فرش کناره چیست؟

فرش کناره ماشینی | احتمالا تاکنون انواع مختلف فرش کناره را که اتفاقا بسیار زیبا و دوست‌داشتنی هم هستند را بسیار دیده‌اید؛ این قالی‌ها، عرض کم و طولی نسبتا بلند دارند و از آن‌ها برای پوشش قسمت‌های راهرو مانند و قسمت‌های طویل استفاده می‌شود. در گذشته که افراد تمایل داشتند بیشتر قسمت‌های مختلف خانه را با انواع فرش و زیرانداز بپوشانند، قالی کناره ، کاربرد بسیار بیشتری در خانه‌های ایرانیان داشت، اما امروزه به دلیل گسترش شهرنشینی و تمایل افراد به عدم استفاده‌ی افراطی از انواع فرش، از قالی کناره نیز کمتر استفاده می‌شود! با این وجود هنوز هم این قالی دوست‌داشتنی، بخش مهمی از یک دکوراسیون اصیل و زیبای ایرانی به حساب می‌آید و بر زیبایی دکوراسیون منازل ما می‌افزاید. در ادامه همراه وب‌سایت زیلوکس باشید تا راجع به فرش کناره و چگونگی انتخاب آن، بیشتر بدانیم.

فرش کناره چیست و چه کاربردی دارد؟

همانطور که اشاره شد، فرش کناره ، فرشی است نسبتاً کشیده و بلند که در رایج‌ترین سایز آن، با عرض یک متر و طول، دو متر، سه متر و چهار متر بافته می‌شود. فرش کناره ، می‌تواند دستباف یا ماشینی باشد و می‌تواند دارای طرح‌های سنتی و کلاسیک و یا دارای طرح‌های مدرن و امروزی باشد.

انواع قالی‌ کناره ، در سایزهای خارج از آنچه گفته نیز تولید و بافته می‌شوند و حتی بسیاری از افراد، از سایر زیراندازها مانند گلیم‌های دستباف پشمی و آکرولیک ، زیلو ، گبه ، نمد و … نیز به عنوان فرش کناره استفاده می‌کنند که هر کدام از این‌ها به فراخور دکوراسیون منزل و فضایی که در آن پهن می‌شوند، زیبایی خاصی دارند و باعث می‌شوند جلوه‌ی زیبایی به فضای منزل بخشیده شود.

فرش کناره در کجا استفاده می‌شود؟

 • اگر فضایی بین اتاق‌خواب‌ها وجود دارد، این فضا را می‌توانید با یک فرش کناره زیبا پر کنید.
 • چنانچه آشپزخانه‌ی شما کوچک و مستطیل شکل است، می‌توانید یک فرش کناره ساده و زیبا را در میان آن پهن کنید و از زیبایی آن لذت ببرید.
 • قالی کناره ، فرشی مناسب برای راهرو‌ها و راه‌پله‌هاست البته به شرط آنکه از سایز و ابعاد مناسب آن استفاده کنید.
 • اگر اتاق خواب کوچکی دارید و یا فضای کمی از آن، برای پهن کردن فرش باقی مانده است، می‌توانید از قالی کناره ، برای پوشاندن آن قسمت استفاده کنید.
 • از فرش‌های کناره جفت، برای کنار سرویس‌ خواب نیز استفاده می‌شود.
 • فضای جلوی کتابخانه، فضای جلوی درب ورودی خانه چنانچه بزرگ و طویل باشد و بسیاری از قسمت‌های دیگر منزل در صورتی که کشیده و بلند باشند، می‌توانند محل مناسبی برای پهن شدن یک فرش کناره زیبا و دوست‌داشتنی باشند.

خرید فرش کناره

فرش کناره دست‌باف و فرش کناره ماشینی

همانطور که قابل حدس است، فرش کناره هم می‌تواند دستباف باشد و هم می‌تواند ماشینی باشد. اکثر فرش‌های ماشینی که طرح و نقشه‌های معروفی دارند، غالبا از همان طرح و نقشه نیز دارای فرش کناره هستند تا در صورتی که مشتری تمایل دارد، بتواند به صورت هماهنگ از آن‌ها استفاده کند.

فرش دستباف کناره‌ به دلیل آنکه قیمت مناسب‌تر و پایین‌تری نسبت به سایر فرش‌های دستباف دارند، طرفداران بسیاری دارند و افراد بسیاری سعی می‌کنند در جاهای مختلف منزل‌شان از قالی‌های کناره دستباف استفاده کنند.

ابعاد استاندارد فرش کناره

فرش کناره خصوصا نوع دستباف آن، بنا به سلیقه‌ی بافنده در سایزهای مختلفی بافته می‌شود اما در حالت استاندارد، چه ماشینی و چه دستباف ، عرض فرش کناره ، یک متر و طول آن دو متر، سه متر و چهار متر بافته می‌شود. البته فرش‌های ماشینی کناره، با عرض یک‌ونیم متر نیز بافته می‌شوند که از آن‌ها برای محیط‌های عریض‌تر استفاده می‌شود.

تفاوت فرش کناره با فرش متری ؛

امروزه فرش‌های ماشینی بسیار طویل و بلندی نیز تحت عنوان فرش متری یا فرش رولی در بازار وجود دارند. فرش‌های متری ، معمولا عرض یک متر یا یک‌ونیم متر دارند اما طول آن‌ها مانند پارچه طویل است و بر حسب نیاز مشتری و در اندازه‌ای که دلخواه اوست، برش داده می‌شود و سپس دو سر آن دوخته می‌شود. فرش‌های رولی اگر دارای طرح و نقشه باشند، معمولا پس از پایان طرح و نقشه برش داده می‌شوند که طرح آن بر هم نریزد اما اگر به شکل مدرن و فاقد طرح و نقشه‌ی مدون باشند، می‌توان آن‌ها را از هر جایی برش داد. بسیاری از افراد و فروشنده‌ها، فرش رولی یا فرش متری را مترادف فرش کناره می‌دانند، که البته تعبیر مناسبی نیست چرا که فرش کناره، ابعاد و سایز مشخصی دارد، اما فرش متری می‌تواند در هر سایز و ابعادی باشد.

فروش فرش کناره

چگونه فرش کناره انتخاب کنیم؟

 • اگر دکوراسیون منزل شما به سبک کلاسیک است، بهتر است از فرش کناره کلاسیک که دارای طرح‌ها و نقشه‌های سنتی یا کلاسیک است، برای پوشاندن چنین فضاهایی استفاده کنید. اما چنانچه دکوراسیون منزل شما به سبک مدرن است، بهتر است از با خرید فرش برشی که دارای سبک و سیاق مدرن است و در واقع، فاقد نقشه‌ی مدون است استفاده کنید.
 • البته در دکوراسیون مدرن ، می‌توانید از فرش‌های کناره سنتی که دارای طرح‌های سنتی و ایرانی با اشکال هندسی بسیار ساده هستند نیز، استفاده کنید.
 • این نکته مهم را در نظر داشته باشید که هماهنگی بین اجزای دکوراسیون بسیار حائز اهمیت است و ما نباید در هیچ‌کجای منزل‌مان، از فرش‌هایی استفاده کنیم که از نظر طرح و نقشه، با مدل و سبک منزل‌مان هماهنگی و هم‌خوانی لازم را ندارند.
 • پهن کردن فرش‌هایی با نقشه‌های شلوغ و پُر کار، باعث می‌شود فضا کوچک‌تر به نظر برسد و در مقابل، اگر بخواهیم فضا را بزرگ‌تر نشان بدهیم، بهتر است از فرش‌هایی با نقشه‌های خلوت و گل‌های بزرگ و درشت‌تر استفاده کنیم.
 • یکی دیگر از نکته‌های مهم در بزرگ یا کوچک نشان دادن فضای منزل، رنگ فرش است. هر چه فرش، رنگ روشن‌تری داشته باشد، باعث می‌شود فضا بازتر به نظر برسد، اما هر چه رنگ فرش تیره‌تر باشد، باعث کوچک‌تر دیده شدن فضای منزل می‌شود.
 • بنابراین اگر قصد دارید فضای منزل را کمی بازتر نشان دهید، بهتر است از فرش‌هایی با نقشه‌های خلوت و گل‌های درشت و رنگ‌های روشن استفاده کنید و چنانچه محدودیتی ازین لحاظ ندارید و محیطی که فرش در آن پهن می‌شود، نور قابل توجهی دریافت می‌کند، محدودیتی ازین نظر نخواهید داشت و می‌توانید از فرش‌های تیره‌رنگ مانند رنگ‌های لاکی یا سورمه‌ای نیز استفاده کنید.

فرش کناره ماشینی مدرن

بسیاری از فرش های ماشینی با طرح‌های مدرن بافته می‌شوند که با توجه به جدید بودن طرح و نقشه و البته خلوت بودن آن، طرفداران بسیاری دارند. مدل‌های فرش‌ مدرن ، نقشه‌های خلوت و ساده دارند و اگر رنگ‌های روشنی نیز داشته باشند، می‌توانند باعث بزرگتر دیده شدن فضای منزل شده و هم‌خوانی قابل توجهی در منزل ایجاد کنند.

همچنین فرش‌های ماشینی از نظر شست‌وشو نیز، نسبت به فرش‌های دستباف راحت‌تر شسته می‌شوند و نیاز به مراقبت و نگهداری کمتری دارند؛ بنابراین برای محیط‌های پر رفت‌وآمد همانند راهروها، مناسب هستند.

سخن پایانی

قالی کناره، از هر نوعی که باشد، یک فرش دوست‌داشتنی و جذاب است؛ خصوصا آنکه بسیاری از انواع آن، دارای طرح‌ها و مدل‌های سنتی و روستایی با رنگ‌های زنده و شاداب است و می‌تواند زیبایی منحصربفردی را در منزل ایجاد کند. طرح‌های سنتی فرش کناره مانند طرح‌های بختیاری و قشقایی، ترکمنی، سیستانی و … ، یکی از بهترین مدل‌هایی است که می‌توانید به عنوان قالی‌ کناره در منزل خود داشته باشید و فضایی متفاوت و ویژه را پدید آورید.

ازین که تا پایان همراه این مقاله در وب‌سایت زیلوکس بوده‌اید از شما سپاسگزاریم و امیدواریم اطلاعات بیان شده در این محتوا، برایتان مفید و سودمند واقع شده باشد.

فروشگاه زیلوکس عرضه کننده انواع فرش ارزان با بهترین کیفیت همراه با شرایط اقساط می باشد.

 

۳/۵ - (۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *