نکات خرید فرش با طرح افشان

فرش با طرح افشان، یکی از طرح های با اصالت و قدیمی و شناخته شده ی ایرانی است. فرش طرح افشان به دلیل مطابقت بالایی که با انواع سبک های دکوراسیون داخلی دارد، بسیار مورد توجه طراحان دکوراسیون قرار دارد.

از جمله مشخصات فرش طرح افشان، که آن را از دسته طرح های فرش های دیگر مجزا می کند، طراحی این فرش با استفاده از نقوش متنوع به صورت پراکنده و پریشان گونه در سراسر فرش و البته حذف ترنج وسط فرش و لچک های اطراف آن است.

در طراحی های جدید فرش افشان گاهی از طرح های لچک و ترنج استفاده می کنند، به گونه ای که ترنج فرش را بسیار کوچک طراحی می کنند و لچک هارا به صورت قرینه در کل فرش در حالت پراکنده و پریشان طراحی می کنند.این طرح، یکی از انواع طرح های زیبای فرش های طرح افشان است.

شایان ذکر است که، فرش های  افشان، به لحاظ طرح و نقشه و رنگ، از تنوع گسترده ای برخوردار است و متقاضیان به راحتی می توانند، فرش مناسب با دکوراسیون خود را انتخاب کنند.

در صورتی که انتخاب شما برای چیدمان دکوراسیون فضای مورد نظرتان، فرش های طرح افشان باشد، با مطالعه ی این مطلب به سادگی می توانید به این مهم دست پیدا کنید.

ما در این مطلب قصد داریم تا به معرفی فرش های طرح افشان و نکات مهم خرید فرش افشان بپردازیم.

آشنایی با فرش های طرح افشان

فرش های طرح افشان به لحاظ نقش و نگار های آن ها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند، از آن جمله: نقشه ی حیوانات، ترنج دار، افشان بندی، ختایی، دسته گل، افشان شکسته، شاخه پیچ و افشان گل اناری.

ویژگی های فرش طرح افشان

  • فرش های طرح افشان، به علت استفاده از نقش و نگارهای پیچیده در سراسر فرش وبه علت عدم وجود ترنج در وسط فرش، برای بزرگ نشان دادن فضای دکوراسیون بسیار مناسب هستند.

این فرش همچنین به دلیل نداشتن ترنج، قابل استفاده در فضای دکوراسیون ها به صورت نامتقارن می باشد.

  • فرش های طرح افشان در نگاه اول این حس را به مخاطب القا می کند که، نقش و نگار ها به طور نامنظم و پریشان در کنار هم قرار گرفته اند، در صورتی که با کمی تامل بر روی نقش و نگار های این فرش، تقارن و نظم را می توان در این فرش مشاهده کرد.

راهنمای خرید فرش های طرح افشان

در صورتی که با فرش های طرح افشان آشنایی ندارید، دانستن نکات زیر می تواند، یک انتخاب و خرید مناسب را برای شما به ارمغان بیاورد.

  • در هنگام خرید فرش های طرح افشان توجه به کیفیت آن در رتبه ی اول اهمیت قرار دارد.

لذا برای اینکه کیفیت فرش ها را بشناسید، لازم است تا اطلاعاتی در مورد شانه و تراکم فرش ها بدست بیاورید.

هرچه شانه و تراکم فرش بالاتر باشد، فرش از کیفیت بالاتری برخوردار است. زیرا در آن تعداد گره های بیشتری بکار رفته است و تراکم فرش بیشتر شده و از بافت ریز تری برخوردار است. این تراکم باعث می شود که فرش ها در هنگام استفاده و همینطور در زمان شستشو کمتر در معرض آسیب قرار بگیرند و مقاومت بالاتری نسبت به مخاطراتی که در معرض آن هستند داشته باشند و مدت زمان بیشتری قابل استفاده باشند.

فرش های ماشینی طرح افشان، به صورت ۵۰۰ ، ۷۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰، ۱۵۰۰، شانه تولید و به بازار عرضه می شوند.

خریداران می توانند، متناسب با نیاز خود و کاربری فرش و بر مبنای بودجه و همینطور متراژ فضایی که برای آن فرش تهیه می کنند و همچنین بر اساس میزان پاخوری فرش، فرش افشان، با شانه تراکم مناسب محیط مورد نظرشان را، انتخاب و خریداری کنند.

  • در مرحله ی بعدی تعیین سطح کیفیت فرش های طرح افشان، بررسی نوع الیاف بکار رفته در بافت فرش بسیار حائز اهمیت است. بهترین نخ های موجود در بازار، که در بافت فرش استفاده می شوند نخ های اکرلیک هیت ست شده هستند.

این الیاف اگر چه الیاف مصنوعی هستند، اما به لحاظ شباهت زیادی که از نظر گرمی و سبک بودن به پشم دارند برای این کار بسیار مناسب هستند و ویژگی های دیگر آنها ضد آلرژی بودن آنها است. همینطور مقاومت این الیاف در مقابل شستشو و آفتاب و گردو غبار، بسیار در انتخاب آن برای تولید فرش حائز اهمیت بوده است.

  • از آنجایی که جامعه ی جوان، امروزه گرایش زیادی به سمت دکوراسیون های مدرن پیدا کرده است، از این رو انتخاب فرش های طرح افشان، به دلیل تناسب با این فضا های مدرن بسیار مورد استقبال این سبک سلیقه قرار گرفته است.

قیمت فرش طرح افشان

برای تعیین قیمت فرش های طرح افشان : موارد گوناگونی مورد بررسی قرار میگیرد. از آن جمله:

توجه به الیاف بکار رفته در تولید فرش های طرح افشان، بسیار روی قیمت آن تاثیر می گذارد. هر چه کیفیت الیاف بکار رفته مرغوب تر باشد، به همان اندازه بر روی قیمت آن نیز اثرگذار خواهد بود.

همچنین طرح و رنگ و نقشه ی فرش های طرح افشان هم، یکی دیگر از مواردی است که بر روی قیمت فرش موثر است.

موضوع بعدی میزان شانه و تراکم فرش های طرح افشان است. فرش های طرح افشان به هر میزان که از شانه و تراکم بالاتری برخوردار باشند، به لحاظ قیمت هم دارای قیمت بالاتری می شوند.

و در آخر، مسئله ی ابعاد و متراژ فرش طرح افشان، مورد مهمی است که بر روی قیمت فرش،تاثیر می گذارد. به این شکل که قیمت فرش بر اساس متر مربع تعیین میشود، بنابراین هرچه متراژ بالاتری خریداری کنید، ملزم به پرداخت مبلغ بالاتری خواهید بود.

کلام آخر

فرش های طرح افشان ، که از طرح های اصیل ایرانی است، یکی از زیبا ترین و پرطرفدارترین فرش هایی است، که به دلیل طرح های بی نظیر و متنوع و رنگ های گوناگون، قابلیت استفاده در انواع دکوراسیون ها را دارند.

فرش های طرح افشان، برای انواع فضا های کوچک و همین طور، محیط های نامتقارن بسیار کاربردی است.

در این مقاله، به بیان نکات مهمی پرداختیم، که می تواند، در خرید فرش های طرح افشان راهنمای متقاضیان این فرش باشد.

در صورتی که قصد خرید فرش های طرح افشان را دارید، پس از مطالعه ی مطلب پیش رو می توانید، با مراجعه به سایت آراستا، انواع طرح ها و مدل های فرش های طرح افشان را با مناسب ترین قیمت بازار مشاهده کرده، و به سادگی اقدام به خرید کنید.

۲.۵/۵ - (۴ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *