اصول پهن کردن فرش زیر میز ناهارخوری

فرش به عنوان یکی از اصیل‌ترین هنرها، قرن‌هاست که در روح فرهنگ ایرانی رسوخ کرده است. دیر سالی ست که فرش در خانه ایرانیان، نه تنها زیراندازی دلنشین است که با نرمی و لطافتش، محافظی در برابر زمین سرد و خشن می‌باشد، بلکه رنگ و نقش دل انگیزش نیز، بهترین وسیله برای اهل هنر است که خانه خویش را به شیواترین شکل ممکن بیارایند. چیدمان درست فرش دستباف یا فرش ماشینی ، جلوه‌ای بی‌نظیر به هر خانه‌ای ارزانی می‌کند. هارمونی، تقارن و ترکیب مناسب فرش با سایر پارامترها و وسایل درون منزل مهمترین اصل برای چیدمانی درست و به جا است. یکی از اشتباهات رایج در چیدمان فرش ، پهن نکردن فرش زیر میز ناهارخوری است و یا پهن کردن فرشی است که ابعاد و سایز آن، متناسب با میز غذا یا شکل آن نیست! در این محتوا قصد داریم نگاهی دقیق به اصول پهن کردن فرش زیر میز ناهارخوری چه در فضای آشپزخانه و چه در هر نقطه‌ی دیگری که میز غذاخوری در آنجا قرار داده شده است، بیندازیم. لطفا با وب‌سایت زیلوکس همراه باشید.
پهن کردن فرش زیر میز ناهار خوری ؛ آری یا خیر ؟
در پاسخ به این سوال باید گفت، اصول و قواعد چیدمان دکوراسیون منزل خصوصا در منازل ایرانی، می‌گوید که الزاما در هر محیطی که فرد پایش را بر روی زمین می‌گذارد، باید فرشی قرار داشته باشد تا پای افراد، زمین سرد و خشک را لمس نکند؛ اما هستند افرادی که تمایل دارند، در منزل خود از فرش‌هایی با ابعاد بسیار کوچک استفاده کنند و یا اصلا فرشی پهن نکنند.
در دکوراسیون کلاسیک ، لزوم پهن کردن فرش در زیر میز ناهارخوری بسیار ضروری است و حتما باید در زیر میز غذا، فرشی کلاسیک و متناسب با دیزاین منزل پهن شود؛ اگر چه همانطور که بیان شد، قاعده‌ی کلی بر این است که در همه‌ی انواع میز ناهارخوری و در هر نوع دکوراسیونی، باید فرشی متناسب با فضا پهن شود.
چیدمان اصولی فرش در فضاهایی که مبل، صندلی و یا میز غذاخوری قرار دارد، یکی از دغدغه‌های مهم به حساب می‌آید و ما در بسیاری از خانه‌ها شاهد آن هستیم که افراد، فرش‌ را به اشتباه در چیدمان منزل خود استفاده کرده‌اند.

اصول پهن کردن فرش زیر میز نهارخوری

شکل، رنگ، طرح و نقشه فرش و به‌ طور کلی، تصویری که فرش در مجاورت با یک میز غذا و تعدادی صندلی به بیننده القا می‌کند، اهمیت فراوانی در زیبایی خانه دارد؛ البته بد نیست اشاره کنیم که پهن کردن فرش زیر میز نهارخوری تا حدودی به سلیقه افراد بستگی دارد؛ برای برخی از افراد تصور یک میز بدون این که فرشی زیر آن پهن شده باشد، قابل تصور نیست! اما در مقابل، برخی دیگر افراد تا حد ممکن سعی می‌کنند از پهن کردن فرش در فضای نهار خوری اجتناب کنند، که این روش، چندان متناسب با اصول چیدمان دکوراسیون، خصوصا در سبک کلاسیک نیست.


اگر شما جزء دسته نخست هستید و از پهن کردن فرش زیر میز نهارخوری استقبال می‌کنید باید توجه داشته باشید می‌توانید با پهن کردن یک فرش زیبا در زیر میز نهارخوری ، یک فضای مستقل و تفکیک شده را در خانه ایجادکنید. گویی که شما یک فضای نهارخوری مجزا دارید.
اگر فضای نهارخوری شما شلوغ است و به اندازه کافی وسایل تزیینی و دکوری در محیط استفاده شده است، بهتر است از فرش ساده استفاده کنیم و برعکس، اگر میز نهارخوری و فضای اطرافش از گرما و شور لازم برخوردار نیست، پهن کردن فرشی با زمینه‌ی شلوغ و رنگ‌های پر انرژی و شاد، می‌تواند زیبایی لازم را به محیط منزل‌تان اضافه کند.

• اندازه فرش زیر میز نهارخوری

اصل کلی در مورد اندازه فرشی که در فضای نهارخوری ما و زیر میز پهن می‌شود این است که فرش باید به اندازه‌ی کافی، بزرگتر از میز باشد تا همه پایه‌های صندلی‌های دور میز، کاملا روی فرش قرار بگیرند؛ بزرگی فرش باید به حدی باشد که حتی اگر صندلی‌ها از میز جدا میشوند و به عقب کشیده می‌شوند، باز هم بر روی فرش باشند و پایه‌هاشان به لبه‌ی فرش گیر نکند. این کار هم به دلیل ایجاد یک فضای زیباتر انجام می‌شود و هم برای اجتناب از آسیب دیدن فرش است.
اگر همه پایه‌های یک صندلی روی فرش قرار نگیرند، ممکن است با جابجا کردن صندلی، پایه‌های آن به ریشه و کناره‌های فرش گیر کند و به فرش ۳۲۰ شانه متری آسیب بزند.
البته در انتخاب سایز فرش مناسب برای پهن کردن زیر میز نهار‌خوری، اندازه میز و همچنین نحوه‌ی استفاده ما از میز هم مهم است. اگر شما برای صرف غذای روزانه، به صورت دائم از میز نهار‌خوری استفاده می‌کنید، باید فرش را طوری انتخاب کنید که همه صندلی‌های دور، به صورت کامل بر روی فرش قرار بگیرند. اما اگر به ندرت از میز نهارخوری استفاده می‌کنید، می‌توانید فرش کوچک‌تری که متناسب با فضای کلی خانه باشد انتخاب کنید، اما حواستان باشد که باز هم باید تمام پایه‌های میز بر روی فرش قرار گرفته باشند.

• شکل فرش

یک قاعده کلی در مورد انتخاب شکل فرش ۱۰۰۰ شانه متری  مناسب برای فضای نهار‌خوری ، تناسب با شکل میز است. برای یک میز نهارخوری مستطیل، بهتر است فرشی مستطیل و برای میز گرد، فرشی گرد انتخاب کنید که هارمونی و هماهنگی فضا رعایت شود.
البته در مواردی خاص، ممکن است مایل باشید یک فرش گرد، زیر میز چهارگوش خود پهن کنید، که در این صورت اندازه فرش، باید کاملا از میز بزرگتر باشد تا صندلی‌ها کاملا بر روی فرش قرار بگیرند. به طور تقریبی فرشی را انتخاب کنید که حداقل یک متر از هر سمت، بیرون از پایه‌های میز ادامه داشته باشد.دقت کنید که کنتراست یا متضاد بودن شکل فرش و میز، در مورد میزهای کوچک بیشتر قابل استفاده است و در مورد میزهای نهارخوری بزرگ بهتر است از اصل هارمونی و هم‌شکل بودن پیروی کنید.

• رنگ و جنس فرش

نیاز به گفتن نیست که بهتر است چنانچه دیزاین و چیدمان دکوراسیون خانه ما اجازه می‌دهد، از فرش‌های با رنگ روشن در زیر میز نهارخوری استفاده نکنیم و به جای آن، از فرش‌هایی که دارای رنگ‌های تیره هستند و یا فرش‌های پر نقش و نگار استفاده کنیم. فرش‌های شلوغ و پر نقش و نگار، لکه‌های احتمالی را کمتر نشان می‌دهند، مخصوصا اگر در خانه بچه‌های کوچک دارید که ممکن است هنگام غذا خوردن، دقت کافی نداشته باشند.
این موضوع در مورد جنس فرش ۱۰۰۰ شانه کلاسیک هم باید رعایت شود؛ اگر چه یک فرش زیبا می‌تواند فضای رمانتیک نهارخوری شما را زیباتر کند؛ اما منطقی نیست که ریسک خرید یک فرش گرانقیمت را در جایی که ممکن است به راحتی آسیب ببیند، بپذیریم. به طور کلی بهتر است فرشی برای پهن کردن در زیر میز نهارخوری انتخاب شود که به راحتی امکان تمیز کردن آن را داشته باشیم.

سخن پایانی
هیچ چیز ناخوشایندتر ازین نیست که هنگام صرف غذا، پاهایتان بر روی زمینی سرد و خشک قرار بگیرد؛ این تنها، یک مزیت پهن کردن فرش در زیر میز ناهارخوری است! همانطور که اشاره شد، فرش یا هر زیرانداز دیگری، مانند گلیم یا گبه ، فضای منزل را از همدیگر تفکیک می‌کنند و باعث می‌شوند یک فضای بزرگ و کلی، به واسطه‌ی چند فرش مختلف، به چند فضای مجزا تبدیل شود.
ازین که تا پایان همراه زیلوکس بوده‌اید از شما سپاسگزاریم و امیدواریم این محتوا برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد.

 

۳.۲/۵ - (۱۸ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.