چگونه برای اتاق خواب فرش انتخاب کنیم؟

فرش اتاق خواب

زمانی که صحبت از انتخاب فرش برای دکوراسیون منزل می‌شود، توجه همه‌ به سمت خرید فرش برای پذیرایی و اتاق نشیمن می‌‌رود و کمتر کسی است که به انتخاب فرش برای اتاق خواب ، دقت و توجه ویژه بنماید. اما خوب است بدانید بر خلاف تصور، پهن کردن فرش اتاق خواب نیز، تابع اصول و قواعدی است که رعایت کردن آن باعث می‌شود، اتاق خواب شما زیباتر باشد و زیبایی آن بیشتر جلوه‌گر شود و حتی بزرگتر از ابعاد واقعی‌اش به چشم برسد. در ادامه همراه وب‌سایت زیلوکس باشید تا درمورد شیوه‌ی انتخاب فرش برای اتاق خواب و نحوه‌ی پهن کردن آن بیشتر بدانیم. از شما دعوت می‌کنیم این نکات خرید فرش ماشینی را مطالعه فرمایید.

چگونه برای اتاق خواب فرش انتخاب کنیم؟

طبق یک قاعده‌ی کلی، برای هر فضایی که قرار است فرش انتخاب کنید، بهترین روش آن است که صبر کنید تمام چیدمان اتاق تکمیل شود و در آخرین مرحله، اقدام به انتخاب و خرید فرش نمایید. انتخاب فرش از هر نوعی که باشد، آخرین بخش خرید و چیدمان دکوراسیون انجام می‌شود، در صورتی که در بسیاری موارد، به اشتباه اول خریداری می‌شود!

لازم است فرش، بر مبنای سبک دکوراسیون، رنگ، میزان نور و اندازه‌ی اتاق خریداری شود و این‌ آیتم‌ها زمانی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند که چیدمان اتاق تکمیل شده باشد. با این وجود، گاهی این امر در عمل ممکن نیست؛ خصوصا برای افرادی که به طور مرتب منزل خود را جابجا می‌کنند. زیرا ما نمی‌توانیم و قرار نیست هر ساله فرش‌های خانه و اتاق‌خواب‌مان را تعویض نماییم.

نکته‌ای که در انتخاب فرش اتاق خواب حائز اهمیت است، سایز اتاق‌ است که معمولا در خانه‌های مختلف یکسان تعریف می‌شود و اگر شما یکبار فرشی را برای دکور یک اتاق انتخاب کنید، می‌توانید همان فرش را در خانه‌ها و اتاق‌های مختلف استفاده کنید زیرا همانطور که اشاره شد، ابعاد اتاق‌خواب‌ها عموما یکسان است.

چه رنگ فرشی برای اتاق خواب مناسب است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، نیاز کاربری شما تعیین کننده رنگ فرشی است که در اتاق خوابتان پهن می‌کنید. اگر اتاق‌تان نورگیر نیست، پیشنهاد می‌کنیم از رنگ‌های روشن و فرش‌هایی با مدل‌های ساده‌تر و نقش‌های خلوت‌تر استفاده کنید تا اتاق بزرگ‌تر و پر‌نورتر دیده شود. استفاده از فرش‌هایی با رنگ‌های پرانرژی و شلوغ، که انرژی‌دهنده و هیجان‌انگیزند، چندان برای اتاق خواب که محلی برای رسیدن به آرامش است، پیشنهاد نمی‌شود.

 

استفاده از فرش‌هایی با رنگ‌های تیره در اتاق خواب، باعث می‌شود ابعاد اتاق خواب کوچک‌تر به نظر برسد و به دلیل اینکه معمولا اتاق‌خواب‌ها سایز‌های کوچکی دارند، استفاده از رنگ‌های روشن و خنثی، بیشتر توصیه می‌شود.

استفاده از رنگ‌های خنثی، یکی از بهترین گزینه‌ها برای فرش اتاق خواب است. فرش‌هایی با این مدل رنگی، از مد نمی‌افتند و به دلیل ویژگی خاصی که دارند با همه‌ی رنگ‌ها هماهنگ و ست می‌شوند. این ویژگی باعث می‌شود دست شما برای انتخاب دکوراسیون و چیدمان وسایل اتاق خواب باز باشد. همچنین فرش‌هایی با رنگ‌های خنثی، به خلوت‌تر نشان دادن اتاق کمک می‌کنند و از شلوغی فضا می‌کاهند، خصوصا آنکه در مدل‌های ساده‌تر انتخاب شوند. از فرش‌هایی به رنگ خنثی، می‌توان به فرش‌های کرم، طوسی و خاکستری، شیری، بژ، سفید و … اشاره کرد.

برای اتاق خواب فرش ماشینی بخریم یا دستباف؟

انتخاب فرش برای اتاق خواب ، کاملا به سلیقه و بودجه‌ی اقتصادی شما بستگی دارد. همه‌ی ما می‌دانیم که قیمت فرش دستباف در مقایسه با فرش ماشینی بسیار گران‌تر است که خود این موضوع، بزرگترین مانع در خرید فرش دستباف است.

فرشی که برای اتاق خواب انتخاب می‌کنید، چه دستباف باشد و چه ماشینی، هر کدام مزایا و معایت خاص خود را دارند و لازم است شما با بررسی شرایط خود، دست به انتخاب فرش مورد نظرتان بزنید.

آیا فرش را باید زیر تخت خواب پهن کنیم؟

انتخاب فرش اتاق خواب با توجه به سایز اتاق انتخاب می‌شود. در حالت استاندارد، فرش باید ۲۰ تا ۵۰ سانتی‌متر از دیوار فاصله داشته باشد، یعنی ابعاد آن به گونه‌ای باشد که این فاصله تا دیوار رعایت شود. در اتاق‌های بزرگ، بهتر است فاصله‌ی حداکثری نهایتا ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متر و در اتاق‌های کوچک، فاصله‌ی حداقلی در کمترین حالت، ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر رعایت شود. فرش را نباید به گونه‌ای در اتاق خواب پهن کنید که لب به لب از دیوار اتاق پهن شود! این روش استاندارد نیست و توصیه نمی‌شود.

پر واضح است که زمانی که فرشی با این ابعاد در اتاق خواب پهن می‌کنیم، تخت خواب بر روی آن قرار می‌گیرد که از نظر طراحی اتاق خواب ، درست و منطقی است.

پهن کردن فرش در اتاق خواب ، باید طوری باشد تا زمانی که فرد پایش را از روی تخت بر زمین می‌گذارد، پا بر روی فرش قرار بگیرد، نه بر روی سرمای زمین! این قاعده بسیار مهم است و حتی در صورتی که تخت خواب به گونه‌ای است که فرش زیر آن پهن نمی‌شود، طراحان در دو طرف تخت‌خواب، قالیچه‌های کوچکی پهن می‌کنند.

اگر در اتاق خواب شما قرار است تخت خوابی قرار بگیرد و فرشی نیز پهن شود، باید قسمتی از فرش زیر تخت خواب قرار بگیرد تا زمانی که از تخت پایین می‌آیید، بتوانید پایتان را بر روی فرش قرار دهید. اینکه چقدر از فرش زیر تخت خواب قرار می‌گیرد، بستگی به سایز اتاق خواب و اندازه‌ی فرش دارد. معمولا فرش را از قسمت بالایی تخت، پهن نمی‌کنند؛ فرش از کمی پایین‌تر و یا حتی از نیمه‌ی تخت به پایین، زیر تخت خواب قرار می‌گیرد.

چنانچه اتاق خواب شما به حدی کوچکی است که ناگزیر هستید تخت‌خوابتان را از یک طرف به دیوار بچسبانید، می‌توانید فرش را در سایز کوچک‌تر انتخاب کنید و آن را از لبه‌ی تخت پهن کنید. این قاعده برای اتاق‌خواب‌هایی که تخت یک نفره در آن قرار می‌گیرد، نیز رعایت می‌شود. در این مدل از اتاق‌ خواب‌ها، می‌توانید از گبه یا گلیم و یا قالیچه‌هایی با طرح سنتی و هندسی استفاده کنید.

در اتاق خواب از فرشی با طرح و نقشه‌ی خلوت استفاده کنید

اتاق‌ خواب فضایی نسبتا کوچک است و به دلیل اینکه وسایل زیادی در آن قرار می‌گیرد، کوچکتر هم دیده می‌شود. خصوصا آنکه سرویس خواب نیز در اتاق خواب وجود دارد و باعث می‌شود بخشی از فضا را اشغال کند و قسمتی از فرش مدرن ۷۰۰ شانه  هم به زیر آن می‌رود. با این مقدمه، پیشنهاد می‌شود از فرش‌هایی با نقشه‌ی خلوت استفاده کنید. اگر به فرش کلاسیک و سنتی علاقمند هستید، فرش‌هایی با گل‌های درشت و نقشه‌ی ساده انتخاب کنید.

یکی دیگر از دلایلی که استفاده از فرشی با نقشه‌ی خلوت را در اتاق خواب توجیه می‌کند، نیاز شما به آرامش است. اتاق خواب محلی برای رسیدن به آرامش و آسایش است. ما به اتاق خواب‌مان می‌رویم که هم در بعد روحی و هم در بعد جسمی به آرامش و آسایش برسیم بنابراین باید فضا به گونه‌ای باشد که ذهن ما بتواند از خستگی‌ها و کشمکش‌های روزانه خلاص شود و به آرامش برسد. چیدمان و دکوراسیونی که شلوغ و پرازدحام باشد، در درازمدت باعث خستگی و کلافگی ذهن می‌شود؛ بنابراین پیشنهاد می‌دهیم در انتخاب فرش اتاق خواب ، از رنگ‌های روشن یا خنثی با نقشه‌ی خلوت و ساده استفاده کنید تا ذهن و روان‌تان نیز همراه با جسم‌تان به آرامش و امنیت برسد.

برای اتاق خواب بهتر است فرش کلاسیک انتخاب کنیم یا فرش مدرن ؟

پاسخ این سوال، بستگی به مدل اتاق‌خواب و سلیقه‌ی شما دارد. اما اگر ایده‌ی خاصی برای انتخاب سبک اتاق خواب‌تان ندارید، ما چند قانون کلی را مطرح می‌کنیم. فرش کلاسیک یا فرش سنتی بیشتر برای اتاق‌خواب‌هایی مناسب است که تم و فضای اتاق سنتی و روستیک است. البته از فرش‌هایی با طرح‌های سنتی برای دکوراسیون مدرن نیز به شرط آنکه اتاق‌خواب‌تان خلوت و ساده باشد، می‌توانید استفاده کنید.

اگر دکوراسیون اتاق‌خوابتان مدرن است، بهتر است از فرش‌ مدرن با نقشه‌ی خلوت استفاده کنید. فرش‌های مدرن به دلیل آنکه نقشه‌ی پیچیده‌ای ندارند، برای پهن شدن در زیر تخت‌خواب مناسب هستند و نقشه‌ی آن‌ها دستخوش آسیب نمی‌شود.

اگر فرش کلاسیک یا سنتی برای اتاق خواب انتخاب می‌کنید، باید دقت کنید نقشه‌ و طرح آن به طور کامل زیر تخت خواب نرود و فرش را به شکلی پهن کنید، که قسمت بیشتر نقشه‌ی آن نمایان باشد و البته که نقشه‌ی آن بهتر است گل‌های درشت داشته باشد و خلوت باشد.

سخن پایانی :

انتخاب فرش اتاق خواب ، نکته‌ها و ریزه‌کاری‌های بسیاری دارد که در این محتوا به برخی از آن‌ها اشاره شد. زیبایی یک دکوراسیون، به هماهنگی و پویایی آن است، خصوصا اتاق خواب که دکور آن را باید به گونه‌ای انتخاب کنید تا بتوانید همراه با جسم، ذهن و روان‌تان نیز آرام کنید.

ازین که مخاطب این مقاله در وب‌سایت زیلوکس بوده‌اید از شما سپاسگزاریم. امیدواریم همراهی با این مقاله برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد.

فروشگاه آنلاین زیلوکس انواع مختلف فرش ماشینی را همراه با ارسال رایگان فرش به سراسر کشور عرضه می کند.

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *