فرش ماشینی طرح گبه | گبه و طرح و رنگ آن

یکی از انواع مدل فرش‌هایی که امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است فرش طرح گبه است. فرش‌های طرح گبه ، هم در دکوراسیون مدرن و جدید و هم در دکوراسیون‌ سنتی و کلاسیک، کاربرد دارند و با زیبایی‌ منحصربفرد و چشم‌نوازی که دارند، توانسته‌اند جایگاه‌ ویژه‌ای در خانه‌های ایرانی پیدا کنند. امروزه بیش از هر زمان دیگری، ارزش هنر و طرح‌های قدیمی و اصیل بر عموم مردم آشکار شده است و پُر بیراه نیست که فرش‌هایی با طرح‌ها و نقش‌های سنتی‌تر و اصیل، مانند فرش ماشینی طرح گبه ، از استقبال و توجه بیشتری برخورد باشند و افراد به آن تمایل نشان دهند. اگر شما هم به گبه و فرش‌های طرح گبه ، علاقمند هستید یا قصد خرید فرش ماشینی طرح گبه را دارید، از شما دعوت می‌کنیم این محتوا را در وب‌سایت زیلوکس مطالعه و همراهی کنید.

فرش ماشینی طرح گبه

همانطور که واضح است، فرش ماشینی طرح گبه ، نوعی فرش ماشینی است که طرح و نقشه‌ی آن برگرفته از طرح‌ گبه‌های دستباف قشقایی و بختیاری است. گبه ، نوعی زیر انداز سنتی است که در گذشته توسط عشایر چادرنشین بختیاری و قشقایی بافته می‌شده است.

گبه دستباف، از جنس پشم است و طرح‌ و نقشه‌های آن خیالی است و به همین دلیل است که همانند همان مردمان کوچ‌نشین و عشایر، ساده و خودمانی است. فرش ماشینی طرح گبه ، در واقع فرشی است که طرح و نقشه‌ی آن همانند گبه‌ است و سادگی و بی‌پیرایگی، ارمغان و ویژگی شاخص آن است.

فرش‌های طرح گبه ، غالبا رنگ‌های محدودی دارند و فاقد طرح‌های پیچیده و دشوار هستند. همچنین طبیعت و طرح‌های الهام گرفته از طبیعت، جایگاه ویژه‌ای در فرش گبه دارند.

فروشگاه

طرح و رنگ در فرش ماشینی طرح گبه

فرش‌های طرح‌ گبه ، معمولا ساده هستند و در آن‌ها خبری از رنگ‌های زیاد و طرح‌های شلوغ نیست! گبه را در گذشته، زنان و دختران عشایر و چادرنشین می‌بافتند، بنابراین طبیعی است که امکانات آن‌ها محدود بوده و نمی‌توانستند از نقشه‌های پیچیده و پُر نقش‌ و نگار فرش‌های کلاسیک استفاده کنند.

طرح‌های گبه، غالبا ذهنی و خیالی بوده و بدون طرح و نقشه‌ای بافته می‌شدند. به بیانی دیگر، بافنده، خیال و آرزوهای دست‌نیافته‌‌ی خود را بر تار و پود گبه می‌بافته و به تصویر می‌کشیده است.

طرح‌ها در فرش گبه ، معمولا بسیار ساده و ابتدایی هستند و غالبا فاقد انحنا و طرح‌های دایره‌ای هستند. اشکال هندسی ساده، حیوانات ساده و گیاهان، از پرکاربردترین طرح‌های فرش طرح گبه محسوب می‌شوند. سادگی و استفاده از رنگ‌های محدود، از دیگر ویژگی‌های فرش ماشینی طرح گبه است. به طور معمول در شلوغ‌ترین فرش‌های طرح گبه ، بیش از هشت رنگ به کار نمی‌رود.

 

بیشتر بخوانید : گبه چیست؟

 

فرش ماشینی طرح گبه ؛ انتخابی مناسب برای دوست‌داران دکوراسیون مدرن و کلاسیک !

کمتر طرح یا مدلی را می‌توان یافت که هم در سبک دکوراسیون مدرن و هم در سبک دکوراسیون سنتی کاربرد داشته باشد. فرش ماشینی طرح گبه ، اگر چه در واقع، زیر اندازی سنتی است، اما به دلیل سادگی آن و استفاده‌ی محدود از رنگ‌ها، با سبک دکوراسیون مدرن نیز هماهنگ است.

همانطور که اشاره شد، گبه و فرش‌های برگرفته از طرح آن، فرش‌های سنتی و کلاسیک محسوب می‌شوند و طبیعی است که جایگاه ویژه‌ای در دکوراسیون سنتی و کلاسیک خواهند داشت. اما به دلیل سادگی و محدودیت رنگ، می‌توان از فرش طرح گبه ، در سبک مدرن نیز استفاده کرد. همانطور که می‌دانید، ویژگی شاخص دکوراسیون مدرن، سادگی است و ازین رو گبه و فرش‌ طرح گبه ، به آسانی می‌تواند با این دکوراسیون هم‌خوانی داشته باشد.

فرش ماشینی طرح گبه در دکوراسیون‌های تلفیقی که در آن هم از اشیاء مدرن و هم اشیاء کلاسیک استفاده می‌شود نیز کاربرد دارد.

ابعاد فرش طرح گبه :

فرش گبه در ابعاد مختلف بافته می‌شود، بنابراین در همه‌ی قسمت‌های دکوراسیون منزل کاربرد دارد. اما از آنجا که طرح‌های گبه ، ساده و بی پیرایه هستند و در بافت آن، نقش‌ و نگارهای شلوغ و پیچیده بکار نمی‌رود، بنابراین اگر فرش ماشینی طرح گبه ، در ابعاد خیلی بزرگی بافته شود، ممکن است طرح و نقشه‌ی آن، ظرافت خود را از دست بدهد، پس بهتر است از فرش ماشینی طرح گبه ، در ابعاد خیلی بزرگ استفاده نکنید.

قیمت فرش ماشینی طرح گبه :

قیمت فرش ماشینی ، تابعی از آیتم‌های مختلفی است، اما از آنجا که فرش طرح گبه ، معمولا با تراکم پایین‌تر بافته می‌شود، بالطبع قیمت آن نیز قدری پایین‌تر خواهد بود.

فرش طرح گبه ، معمولا با تراکم ۵۰۰ و ۱۰۰۰ شانه بافته می‌شود. همچنین سادگی طرح و نقشه‌ی این مدل از فرش‌ ماشینی و تنوع رنگ پایین، از موارد دیگری است که در قیمت پایین فرش ماشینی طرح گبه اثرگذار است و می‌تواند به عنوان یک مزیت نام برده شود.

فرش ماشینی طرح گبه برای چه قسمت‌هایی از خانه مناسب است؟

از فرش‌های طرح گبه ، معمولا در قسمت‌های کوچک و اتاق‌هایی که متراژ بزرگی ندارند استفاده می‌شود. به طور کلی، گبه‌های دستباف، در ابعاد کوچک بافته می‌شدند و فرش‌های طرح گبه نیز که تابعی از گبه‌های سنتی هستند، در ابعاد نه چندان بزرگ تولید می‌شوند.

راهرو‌‌، اتاق‌خواب، آشپزخانه، انواع کت و نیمکت‌ها، آشپزخانه، اتاق غذاخوری و حتی اتاق نشیمن و پذیرایی، می‌توانند مقصد فرش گبه‌ دلنشین شما باشند. اما باید حواس‌تان باشد که فرش را در اندازه‌ی متعادل تهیه کنید و همچنین، با دکوراسیون اتاقی که قرار است در آن پهن شود، هماهنگ باشد.

به عنوان مثال، پهن کردن فرش ماشینی طرح گبه ، در اتاق پذیرایی که مبلمان تمام چوب کلاسیک در آن چیدمان شده، چندان مناسب نیست. این فرش را باید در اتاقی پهن کنید که آراسته با مبلمان ساده و مدرن باشد و همچنین ابعاد اتاق، کوچک و خودمانی باشد.

سخن پایانی :

فرش‌ ماشینی طرح گبه ، یکی از با اصالت‌ترین طرح فرشی است که می‌تواند زینت‌بخش یک دکوراسیون ایرانی و سنتی باشد. امروزه از گبه و فرش‌‌های طرح گبه ، به عنوان فرشی زیبا و نفیس در دکوراسیون خانه‌های اروپایی و غربی استفاده می‌شود و زیبایی یک خانه‌ی ایرانی را برای اروپاییان تداعی می‌کند. حال که مردمان جهان ارزش این گوهر زیبای ایرانی را به خوبی می‌دانند، پس چرا ما باید از آن غافل بمانیم و جای آن را به طرح‌های بی‌اصالت و نامفهوم خارجی بدهیم؟

این محتوا توسط وب‌سایت زیلوکس نگاشته شده است و امیدواریم خوانش آن برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد. ازین که همراه ما بوده‌اید از شما سپاسگزاریم.

 

جهت مشاهده‌ی سری فرش‌های طرح گبه زیلوکس کلیک کنید

 

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.