چگونه لکه ی بستنی را از روی فرش پاک کنیم؟

بستنی، از جمله خوراکی های پرطرفدار در بین کودکان و بزرگسالان است. حتما این مسئله برای شما هم پیش آمده که در هنگام نوش جان کردن بستنی، تصادفا بخشی از آن بر روی  فرش ماشینی شما بریزد؛ وشما را با یک چالش بزرگ به جهت بر طرف کردن آن روبرو کند.

از آنجایی که به محض ورود به منزل اولین نکته ای که توجه همگان را به خود جلب می کند، موضوع نظافت و تمیزی منزل و اجزای تشکیل دهنده ی آن است. لذا بسیار مهم است که بدانیم چگونه انواع لکه ها وکثیفی ها را  از روی فرش بر طرف کنیم.

در این مقاله قصد داریم که به روش های برطرف کردن لکه بستنی از روی انواع فرش ها بپردازیم. در صورتی که با این مورد مواجه شده اید، می توانید در این مقاله همراه ما باشید.

روش های پاک کردن لکه بستنی از روی فرش

برای پاک کردن لکه های بستنی از روی فرش کلاسیک، در قدم اول لازم است که بلافاصله بعد از ریخته شدن بستنی بر روی فرش قبل از خشک شدن آن، بستنی را با یک وسیله و ابزار مانند چاقو و یا قاشق از روی فرش جمع کنید تا لکه و حجم بستنی به قسمت های دیگر فرش سرایت نکند.

سپس یک ظرف آب در کنار دست خود بگذارید، و با یک دستمال تمیز نمدار بر روی فرش به صورت رفت و برگشت بکشید. تا اثر بستنی را از روی فرش پاک کنید. اگر باز هم لکه باقی مانده بود، می توان از انواع اسپری ها و لکه برهای فرش بر روی این قسمت فرش اسپری کرده و سپس با یک دستمال نمدار، محل لکه را پاک کنیم تا لکه ازبین برود. اگر با هیچ یک از این کار ها لکه ی بستنی برطرف نشود، بهتر است که کار را به یک قالیشویی مطمئن بسپارید.

روش های پاک کردن لکه بستنی از روی فرش

 

روش پاک کردن لکه ی بستنی از روی فرش سفید

در صورتی که بستنی رنگی ومیوه ای و یا شکلاتی، بر روی فرش مدرن سفید و رنگ روشن بریزد، برای پاک کردن آن می توان بعد از برداشتن قسمت جامد بستنی از روی فرش با یک قاشق و یا یک جسم سفت، به وسیله ی یک دستمال نمدار، که لازم است رنگ آن هم سفید باشد،  قبل از اینکه لکه خشک شود، و باعث سخت تر شدن لکه شود، سریعا بر روی لکه با حالت رفت و برگشت کشیده شود.  در صورتی که لکه هنوز باقی مانده بود،  می توانیم با استفاده از انواع لکه برها و پاک کننده های شیمیایی که مخصوص این کار تولید شده اند و مناسب برای الیاف های فرش هستند و به وفوردر فروشگاههای مواد شوینده موجود می باشند، تهیه و بر روی لکه اسپری کرده و سپس با یک دستمال تمیز به حالت رفت و برگشت بر روی فرش کشیده شود تا لکه کاملا بر طرف شود.

روش های پاک کردن لکه ی بستنی از روی فرش رنگی

 

نکته مهم

قبل از استفاده از هر نوع ماده ی شیمیایی و شوینده و یا لکه بر، بر روی فرش حتما در گوشه ای از فرش که دید کمتر دارد، این مواد را تست می کنیم تا به الیاف و تارو پود فرش آسیب نرسد.

روش های پاک کردن لکه ی بستنی از روی فرش رنگی

در صورتی که بستنی روی فرش هایی که رنگی هستند بریزد، تمام مراحل بالا را انجام می دهیم تا لکه ی بوجود آمده را بر طرف کنیم.

اما در خصوص فرش های رنگی، در نظر گرفتن مواردی می تواند نتیجه ی کار را رضایت بخش تر کند.

در پاک کردن لکه های فرش های رنگی حتما از دستمال سفید و تمیز استفاده کنید، به این جهت که رنگ دستمال به فرش پس داده نشود و معظل جدیدی را برای شما بوجود نیاورد .

همچنین، برای برطرف کردن لکه های ایجاد شده بر روی فرش های رنگی، در صورتی که از مواد و لکه برهای شیمیایی استفاده می کنید، قبل از استفاده مقداری از این مواد را بر گوشه ای کوچک از فرش که قابل دیدن نباشد امتحان کنید. زیرا بعضی از شوینده ها باعث می شوند رنگ های فرش در هم آمیخته شوند، که این مسئله در فرش هایی که با الیاف طبیعی بافته شده اند، فرش های دستباف بسیار شایع است. همینطور ممکن است مواد مورد استفاده ی شما مناسب الیاف فرش  شما نباشد و باعث پوسیدگی الیاف فرش شما شود.

مورد بعدی که اشاره به آن خالی از لطف نیست این است که، هیچگاه مواد شیمیایی را بصورت مستقیم بر روی فرش نمی ریزیم و با مقداری آب مواد مورد نظر را رقیق می کنیم و بعد بصورت اسپری بر روی لکه ی فرش اسپری می کنیم و بعد چند لحظه ی کوتاه صبر می کنیم و بعد با یک دستمال تمیز نمدار به آرامی به حالت رفت و برگشت می کشیم و در آخر با یک دستمال خشک محل را پاک می کنیم و تا خشک شدن کامل محل مورد نظر از تردد در آن قسمت فرش خودداری می کنیم.

روش پاک کردن لکه ی بستنی از روی فرش سفید

نکته مهم

در صورتی که روی فرش شما بستنی ریخته شده است و شما قصد بر طرف کردن لکه ی ایجاد شده ی آن را دارید، حتما این نکته را به خاطر داشته باشید که نباید از آب داغ و یا آب گرم برای پاک کردن لکه ی بستنی استفاده کنید. آب داغ باعث تثبیت لکه ی بستنی بر روی فرش می شود.

کلام آخر

اگر چه در برخورد اول با معظل ریختن بستنی روی فرش، این مسئله ساده و قابل حل به نظر می رسد، اما به دلیل داشتن ماده ی پروتئین در بستنی، در صورتی که از روش درستی اقدام به بر طرف کردن لکه ی آن نکنیم و مخصوصا وقتی که این لکه خشک شود به یک لکه ی سخت تبدیل می شود که می تواند به فرش شما آسیب بزندو حتی در صورتی که لکه را پاک کرده باشید ، اگر از روش صحیح آن اقدام به این کار نکنید و یا در زمان مناسب و سریع به برطرف کردن آن نپردازید ممکن است تنها بتوانید لکه را کم رنگ کنید و یک لکه ی قهوه ای و یا زرد را بر روی فرش خود بصورت دائمی بر جای بگذارید.

لذا ما در این مطلب سعی کردیم تا بطور صحیح مراحل برطرف کردن لکه ی بستنی را از روی فرش توضیح دهیم.

۲.۶/۵ - (۵ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *