همه چیز در مورد فرش کلاسیک

فرش کلاسیک ایرانی ؛ از میان تمام مدل‌ فرش‌هایی که در منازل ما پهن می‌شوند، هیچکدام‌شان علی‌رغم جدید و مدرن بودن، جایگاه فرش کلاسیک ۱۰۰۰ شانه را نمی‌توانند داشته باشند. اصالت و طرح و نقشه‌ی فرش کلاسیک ، سال‌هاست که با سرشت و خلق‌وخوی مردمان خو گرفته‌ است و ظاهر سنتی‌اش، آن را به فرشی شایسته و اشرافی تبدیل کرده است. اگر این سوال در ذهن‌تان ایجاد شده که به چه گروه فرش‌هایی کلاسیک گفته می‌شود، باید بگوییم فرش کلاسیک ، فرشی است که نقشه‌ و طرح آن، سنتی و قدیمی است و دارای همان طرح‌ها و نقشه‌هایی است که سالیان دراز، سیر تکاملی خود را طی نموده‌ است و امروزه به مرحله‌ی بلوغ خود و شکوفایی رسیده است. با وب‌سایت زیلوکس همراه باشید تا درباره‌ی فرش کلاسیک ایرانی و ویژگی‌های آن، بیشتر بدانیم:

فرش ترکی 4

فرش کلاسیک ایرانی

فرش کلاسیک ایرانی ، به فرشی گفته می‌شود که خصوصیات فرش کلاسیک را در بستر فرهنگ و تمدن ایرانی دارد. همه‌ی ما، بارها و بارها انواع زیبا و شکیل فرش کلاسیک ایرانی را در خانه‌های خود را دیده‌ایم. فرش‌هایی با نقشه‌های اسلیمی، شکارگاه، گل افشان، درختی، بته جقه، لچک ترنج، خشتی، گلدانی و …. همه از انواع فرش کلاسیک ایرانی محسوب می‌شوند که طرح لچک ترنج، معروف‌ترین و رایج‌ترین طرح آن است که در بیشتر خانه‌ها از گذشته تا به امروز، مورد استفاده قرار گرفته است.

فرش کلاسیک ، فرشی مدرن نیست بلکه فرشی فاخر و سنگین است و باعث می‌شود حالتی سنتی و وزین در فضا ایجاد شود. درون‌مایه‌ی سنگین و بااصالت این نوع فرش، به دکوراسیون و چیدمان اتاق وزن می‌دهد و نمایی اشرافی و سلطنتی به آن می‌دهد، در عین حال فضایی بسیار مجلل و لوکس را نیز در اتاق ایجاد می‌نماید.

فرش کلاسیک ایرانی برای چه فضایی مناسب است؟

فرش کلاسیک می‌تواند دستباف یا ماشینی باشد. در واقع، فرش کلاسیک به نقشه و طرح فرش اشاره دارد، نه جنس آن! بنابراین فارغ از جنس و الیاف بکار رفته در فرش و یا ابعاد و سایز آن، از فرش کلاسیک ایرانی در هر فضایی که تم کلاسیک و سنتی داشته باشد، می‌توان استفاده کرد. شاید برایتان جالب باشد که در بسیاری از کاخ‌های مشهور جهان از جمله کاخ سفید، فرش‌ کلاسیک ایرانی که از نمونه‌های فاخر فرش دستباف در جهان است، پهن شده است.

فرش‌های کلاسیک برای هر دکوراسیونی که سبک سنتی داشته باشند، مناسب هستند. البته در بسیاری از سبک‌های دکوراسیون‌های مدرن نیز، می‌توان فرش کلاسیک گسترانید. معمولا در بسیاری از دکوراسیون‌های مدرن، برای تلطیف و زیبایی دکوراسیون، از فرش‌های کلاسیک که نقشه‌ای ساده دارند، استفاده می‌شود تا به واسطه‌ی این فرش زیبا، بر جذابیت چیدمان اتاق اضافه شود.

خرید اینترنتی فرش کلاسیک

رنگ در فرش کلاسیک

رنگ از ویژگی‌های بارز فرش کلاسیک است به طوری که از نقشه و رنگ یک فرش، می‌توان به محل بافت آن پی برد. به دلیل آنکه در گذشته متریالی که در بافت فرش بکار می‌رفته از مواد طبیعی بدست می‌آمده است، مناطق جغرافیایی مختلف، ویژگی‌های بومی و فرهنگی خود را در نقشه‌ و رنگ فرش‌هایشان به نمایش می‌گذاشتند. با این وجود، اکثر انواع فرش کلاسیک ایرانی ، رنگ‌هایی ملایم و دلچسب دارند و استفاده از رنگ‌های تند و زننده به صورت غالب در آن‌ها دیده نمی‌شود.

مرغوب‌ترین فرش ماشینی کلاسیک ، از چه نوع نخی بافته می‌شود؟

فرش‌های ماشینی از الیاف متعددی بافته می‌شوند که هر کدام، ویژگی‌ها و دوام متفاوتی دارند. بهترین نخ و الیافی که در بافت فرش ماشینی بکار می‌رود، نخ آکرولیک هیت‌ ست شده نام دارد. فرش‌های آکرولیک، علاوه بر اینکه مقاومت بسیار بالایی دارند، در برابر عوامل محیطی از جمله، رطوبت، حرارت، بیدزدگی و خوردن حشرات، سایش و شست‌وشو مقاوم هستند. از آنجا که فرش کلاسیک بیشتر برای اتاق‌های پذیرایی و محیط‌های کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرند، بهتر است از الیاف مرغوبی چون اکرولیک تهیه شده باشد تا مقاومت بالاتری داشته باشد و بتواند زیبایی خود را به مدت طولانی‌تر حفظ نماید.

خرید فرش کلاسیک

نکاتی در انتخاب فرش کلاسیک ایرانی

  • به مساحت و فضای اتاق توجه کنید. اگر فضای اتاق‌تان کوچک است، بهتر است از فرش‌های کلاسیک با نقشه‌های خلوت‌تر، گل‌های درشت و رنگ‌های روشن‌تر استفاده کنید. فرش‌هایی که طرح و نقشه‌های ریز و پر جزئیات دارند برای اتاق‌های کوچک و کم‌نور، گزینه‌ی مناسبی نیستند.
  • اگر دکوراسیون اتاق شما کلاسیک است، بهتر است از فرش‌های رنگ لاکی، قرمز و نارنجی که جزئیات متراکم و شلوغی دارند، استفاده نکنید.
  • اگر دکوراسیون اتاق‌تان خلوت و ساده است، لازم است از فرشی با رنگ تیره و نقشه‌ای ریزنقش استفاده کنید.
  • اگر دکوراسیون اتاق بزرگ و پر نور است، از فرش‌هایی با نقشه‌ی متراکم و پر جزئیات استفاده کنید.
  • بهتر است فرشی را که برای اتاق پذیرایی انتخاب می‌کنید، ۱۲۰۰ شانه یا ۱۵۰۰ شانه باشد. این فرش‌ها، تعداد گره‌های بیشتری در یک متر مربع دارند و ریزنقش‌تر از فرش‌های ۱۰۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه هستند. بنابراین طرح و نقشه‌ی قالی را بهتر و زیباتر نشان می‌دهند و برای پذیرایی گزینه‌ی مناسبی هستند، همچنین از نظر قطر و ضخامت، ظریف‌تر هستند. اما اگر برای اتاق‌های پر رفت‌وآمد مانند اتاق نشیمن فرش کلاسیک انتخاب می‌کنید، بهتر است از فرش‌های مقاوم‌تری، مانند فرش‌های ۷۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه انتخاب کنید. این فرش‌ها از نظر بافت ضخیم‌ترند و برای نشیمن مناسب‌ترند، همچنین در برابر شست‌وشو، مقاوم‌تر هستند.
  • بسیاری از افراد که به دکوراسیون سبک مدرن علاقمند هستند، برای زیباتر شدن چیدمان، از فرش کلاسیک استفاده می‌کنند. فرش کلاسیک این قابلیت را دارد که می‌تواند در اتاقی با دکوراسیون سبک مدرن نیز هماهنگ باشد و جلوه‌ای زیبا و گرم و صمیمی به اتاق ببخشد.

قیمت فرش کلاسیک

فرش کلاسیک اگر از الیاف آکرولیک تهیه شده باشد، قیمت نسبتا بالایی دارد. همچنین فرش‌هایی که تراکم بالاتری دارند، مانند فرش‌های ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه، ظرافت بیشتری داشته و نازک‌ترند و قیمت بالاتری نیز دارند و همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، برای اتاق‌های پذیرایی و به عنوان فرش‌های جلومبلی قابل استفاده خواهند بود.

فرش‌ کلاسیک ۱۰۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه قیمت کمتری دارد، اما در مقابل هم ضخامت بیشتری دارد و امکان نشستن بر روی آن راحت‌تر است و به همین دلیل، برای اتاق‌های نشیمن مناسب است و هم از نظر اقتصادی، مقرون به صرفه‌تر بوده و مقاومت بیشتری دارد.

سخن آخر :

اصالت و وقار فرش کلاسیک ، بر هیچ‌ کس پوشیده نیست. یک فرش کلاسیک  به اتاق و منزل شما وزن و اعتبار می‌دهد و باعث می‌شود‌ نمای اشرافی و وزین آن بیشتر به چشم بیاید. اگر به دکوراسیون سبک کلاسیک و حتی مدرن علاقمند هستید، پهن کردن یک فرش کلاسیک ایرانی ، زیبایی چیدمان اتاق را تکمیل می‌کند و به آن جلوه‌ و شکوه بیشتری می‌بخشد.

ازین که این محتوا را در زیلوکس مطالعه کرده‌اید از شما سپاسگزاریم. امیدواریم همراهی با این مقاله، برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *