انتخاب مناسب ترین طرح فرش کلاسیک مطابق با دکوراسیون

فرش کلاسیک ، فرش هایی با طرح سنتی و زیبا با رنگ های ملایم که برای دکوراسیون های رسمی و سنتی به وفور استفاده می شود. واژه ی کلاسیک استفاده شده برای این نوع فرش ها به معنای مرغوب و درجه یک می باشد که از زبان لاتین وارد زبان فارسی شده است. البته این واژه بسیار مناسب است زیرا که استفاده از فرش های کلاسیک در هر جایی به آن مکان اصالت و هویت می بخشد. فرش ماشینی با کلاسیک با طرح های بته جقه، طرح افشان، درختی و غیره … در کاشان ابداع و بافته شد و هم اکنون در انواع طرح و رنگ مختلف به دو نوع دست بافت و ماشینی در بازار یافت می شود.

 

فرش های کلاسیک و دکوراسیون منزل

انتخاب فرشی زیبا و مناسب که به تمام وسایل خانه بیاید نه تنها زیبایی آن را دوچندان می کند بلکه می تواند جلوه گر زیبایی و آرامش بخش بودن فضای خانه نیز باشد. این نوع فرش با انواع ویژگی های مختلف همانند تراکم، شانه ابعاد و قیمت در جنس و الیاف گوناگون وهمان طور که بیان کردیم در انواع طرح و رنگ در بازار ارائه شده است. به همین جهت به راحتی سلیقه ی بیشتر مردم را به سمت خود جلب می کند.

دراستفاده از فرش کلاسیک برای خانه پیشنهاد می نماییم که ابتدا فرش را انتخاب و خریداری کنید و سپس وسایل دیگر خانه را با آن تطبیق دهید زیرا همان طور که با وجود این فرش ها خانه می تواند مکانی آرامش بخش باشد. با انتخابی غلط می تواند شراط عکس شود و فضایی پر تنش را ایجاد نماید. و البته که انتخاب دیگر وسایل، بعد از خرید فرش بسیار راحت تر خواهد بود.

 

انواع طرح فرش ها فرش کلاسیک

همان طور که بیان کردیم ریشه ای ایرانی دارد که هنرمندان فرش با طرح های مختلف آن را مزین کرده اند در ادامه با .چند مدل از طرح های اصیل ایرانی آشنا می شویم.

 

 طرح فرش اسلیمی

نمای کلی این نوع طرح فرش، شاخه های دوران یافته در میان برگ و گلبرگ ها است. این شاخه ها طرح یک درخت اند.
در نوعی از این طرح هر شاخه به دو بخش تقسیم می شود که بر روی ساقه ی این شاخه ها جوانه هایی در نقاط مختلف به کار برده شده است. که به این نوع طرح، اسلیمی دهن اژدر گویند. که یکی از معروف ترین نوع فرش کلاسیک و طرح فرش اسلیمی می باشد.

 طرح بته جقه

این طرح استفاده شده در فرش ایران که به بته جقه شهرت یافته اند به اندازه و اشکال مختل به چشم می خورند که معروف ترین آن ها عبارتند از بته شاخ گوزن، بته جقه، بته سرابندی، بته خرقه ای، بته کردستانی، بته لچک ترنج، بته سنندج، بته بادامی و….

طرح فرش بته جقه

 طرح فرش درختی

با این وجود که در بیشتر طرح فرش های کلاسیک از طرح انواع درختان بهره برده اند و سعی بر این شده که تشابه آن با طبیعت حفظ گردد. در این نوع طرح فرش از طرح درخت و درختچه های کوچک و بزرگ با ترکیب اجزا دیگر و یا به صورت منفرد استفاده شده است. انواع طرح این نوع فرش عبارتند از درختی سبزیکار یا آب نما، درختی ترنج دار، درختی سروی، درختی گلدانی و…

 

طرح فرش شکارگاه

در این نوع طرح فرش حیوانات وحشی در حال شکار نمایان گشته است. و دیگر خصوصیات این طرح همانند طرح فرش های درختی می باشد. فرش کلاسیک با طرح فرش ترکمن یا بخارا این نوع طرح فرش در زیر مجموعه از طرح های مردمان ایل و کوچ نشین می باشد که بدون طرح و نقشه و با ذهنیت خود فرد نقش بسته می شود.

طرح فرش شکاری

طرح فرش گل فرنگ

در این نوع طرح فرش، بیشتر از گل های سرخ و طبیعی استفاده شده است. همچنین از رنگ های تند و روشن مخصوصا رنگ های سرخ.

 

طرح فرش هندسی

و در نهایت این نوع طرح فرش نیز با خطوط زاویه دارو اشکال هندسی نقش بسته شده است. البته انواع فرش کلاسیک به این مقاله محدود نمی شود و در طرح فرش های زیبای دیگری نظیر افشان، شاه عباسی، خشتی، ماهی در هم، محرابی، گلدانی، محرمات و ایلی و… نیز نمایان است. که در مقاله های بعدی در رابطه با آن ها نیز صحبت خواهیم کرد.

برای دیدن این فرش های زیبا می توانید به سایت زیلوکس رفته و از طرح ها و نقش های مختلف آن لذت ببرید.

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.