معیارهای انتخاب فرش | معیار انتخاب فرش مناسب

فرش می‌تواند به نحو چشمگیری حس و حال خانه شما را تغییر دهد و درست به همین دلیل است که برای انتخاب فرش مورد نظرتان باید مواردی را مد نظر قرار دهید. یکی از موثرترین و ساده‌ترین راه‌ها برای عوض کردن نمای محیط زندگی قطعا وجود یک فرش تازه و زیبا است، البته نحوه پهن کردن فرش هم یکی از فاکتورهای مهمی است که جلوه و نمای فرش را افزایش می‌دهد. اگر قصد دارید فرش‌ تازه‌ای بخرید و یا حتی مایلید با تغییر چیدمان منزل، رنگ و رخ خانه را جذاب‌تر کنید، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. در این محتوا قصد داریم درباره معیارهای انتخاب فرش با شما صحبت کنیم.

معیار‌های انتخاب فرش

  • ابعاد و مقیاس

همیشه باید توجه داشت که تناسب، یکی از پارمترهای زیبایی و جذابیت به حساب می‌آید. تناسب و مقیاس فرشی که انتخاب می‌کنیم باید با سایر چیدمان و ابعاد محیط، قابل مقایسه و دارای تناسب باشد. برای مثال، یک فرش کوچک را اگر جلوی یک مبلمان بزرگ پهن کنید، بسیار بدچشمی می‌کند و از جذابیت فرش می‌کاهد و هم سایر تزیینات و مبلمان خانه را بدقواره نشان می‌دهد.

فرش را باید به عنوان یک نقطه کانونی و لنگرگاه اتاق به حساب بیاوریم. اگر دارای فضای کافی هستید، سایر چیدمان تزیینات و مبلمان را روی فرش قرار دهید و به بیان دیگر بهتر است فرش بزرگ انتخاب کنید.

یکی دیگری از کارهایی که به وسیله‌ی فرش می‌توانیم انجام دهیم، تقسیم یا زون‌بندی کردن فضا با کمک فرش است. مثلا در یک هال و پذیرایی بزرگ، شما با استفاده از یک فرش مناسب قادر خواهید بود دو قسمت پذیرایی را از سالن غذا خوری یا موارد مشابه جداسازی کنید.

 

  • اندازه

در بخش اول بیشتر راجع به مقیاس صحبت شد؛ یعنی تناسب فرش با سایر قسمت‌های فضا و محیط خانه و همین طور چیدمان وسایل منزل برای ما اهمیت دارد. اما در مورد اندازه فرش، دو پارامتر وجود دارد: برای هال و پذیرایی بهتر است، اندازه فرش طوری باشد که مبل و یا راحتی، روی فرش قرار بگیرند. پیشتر روش مرسوم استفاده از فرش‌هایی با اندازه کوچکتر بود که وسط پذیرایی قرار می‌گرفت و مبلمان، دور فرش چیده می‌شد و نهایتا یک میز عسلی کوچک را روی فرش قرار می‌دادند. اخیرا این متد تغییر یافته و بهتر است همانطور که گفتیم سایز فرش را طوری انتخاب کنید که زیر مبل قرار بگیرد. در مورد  فضای آشپزخانه هم فرش را در اندازه‌ای انتخاب کنید که صندلی‌های میز نهارخوری کاملا روی فرش بنشیند.

 

  • سبک

حواستان باشد که در تله‌ی خرید یک فرش تنها به دلیل اینکه از طرح و رنگ آن خوشمان آمده، نیفتیم. انتخاب یک فرش حتما باید با توجه به سبک زندگی و در هماهنگی با سایر وسایل و تریینات منزل باشد.

انتخاب فرش با توجه به سلیقه‌ و سبک کلی فضایی که فرش در آن قرار می‌گیرد، از این جهت مهم است که باعث می‌شود هماهنگی و تناسب بیشتری با فضای کلی و سایر وسایل خانه به وجود بیاید و در نتیجه، فضا نمای زیباتری به خود بگیرد. چنین انتخابی اقتصادی‌تر هم هست، زیرا احتمال اینکه مدت زمان بیشتری از این فرش در خانه استفاده کنیم، بیشتر است و احتمال اینکه بخواهیم آن را تعویض کنیم، کمتر است.

یک فرش با کیفیت که دارای نقشه و رنگ مناسبی باشد، می‌تواند سال‌ها زیبایی بخش منزل شما باشد در نتیجه لازم است با تم و سلیقه شما جور بوده و تنها به دلیل جذابیت در نگاه اول خریداری نشده باشد.

طرح و نقشه فرش می‌تواند یک نمایش گرافیکی به فضا بدهد و تاثیر سایر وسایل تزیینی محیط داخلی را بیشتر کند. به عنوان یک پیشنهاد بهتر است مرکز ثقل چیدمان و سبک منزل را فرش خانه قرار دهید و سایر وسایل را با توجه به آن و در هماهنگی با سبک، طرح ، نقشه و رنگ فرش مورد نظر انتخاب کنید.

  • نما و جلوه

بافت و رنگ فرش، یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب فرش است. همانطور که در مورد سبک و طرح هم بیان شد، در این مورد هم باید تاکید کنیم که رنگ فرش برای بهتر دیده شدن، باید با اجزاء محیط در هارمونی و هماهنگی باشد.

همانطور که می‌دانید، رنگ‌ها تاثیر روانشناسی دارند و دید بصری ایجاد می‌کنند. رنگ‌های روشن فضا را بزرگتر نشان می‌دهند و رنگ‌های تیره‌تر، فضای گرم‌تری را به بیننده القا می‌کنند. رنگ فرش می‌تواند کاستی‌هایی که شاید در رنگ دیوارهای یک خانه وجود داشته باشد را پوشش دهد.

 

  • مواد و جنس فرش

حتما یکی از چیزهایی که در خرید فرش باید مد نظر شما باشد، نوع نخ و موادی است که در بافت فرش بکار رفته است. مواد طبیعی همیشه بر نخ مصنوعی ارجحیت دارد.

نرم بودن، عایق بودن گرما، ضد حساسیت بودن، عدم پرز دهی، نحوه‌ی تمیز کاری، قابلیت شست‌وشو، ضخامت الیاف، ضد الکتریسیته بودن و بسیاری موارد دیگر، همه متاثر از مواد و جنس متریالی است که در الیاف فرش به کار رفته است و لازم است هنگام خرید فرش، هر کدام را مد نظر قرار دهید.

در کنار ماده و نخ به کار رفته، نوع بافت و برند فرش هم دارای اهمیت است. یادمان باشد که ما اینقدر ثروتمند نیستیم که فرش بی‌کیفیت بخریم.

جهت مشاهده محصولات زیلوکس کلیک کنید.

سخن پایانی :

فرش نباید خسته کننده باشد. اگر فرشی با اندازه مناسب پیدا نمی‌کنید، می‌توانید چند فرش را لب به لب و در کنار هم پهن کنید تا فضا پر شود. قیمت فرش را هم باید همیشه مد نظر داشته باشیم. با توجه به شرایط اقتصادی امروز، فرش‌ها قیمت بالاتری دارند و خصوصا انواع باکیفیت، قیمت بسیار بالاتری نیز دارند. با این وجود، پیشنهاد ما این است که قیمت را فدای کیفیت نکنید. بدون شک، معیارهای انتخاب فرش با توجه به سلیقه‌ی فردی و نوع چیدمان منزل، متفاوت خواهد بود، اما اصول کلی آن یکسان است. از آنجا که فرش کالای گرانی محسوب می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم در خرید و انتخاب آن، توجه و دقت کافی به خرج دهید و از خرید عجولانه و بدون توجه بپرهیزید.

در پایان از همراهی شما با این محتوا سپاسگزاریم. این محتوا توسط وب‌سایت زیلوکس تهیه شده است و امیدواریم خواندن آن برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد.

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *