نکات کاربردی برای انتخاب فرش اتاق کودک- انواع آن

انتخاب فرش اتاق کودک کار سختی نیست؛ فقط کافی است بدانید که کودک شما چه پوست حساسی دارد و بر اساس آن متریال مناسب فرش را انتخاب کنید. البته در کنار توجه به متریال فرش، دقت در مدل فرش و رنگ فرش اتاق کودک نیز مهم است.

موضوع این است که فرش کودک یکی از المان‌های بسیار مهم در اتاق کودک محسوب می‌شود و برای انتخاب آن باید روش و تکنیک‌های مناسبی را پیش بگیرید. علاوه بر آن، مهم‌ترین فاکتور در این انتخاب، توجه به سلامت کودک است. در حال حاضر انواع مختلفی از فرش اتاق کودک در رنگ، طرح و جنس متفاوت در بازار موجود است؛ اما همه آن‌ها گزینه مناسبی این فضا نیستند. به همین دلیل در ادامه این نوشتار فاکتورهای خرید فر ش ماشینی کودک را بررسی می‌کنیم.

نکات مهم انتخاب فرش اتاق کودک

برای خرید  و انتخاب فرش در فضای اتاق کودک باید چند ویژگی مهم را در هنگام خرید در نظر داشته باشید. این موارد شامل:

  • فرشی بخرید که ضد آلرژی باشد

اولین و مهم‌ترین فاکتور در خرید این فرش مهم، توجه به متریال و جنس فرش است. اگرچه فرش کودک در انواع مختلفی در بازار وجود دارد؛ اما فراموش نکنید که همه آن‌ها گزینه مناسب نیست. پوست بدن کودک شما بسیار حساس و ظریف است و در عین حال در تمام طول روز روی زمینه در حال بازی و جنب و جوش است. این موضوع باعث می‌شود که پوست ارتباط مستقیم با فرش داشته باشد و کیفیت در جنس فرش، به طور مستقیم خود را نشان می‌دهد.

شاید بخواهید فرشی پرز بلند مانند فرش شگی برای این فضا تهیه کنید؛ اما بهتر است بدانید که فرش‌های پرز بلند بهترین فضا برای جمع  و پنهان شدن آلودگی‌های مختلف، گرد و غبار و ذرات خوراکی‌ها است. به همین دلیل برخورد پوست بدن کودک در هنگام راه رفتن و سینه‌خیز روی فرش، به طور مستقیم پوست او را در معرض آلودگی و آسیب قرار می‌دهد.

نکته مهم بعدی در انتخاب جنس فرش اتاق کودک این است که متریال فرش باید دارای استحکام و مقاومت بالایی باشد. با توجه به این فاکتور، نمی‌توان فرشی از الیاف پلی‌استر را گزینه مناسب اتاق کودک دانست؛ زیرا این فرش‌ها بعد از مدتی سفت  و سخت می‌شوند و نرمی و انعطاف اولیه خود را از دست می‌دهند. علاوه بر آن شستشوی مداوم فرش‌های پلی‌استر نی در از بین رفتن کیفیت و نرمی این فرش موثر است. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که فرشی با متریال آکریلیک برای اتاق کودک انتخاب کنید. این فرش‌ها دارای الیافی نرم و لطیف هستند و شستشوی فرش در مدت زمان طولانی باعث کاهش کیفیت و لطافت فرش نمی‌شود.

علاوه بر آن، اگر فرشی آکریلیک هیت ست شده برای اتاق کودک بخرید، می‌توانید اطمینان کامل داشته باشید که حساسیت پوستی و تنفسی برای کودک دلبند شما ایجاد نخواهد شد. علاوه بر آن می‌توانید فرشی با الیاف و متریال پلی پلین هیت ست شده و یا کلاریس با تراکم بالا انتخاب کنید که از نظر کیفیت در الیاف مرغوبیت بالایی دارد.

 

فرشی بخرید که ضد آلرژی باشد

  • فرش کودک، با ریشه یا بدون ریشه؟!

یکی دیگر از المان‌ها در انتخاب و خرید این فرش، توجه به ریشه آن است. کودکانی که در سن بسیار پایین و سینه‌خیز هستند، علاقه زیادی به جستجو و لمس اشیای مختلف در اطراف خود دارند. در این شرایط ریشه فرش محلی برای تجمع انواع آلودگی‌ها است و به همین دلیل ممکن است خطرات مختلفی برای سلامت کودک شما به همراه داشته باشد. بنابراین بهتر است فرشی انتخاب کنید که ریشه نداشته باشد و یا اینکه ریشه فرش را با ابزارهایی که در این زمینه تهیه شده، کاملا بپوشانید.

  • فرش کودک با قابلیت شستشو

بله درست است همه فرش‌ها دارای قابلیت شستشو هستند؛ اما آیا شستشوی مداوم تمام فرش‌ها کیفیت اولیه آن‌ها را ثابت نگه می‌دارد؟ کودکان بسیار پر جنب و جوش هستند و به همین دلیل بیشتر از چیزی که انتظار دارید، اتاق  و فرش آن را کثیف می‌کنند. بنابراین باید فرشی برای این فضا بخرید که قابلیت شستشوی زیادی داشته باشد و کیفیت آن بعد از هر شستشو کمتر نشود.

در عین حال بهتر است فرشی انتخاب کنید که لکه و کثیفی‌ها به سرعت از روی آن پاک شود تا نیاز کمتری به شستشوی آن در بلندمدت داشته باشید. در این صورت علاوه بر اینکه فرش تمیزتر باقی می‌ماند؛ کیفیت آن در طول زمان کاهش پیدا نمی‌کند.

فرش کودک با قابلیت شستشو

  • رنگ فرش کودک، چه رنگی بخرم؟

بچه‌ها عاشق فضاهای رنگی و شاداب هستند. به همین دلیل بهتر ایست فرشی بخرید که کودک شما از دیدن آن لذت ببرد و خلاقیت‌های او شکوفا شود. در عین حال با توجه به روحیات کودک و متناسب با رنگ‌بندی غالب در اتاق، فرش مناسب را انتخاب کنید. البته سعی کنید رنگ‌ها ملایم و در تناژ روشن باشند تا احساس خوشایندی در کودک ایجاد کند.

همچنین رنگ و طرح‌های روی فرش را به تناسب جنسیت فرزند خود انتخاب کنید. خوشبختانه در حال حاضر رنگ‌ها و طرح‌های متفاوتی از فرش کودک در بازار یافت می‌شود تا دست شما بر ای انتخاب گزینه مناسب و بهتر کاملا باز باشد. بهتر است برای اتاق دختران از رنگ‌های گرم مانند صورتی، قرمز، نارنجی و بنفش استفاده کنید و برای پسران نیز فرشی در تناژ رنگی سرد مانند خاکستری، زرشکی و آبی انتخاب کنید.

رنگ فرش کودک، چه رنگی بخرم؟

  • فرش کودک باید بی‌خطر باشد

متریال  و جنسی که برای بافت و الیاف فرش به کار رفته گزینه موثر در تعیین سلامت فرش است. به طور کلی فرش‌هایی که با متریال طبیعی مانند پشم تهیه می‌شوند، بهترین انتخاب هستند؛ زیرا بودن هیچ ماده شیمیایی است و حساسیتی برای کودک ایجاد نمی‌کند. اما در صورتی که می‌خواهید فرش ماشینی به کار ببرید؛ حتما گزینه‌ای را انتخاب کنید که فاقد مواد شیمیایی باشد. به طور مثال فرش‌های آکریلیک بدون مواد شیمیایی مضر برای پوست هستند و روی پوست کودک شما خارش و حساسیت ایجاد نمی‌کند.

 

در عین حال بهتر است در هنگام خرید فرش کودک به قابلیت تبادل هوایی در الیاف فرش نیز دقت کنید. به طور کلی فرش‌هایی که با جنس و مواد طبیعی مانند پشم تهیه شده قدرت تبادل هوایی بالایی دارند و مانع رشد باکتری‌ها در بافت فرش می‌شود. همچنین فرش‌های پنبه‌ای نیز علاوه بر برخورداری از نرمی و لطافت بسیار مناسب، امکان رد و بدل شدن هوا در الیاف فرش را امکان‌پذیر می‌کند.

در این میان پیشنهاد می‌شود که برای اتاق کودک به هیچ‌وجه به سراغ فرش‌های نایلونی  و متریال پلاستیکی و پلی‌استر نروید. این فرش‌ها به دلیل عدم تبادل هوایی مناسب، بهترین مکان برای رشد کپک، انواع آلودگی‌ها و حشرات است. به همین دلیل این فرش‌ها به هیچ عنوان برای اتاق کودک ایمن و سلامت محسوب نمی‌شوند.

 

فرش کودک باید بی‌خطر باشد

  • فرش کودک فانتزی بخرید

طیف گستره‌ای از انواع طرح‌ها و رنگ‌های فرش اتاق کودک به شما کمک می‌کند که تا بهترین گزینه را برای اتاق کودک بخرید. اما بهتر است قبل از هر چیز علاقه‌های فرزند خود را در این خرید در نظر بگیرید. بچه‌ها عاشق طرح‌های فانتزی و کودکانه هستند. همچنین تنوع در رنگ‌های شاداب به آن‌ها قدرت خلاقتی می‌دهد. به همین دلیل فرشی بخرید که الگوها و تصویر روی آن فرزند شما را جذب کند و احساس استقلال  و خلاقیت او را شکوفا نماید. در عین حال فرش کودک را به عنوان یک المان تزئینی در اتاق استفاده کنید. اجازه بدهید که این فرش شبیه به یک المان و اکسسوری قدرتمند عمل کند و لحظات سرگرم کننده‌ای را برای کودک شما فراهم نماید.

 

فرش کودک فانتزی بخرید

  • فرش کودک باید گرم و لطیف باشد

زمانی که جنس فرش را به درستی انتخاب کرده باشید، می‌توانید اطمینان داشته باشید که نرمی و لطافت آن نیز تضمین شده است. البته در حال حاضر فرش‌های متفاوتی مانند فرش شگی دارای نرمی و لطافت بالایی هستند؛ اما گزینه مناسب اتاق کودک نیستند. در عین حال بچه‌ها روی زمین می‌خرند و به مرور زمان زانوها و آرنج آن‌ها در معرض آسیب و خراش قرار می‌گیرد. با توجه به این مسئله، فرش کودک باید نرمی و لطافت کافی داشته باشد تا مانع آسیب به پوست کودک شود.

به همین دلیل حتما در هنگام خرید فرش برای این فضا، به متریال آن دقت کنید. فرش‌هایی که از جنس آکریلیک، پشم  و یا پنبه تهیه می‌شوند، کاملا نرم و گرم هستند و در فصل سرد سال نیز سرما را به پوست کودک انتقال نمی‌دهند. در عین حال فرش‌هایی که با این مواد تهیه می‌شود، در فصل گرم سال به اندازه کافی خنک هستند تا کودک احساس خوبی داشته باشد.

درنهایت اینکه با توجه به تمامی موارد ذکر شده، به هیچ‌وجه فرش‌هایی که از متریال پلی‌استر و مواد شیمیایی تهیه شدند، برای اتاق کودک مناسب نیست. شاید این فرش‌ها در ابتدای خرید بافتی نرم داشته باشند؛ اما پا خوردن روی فرش و شستشوی آن باعث می‌شود که نرمی آن به سرعت از بین برود و با فرشی سفت مواجه شوید.

 

فرش کودک باید گرم و لطیف باشد

سخن آخر

خرید و انتخاب فرش کودک کار سختی نیست. فقط کافی است به چند فاکتور مهم شامل جنس فرش، رنگ و مدل آن دقت کنید. با در نظر گرفتن این موارد به‌خوبی می‌توانید گزینه مناسب اتاق فرزند خود را پیدا کنید. در عین حال با وجود اینکه تمامی این موارد مهم هستند، اما متریال و جنس فرش کودک اهمیت بسیار بیشتری دارد؛ زیرا به طور مستقیم با سلامت پوست کودک در ارتباط است. همچنین اگر فرشی با جنس نامرغوب انتخاب کنید باید آسیب‌های متفاوت مانند خراش روی پوست کودک و یا مشکلات تنفسی را در او انتظار داشته باشید.

به نظر شما چه فرشی بهترین انتخاب برای اتاق کودک است؟

 

 

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *