فرش ماشینی گل برجسته

فرش‌های ماشینی گل‌ برجسته

از جدیدترین انواع  فرش ماشینی در بازار به حساب می‌آیند که به دلیل جلوه‌ی زیبا و ظاهر حجم‌دار و برجسته‌ای که دارند، بسیار پرطرفدار بوده و از آن‌ها استقبال زیادی می‌شود. فرش‌های‌‌ گل‌ برجسته ، نقشه و طرح روی فرش را، طبیعی‌ و باور پذیرتر نشان می‌دهند و باعث می‌شوند، مخاطب بیشتر با آن ارتباط برقرار کند. البته وجود فرش گل برجسته مختص امروز نیست و در گذشته نیز، فرش‌های دستباف با نقوش برجسته بافته می‌شدند، اما این فرش‌ها به دلیل حساسیت و دشواری در زمان پرداخت، کمتر بافته می‌شدند و همچنین، قیمت بالایی داشتند و بیشتر در تابلو فرش ‌های نفیس دیده می‌شدند، اما امروزه به لطف وجود تکنولوژی، فرش ماشینی گل برجسته ، در همه سایز و ابعادی و با هر طرح و نقشه‌ای، چه در سبک فرش مدرن ۱۰۰۰ شانه  و چه در سبک کلاسیک، تولید و بافته می‌شود. با زیلوکس همراه باشید تا درباره‌ی خصوصیات فرش ماشینی گل‌ برجسته ، نحوه‌ی تولید و مزایا و معایب آن، بیشتر سخن بگوییم.

فرش کلاسیک نقش برجسته

همه چیز راجع به فرش گل برجسته

باید گفت تولید فرش ماشینی گل برجسته ، مرهون پیشرفت صنعت و تکنولوژی است. امروزه انواع فرش ماشینی با کیفیت بسیار بالا، ریز نقش، مدرن یا کلاسیک و با شانه و تراکم کم یا بالا، بافته می‌شود که می‌تواند دارای طرح‌های ساده یا برجسته باشد و ظاهر زنده و حجم‌دار خود را تمام‌قد به نمایش بگذارند.
فرش‌ ماشینی گل‌ برجسته ، از دو نوع نخ خاب با ویژگی‌های متفاوت بافته می‌شوند. در واقع، نحوه‌ی قرار گرفتن این دو نخ در کنار هم و نحوه‌ی پرداخت و آهارزنی آن‌ها، باعث به وجود آمدن پستی و بلندی در سطح فرش و گل‌های قالی می‌شود که در اصطلاح به آن نقش برجسته گفته می‌شود.

در ابتدا، تولید فرش ماشینی نقش برجسته مختص تابلو فرش و فرش‌های زینتی بود، اما امروزه این فرش‌ها سهم زیادی از بازار را به خود اختصاص داده‌اند و در ابعاد اصلی مانند ۶ متری، ۹ متری و ۱۲ متری و سایر ابعاد فرعی و قالیچه‌های کوچکتر نیز بافته و تولید می‌شوند.

فرش گل برجسته چگونه تولید می‌شود ؟

همانطور که اشاره شد، فرش گل برجسته از دو نوع نخ خاب تشکیل شده است. این دو نخ، بسته به نوع فرش ماشینی، نخ آکریلیک و هایبالک می‌باشند که بیش از ۸۰ درصد کل الیاف فرش را تشکیل می‌دهند. پس از بافت فرش توسط این دو نخ، تفاوت چندانی در شکل ظاهری آن، با انواع دیگر فرش دیده نمی‌شود؛ تفاوت زمانی ایجاد می‌شود که فرش به قسمت آهارزنی و پردازش ارسال می‌شود.

در این مرحله، فرش تحت گرما قرار می‌گیرد و حرارت می‌بیند. قسمت‌هایی که با نخ هایبالک بافته شده‌اند، کمی بیشتر ذوب شده و فرو می‌روند و قسمت‌هایی که با نخ آکریلیک بافته شده‌اند، به حالت برجسته‌تر باقی می‌مانند. اگر چه اختلاف مابین این دو سطح بسیار ناچیز است و در حد یک یا دو و نهایتا سه میلی‌متر است، اما همین اختلاف اندک، باعث تمایز در سطح فرش می‌شود و جلوه‌ای زیبا و جذابی به آن می‌بخشد.

آیا فرش گل برجسته خوب است ؟

مهم‌ترین ویژگی و شاخصه‌ی فرش‌ نقش برجسته ، زیبایی آن است. این فرش‌ها، صرفا به دلیل زیبایی بیشتری که نسبت به فرش‌های ساده دارند، انتخاب می‌شوند و ازین حیث اهمیت دارند. از نظر کیفیت باید گفت، به دلیل آنکه فرش‌های گل برجسته معمولا برای اتاق پذیرایی انتخاب می‌شوند، شانه و تراکم بالایی دارند. ضخامت فرش‌های گل برجسته ، در قسمت‌هایی که برجسته نیست، از سایر فرش‌هاکمتر است و به طور کلی، این فرش‌ها نسبت به سایر فرش‌ها، ضخامت و قطر کمتری دارند. فرش‌های گل برجسته غالبا پر نقش و نگار هستند و هم در سبک کلاسیک و هم در سبک مدرن و حتی تلفیقی بافته می شوند.
قیمت فرش گل برجسته

همانطور که اشاره شد فرش‌های گل برجسته غالبا پرتراکم و پر نقش و نگار هستند و در بافت آن‌ها از دو نوع نخ خاب استفاده می‌شود و همچنین تکنولوژی پرداخت و آهارزنی در آن‌ها متفاوت است. همه‌ی این‌ها دلایلی قانع‌کننده‌ هستند که این فرش‌ها قیمت بالاتری نسبت به فرش‌های دیگر داشته باشند.

مزایای فرش گل برجسته

• فرش‌های گل برجسته باعث زیباتر شدن دکوراسیون می‌شوند و جلوه‌ای سه بعدی و حجم‌دار را به کف اتاق می‌دهند.

• فرش‌های گل برجسته دارای طرح‌های زنده می‌باشند و از فرش‌های معمولی، بیشتر جلب توجه می‌نمایند.

• فرش‌های گل برجسته در ابعاد و سایزهای مختلف تولید و بافته می‌شوند.

• این فرش‌ها هم در سبک کلاسیک و هم در سبک مدرن تولید می‌شوند، اگرچه مدل فرش کلاسیک نقش برجسته ، رایج‌تر است، زیرا در واقع این گل‌ها و نقش‌هاهستند که برجسته و بلندتر از سایر قسمت‌ها هستند و این فرم، در فرش کلاسیک بیشتر از فرش مدرن دیده می‌شود.

• استفاده از فرش نقش‌ برجسته رو به افزایش است و همواره بر تعداد طرفداران این فرش‌های زیبا افزوده می‌‌شود.

قالی نقش برجسته

معایب فرش گل برجسته

• همانطور که می‌دانید فرش گل‌ برجسته ناهمسطح است و این ویژگی باعث می‌شود، ازین فرش‌ها بیشتر به عنوان فرش‌های بین مبلی استفاده شود تا فرش‌هایی برای نشستن و نشیمن!

• سطح ناهموار فرش گل برجسته باعث می‌شود که تمیزی آن دشوارتر از فرش‌های مسطح باشد. ذرات غذا و مواد ریز و درشت ممکن است در بین فرورفتگی‌های فرش گیر بیفتند و به راحتی تمیز نشوند. البته به دلیل آنکه فرش‌های نقش برجسته غالبا در پذیرایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، ازین نظر کمی دارای مصونیت هستند.

• چنانچه نتوانید فرش‌های نقش برجسته را به خوبی تمیز کنید، بر جا ماندن مواد غذایی یا گردوغبار در بین پرزهای فرش، ممکن است باعث پوسیدگی و تخریب بافت فرش شود.

• فرش‌های گل برجسته به دلیل بافت حساس‌تری که دارند، بهتر است در محیط‌های پر رفت‌وآمد قرار نگیرند زیرا عمر آن‌ها کوتاه‌تر می‌شود.

• این فرش‌ها مقاومت کمی در برابر فشار ناشی از وزن مبلمان و اجسام سنگین دارند.

سخن پایانی

گرایش افراد به سمت خرید فرش ماشینی گل برجسته ، روز به روز افزایش می‌یابد. بر طبق آمارهای بدست آمده، تقریبا نیمی از تقاضای بازار ایران را، فرش گل برجسته به خود اختصاص داده است زیرا همانطور که اشاره شد، زیبایی این فرش‌ها بسیار خاص و چشم‌نواز است.
این مقاله توسط تیم نگارش  خرید فرش ماشینی تهیه شده است. امیدواریم همراهی با آن برای شما سودمند و مفید واقع شده باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *