فرش کناره رولی یا فرش متری چیست؟!

به فرش‌های بسیار بلند و طویلی که به صورت متری به فروش می‌رسند، فرش رولی یا فرش متری گفته می‌شود. فرش‌های رولی یا متری، عرضی به طول یک یا یک‌ونیم متر دارند، اما طول آن‌ها همانند پارچه بسته به نیاز مشتری، اندازه و برش می‌خورد و سپس دو سر آن، سردوزی می‌شود. فرش‌های متری، در مساجد، راهروها، سالن‌های همایش، مدخل هتل‌ها و تالارها و هر فضای طویل دیگری که نیاز به چندین متر طول فرش وجود داشته باشد، استفاده می‌شود. چنانچه فرش‌های رولی یا متری ، در اندازه‌ی فرش‌های کناره برش بخورند و از آن‌ها به جای فرش کناره استفاده شود، به آن‌ها فرش کناره رولی گفته می‌شود. در ادامه همراه وب‌سایت زیلوکس باشید تا بیشتر راجع به فرش کناره رولی بدانیم. از شما دعوت می‌کنیم همراه این مقاله باشید:

فرش رولی و تفاوت آن با فرش کناره

فرش کناره ، فرشی است با ابعاد مشخص که طرح و نقشه‌ی آن از یک جا شروع و به یک جا ختم می‌شود. رایج‌ترین سایز فرش کناره عبارت است از یک متر عرض، در دو متر، سه متر یا چهار متر طول. فرش کناره یا متری

از فرش کناره در فضاهایی که کشیده و نسبتا بلند هستند استفاده می‌شود؛ به عنوان مثال، راهروی بین اتاق‌خواب‌ها، آشپزخانه‌های باریک و کوچک، کنار تخت‌خواب‌، درون اتاق خواب، راه‌رو و راه‌پله و سایر قسمت‌های دیگر منزل که نیاز به یک کف‌پوش و فرش کشیده و بلند دارند، همگی را می‌توان با فرش کناره زیباتر کرد.

فرش‌ برشی یا متری، همانطور که اشاره شد طول متغیری دارند و بنا بر درخواست مشتری برش داده می‌شوند. فرش‌های رولی می‌توانند دارای طرح‌های باز باشند یا طرح و نقشه‌ی مدَوَن و در واقع کادر بسته‌ای داشته باشند؛ به این معنی که نقشه‌ی آن‌ها از یک جا شروع و به یک جا ختم می‌شود.

چنانچه فرش رولی که انتخاب می‌کنید، طرح و نقشه‌ی بسته‌ داشته باشد، ( یعنی نقشه‌ی آن از یک نقطه شروع و در یک نقطه خاتمه پیدا کند ) تنها باید پس از اتمام نقشه و بسته شدن کادر، برش داده شود و اگر از بین نقشه برش داده شود، نقشه‌ی آن ناقص می‌شود و این مساله به زیبایی فرش آسیب خواهد زد.

چنانچه فرش‌های رولی در ابعاد فرش‌های کناره برش زده شوند و در واقع شکل و شمایل فرش‌های کناره را داشته باشند و کاربرد آن‌ها نیز چنین باشد، به آن‌ها فرش کناره رولی گفته می‌شود.

چگونه فرش رولی کناره انتخاب کنیم؟

برای انتخاب فرش کناره رولی بهتر است ابتدا طول فرشی که قصد خرید آن را داریم را در نظر بگیریم و بر طبق آن، خرید کنیم.

چنانچه قصد خرید فرش‌هایی با نقشه‌ی مدون و طرح‌دار را داریم، طول برش فرش باید مطابق ابعادی باشد که نقشه‌ی فرش به اتمام می‌رسد. البته بسیاری از فروشندگان، فرش را تنها پس از پایان نقشه برش می‌دهند و از خراب کردن نقشه خودداری می‌کنند. در هر صورت چه فروشنده حاضر به همکاری با شما بشود و چه نشود، پیشنهاد ما این است که از فرش‌هایی بخرید که یا نقشه‌ی آن‌ها به پایان می‌رسد و یا فاقد نقشه‌ی مشخص و تعریف‌شده‌ای هست.

به عنوان مثال، انواع فرش رولی در طرح‌های مدرن ، معمولا فاقد نقشه‌های تعریف شده و کادربندی هستند و شما می‌توانید به هر اندازه‌ای که تمایل دارید فرش را برش دهید. بسیاری از فرش‌های کلاسیک با نقشه‌های افشانی و خشتی نیز دارای این قابلیت هستند که به اندازه‌ی دلخواه برش بخورند و دست شما را باز بگذارند که تا هر اندازه‌ای که تمایل دارید، آن‌ها را برش بزنید. فرش کناره یا متری

  • اگر فضایی که فرش پهن می‌شود پر رفت‌وآمد است :

برای فضاها و اتاق‌های پر رفت‌وآمد بهتر است از فرش‌هایی که چرک‌تاب هستند مانند فرش‌هایی با رنگ‌های تیره استفاده کنید. به عنوان مثال اگر قصد دارید برای گرم‌تر شدن زمین و جلوگیری از سر خوردن در راه‌پله‌های منزل‌‌تان، فرش رولی پهن کنید، بهتر است از فرش‌های با رنگ‌های تیره مانند رنگ لاکی یا سورمه‌ای استفاده کنید. برای چنین محیطی فرشی با رنگ کرم یا بژ، مناسب نمی‌‌باشد زیرا به سرعت دچار کثیفی می‌شود و شما مجبور هستید در بازه‌های زمانی کوتاه، فرشتان را بشویید.

  • اگر فضایی که فرش پهن می‌شود، تاریک است :

در فضاها و اتاق‌های تاریک که نورگیر کمی دارند، بهتر است از فرش‌هایی با رنگ روشن و گل‌های درشت استفاده کنید تا فضا را بازتر نشان دهند. فرش‌های تیره که گل‌های ریز و شلوغ دارند، باعث می‌شوند که اتاق یا فضایی که فرش در آن پهن می‌شود، تاریک‌تر و کوچکتر به نظر برسد و شما با پهن کردن یک فرش خلوت و رنگ روشن مانند انواع فرش مدرن ، می‌توانید خطای دید ایجاد کنید و فضا را دلباز نشان دهید. فرش‌های رولی کلاسیک با نقشه‌ی افشان و گل‌های درشت نیز می‌توانند گزینه‌ی مناسبی برای کار شما باشند.

  • اگر فضایی که فرش پهن می‌شود، کوچک است :

در اتاق‌ها و فضاهای کوچک، بهتر است از فرش‌های رنگ روشن با گل‌های درشت و نقشه‌ی خلوت استفاده کنید و در صورتی که دکوراسیون اتاق اجازه می‌دهد، انواع فرش مدرن و ساده، گزینه‌ی خوبی برای چنین فضایی خواهد بود.

اگر فضایی که فرش پهن می‌شود، کلاسیک است :

در دکوراسیون کلاسیک ، باید از فرش کلاسیک استفاده کنید حتی اگر این فرش کوچک و در حد یک فرش کناره باشد. سلیقه‌ی شما هر سبکی که هست، باید اصول هماهنگی را بین اجزای دکوراسیون منزل‌تان رعایت کنید و همانطور که حتما می‌دانید، فرش یکی از اصلی‌ترین جزئیاتی هست که در نظر بیننده خودنمایی می‌کند و دکوراسیونرها از آن به عنوان دیوار پنجم یاد می‌کنند؛ چرا که طرح و نقشه‌ی آن تاثیر بسیاری در نظر بیننده دارد. بنابر هماهنگی بین اجزای منزل، هرگز نباید فراموش شود. اگر منزلی با دکوراسیون کلاسیک دارید، لازم است از فرش‌های رولی یا کناره ساده با طرح‌های کلاسیک استفاده کنید.

سخن پایانی

فرش برشی ۱۰۰ شانه، اگر به درستی و متناسب با دکوراسیون منزل انتخاب شود، نقش عمده‌ای در زیبایی چیدمان منزل دارد و می‌تواند شما را از سرمای زمین برهانید و همچنین مانع سُر خوردن‌تان حین راه رفتن شود.

انواع گلیم‌ دستباف ، گلیم اکرولیک، گلیم‌های ماشینی کناره، گبه، فرش ماشینی رولی کناره و فرش دستباف کناره، همگی گزینه‌هایی هستند که به عنوان کناره می‌توانید در منزل‌تان پهن کنید و از زیبایی آن لذت کنید. شما می‌توانید برای مشاهده و انتخاب انواع فرش رولی کناره، با قیمت‌های متفاوت، به صورت حضوری یا مجازی در وب‌سایت و فروشگاه زیلوکس مراجعه فرمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید از کارشناسان و مشاوران ما در سایت زیلوکس مشورت بگیرید و اطلاعات مورد نیازتان را ازین طریق کسب نمایید. نکات خرید فرش ماشینی که تا پایان همراه ما بوده‌اید از شما سپاسگزاریم و امیدواریم این محتوا برایتان سودمند واقع شده باشد.

۱/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *