فرش مناسب برای خانه را چگونه پیدا کنیم؟

فرش ارزان نیست؛ بنابراین در خرید آن دقت کنید!

فرش به عنوان یکی از المان‌های بزرگ و تاثیرگذار در دکوراسیون محسوب می‌شود که نمای بصری بسیار قدرتمندی در خانه دارد. در عین حال قیمت ارزانی ندارد و به همین دلیل در هنگام خرید آن حتما دقت کنید.

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات در هنگام خرید فرش این است که به سراغ فرش‌های کوچک و یا قالیچه‌های متعدد برای پر کردن فضای خانه بروید. این کار علاوه بر اینکه هزینه زیادی روی دست شما می‌گذارد، تاثیر خوبی در چیدمان خانه ندارد و نمی‌توانید به سلیقه خودتان در چیدن دکور افتخار کنید.

از سوی دیگر شاید آسان باشد که بگوییم “لطفا در هنگام خرید فرش، از خریدن قالیچه و فرش‌های کوچک خودداری کنید”. اما موضوع مهم این است دقیق‌تر به بررسی این مسئله بپردازیم. به همین دلیل در ادامه این صفحه قصد داریم فرمول‌های مهم برای یافتن سایز درست فرش را ارزیابی کنیم. در این صورت می‌توانید با اطمینان خاطر بیشتری فرش مناسب خانه خود را انتخاب کنید و رضایت بیشتری از این خرید داشته باشید.

چرا سایز فرش در انتخاب آن مهم است؟

فرش به عنوان یکی از المان‌های بزرگ و تاثیر گذار در دکوراسیون محسوب می‌شود که قیمت چندان ارزانی ندارد. در عین حال با پهن کردن آن در هر فضایی به سرعت توجه همه را به سمت خود حلب می‌کند. بنابراین انتخاب سایز، رنگ، طرح و سبک آن اهمیت زیادی دارد و نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت.

از سوی دیگر فرش به خوبی می‌تواند فضاهای موجود در یک خانه را با مرزبندی مشخص کند. حتی در یک فضای بزرگ مانند پذیرایی می‌توانید با انتخاب درست سایز فرش و چیدمان آن، چند فضای متعدد ایجاد کنید که هرکدام کارایی متفاوتی دارند.

به‌طور مثال می‌توانید یک سالن بزرگ را تصور کنید که در قسمت بالایی آن فرشی دایره‌ای پهن شده و مبلمان پذیرایی در اطراف آن چیده شده است. در سوی دیگر میز ناهارخوری قرار دارد و فرشی با سایز و ابعاد متفاوت در زیر آن انداخته شده و حتی در قسمت دیگری نیز فضایی اختصاصی برای کتابخانه در نظر گرفته شده است.

اگرچه المان‌هایی مانند میز ناهارخوری، مبلمان و یا کتابخانه می‌توانند نشان دهنده کارایی هر فضا باشند؛ اما بدون وجود فرش در سایز مناسب، این مرزبندی مشخص نیست. این موضوع به خوبی اهمیت سایز فرش را در چیدمان دکوراسیون نشان می‌دهد.

خوشبختانه در حال حاضر انواع مختلفی از فرش‌ها در سایز، طرح، رنگ، سبک و ابعاد متفاوت در بازار موجود است تا دست شما برای خرید گزینه بهتر در هر فضا کاملا باز باشد. انواع فرش‌های ۶ متری، ۱۲ متری، ۹ متری و یا قالیچه‌هایی در ابعاد مختلف قابل خریداری هستند. همچنین می‌توانید به تناسب نوع دکوراسیون از فرش با ابعاد هندسی فانتزی و یا کلاسیک استفاده کنید. در هر صورت وجود این حجم از تنوع دست شما را برای انتخاب صحیح باز می‌گذارد.

چرا سایز فرش در انتخاب آن مهم است؟

چند قانون عمومی در انتخاب سایز فرش

  • برای اتاق نشیمن حتما فرشی بخرید که ابعاد آن حدود ۱۵ سانتیمتر بلندتر و پهن‌تر از اطراف میلمان باشد. به عبارت دیگر زمانی که مبلمان را در اتاق می‌چینید، فرش باید تا ۱۵ سانتیمتر از اطراف آن را احاطه کند و مبل روی زمین برهنه و خالی از فرش قرار نگیرد.
  • سعی کنید فرش حداقل زیر یکی از پایه‌های مبلمان قرار بگیرد. وضعیت بهتر این است که پهنای فرش به اندازه‌ای اشد که تمام پایه‌های مبلمان روی آن قرار بگیرد. اما در صورتی که ابعاد فرش تا این اندازه نبود، حداقل پایه‌های جلویی مبلمان را دربر بگیرد.
  • استفاده از فرش با سایز کوچک به‌طوری که دقیقا در کنار پایه‌های مبلمان قرار دارد، درست شبیه به این است که روی لبه سکوی پرتگاه حرکت می‌کنید و یا اینکه به خط زرد رنگ در سکوی مترو نزدیک می‌شوید! بنابراین سعی کنید از مبلمان و یا سایر المان‌هایی که در خانه به کار می‌برید، احساس امنیت و آرامش کنید.
  • تفاوتی نمی‌کند که فرش را در اتاق خواب، اتاق نشیمن و یا پذیرایی پهن کنید؛ به هر حال سعی کنید که ابعاد فرش تا اندازه‌ای باشد که از دیوارها فاصله بگیرد و به آن نچسبیده باشد. فراموش نکنید که پهن کردن فرشی که دقیقا تمام فضا را احاطه می‌کند، حسی از شلوغی و ترافیک ایجاد می‌کند.
  • شاید شما هم یک فرش قدیمی و یا گلیم سنتی در خانه دارید که ابعاد و سایز بسیار کوچکی دارد؛ اما در عین حال آن را دوست دارید و علاقه دارید که از آن در دکوراسیون استفاده کنید. برای این کار انتخاب‌های متعددی پیش روی شما است. یکی از روش‌ها این است که این گلیم کوچک را روی فرش بزرگ‌تری بیاندازید. از انجام این کار نترشید. فقط دقت داشته باشید که بین فرش بزرگ‌تر و این قالیچه قدیمی هارمونی وجود داشته باشد. این هارمونی دقیقا تناسب در رنگ بین آن‌ها و یا سبک طراحی فرش نیست. فقط بعد از انداختن قالیچه روی فرش بزرگ‌تر احساس کند که این دو به هم می‌آیند. همین!

چند قانون عمومی در انتخاب سایز فرش

انتخاب سایز فرش برای اتاق نشیمن

اگر اتاق نشیمنی با ابعاد بزرگ دارید و در عین حال مبلمانی که در این فضا استفاده می‌کنید، ابعاد بزرگی دارند، حتما فرشی انتخاب کنید که پایه جلویی مبلمان را پوشش دهد. البته ممکم است به این موضوع هم فکر کنید که پایه مبلمان می‌تواند باعث آسیب وارد شدن به بافت فرش شود. در این صورت پیشنهاد می‌شود که تا جای ممکن فرشی بخرید که متریال آن در اثر فشار پایه مبلمان آسیب نبیند. در غیر این صورت انتخاب فرشی که دقیقا جلوی پایه مبلمان قرار بگیرد، گزینه مناسب خانه شما است.

نکته مهم دیگر این است که به هیچ وجه در یک اتاق نشیمن که ابعاد بزرگی دارد، از فرشی با سایز کوچک استفاده نکنید. این کار باعث درهم ریختگی در فضا می‌شود و نمای خوبی از آن به نمایش نمی‌گذارد. در عین حال نوعی آشفتگی و بی‌نظمی در فضا حاکم خواهد شد.

انتخاب سایز فرش برای اتاق نشیمن

 

انتخاب سایز فرش برای اتاق ناهارخوری

قرار دادن میز ناهارخوری در فضای پذیرایی بهترین گزینه است تا دسترسی بهتری به آن داشته باشید و به همین دلیل این فضا به عنوان اتاق ناهارخوری شناخت می‌شود؛ در حالی که جزئی از فضای بزرگ‌تر است. شاید شما هم بارها درباره انتخاب برای این فضا مطالبی را مطالعه کرده باشید.

مهم‌ترین فاکتوری که در انتخاب سایز فرش اتاق ناهارخوری وجود دارد، توجه به ابعاد آن است. فرش در این فضا حتما باید بزرگ‌تر از ابعاد میز به همراه پایه صندلی‌ها در حالت کشیده باشد. اجازه بدهید میهمانان هنگام خوردن غذا احساس امنیت کنند و با پاهای نخ کرده میز شام را ترک نکنند!

نکته بسیار مهم این است که بعد از بیرون کشیدن صندلی‌ها، حتما پایه‌های آن را قرار بگیرد. این کار به چند دلیل اهمیت دارد. اول از همه اینکه شما با انتخاب سایز درست به کادربندی و مشخص کردن فضای اتاق ناهارخوری کمک می‌کنید.

دوم اینکه میهمانان از خوردن شام احساس رضایت بیشتری خواهند داشت. درنهایت اینکه اگر پایه مبلمان بعد از بیرون کشیدن روی کفپوش خالی قرار بگیرد، صدای زیادی تولید می‌کند و این موضوع در خانه‌های آپارتمانی اهمیت بیشتری خواهد داشت.

بنابراین با دانستن این دلایل توصیه بهتر این است که سایز فرش طوری باشد که تمام میز ناهارخوری و صندلی‌ها را احاطه کند و حدود ۵۰ سانتیمتر بزرگ‌تر باشد تا بعد از بیرون کشیدن صندلی‌ها، آن‌ها را هم دربر بگیرد.

انتخاب سایز فرش برای اتاق ناهارخوری

انتخاب سایز فرش مناسب در اتاق خواب

سایز فرش مناسب در این فضا به اندازه اتاق و نوع چیدمان سرویس خواب بستگی دارد. مهم‌ترین قانون این است که سایز باید به اندازه‌ای باشد که فضای جلویی تخت را کاملا پوشش دهد. به همین دلیل معمولا انتخاب فرش ۶ متری گزینه بهتری برای این فضا است.

البته این در صورتی است که تخت در گوشه‌ای از اتاق قرار بگیرد و فضای باز جلوی آن را پوشش دهید. اما در صورتی که تخت را در مرکز اتاق خواب قرار می‌دهید، حتما فرشی با ابعاد بزرگ‌تر انتخاب کنید؛ به‌طوری که اطراف تخت را کاملا بپوشاند و نمای زیبایی از آن نشان دهد. فرش های مدرن نسبت به فرش کلاسیک انتخاب مناسب تری هستند.

انتخاب سایز فرش مناسب در اتاق کودک

معمولا فرش در اتاق کودک عنصری تزئینی است و به همین دلیل بیشتر از  سبک هایی فرش مدرن با ابعاد و رنگ‌های فانتزی استفاده می‌شود. البته کفپوش نرم موکت در زیر آن قرار می‌گیرد و با رنگ‌های شاد روی موکت انداخته می‌شود. با توجه به این موضوع انتخاب سایز فرش در اتاق کودک راحت و آسان است. بهتر است فرشی در سایزها و ابعاد کوچک انتخاب و در مرکز اتاق پهن کنید.

مهم‌ترین ویژگی مه باید در انتخاب فرش اتاق کودک رعایت کنید، ضد حساسیت بودن آن، انتخاب رنگ‌های شاد و فرشی با طرح‌های فانتزی است تا شادابی بیشتری در این فضا حاکم کند.

انتخاب سایز فرش مناسب در اتاق کودک

انتخاب سایز فرش در فضاهای تعریف نشده

همه ما در خانه فضاهایی داریم که دقیقا کارکرد مشخصی ندارد. به‌طور مثال نمی‌توانیم دقیقا بگوییم که این فضا پذیرایی خانه است و یا اینکه آشپزخانه محسوب می‌شود. ممکن است یک گوشه و یا کنجی از پذیرایی باشد که از چیدمان و دکوراسیون آن دور افتاده باشد و به همین دلیل اهمیت کمتری به آن می‌دهیم.

نکته جالب توجه این است که با انتخاب فرشی با سایز مناسب می‌توان برای این فضا کادر جدیدی تعریف کرد. به‌طور مثال شاید بد نباشد که گوشه خالی پذیرایی فضای خوبی برای استراحت عصرگاهی باشد. بنابراین فرشی منحصر به فرد برای این  فضا بخرید که دقیقا تمام آن را پوشش دهد. حالا چند عدد پشتی سنتی نیز در آن بچینید تا فضایی اختصاصی برای استراحت درست کرده باشید.

شاید این فضای بزرگ و تعریف نشده سرویس بهداشتی باشد و از سایز قسمت‌های خانه جدا افتاده باشد. بهتر است برای این تکه از خانه یک فرش دایره شکل تهیه کنید که نمای خوبی نیز داشته باشد. البته دقت داشته باشید که فرش این فضا با سایر فرش‌ها از نظر رنگ و طرح هارمونی داشته باشد تا به عنوان تکه‌ای جدا افتاده شناخته نشود.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای فرش باکیفیت

کلام پایانی

انتخاب سایز فرش بیشتر از هر چیزی به سلیقه شما بستگی دارد. اما در عین حال در هر فضا باید فرشی انتخاب کنید که ابعاد متناسبی داشته باشد  و با سایر المان‌ها در محیط ارتباط برقرار  کند. علاوه بر آن فرش وظیفه مهمی در زیباتر نشان دادن دکوراسیون و نشان دادن هارمونی و نظم در آن دارد. بنابراین در انتخاب آن دقت کنید تا هزینه‌ای که برای خرید فرش صرف می‌کنید، بیهوده نباشد.

درنهایت اینکه فرش به خوبی می‌تواند مرزبندی فضاهای مختلف را بر عهده بگیرد. در این شرایط اگر سایز فرش مناسب نباشد، نوعی به هم ریختگی در فضا حاکم می‌شود. اما فرش با سایز مناسب به خوبی می‌تواند مرز دکوراسیون های مختلف را نمایش دهد و زیبایی و جلوه بهتری از چیدمان در فضا به نمایش بگذارد.

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *