تفاوت گلیم ماشینی و دستبافت و تاریخچه ی به وجود آمدن آن

دنیای زیبا و رنگارنگ اطراف ما با وجود هنر و خلاقیت هنرمندان زیبا تر و گرم تر شده است. هنری که باعث شد فرش ماشینی و گلیم با تنوع فراوان و زیبا اکنون خانه های ما را رنگ و جلا و گرما بخشد. هنر دستان پرتلاش عشایر و روستاییان.
هنری که امروزه نیز در گلیم دستبافت و گلیم ماشینی دیده می شود.

تاریخچه

هنر فرش بافی که امروزه به این نام می شناسیم ، حدود سال های ۱۵۰۰-۲۰۰۰ هجری قمری با نام گلیم بافی ابداع شد. برخی از مورخان معتقدند که گلیم فرش ساخته ی خلاقیت و تبلحور هنر ایرانی و ساخت دستان پرتلاش عشایری می باشد که در میان فلات مرکزی ایران ساکن بوده اند. بعد از چند سال هنر گلیم بافی جرقه ای شد برای تولید اولین فرش های دست بافت زیبا.
جنس گلیم فرش ها ابتدا از پشم و کرک حیوانات و چهار پایان مختلف از گوسفندان تا شتران، پنبه، نخ پشمی و حتی ابریشم بوده و برای رنگ های متنوع آن نیز در ابتدا از رنگ های طبیعی استفاده می کرده اند.

فرش گلیم چیست؟

گلیم فرش یا پلاس که امروزه دوباره به دلیل مزیت های فراوان طرفداران زیادی را به خود جلب کرده در دسته ی فرش های فانتزی قرار گرفته است. که حتی این نوع فرش به دلیل طرح زیبا، خاص و منحصر به فرد خود به کشورهای دیگر نیز صادر می شود.
گلیم فرش به دو صورت دستی و ماشینی بافته می شود. در نوع دستی که هنرمند ارق هنرملی خود را به رخ همگان می کشد و از پشم خالص و ناب استفاده می کند دارای قیمت بالایی می باشد.

در نوع گلیم فرش ماشینی نیز بیشتر از دستگاهی به نام ALPHA 400 adr در کارخانه جات استفاده می کنند. قیمت گلیم فرش های ماشینی به دلیل مصنوعی بودن الیاف آن و همین طور استفاده ازBSF نسبت به گلیم فرش های دستی مناسب ترمی باشد و البته شستن آن ها نیز بسیار ساده تر است. و به دلیل همین مزیت ها در حال حاضر توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است.

 

گلیم دستبافت و گلیم ماشینی

مکان های مورد استفاده از گلیم فرش ها

این نوع فرش یا قالی ها به دلیل بافت بدون پرز، مشکلاتی همانند حساسیت و آلرژی که بعضی از فرش ها ایجاد می کنند را ندارند اما لطافت و نرمی مطلوب برای فرش اتاق کودکان و یا اتاق خواب ها را نیز دارا نیستند. اما انتخابی ناب برای آشپزخانه ها می باشند. زیرا که نه آب و نه گرد غبار را به درون خود راه می دهند و شستن آن ها نیز بسیار راحت می باشد.

انواع مختلف گلیم بافت ها

گلیم بافت ها در ایران با توجه به دستگاه های قابل استفاده به چهار دسته طبقه بندی می شوند :

• گلیم ساده بافت
• گلیم سوزنی
• گلیم چرخی بافت
• و گلیم جاجیم

 شستن گلیم فرش ها ی سنتی و دستبافت

در ابتدا چون از رنگ های طبیعی و گیاهی برای الیاف گلیم فرش ها یا پلاس استفاده می شد. برای شستن آن نیز از پوست گردو و چای استفاده می کردند. تا بتوانند کهنگی به فرش دهند که نمایانگر قدمت زیاد فرش باشد.

برای آشنایی بیشتر می توانید از گلیم های زیبای این سایت دیدن فرمایید

گلیم فرش دستبافت

به این مقاله امتیاز دهید.

کامنت ها 1

  1. […] تفاوت گلیم فرش ماشینی و دست بافت و تاریخچه‌ی به وجود آم… […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.