فرش گرد | همه چیز درباره‌ی فرش گرد

اگر چه ممکن است تاکنون از انواع فرش گرد در منزلتان استفاده نکرده باشید، اما حتما مدل‌هایی از آن را در منزل دوستان یا آشنایان خود دیده‌اید! استفاده از فرش‌های گرد چندان متداول نیست؛ اما همیشه افرادی هستند که به وسایل و لوازم خاص علاقه‌ای وافر دارند و ترجیح بدهند از فرش‌های گرد به جای فرش‌های معمول مستطیل شکل استفاده کنند. فرش گرد ، ویژگی‌های منحصربفردی دارد که باعث می‌شود استفاده‌ از آن در بسیاری خانه‌ها و انواع دکوراسیون‌‌ها، توجیه داشته باشد و به زیبایی فضا بیفزاید. در ادامه همراه وب‌سایت زیلوکس باشید تا از  این مدل فرش ماشینی و خصوصیات آن بیشتر سخن بگوییم.

فضایی خاص و دنج را با فرش گرد تجربه کنید!

اشکال گرد و دایره‌ای شکل که فاقد زاویه و گوشه هستند، با ذهن انسان سازگارترند و به نظر می‌رسد به دلیل نداشتن گوشه‌های زاویه‌دار، دنج‌تر و صمیمی‌ می‌باشند. پهن کردن یک فرش گرد در هر اتاق و فضایی، باعث می‌شود فضایی دنج و بسیار صمیمی و البته خاص را تجربه کنید.

استفاده از فرش گرد، چندان متداول نیست و غالبا فرش‌ها در سایز‌های مستطیل بافته و تولید می‌شوند. البته از گذشته، فرش دستباف گرد به صورت بسیار محدود بافته می‌شده‌ است که به دلیل خاص بودن و دشواری بافت آن، قیمت و ارزش آن، بسیار بیشتر از فرش‌های معمولی و متدوال بوده است.

فروشگاه

فرش گرد برای چه اتاق‌هایی مناسب است؟

 1. فرش گرد، برای فضاهایی که دارای انحنا و گردی هستند، مناسب‌تر است و باعث برجسته شدن این خصوصیت می‌شود. همچنین فرش گرد باعث می‌شود که فضا بزرگتر دیده شود.
 2. از نظر بصری، فرش گرد باعث می‌شود دیوارها و اشیائی که بر روی آن قرار دارند، بیشتر به چشم بیایند.
 3. اگر قسمتی از دیوار منزل شما به شکل گرد تعبیه شده‌ است، فرش گرد بهترین گزینه‌ برای شماست خصوصا آنکه این دیوار، در اتاق پذیرایی قرار داشته باشد. فرش گرد در اتاقی که به شکل گرد و منحنی باشد، ترکیب متوازن و هماهنگی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود نمای گرد دیوارها، بیشتر به چشم بیاید.
 4. چنانچه میز غذاخوری شما گرد است و تمایل دارید فرش زیر آن پهن کنید، پیشنهاد می‌کنیم از فرش گرد استفاده کنید؛ زیرا این ترکیب باعث می‌شود زیبایی میز غذاخوری شما بیشتر به چشم بیاید. همچنین اگر میز بین مبلی فاخری دارید که گرد است، ( مانند میز برنز با سنگ مرمر ) از فرش گرد بزرگتری در زیر آن استفاده کنید تا زیبای آن بیشتر به چشم آید.
 5. فرش گرد برای فضاهای بزرگ و که فاصله‌ی بین اجزای دکوراسیون زیاد است، گزینه‌ی مناسبی است و باعث نزدیکی اجزای دکوراسیون می‌شود.
 6. یکی از موارد استفاده‌ی فرش گرد، پهن کردن آن در زیر لوستر‌های بزرگ و فاخر پذیرایی است و سبب خواهد شد زیبایی لوسترهای بزرگ، بهتر و بیشتر دیده شود.
 7. فرش گرد گزینه‌ای مناسبی برای دفتر کار شما نیز هست. اگر صاحب دفتر کاری هستید که چند مبل تک نفره در اطراف آن چیده‌اید، با پهن کردن یک فرش گرد نه چندان بزرگ، می‌توانید فضایی گرم و صمیمی در دفتر کارتان ایجاد کنید.
 8. اگر تمایل دارید فضایی دنج و زیبا در کنار شومینه داشته باشید، می‌توانید یک فرش گرد کوچک در جلوی شومینه پهن کنید و وسایل سنتی و فرش کلاسیک را در دکوراسیون آن اتاق قرار دهید.
 9. فرش‌های گرد، گزینه‌ی مناسبی برای اتاق کار شما در منزل یا اتاق کتابخانه هستند.
 10. انواع فرش گرد مدرن در سایز کوچک، برای اتاق کودک و اتاق خواب بسیار مناسب است، زیرا علاوه بر زیبایی، باعث می‌شود اتاق بزگتر دیده شود. پیشنهاد می‌کنیم در اتاق‌های کوچک از فرش‌های گرد رنگ روشن استفاده کنید تا اتاق را بزرگتر نشان دهد.
 11. اگر منزل شما دارای تالار یا راهرو می‌باشد، یک فرش گرد کوچک، می‌تواند آن فضا را از خالی بودن برهاند و فضای گرم‌تری را ایجاد کند.

فرش گرد 2

فرش‌‌های گرد در چه ابعادی تولید می‌شوند؟

امروزه فرش‌های گرد چه به صورت دستباف و چه به صورت ماشینی، در ابعاد و اندازه‌های مختلفی بافته و تولید می‌شوند و شما باید متناسب با سایز اتاق خود و متناسب با دکوراسیونی که قرار است فرش در آنجا پهن شود، سایز فرش را انتخاب کنید.

سایز فرش را باید به گونه‌ای انتخاب کنید که همه‌ی آن به طور کامل در میان اتاق پهن شود و اطراف آن به تناسب، خالی بماند؛ بنابراین فرشی که انتخاب می‌کنید باید کمی کوچکتر از  فضایی باشد که قرار است فرش در آن پهن شود.

 

انواع فرش گرد در سبک کلاسیک و مدرن :

فرش گرد چه در سبک کلاسیک و سنتی و چه در سبک مدرن ، بافته و تولید می‌شود. فرش‌های گرد کلاسیک، برای دکوراسیون سنتی و فاخر کاربرد دارند و اگر در جای مناسب خود استفاده شوند، باعث زیباتر شدن این نوع چیدمان می‌شوند و فرش‌های گرد مدرن، در چیدمان و دکوراسیون مدرن و ساده‌ کاربرد داشته و باعث می‌شود فضا گرم‌تر و صمیمی‌تر دیده شود.

فرش‌های گرد در سبک مدرن، بسیار ساده هستند و از تعداد رنگ‌های کمتری تشکیل شده‌اند، اما تنوع رنگی بالایی دارند. در مقابل، فرش کلاسیک، دارای نقشه‌های پرکار، کلاسیک و سنتی هستند و از تعداد رنگ‌های بیشتری نیز تشکیل شده‌اند.

از انواع فرش دستباف گرد که بگذریم، امروزه انواع بسیار متعددی از فرش گرد ماشینی نیز در بازار موجود است که با قیمتی بسیار مناسب، جلوه‌ای جذاب و منحصر بفرد را ایجاد می‌کنند. فرش‌های گرد ماشینی، در ابعاد متعدد و در طرح‌های کلاسیک و مدرن وجود دارند. میزان تراکم و بافت این فرش‌ها، عامل مهمی در قیمت نهایی فرش است. عالی‌ترین فرش گرد ماشینی، فرش ۱۲۰۰ شانه است.

فرش گرد ماشینی در سبک مدرن در انواع، فرش گبه، فرش شنل، فرش شگی، فرش کودک و فرش چرم و پوست تولید و بافته می‌شود.

ابعاد فرش گرد:

انواع فرش گرد در ابعاد و سایزهای مختلفی تولید می‌شوند و متداول‌ترین ابعاد آن عبارتند از :

 • ۵۰ در ۵۰ سانتی‌متر
 • ۸۰ در ۸۰ سانتی‌متر
 • ۱ متر در ۱ متر
 • ۲ متر در ۲ متر
 • ۳ متر در ۳ متر
 • ۴ متر در ۴ متر

فرش‌های گرد در ابعاد و سایزهای بزرگتر، فرش‌های ریزنقش و کلاسیک هستند، زیرا هر چه سایز فرش بزرگتر می‌شود، باید نقشه‌ی ریز‌تر و پرکارتری داشته باشد.

سخن آخر :

از آنجا که استفاده از فرش گرد چندان رایج نیست، با پهن کردن چنین فرشی در اتاق‌تان ، می‌توانید فضایی خاص و منحصر بفرد را ایجاد کنید. فرش‌های گرد در هر فضایی که پهن شوند، عناصر موجود در اتاق را تحت تاثیر قرار می‌دهند و باعث خواهند شد فضایی بسیار صمیمی و دنج پدید آید.

فرش‌های گرد چنانچه در نوع کلاسیک و دستباف باشند، بسیار فاخر و با ارزش هستند و می‌توانند زیبایی خود را تا حد اعلاء به رخ بکشانند.

ازین که مخاطب زیلوکس بوده اید از شما سپاسگزاریم. امیدواریم مطالب بیان شده در این محتوا برایتان سودمند واقع شده باشد.

 

 

 

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.