مقایسه فرش آنتی باکتریال نانو و تفاوت های آن

با شروع و شیوع بیماری کرونا در سطح جهان، وسواس ما به تمیزی و رعایت آن بیشتر از گذشته شده است اما می توان با استفاده از فرش آنتی باکتریال تا حدودی این وسواس را از بین برد.

البته در بسیاری از موارد ممکن است فقط تبدیل به رفتاری وسواس گونه شده باشد، اما می‌توانیم با رعایت بهداشت و استفاده از محصولات عاری از آلودگی مانند فرش آنتی باکتریال، بر نگرانی و اضطراب خود غلبه کنیم.

خرید فرش مناسب برای خانه، به فاکتورهای مختلفی مانند زیبایی، ابعاد فرش، قیمت، هماهنگی سبک فرش با سایر المان‌ها و سلیقه شما بستگی دارد. اما در کنار این فاکتورهای اساسی و مهم، سلامت فرش آنتی باکتریال و عدم ایجاد حساسیت در آن نیز بسیار مهم است. این موضوع زمانی مهم‌تر می‌شود که کودکان خردسالی در خانه داشته باشید و یا اینکه افرادی در خانه با مشکلات تنفسی روبرو باشند.

تولیدکنندگان فرش آنتی باکتریال  سعی می‌کنند با رعایت برخی مسائل مانند استفاده از الیاف آکریلیک هیت ست شده، تا حدود زیادی مشکل ایجاد حساسیت و عوارض تنفسی را برطرف کنند. اما هنوز هم راه زیادی تا رسیدن به یک فرش با تمام فاکتورهای سلامت وجود دارد.

ما نیاز به فرشی بدون پرز، ضد حساسیت، آنتی باکتریال و کاملا سلامت داریم. شاید در گذشته تولید چنین فرشی فقط یک آرزو بود، اما در حال حاضر تولید فرش آنتی باکتریال نانو تمامی این موارد را محقق می‌کند. در ادامه این صفحه از آراستا ویژگی‌های جذاب فرش آنتی باکتریال و تفاوت آن با فرش معمولی را بررسی می‌کنیم.

فرش آنتی باکتریال چیست؟

فرش آنتی باکتریال به دلیل فرایند خاصی که در برخی مراحل تولید پشت سر می‌گذارد، به این نام معروف می‌شود. استفاده از تکنولوژی نانو  و مواد آنتی باکتریال باعث به وجود آمدن خواصی اضافی و مثبت در فرش ماشینی می‌شود  و از بروز پرز دهی، بو و جذب مایعات جلوگیری می‌کند. علاوه بر آن فرش نانو کاملا ضد حساسیت است.

قرار گرفتن تمامی این ویژگی‌ها در کنار هم عامل موثری هستند که سلامتی بیشتر و جلوگیری از آلودگی را برای خانه ما به ارمغان می‌آورد. بنابراین اگر شما هم وسواس زیادی به تمیزی دارید، خرید فرش آنتی باکتریال گزینه مناسب‌تری برای خانه شما خواهد بود.

 

تفاوت فرش آنتی باکتریال و فرش معمولی

فرش ماشینی با پرزهای درهم‌تنیده خود محیط مناسبی برای نفوذ و رشد میکروب‌ها و انواع مختلف آلودگی و گرد و غبار است. این آلودگی‌ها به‌مرور زمان تکثیر شده و در صورتی که در زمان مناسب به فکر شستشوی فرش نباشید، باکتری‌های مضر را به خانه خود دعوت می‌کنید.

از سوی دیگر برخی از فرش‌های ماشینی به دلیل متریال مصنوعی  و شیمیایی خود، قابلیت شستشوی مکرر ندارند و بعد از چند بار شستشو کیفیت  و درخشش اولیه خود را از دست می‌دهند. بنابراین در این شرایط داشتن فرشی با قابلیت و خواص نانو، گزینه‌ای مناسب است تا با انواع آلودگی و باکتری‌های فرش خداحافظی کنید.

در عین حال این فرش بهترین انتخاب برای خانه‌هایی است که کودکان خردسال و سالمندان در آن رفت و آمد می‌کنند. در این صورت احتمال حساسیت‌های پوستی و تنفسی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند و کمتر از گذشته با بیماری‌های پوستی روبرو خواهند شد.

فرش نانو چه مزایایی دارد؟

  • زمانی که لکه مواد غذایی و یا سایر مواد روی فرش نانو قرار بگیرد، نیازی به شستشو آن قسمت ندارید. فقط کافی است فرش آنتی باکتریال را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید تا لکه به وجود آمده به آرامی از بین برود. به همین دلیل می‌توان گفت این فرش دارای خاصیت خود تمیز شوندگی آسان و سریع است.
  • فرش نانو به هیچ وجه بوی نامطبوع موجود در محیط را به خود نمی‌گیرد. این موضوع زمانی اهمیت بیشتر پیدا می‌کند که در موقعیت جغرافیایی شرجی و مرطوب زندگی کنید. در این شرایط اطمینان داشته باشید که فرش بوی رطوبت نخواهد داشت و می‌توانید در یک روز تابستانی گرم به‌راحتی روی فرش استراحت کنید.
  • ریختن مایعات روی فرش اصلا اتفاق خوبی نیست. در این شرایط هرچقدر هم که سرعت عمل داشته باشیم، بازهم مقداری از مایعات به بافت فرش نفوذ کرد و به‌مرور بو می‌گیرد. خوشبختانه فرش نانو به دلیل خاصیت مواد نانو، مانع از نفوذ مایعات در بافت فرش می‌شود. بنابراین بعد از ریختن مایعات، بدون نگرانی و در آرامش آن را تمیز کنید.
  • از مهم‌ترین مزایای فرش آنتی باکتریال خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچی در آن است. این موضوع برای خانواده‌های با فرزند کوچک‌تر و یا دارای رفت و آمد زیاد، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
  • فرش‌های معمولی همیشه دارای پرز هستند و زمانی که به‌تازگی فرش را می‌خرید، میزان پرزهای آن بیشتر است. به همین دلیل هرروز باید به فکر جارو کردن آن باشید؛ در غیر این صورت پرز روی تمامی وسایل خانه می‌نشیند و این اصلا خوب نیست. اما ویژگی ممتازی که در فرش نانو وجود دارد، عدم پرز دهی آن است. به همین دلیل در کنار تمیز ماندن خانه و وسایل، حساسیت پوستی و تنفسی نیز ایجاد نمی‌کند.
  • فرش آنتی باکتریال نانو به دلیل نوع تکنولوژی به کار رفته در تهیه، از گسترش و تشدید آتش جلوگیری می‌کند. البته به این معنا نیست که فرش نانو آتش نمی‌گیرد، اما روند گسترش آتش‌سوزی در این فرش کندتر است و به همین دلیل احتمال خطرات را کاهش می‌دهد.
  • شاید برای شما هم اتفاق افتاد باشد که برخی اوقات احساس مکنید که فرش دارای الکتریسیته ساکن است. این موضوع احساس بدی در ما ایجاد می‌کند و در صورتی که به دلیل سهل‌انگاری شیر گاز باز باشد، احتمال خطر آتش‌سوزی و انفجار را افزایش می‌دهد. اما مزیت امنی که در فرش نانو وجود دارد، عدم وجود الکتریسیته ساکن در آن است. ذرات نانو جریان الکتریسیته را به سمت زمین هدایت می‌کنند و مانع ایجاد الکتریسیته ساکن می‌شوند.
  • درنهایت اینکه فرش آنتی باکتریال دوستدار محیط زیست و طبیعت است. در صورتی که گاز سمی در فضا وجود داشته باشد، این فرش جذب می‌کند و در معرض نور خورشید آن را تجزیه می‌کند.

 

فرش نانو چه مزایایی دارد؟

معایب فرش آنتی باکتریال

فرش آنتی باکتریال مزایای متعددی برای افزایش امنیت و سلامت را برای ما به ارمغان می‌آورد و به دست آوردن این مزایا ارزان نیست. به عبارت دیگر برای تولید فرش نانو از فناوری‌های پیشرفته روز استفاده می‌شود و دستگاه‌های پیشرفته‌ای در روند تولید آن به کار می‌روند. این موضع باعث می‌شود که هزینه تمام شده تولید این نوع فرش بیشتر از سایر فرش‌های ماشینی معمولی باشد.

درنتیجه می‌توان گفت تنها عیب فرش آنتی باکتریال، قیمت گران‌تر آن نسبت به سایر فرش‌های ماشینی است. البته فراموش نکنید که شما در حال پرداخت قیمت فرشی زیبا، باکیفیت، امن و سلامت هستید. بنابراین پرداخت این هزینه کاملا مقرون به‌صرفه و اقتصادی خواهد بود.

معایب فرش آنتی باکتریال

فرش آنتی باکتریال برای چه فضایی مناسب است؟

این فرش بهترین گزینه برای تمامی قسمت‌های خانه محسوب می‌شود. اما در برخی از فضاها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. به‌طور مثال فضای پذیرایی ترافیک زیادی ندارد و احتمال آلودگی در آن کمتر است. بنابراین لزومی ندارد که برای فضای پذیرایی فرش آنتی باکتریال تهیه کنید.

این در حالی است که اتاق کودک همیشه زود کثیف می‌شود و توجه به سلامت و لطافت پوست او نیز اهمیت زیادی دارد. آشپزخانه  و راهرو نیز فضاهای دیگری از خانه هستند که ترافیک زیادی دارند و همیشه زودتر از بقیه خانه کثیف می‌شوند. به همین دلیل این فرش گزینه خوبی برای فرار از شستشوی مکرر فرش اتاق کودک، آشپزخانه و راهرو است.

خوشبختانه این فرش‌ها با طرح‌ها و رنگ‌ها و در ابعاد مختلف تولید می‌شوند تا بتوانید بهترین گزینه را مطابق سلیقه، علاقه و سبک دکوراسیون خانه انتخاب کنید.

فرش آنتی باکتریال برای چه فضایی مناسب است؟

فرش آنتی باکتریال چگونه شسته می‌شود؟

فرش نانو در اصل یک فرش ماشینی است که با مواد ناتو و آنتی باکتریال آغشته می‌شود. اگر فرش چندین بار به روش‌های نامناسب شسته شود، مواد نانو در آن به‌مرور کاهش پیدا می‌کنند و به همین دلیل فرش نیز خاصیت آنتی باکتریال اولیه خود را از دست می‌دهد.

البته جای نگرانی وجود ندارد، برای جلوگیری از این مشکل باید شستشوی فرش نانو را با دقت و روش‌های خاص انجام داد تا کیفیت اولین آن از بین نرود. برای این کار رعایت چند نکته پیشنهاد می‌شود:

  • هنگام شستشو از کف مواد شوینده استفاده کنید و به‌طور مستقیم مواد شوینده را روی فرش نریزید.
  • بهتر است از مواد شوینده‌ای استفاده کنید که PH خنثی دارند. به‌طور مثال شامپو سر بچه گزینه خوبی برای این کار است.

مراحل تولید فرش آنتی باکتریال

برای تولید این فرش خاص و منحصر به فرد از فناوری نانو استفاده می‌شود. در این روش ابتدا فرش ماشینی با طرح‌ها، رنگ‌ها و ابعاد مورد نظر بافته می‌شوند و بعد از آن سطح روی فرش به مواد نانو آغشته شده و اجازه می‌دهند که این مواد به بافت میانی فرش نفوذ کند.

البته با کمک روش دیگری نیز می‌توان این فرش را آماده کرد. به این صورت که تمامی الیاف فرش با مواد نانو آغشته می‌شوند و فرش در هنگام بافت دارای مواد نانو است. استفاده از این روش بافت باعث می‌شود که مقاومت و استحکام فرش در برابر میکرو ارگانیزم‌ها در هنگام رطوبت فرش افزایش پیدا کند.

مراحل تولید فرش آنتی باکتریال

کلام آخر

در این نکات خرید فرش روش تولید و تهیه فرش آنتی باکتریال نانو به همراه مزایا و معایب آن بررسی شد. این فرش ماشینی که قیمت بیشتری نسبت به فرش‌های ماشینی دیگر دارد، انتخاب خوبی برای قسمت‌های پرترافیک خانه و فضاهایی مانند اتاق کودک، آشپزخانه، راهرو و راه‌پله است. همچنین تهیه آن در ابعاد، طرح‌ها و رنگ‌های مختلف باعث می‌شود که دست شما برای انتخاب گزینه بهتر کاملا باز باشد.

فرشی که چند مزیت جداگانه و مهم را در اختیار شما قرار می‌دهد تا زیبایی در دکوراسیون، سلامت، امنیت و راحتی در شستشو را به‌صورت یکجا خریداری کنید.

 

 

 

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *