فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش ۱۵۰۰ شانه چیست؟ چه تفاوت هایی با هم دارند؟

فرش ۱۵۰۰ شانه و فرش ۱۲۰۰ شانه

فرش ارزشمندترین کفپوشی است که تا به امروز تولید شده و مورد استفاده مردم در سراسر جهان قرار گرفته است. هر فرشی بر اساس روش تولید، دستبافت و یا ماشینی بودن، تعداد شانه‌ها، طرح و الگو، مواد اولیه‌ی مورد استفاده، محل تولید و بازار عرضه قیمت‌گذاری می‌شود. اقتصادی‌ترین فرشی که به بازار عرضه می‌شود باز هم ارزشی هنری دارد چرا که فرش‌ها چه ماشینی باشند و چه دستبافت در هر دو صورت حاصل هنر و مهارت بوده و ارزشمند به شمار می‌روند. مزایای استفاده از فرش به عنوان کفپوش و نیز برای کاربردهای تزیینی به قدری زیاد است که مردم زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. در این مقاله قرار است با مفهوم فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش ۱۵۰۰ شانه آشنا شویم و تفاوت‌های رایج بین تراکم فرش‌ها را بدانیم تا خرید و انتخاب دقیق‌تری داشته باشیم.

به همین جهت در طرح، رنگ و نقش فرش‌ها تنوع زیادی وجود. اگر سری به بازار بزنید و یا در اینترنت جستجو کنید، با حجم وسیعی از محصولات صنعت بافندگی فرش روبرو می‌شوید که دنیایی از نقش و نگار را برای شما به تصویر می‌کشد. فرش‌ها در اندازه‌ها و تعداد شانه‌های مختلف تولید و راهی بازار می‌شوند تا هر سلیقه‌ای را در بربگیرند و به مردم این امکان را بدهند که بر اساس نیازشان انتخاب کنند. در ادامه به معرفی و بررسی نکات فرش ماشینی یکی از ویژگی‌های فرش، یعنی تراکم و یا تعداد شانه می‌پردازیم.

تراکم و یا تعداد شانه‌ فرش

تراکم و شانه‌ی فرش هر یک مفاهیمی هستند که برای بسیاری از افراد تعریف درست و واضحی ندارند. اگر بخواهیم تعریف دقیق و قابل استنادی از این مفاهیم ارائه کنیم لازم است که آن را به سه دسته تقسیم کنیم:

۱- تراکم عرضی یا شانه فرش:

برای تعریف تراکم و یا تعداد شانه‌ی یک فرش باید به تعداد گره‌ها و یا همان ریشه‌هایی که در یک متر مربع از آن بافته شده است، نگاه کنیم. برای پیدا کردن درک عمیق‌تری از تراکم و یا تعداد شانه‌ی فرش، ۱۰ سانتی متر از یک فرش ماشینی را در نظر بگیرید. اگر فرض کنیم که این فرش از نوع ۱۰۰۰ شانه‌ای است، ما در این ۱۰ سانتی متر ۱۰۰ عدد گره و یا ریشه خواهیم داشت.

۲- تراکم طولی فرش یا همان تراکم:

تعریف تراکم تفاوت چندانی با تعریف شانه ندارد. تعداد گره‌هایی که در هر متر از طول یک فرش ماشینی وجود دارد، تراکم فرش را می‌سازد. برای مثال اگر بگوییم فرشی دارای تراکم ۱۵۵۰ در هر متر مربع است، به طور قطع به طول آن اشاره داریم که در آن ۱۵۵۰ گره یا ریشه بافته شده است.

۳- تعداد ریشه (گره) در فرش

برای بدست آوردن تعداد دقیق ریشه‌ و یا گره در یک فرش، کافیست که تعداد تراکم و شانه را در هم ضرب کنید. تعداد گره‌های بیشتر در یک فرش معادل طول عمر و دوام بالاتر فرش است.

شاید باورتان نشود اما با دانستن همین چند نکته شما به کارشناسی مبدل می‌شوید که هنگام خرید فرش خیالتان از بابت محصولی که خریداری می‌کنید راحت خواهد بود.

در تعداد شانه و یا تراکم فرش نیز مانند دیگر ویژگی‌های آن تنوع وجود دارد. پر استفاده‌ترین تراکم‌هایی که در تولید فرش می‌توان در نظر داشت به ترتیب فرش کلاسیک ۵۰۰ شانه ، ۷۰۰، ۸۰۰، ۹۰۰ ،۱۴۰۰ و ۱۲۰۰ شانه کلاسیک  در فرش‌هایی با جزئیات زیاد و وزن بالا تعداد شانه‌های ۲۵۵۰، ۳۰۰۰ و ۳۶۰۰ را نیز می‌توان ذکر کرد. فرشی که ۳۶۰۰ شانه است دارای جزئیات، زیبایی بی نهایت و البته قیمت بسیار بالایی است. درست مانند عکسی با تعداد پیکسل‌های بالا که جزئیات بیشتری را به نمایش می‌گذارد و به نظر واضح‌تر و با کیفیت‌تر می‌رسد.

مفهوم تراکم و شانه‌ فرش را بیشتر در ارتباط با فرش‌های ماشینی مورد بررسی قرار می‌دهند. می‌پرسید که آیا تعداد شانه‌های یک فرش در کیفیت و زیبایی آن تاثیری دارد؟ پاسخ به طور قطع مثبت است. علت استفاده از تراکم بالا در فرش‌ها نشان دادن جزئیات ریز در طرح‌های شلوغ است. فرش‌های با تراکم بالا بالطبع سنگین‌ وزن‌تر هستند اما در عوض جزئیاتی خیره‌کننده دارند، به نحوی که حس می‌کنید به یک عکس دیجیتالی که با کیفیت بالایی چاپ شده نگاه می‌کنید. این فرش‌ها هم چنین به دلیل دارا بودن تعداد پرزهای بالا بسیار نرم و راحت هستند، هر چند که ما استفاده از فرش‌های با تراکم بسیار بالا را برای مکان‌های پر رفت و آمد که امکان آسیب شدید وجود دارد به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌کنیم.

پر کاربردترین فرش‌هایی که در بازار موجود هستند، فرش‌ کلاسیک ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه هستند که در ادامه به بررسی هر یک می‌پردازیم:

فرش ۱۲۰۰ شانه

اگر بخواهیم بالاترین تراکم برای فرش‌های ۱۲۰۰ شانه را در نظر بگیریم، باید بگوییم که این عدد معادل ۳۶۰۰ بوده که بالاترین تراکم بافته شده تا به امروز است. در واقع در هر متر از یک فرش ۱۲۰۰ شانه‌ای با تراکم ۳۶۰۰، ۱۲۰۰ گره عرضی و ۳۶۰۰ گره طولی وجود دارد. فرش‌هایی از این قبیل که با تراکم بالا تولید می‌شوند، با فرش‌های دستبافت برابری می‌کند، به همین جهت هم به آن‌ها فرش دستبافت‌گونه گفته می‌شود. فرش ۱۲۰۰ شانه دارای ویژگی‌های خاصی است، از جمله:

 • ظاهر لوکس و قیمت بالا به خاطر تراکم بالا
 • مقاومت بالا نسبت به فرش‌هایی با تراکم پایین‌تر
 • دوام و ماندگاری بالاتر نسبت به فرش‌هایی با تعداد شانه‌های کمتر
 • ظرافت و جزئیات زیاد در بافت
 • استفاده از الیاف ریز و ظریف در بافت
 • کوتاهی نخ خاب و در نتیجه لطافت بسیار
 • به کارگیری تعداد ۸ رنگ
 • دارای نقش و نگارهای ریز و شلوغ

از نظر دستبافت‌گونه بودن، فرش‌های ۱۲۰۰ شانه بعد از فرش‌های ۱۵۰۰ شانه در رتبه دوم بازار قرار می‌گیرند. اما کاربرد و نحوه‌ای که از آن‌ها نگهداری می‌کنید اهمیت ویژه‌ای دارد. این فرش‌ها برای استفاده جلوی درب ورودی منزل، آشپزخانه و یا اتاق کودک مناسب نیستند. بافت ظریف و الیاف کوتاک این فرش‌ها طرح و رنگ فوق العاده‌ای به آن می‌دهد، به همین جهت لازم است که برای مکان‌های مهمان‌نشین که نیاز به زیبایی دارند مورد استفاده قرار بگیرد.

فرش ۱۲۰۰ شانه گل برجسته

بسیاری از افراد معتقدند که فرش گل برجسته از شاهکارهای صنعت بافندگی است. زیبایی خیره‌کننده و روش جالب تولید این فرش‌ها هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند. حالا تصور کنید که فرش‌های گل برجسته و تابلو فرش‌ها را در غالب فرش ۱۲۰۰ شانه تولید کنند. به طور قطع ترکیب حالت سه بعدی و پر از جزئیات فرش بسیار چشم نواز خواهد بود.

بهترین طرح‌هایی که در فرش ۱۲۰۰ شانه می‌توان پیاده‌سازی کرد، در واقع طرح‌هایی هستند که دارای بیشترین جزئیات و الگوهای پیچیده‌اند. به عنوان مثال، طرح افشان با شاخ و برگ‌های در هم تنیده شده با این تعداد شانه به طور قطع زیبایی منحصربفردی خواهد داشت.

طرح دیگری هم هست به نام حوض نقره که دارای حاشیه‌هایی در اطراف یک حوض است. اگر خانه‌های قدیمی ایرانی را به یاد داشته باشید، همیشه حوضی در وسط حیاط وجود داشت که گفته می‌شود این طرح الهام گرفته از همان است. به همین علت حس نوستالژیک و زیبایی اصیل این طرح با پیاده‌سازی در قالبی با تراکم بالا زیبایی دو چندانی خواهد داشت.

نخی که در این طرح متفاوت به کار گرفته می‌شود آکریلیک هیت ست شده است و تعداد رنگ‌های مورد استفاده حدود ۸ رنگ است، به علاوه رنگ‌های جانبی و فرعی که نام گذاری خاصی برای آن‌ها انجام نمی‌شود.

فرش ۱۵۰۰ شانه

صنعت نساجی ایران از ابتدا جزء بهترین‌ها بوده و هست. اما به عقیده‌ی بسیاری از کارشناسان فرش کلاسیک ۱۵۰۰ شانه قدمت چندانی ندارد و بسیار جدید است. علت رونق سریع این نوع فرش به پیشرفت سریع تکنولوژی بافت و تولید فرش‌های ماشینی برمی‌گردد. به عنوان مثال کارخانه‌های بافت فرش ماشینی در کاشان را در نظر بگیرید. بهترین دستگاه‌هایی که توسط تولیدکنندگان ماشین‌ و دستگاه‌های بافت فرش از خارج از ایران خریداری شده و در این کارخانه‌ها موجود است. نیروی انسانی که در این کارخانه‌ها مشغول به کار هستند همگی از تخصص و تجربه‌ی خوبی برخوردارند. همه‌ی این‌ها دست به دست هم می‌دهند تا محصول نهایی به زیبایی هر چه تمام‌تر خانه‌های ما را زینت بدهند. فرش ۱۵۰۰ شانه نیز برای اولین بار در کاشان تولید و در شهر فرش به نمایش گذاشته شد، پس از آن تکنیک‌های تولید آن به دیگر شهرهای ایران منتقل شد تا به تولید هر چه بیشتر آن کمک کند.

فرش ۱۵۰۰ شانه ویژگی‌های بارزی دارد، از جمله:

 • بی رقیب‌ترین فرش از نظر تعداد تراکم فرش ۱۵۰۰ شانه با تعداد تراکم ۴۵۰۰ است.
 • نخ مورد استفاده در فرش ۱۵۰۰ شانه بسیار ظریف و نازک است.
 • فرش ۱۵۰۰ شانه شاهکار ریزبافی و ظرافت است، از این ظر که رویای دیرین ایرانیان برای تولید فرش ماشینی به زیبایی فرش دستی را به واقعیت تبدیل کرده است.
 • فرش ۱۵۰۰ شانه به دلیل دارا بودن تراکم بالا، بسیار نرم و لطیف است.
 • نخ‌های نازک و غیرقابل دیدن به کار گرفته شده در تولید فرش ۱۵۰۰ شانه را در مراحل آخر بسیار کوتاه می‌کنند تا زیبایی فرش را نگیرد.

در تولید فرش ۱۵۰۰ شانه از چند نوع نخ استفاده می‌شود:

۱- نخ تار: این نخ از پنبه تهیه می‌شود و بالطبع کیفیت مطلوبی دارد.

۲- نخ پود: این نخ از کنف بدست می‌آید اما تولید داخل نیست و از کشور بنگلادش وارد می‌شود.

۳- نخ ریشه فرش: این نخ از پنبه بدست می‌آید و کاربردی تزئینی دارد.

۴- نخ خاب: این نخ در همه‌ی فرش‌ها یکسان نیست و بسته به انتخاب تولیدکننده متغیر است. در فرش کاشان از نوع صد در صد آکریلیک (الیاف مصنوعی پلی اکریلو) آن استفاده می‌کنند.

فرش ۱۵۰۰ شانه یا فرش ۱۲۰۰ شانه؟ کدام یک برای شما مناسب تر است؟

فرش 1200 شانه

حالا که با این دو فرش محبوب و نسبتاً جدید موجود در بازار آشنایی کامل پیدا کردیم، در صورتی که بخواهیم برای خرید اقدام کنیم کدام یک بهترین انتخاب خواهد بود؟ با توجه به بیشترین تراکمی که فرش ۱۲۰۰ شانه دارد (۳۶۰۰) و بیشترین تراکم فرش ۱۵۰۰ شانه (۴۵۰۰) که نشان‌ دهنده‌ی ظرافت بالا و زیبایی بی نهایت آن‌ها است، کدام یک برای ما مناسب‌تر است؟

بسته به بودجه‌ای که در اختیار دارید، انتخاب شما می‌تواند هر یک از این دو فرش باشد. پیشنهاد ما استفاده از این فرش‌ها در سالن پذیرایی است تا فضا زیبا شود اما بهتر است که مبلمانی هم دور تا دور آن چیده شود تا نشست و برخاست زیادی بر روی این فرش‌ها صورت نگیرد. شاید برخی این طور تصور کنند که وقتی هزینه‌ی زیادی برای فرش کنار گذاشته باشند، چرا از آن به طور کامل استفاده نکنند. اما در مورد فرش‌های با تراکم و شانه‌ی بالا نیاز است که تا حد ممکن مراقبت‌های لازم صورت بگیرد.

به علت این که فرش‌های تراکم بالا و دستبافت‌گونه بیشتر کاربرد تزئینی دارند، در قالب تابلو فرش نیز بافته می‌شوند و افراد در دکوراسیون داخلی خانه آن را مورد استفاده قرار می‌دهند. طرح‌هایی که در این تابلو فرش‌ها به تصویر کشیده می‌شود دارای جزئیات بسیاری است که حاصل تعداد زیاد گره‌های آن است.

چطور فرش‌ ۱۵۰۰ شانه و فرش ۱۲۰۰ شانه با کیفیت و واقعی را بشناسیم؟

با توجه به این که در بازار پر طرفدار فرش، تنوع زیادی وجود دارد شناسایی بهترین و با کیفیت‌ترین محصول اهمیت زیادی پیدا می‌کند. به همین جهت راه‌هایی برای تشخیص فرش با کیفیت از دیگر محصولات وجود دارد که هنگام خرید حتماً باید به آن توجه داشته باشید.

 • فرش نباید به هیچ عنوان بوی نفت یا پلاستیک بدهد.
 • طرح و رنگ آن شفاف و واضح است
 • لطافت و نرمی فرش با کیفیت به علت وجود اکریلیک هیت ست شده ضروری است.

اگر هر یک از موارد ذکر شده وجود نداشته باشد، نشان دهنده‌ی وجود ناخالصی در مواد اولیه و اکریلیک نبودن فرش است.

 

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *