موارد بهداشتی آن را در منزل بشورید و یا به قالی‌شویی‌های معتبر بسپارید و در صورتی که شستن آن واقعا ضرورت ندارد، می‌توانید تا بهبود اوضاع، چند ماه دیگر صبر کنید و شستن‌ آن را به تعویق بیندازید.
در هر صورت شست‌وشوی فرش آلوده و کثیف بسیار بهتر و منطقی‌تر است از آنکه اجازه دهیم فرش‌مان، بدین شکل در منزل‌ بماند و بر روی آن راه برویم!

آیا ویروس کرونا از طریق شست‌وشوی فرش منتقل می‌شود؟

ویروس کرونا از طریق شست‌وشو با مواد شوینده از بین می‌رود و قاعدتا فرشی که شسته می‌شود، عاری از ویروس خواهد بود، اما ممکن است پس از شست‌وشو یا در هنگام حمل‌و نقل، مجددا آلوده به ویروس شود. برای اجتناب ازین موضوع، دو راهکار ارائه می‌شود:
• از آنجا که ویروس کرونا در خارج از بدن میزبان، مدت زیادی در محیط باقی نمی‌ماند، پس از ورود فرش به منزل‌تان از پهن کردن آن به مدت ۲۴ ساعت اجتناب کنید. آن را به همان صورت لوله شده، در گوشه‌ای از منزل قرار دهید. چنانچه، فردی نگران و حساس هستید و یا افراد پر خطری در منزل شما زندگی می‌کنند، می‌توانید این مدت را افزایش دهید. به عنوان مثال، دو روز فرش را پهن نکنید و سپس آن را در منزل پهن کنید تا خیالتان ازین حیث آسوده باشد.
• روش دیگر این است که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی یعنی زدن ماسک،  را در یک محیط باز ببرید و در جلوی آفتاب پهن کنید و اجازه دهید چند ساعتی فرش‌ در جلوی آفتاب بماند. این مدت را می‌توانید تا ۲۴ ساعت افزایش دهید و پس از آن با خیال راحت فرش مدرن ۷۰۰ شانه را در منزل‌تان پهن کنید.
به دلیل آنکه فرش کالایی است که در زیر پا پهن می‌شود و به غیر از کودکان نوپا، هیچ شخصی در نزدیکی سطح زمین راه نمی‌رود؛ بنابراین احتمال انتقال ویروس ازین طریق، بسیار ناچیز و حتی ناممکن است، اما همانطور که گفته شد برای آنکه جانب احتیاط را رعایت کرده باشید، یک روز فرش‌تان را قرنطینه کنید!

آیا اگر فردی مبتلا به بیمار کرونا در منزل هست، پس از بهبود وی باید فرش‌هایمان را بشوریم؟

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، ویروس کرونا خارج از بدن میزبان، مدت زیادی در محیط باقی نمی‌ماند، یعنی چنانچه فردی مبتلا به کرونا در اتاق یا منزل شما قرنطینه شده باشد، نیاز نیست که فرش را حتما بشورید و یا ضدعفونی کنید. همانقدر که ۲۴ ساعت فرش را به حال خود رها کنید و بر روی آن تردد نکنید کافی است تا آلودگی آن رفع شود.
می‌توانید پس از خارج شدن بیمار از قرنطینه خانگی، فرش را به یک محیط باز ببرید و اجازه دهید ۲۴ ساعت در هوای آزاد و نور خورشید هوا بخورد تا آلودگی‌های احتمالی آن رفع شود. حتما حین حمل‌ونقل فرش به حیاط یا تراس منزل و یا بالای بام، از ماسک استفاده کنید.
در صورتی که خیلی نسبت به ضدعفونی و شست‌وشوی فرش حساس هستید و ترجیح می‌دهید فرشتان عاری از هر گونه آلودگی و کثیفی باشد، می‌توانید فرش‌تان را بشورید و یا آن را به قالی‌شویی‌های معتبر برای شست‌وشو و ضدعفونی کردن بسپارید و پس از آن، طبق آن چه گفته شد عمل کنید.

نکات بهداشتی شست‌وشوی فرش در دوران کرونا

• به دلیل آنکه برخورد با افراد دیگر ممکن است ریسک ابتلا به بیماری کرونا را افزایش دهد، بنابراین صرفا جهت زیبایی و یا به دلیل اینکه عید نوروز رسیده است، بی‌دلیل فرش‌تان را نشورید! این بیماری موقتی است و حداکثر تا چند ماه دیگر از بین می‌رود، بنابراین اگر فرشتان تمیز است، می‌توانید تا چند ماه دیگر، شست‌وشوی آن را به تعویق بیندازید.
• هنگام برخورد با کارمندان قالی‌شویی حتما جانب احتیاط را رعایت کنید و ماسک بزنید.
• بهتر است حداقل ۲۴ ساعت از پهن کردن فرش در منزل اجتناب کنید خصوصا اگر کودک خردسال و نوپا در منزل دارید جانب احتیاط را نگهدارید.
به دلیل آنکه کارمندان قالیشویی با افراد بی‌شماری برخورد دارند، اگر افراد پرخطری در منزل شما زندگی می‌کنند و نگران انتقال بیماری هستید، می‌توانید خودتان از قبل فرش‌تان را لوله کنید و دم درب منزل به کارمندان قالی‌شویی تحویل دهید و پس از شست‌وشو نیز همان درب منزل، از ایشان تحویل بگیرید.
سخن پایانی
شست‌وشوی فرش در دوران کرونا یکی از مسائلی است که می‌تواند برای بسیاری از خانواده‌ها دغدغه‌ساز باشد. اگر به هر دلیلی فرش‌تان آلوده شده و نیاز به شست‌وشو دارد، می‌توانید با توجه به آنچه گفته شد و با رعایت نکات بهداشتی آن در منزل بشورید و یا به قالی‌شویی‌های معتبر بسپارید و پس از آن با خیال راحت آن را در منزل‌تان پهن کنید.
ازین که این محتوا را در وب‌سایت زیلوکس مطالعه کرده‌اید از شما سپاسگزاریم. امیدواریم مطالب بیان شده برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد.

فروشگاه آنلاین فرش کلاسیک ۱۰۰۰۰ شانه و فرش مدرن  زیلوکس همراه با ارسال رایگان فرش ، انواع فرش های با کیفیت را به شما عزیزان عرضه می کند.

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *