فرش را چگونه تمیز و براق نگه داریم؟ نکات کاربردی آن

احتمالا شما هم از دیدن لکه‌ فرش عصبانی خواهید شد. حتی ممکن است روی فرش را ذرات آلودگی بسیار ریز و گردوغبار گرفته باشد و درخشندگی آن را از بین ببرد. در تمام این موارد باید به دنبال راه چاره‌ای موثر باشید تا فرش دوباره زیبایی و  درخشندگی خود را به دست بیاورد. فراموش نکنید که فرش خانه شما جزء المان‌های بزرگی محسوب می‌شود که به‌سرعت توجه همه را به سمت خود جلب می‌کند. بنابراین در کنار اهمیت پاکیزگی، باید ظاهری براق و درخشنده داشته باشد تا زیباتر در خانه جلوه‌نمایی کند. اگر شما هم برای براق  و تمیز نگه داشتن فرش راه‌حل مناسبی نمی‌شناسید، تا پایان این مقاله همراه من بمانید. در ادامه ۵ روش برای تمیز و براق نگه داشتن انواع فرش مدرن و کلاسیک را باهم بررسی می‌کنیم.

براق کردن فرش یعنی چی؟

خوب اولین کاری که برای تمیزتر شدن فرش باید انجام دهید، براق کردن آن است. برای انجام این کار نیاز به مواد شیمیایی عجیب و غریب و یا ترفندها و فرمول‌های پیچیده ندارید. تنها کاری که باید به دنبال آن باشید این است که گردوغبار روی آن را بردارید تا ظاهر آن بهتر دیده شود. در این صورت درخشنده‌تر و زیباتر خواهد بود و ظاهری یکدست دارد.

روش هایی برای براق کردن فرش

برای تمیز و براق کردن انواع فرش مانند فرش کلاسیک به‌راحتی می‌توانید از مواد شیمیایی در دسترس خود در آشپزخانه یا مواد طبیعی که در خانه بیشتر ما پیدا می‌شود، استفاده کنید. البته قبل از اینکه تمام این ترفندها را باهم مرور کنیم، بهتر است به یاد داشته باشید که هرچه آلودگی‌ها و گردوغبار به مدت بیشتری روی آن باقی بماند، تمیز کردن آن زمان بیشتری از شما خواهد گرفت و نتیجه نهایی آن‌طور که دوست دارید، نیست. به همین دلیل توصیه می‌کنم بعد از بروز آلودگی‌های مختلف از لکه‌ها و گردوغبار، سریع برای تمیز کردن آن اقدام کنید تا ساده‌تر رفع شود. برای انجام این کار چند ترفند ساده با مواد در دسترس باید انجام دهید. در ادامه به بررسی و شناخت آن‌ها می‌پردازیم.

  • تمیز کردن فرش با بخار شو

در گام اول نیاز به یک دستگاه بخار شو خانگی دارید که در بیشتر خانه‌ها وجود دارد. این دستگاه‌ها قابلیت‌های زیادی برای تمیز کردن بهتر آن دارند. همچنین با کمک آن به‌خوبی می‌توانید آلودگی‌های روی فرش را بردارید  و ریزترین آلودگی‌های نفوذ کرده در بافت آن را بیرون بکشید. بنابراین بعد از تمیز کردن آن با بخار شو خواهید دید که ظاهر آن چقدر براق‌تر و زیباتر شده، طوری که شبیه به روزهای ابتدایی خرید می‌شود.

برای براق کردن  با بخار شو ابتدا مخزن آن را با آب نیمه گرم و ولرم پر کنید و مقداری مایع شونده مناسب که ضرری به بافت الیاف نمی‌زند، در آن بریزید. برای این کار می‌توانید از شاپو فرش کمک بگیرید. هراندازه که آب ولرم داخل دستگاه ریخته شد، معادل نصف آن مایع شوینده بریزید. حالا باید با جاروبرقی چند بار جارو کنید تا آلودگی‌های سطح آن از بین برود و بعد به سراغ بخار شو بروید. برای بهبود عملکرد بخار شو درب‌ها و پنجره‌ها را باز نگه دارید تا رطوبت روی آن به‌خوبی خشک شود و بوی شوینده‌ها از بین برود. حالا شما فرشی تمیز، بدون آلودگی  و دارای ظاهری براق دارید. به همین راحتی!

تمیز کردن فرش با بخار شو

  • تمیز کردن لبه های فرش

کار دیگری که ظاهر و تمیزی و درخشندگی را نشان می‌دهد، تمیز بودن لبه های آن است. شاید در بیشتر موارد توجهی به لبه های فرش نداشته باشیم، اما این بخش هم به‌خوبی می‌تواند زیبایی و پاکیزه بودن را به نمایش بگذارد. درعین‌حال آلودگی آن روی نمای تمام  اثرگذار است.

برای تمیز کردن لبه های فرش ابتدا پارچه‌ای در اطراف آن پهن کنید تا مانع رسیدن آب به سایر قسمت‌ ها شود. حالا از پودر لباسشویی و آب محلولی رقیق آماده کنید و با کمک یک فرچه کوچک آن را روی لبه های فرش بکشید. حتی می‌توانید برای این کار از یک پارچه سفید و تمیز هم به جای فرچه استفاده کنید و لبه‌های آن را به‌آرامی تمیز کنید. رطوبت محلول ریخته شده روی فرش به‌سرعت خشک می‌شود و بعدازآن شاهد تمیز  و زیباتر شدن لبه فرش خواهید بود.

  • جارو کشیدن

یکی دیگر از آسان‌ترین روش‌ها برای تمیز کردن فرش جارو کشیدن روی آن است. پیشنهاد مناسب این است که در طول هفته دو تا سه بار روی فرش را جارو بکشید تا آلودگی‌های روی آن توان برای نفوذ در بافت فرش نداشته باشند. البته اگر شما هم کودمانی بازیگوش در خانه داشته باشید، باید بیشتر دو بار در هفته فرش‌ها را جارو کنید. جارو کردن فرش اگرچه روشی بسیار ساده و پیش‌پاافتاده است؛ اما تاثیر بسیار خوبی در براق نشان دادن اهر فرش دارد. به خصوصی زمانی که فرش را تازه خرید ه باشید و روی آن هرروز کرک‌های تازه جمع می‌شوند، باید بیشتر به جارو کشیدن اهمیت بدهید.

نکته مهم دیگر این است که قبل از جارو کشیدن روی فرش تمام اثاثیه سنگینی که روی آن قرار دارد، جابجا کنید. شما باید زیر مبلمان، کمدها و میزها را تمیز کنید؛ زیرا باقی‌مانده آن‌ها در بافت فرش می‌تواند ظاهر آن را کهنه و قدیمی به نمایش بگذارد.

جارو کشیدن

  • فرش را بشویید

بله به همین راحتی می‌توانید ظاهر فرش را تمیز و مانند اول براق و درخشنده کنید. ممکن است تلاش‌های زیادی برای نظافت فرش و شستشوی آن انجام بدهید، اما نتیجه دلخواه را به دست نیاورید. در این حالت تنها روش موثر این است که فرش را بشویید تا تمیز و براق شود. شستشوی فرش هرسال یک‌بار گزینه خوبی برای خانواده‌های شلوغ و دارای فرزند است. اما درصورتی‌که خانه شما ترافیک کمتری دارد و زیاد در معرض آلودگی قرار نمی‌گیرد، هر دو تا سه سال یک‌بار فرش را بشویید.

  • از بین بردن لکه‌ها

روش موثر دیگر که تلاش‌های شما را به نمایش می‌گذارد، از بین بردن لکه‌های روی فرش است. حقیقت این است که لکه‌ها مهم‌ترین دشمن زیبایی، تمیزی و الیاف فرش محسوب می‌شوند. به همین دلیل بهتر است با روش‌های مختلف از بین بردن لکه‌ها آشنا باشید تا با عملکرد سریع آن‌ها را رفع کنید. البته تمیز کردن فرش از لکه‌ها نیاز به مواد شیمیایی عجیبی ندارد و با کمک مواد در دسترس و ساده می‌توانید انواع لکه‌ها را برطرف کنید. در ادامه برخی از آن‌ها را باهم مرور می‌کنیم.

جوش شیرین، راهی ساده برای تمیز کردن فرش

یکی از ساده‌ترین مواد که همیشه در دسترس است، جوش شیرین محسوب می‌شود. برای کاربرد این ماده کافی است مقداری از آن را با سرکه سفید ترکیب کنید و روی لکه‌های فرش بریزید. حالا باید فقط حدود ۱۰ دقیقه به آن زمان بدهید تا جوش شیرین تمام تلاش خود را برای از بین بردن لکه‌ها انجام دهد.

استفاده از سرکه سفید

مزیت راهکارهای خانگی برای از بردن لکه‌ها این است که با کمک مواد در دسترس امکان‌پذیر است. اگر جوش شیرین در خانه ندارید، فقط مقداری سرکه سفید روی لکه‌ بریزید و به آن مهلت دهید تا اثر لکه بری خود را روی آن بگذارد. بعد با کمک یک دستمال سفید و تمیز آن را پاک کنید. بازهم تاکید می‌کنم که بعد از به وجود آمدن لکه‌ها سرعت عمل داشته باشید تا لکه در الیاف فرق تثبیت نشده و زودتر پاک شود. البته استفاده از سرکه ممکنه است باعث ایجاد بویی تند در خانه شود و تا چند ساعت این بو در فضا باقی بماند. به همین دلیل درب‌ها و پنجره‌ها را باز کنید.

از بین بردن لکه‌های جامد روی فرش

فراموش نکنید که استفاده از سرکه و جوش شیرین فقط برای لکه‌های مایعاتی مانند قهوه و چای مناسب است. به همین دلیل اگر لکه مواد جامد مانند شمع آب شده یا آدامس روی ریخته شود، روش‌های دیگری باید به کار بگیرید.

به‌طور مثال برای از بین بردن لکه آدامش کافی است یک قالب یخ کوچک را روی آن بکشید تا آدامس منجمد و سفت شود. حالا با کمک دست یا لبه چاقو آن را از روی سطح  بردارید. همچنین اگر پارافین شمع آب شده ریخته شد، باید روشی متفاوت به کار ببرید. ابتدا باید لکه پارافین را تا جای ممکن با کمک لبه چاقو بردارید. بعدازآن لکه‌های باقی‌مانده را با حرارت ناپدید کنید.

در این شرایط یک پارچه سفید و تمیز روی لکه شمع قرار دهید و بعد با کمک گرمای سشوار یا حرارت بسیار ملایم اتو آن را از بین ببرید. حرارت باعث آب شدن لکه شمع شده، بعد به پشت کاغذ می‌چسبد و بلند می‌شود. به همین آسانی!

از بین بردن لکه‌های جامد روی فرش

پیشنهاد مطالعه: ترفندهای از بین بردن لکه فرش بامبو

کلام آخر

برای تمیز و براق کردن روش‌های مختلفی پیش روی شما قرار دارد. شاید همان ابتدا به فکر شستن آن باشید؛ اما می‌توانید از روش‌های ساده‌تر و سریع‌تری مانند جارو کشیدن یا تمیز کردن آن با بخار شو را به کار ببرید. خواهید دید که تمیز کردن  ساده‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید و دلیلی برای شستشوی زیاد فرش وجود ندارد. علاوه بر آن تمام این روش‌ها باعث می‌شوند که ظاهر فرش کاملا براق و درخشنده شود و درست شبیه روزهای اول خرید، زیبا و دیدنی باشد.

شما از چه روشی برای تمیز و براق کردن استفاده می‌کنید؟

با خرید فرش ارزان و با بهترین کیفیت از فروشگاه فرش ماشینی زیلوکس محیط منزل خود را زیباتر کنید.

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *