انتخاب فرش مدرن و نکات اساسی آن- فرش وینتیج

خوب حالا ما در زمانی قرار داریم که طرح‌های متفاوتی از فرش در بازار وجود دارد و به همین دلیل انتخاب‌های متعددی برای تغییر دکوراسیون در سبک‌های مدرن و کلاسیک داریم. تغییر دکور از کلاسیک به مدرن و یا برعکس، همیشه هزینه‌بر است و باید المان‌ها و وسایلی خریداری کنیم که در سبک دکور جدید زیبایی و کارایی داشته باشد. اما در این میان فرش مدرن و فرش وینیچ با جذابیت‌های بی‌نظیر خود، در هر دکوری به‌خوبی می‌نشیند و فضا را زیبا می‌کند. فرش وینتیج فرشی جالب  و با نمای خاص که به‌خوبی ست و مدرنیته را با هم ترکیب می‌کند و همیشه مد است. بیایید با خرید فرش ماشینی با طرح فرش وینتیج بیشتر آشنا شویم.

فرش وینتیج فرشی که همیشه مده

در حالت کلی کلمه وینیچ به وسایل و ابزاری گفته می‌شود که نمایی کهنه و قدیمی دارند و در بیشتر موارد برای وسایل عتیقه، قومی و ارزشمند از این اصطلاح استفاده می‌شود. با توجه به این معنا، فرش وینیچ به فرشی گفته می‌شود که ظاهری کهنه و قدیمی دارد.

زمانی که فرش‌های دست‌باف پاخور زیادی داشته باشند، ظاهری کهنه به خود می‌گیرند و در عین حال ارزش و قیمت آن‌ها نیز به دلیل این زیبایی افزایش پیدا می‌کند. حالا با کمک ماشین‌های فرش‌بافی به‌روز و پیشرفته، این امکان فراهم شده که فرش‌های ماشینی نو نیز بتوانند طرحی کهنه و قدیمی به خود بگیرند.

فرش وینیج فرشی که همیشه مده

روش تولید فرش وینیج

در گذشته برای ایجاد تغییر در سطح و ظاهر فرش، نیاز به پاخور زیاد روی آن بود. به همین دلیل با پهن کردن فرش در سطح خیابان و رد شدن افراد، در ظاهر آن تغییر ایجاد می‌کردند. همچنین به دلیل تابش شدیدی نور خورشید، نمای فرش حالتی کهنه و سنگ‌شور پیدا می‌کرد. در آخرین مرحله نیز از مواد طبیعی مانند آب و خاکستر استفاده می‌کردند تا با کمک خاصیت قلیای در این مواد، نمای فرش به کهنگی بزند.

این در حالی است که امروزه برای تبدیل نمای فرش ماشینی به طرح‌های کهنه و قدیمی از دستگاه‌های مدرن و مجهز استفاده می‌شود. در روش فرش وینیچ با کمک دستگاه‌های پیشرفته ظاهری قدیمی و سنگ‌شور پیدا می‌کند تا شکلی مدرن و خاص داشته باشد.

ویژگی های فرش وینیج

در میان انواع فرش‌ها با مزایا، معایب و ویژگی‌های متفاوت، فرش وینیچ دارای ویژگی‌های متعددی است و به همین دلیل  بهتر است قبل از خرید این فرش زیبا، با تمام مزایا و معایب متفاوت آن آشنا شوید و بعد اقدام به خرید کنید. ویژگی های فرش وینیچ شامل موارد زیر است:

  • فرش وینیچ دارای ظاهری شبیه به فرش‌های قدیمی دستباف است؛ اما در عین حال قیمت بسیار کمتر و مقرون به‌صرفه‌تری برای خرید دارد. بنابراین با هزینه کمتری می‌توانید یک فرش با خصوصیات و ظاهر دستباف و قدیمی بخرید. البته این موضوع را هم در نظر داشته باشید که اگرچه فرش وینیچ نسبت به فرش دستباف قیمت بسپار کمتری دارد؛ اما قیمت آن نسبتا به سایر فرش‌های ماشینی بسیار بیشتر و گران‌تر است.
  • اگرچه ظاهر فرش وینیچ بسیار زیباست؛ اما در نظر داشته باشید که برای تبدیل یک فرش ماشینی معمولی به فرش کهنه نما، ساییدگی زیادی را تجربه کرده است. همین موضوع باعث می‌شود که فرش بسیار حساس باشد و به همین دلیل پاخور بیشتر و یا انداختن فرش در قسمت‌های شلوغ و پرترافیک خانه، صدمات بیشتری به آن وارد می‌کند. بنابراین پیشنهاد می‌شود که برای حفظ سلامتی فرش وینیچ و استفاده از زیبایی‌های آن، فرش را در قسمت‌های کم رفت و آمد مانند پذیرایی خانه پهن کنید.
  • طراحی و تغییر در ظاهر فرش و ایجاد حالتی مانند سنگ‌شور باعث شده که فرش وینیچ کهنه نما با هر سبک دکوراسیونی هماهنگی داشته باشد و به‌خوبی در کنار وسایل مدرن و کلاسیک بنشیند.
  • فرش کهنه نما یا وینیچ دارای وزن کمتری نسبت به فرش‌های ماشینی معمولی است. به همین دلیل شستشو و حمل و نقل آسان‌تری دارد.
  • در حالت کلی فرش‌های ماشینی باکیفیت و مرغوب از الیافی با متریال آکریلیک تهیه می‌شود. اما فرش وینیچ با استفاده از نخ ویسکوز و پلی استر تهیه شده و همین موضوع روی کیفیت آن تاثیر نامطلوب می‌گذارد.
  • تهیه فرش وینیچ با هر نوع شانه و تراکمی امکان‌پذیر نیست. در بیشتر موارد این فرش‌ها در تراکم  و شانه‌های پایین و حدود ۴۰۰ تا ۷۰۰ شانه تهیه می‌شود. این موضوع باعث شده که فرش دارای طرح‌های بسیار ظریف و یا ظاهر نرم و لطیفی نباشد. همچنین با دست کشیدن روی فرش متوجه می‌شوید که نسبت به فرش‌های با تراکم بالا، دارای ضخامت بیشتری است.

ویژگی های فرش وینیج

کاربرد فرش های وینتیج

یکی از دلایلی که فرش وینیچ جذاب است و باوجود مزایا و معایب متعدد، طرفداران زیادی دارد، ظاهر زیبای آن و کار فرش وینیچ در هر نوع سبک دکوراسیون است. به عبارت دیگر انتخاب فرش مدرن تفاوتی نمی‌کند که چه دکوری برای خانه خود چیده باشید؛ زیرا به‌راحتی می‌توانید از فرش وینیچ در رنگ متناسب با دکور خانه استفاده کنید.

در عین حال این فرش بیشتر در دکوراسیون مدرن استفاده می‌شود و به‌خوبی در کنار مبلمان مدرن می‌نشیند و اصالت خاصی به آن می‌دهد. علاوه بر آن با کاربرد فرش وینیچ در دکوراسیون سنتی و کلاسیک، به‌خوبی می‌توان یک تضاد زیبا و منحصر به فرد در فضا ایجاد کرد تا طراحی خانه تغییری جذاب را تجربه کند.

کاربرد فرش های وینتیج

تاثیر فرش های وینتیج در دکوراسیون داخلی

همان‌طور که بیان شد انتخاب فرش مدرن با نقش و نگارهای زیبا و کهنه نمای خود به‌خوبی در هر سبک دکوراسیونی قابل استفاده است؛ زیرا ترکیب و تلفیق سنت و مدرنیته برای طراحی و تولید این فرش به کار رفته است. بنابراین با خیال راحت می‌توانید با توجه به سبک دکوراسیونی که در خانه دارید، از این فرش در رنگ با تناژ مناسب استفاده کنید.

اگر خانه‌ای با طراحی مدرن و رنگ‌های خنثی چیده‌اید، فرش وینیچ بسیار کاربردی و جذاب است. فقط دقت کنید که حتما از رنگ‌های خنثی مانند سفید، طوسی و یا کرم استفاده کنید تا با سبک دکور هارمونی داشته باشد. جالب است که طرح‌های ظریف، سنگ‌شور شده و خاص روی فرش وینیچ سادگی سبک مدرن را ندارد و به همین دلیل تضادی زیبا در فضای مدرن ایجاد می‌کند.

در صورتی که دوست دارید با انتخاب فرش مدرن در دکور لوکس و سلطنتی استفاده کنید، بازهم محدودیتی وجود ندارد. در حالت کلی دکور لوکس از وسایل و المان‌هایی با طرح‌های پیچ در پیچ و پر زرق و برق تهیه می‌شود. اما کاربرد فرش وینیچ به‌عنوان یک المان تاثیرگذار در این فضا، کمک می‌کند که تعادل بصری در فضا حاکم شود. به عبارت دیگر زرق و برق و شلوغی طرح در سایر وسایل، با طرح ساده  و جذاب فرش کهنه نما خنثی می‌شود.

همچنین این فرش زیبا، در دکور کلاسیک نیز کاربردهای زیادی دارد و به‌خوبی قابل استفاده است. بنابراین می‌توانید بر اساس رنگ حاکم در فضای دکوراسیون، فرش وینیچ متناسب با آن را به کار ببرید. البته برای انتخاب این فرش در هر دکوراسیونی نیاز به خلاقیت در استفاده از رنگ‌ها دارید. فراموش نکنید که فرش وینیچ به دلیل ظاهر کهنه  و رنگ پریده خود، به‌خوبی با سایر رنگ‌ها در فضا متعادل می‌شود. به عبارت دیگر رنگ‌های خنثی در این فرش باعث می‌شود که در دکوراسیون کلاسیک، مدرن، مینیمال و یا لوکس به‌خوبی بنشیند و فضا را از نظر رنگ و ظاهر متعادل کند.

نکته مهم در انتخاب و کاربرد فرش کلاسیک یا فرش مدرن در دکورهای متفاوت این است که حتما به رنگ فرش و سایر المان‌ها دقت کنید. به‌طور مثال در دکوراسیون مدرن با وسایلی در تناژ رنگی سفید، انتخاب فرش وینیچ طوسی و یا آبی رنگ، بسیار مناسب است. در این صورت خواهید دید که این دو رنگ چقدر زیبا در کنار هم قرار می‌گیرند و ظاهر دکوراسیون را جذاب می‌کنند.

همچنین اگر می‌خواهید در دکوراسیون کلاسیک با المان‌های سنتی، از فرش وینیچ استفاده کنید؛ بهتر است طرح‌های سنتی از این فرش زیبا را در رنگ قرمز انتخاب کنید تا به‌خوبی با سایر المان‌ها هارمونی داشته باشد. علاوه بر آن در دکوراسیون لوکس و پر زرق و برق ابتدا به رنگ‌های غالب د فضا دقت کنید. به‌طور مثال اگر خانه‌ای با رنگ غالب زرشکی دارید، حتما فرش کهنه نما در همین رنگ انتخاب کنید تا به‌خوبی در فضا بنشیند و با سایر وسایل هارمونی داشته باشد.

درنهایت همراه با انتخاب فرش مدرن برای زیباتر کردن فضای دکوراسیون خانه خود، به هیچ وجه از قدرت گیاهان طبیعی غافل نشوید. گیاهان طبیعی با زیبایی بی‌نظیر خود به‌خوبی می‌توانند تعادل فضا را برقرار کنند و  آشتی میان رنگ‌ها و المان‌ها به وجود بیاورند. بنابراین بدون اینکه نیازی به خرید وسایل تزئینی متعدد و گران قیمت داشته باشید، دکوری منحصر به فرد، شاداب و خاص خواهید داشت.

تاثیر فرش های وینتیج در دکوراسیون داخلی

سخن آخر

در این مقاله با انتخاب فرش مدرن و فرش وینیچ و ویژگی‌های متفاوت آن آشنا شدیم. فرشی با قیمت مناسب نسبت به فرش‌های دستباف، زیبا و با طرح کهنه و سنگ‌شور که به‌خوبی در هر دکوراسیونی قابل استفاده است. بنابراین تفاوتی نمی‌کند که چه دکوری در خانه چیده باشید؛ زیرا این فرش با رنگ‌های خنثی و ظاهر کهنه خود به‌خوبی در دکور کلاسیک، مدرن و لوکس قابلیت استفاده دارد. اما در آخر پیشنهاد می‌شود که برای نگهداری از زیبایی و جذابیت این فرش، آن را در قیمت‌های پرترافیک خانه پهن نکنید. فضای پذیرایی بهترین مکان برای نمایش زیبایی‌های این فرش زیبا و قدیمی نما است. در عین حال رنگ‌های خنثی و ظاهر سنگ‌شور آن، به‌راحتی در کنار سایر المان‌ها هارمونی پیدا می‌کند تا از خرید خود احساس رضایت کنید تا مدت‌ها این دکوراسیون زیبا را تغییر ندهید.

منبع مقاله 

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.